נמק בכיס המרה

25/10/2013

נמק בכיס המרה

אני בת 35 לפני לפני כשבועיים וחצי עברתי ניתוח לכריתת כיס המרה עקב אבנים, והבדיקה הפתלוגית הראה שזה היה מאד דלקתי עם נמק, (מעניין שלא חשתי בכאבים יוצאי דופן לפני הניתוח מלבד התקפה אחת קשה חצי שנה לפני הניתוח, שטופל באנטיביוטיקה דרך הווריד באשפוז בית החולים) הכאבים שהיו לי לפני הניתוח היו עמומים ושקטים כולל כאבי גב.
לאחר הניתוח עברתי מספר התקפות קשות של כאבים איומים והרופא אמר שיתכן שזה בגלל אבנים שחדרו למקומות אחרים וצריך לראות (עפ”י בדיקות הדם) אם זה משתפר כי יתכן שזה ייצא לבד. בינתיים הכאבים החזקים כבר עברו, אבל התופעות שהיו לי בתחילת שבוע הם כך: כאבים עמומים, עייפות כל הזמן, שתן כתום כהה, דומה לאדום, גרדת איומה בכל הגוף, הדבר היחיד שהשתפר מכל התופעות האלו זה השתן – הבדיקות דם שעשיתי לפני כמה ימים הראו שהתפקודי הכבד שלי ממש לא תקינים. ובבדיקות שעשיתי היום יש שיפור ניכר אבל זה עדיין לא תקין,
הרופא המנתח אמר שאם זה ימשיך במגמת שיפור זה אז התופעות יחלפו ולא יידרש טיפול נוסף, וזה יסתדר לבד. ואם לא יסתדר עד חודש אז יעשו איזשהו טיפול בגסטרו (צינתור פנימי עם שטיפה שנעשה תוך כדי בדיקה תחת טשטוש – שאינני זוכרת את השם המדוייק).
אני כותבת לך הכל כי אני קצת מודאגת ואני רוצה לדעת מה חוות דעתך על זה, האם יש משהו שעלי לעשות או שאני באמת יכולה להשאיר המצב כך ולהמתין?

ד"ר שמואל אביטל

להערכתי הרופא המטפל שלך צודק ובשלב זה כדאי לחכות אם יש שיפור קליני ושיפור בתפקודי הכבד. עם זאת ניתן בהחלט לשקול גם בדיקה של צינורות המרה עם MRI . זה נקרא MRCP . או בדיקת צינורות אצל גסטרואנטרולוג הנקראת EUS - אולטראסאונד של הצינורות דרך מכשיר המוכנס דרך הפה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר