הבחנה בין אבן לפוליפ בכיס המרה.

08/11/2014

הבחנה בין אבן לפוליפ בכיס המרה.

שלום.
ב 14 השנה האחרונות עשיתי מעקבי אולטרסאונד דו שנתיים בעקבות זיהוי של פוליס בכיס המרה (לבדיקת US בטן הראשונה נשלחתי בגלל חשד לכבד שומני, שם גילו את הפוליפ לראשונה).
הפוליפ היה בגודל שקטן מ 10 מ”מ (7-8 מ”מ) ולכן התייעצות עם כירורג הובילה להמשך מעקבים (לא היו לי דלקות/כאבים).
בשתי בדיקות US אחרונות שביצעתי נקבע שהפוליפ גדל לקוטר של 11 מ”מ וכן זוהו עוד שתי אבנים בקוטר 5 מ”מ. בעקבות כך, הומלץ לי לבצע ניתוח להסרת כיס המרה. הוסבר לי שפוליפ בגודל כזה עלול לעבור התמרה לגידול ממאיר ולכן מומלץ לבצע את הניתוח משיקול מניעתי.
הניתוח עבר בהצלחה וגם ההחלמה ללא כל בעיות בינתיים (כשבועיים אחרי הניתוח).
לאחר הניתוח ניגש אלי המנתח ואמר לי שלא היה פוליפ אלא היו רק אבנים. הוא ציין בפני שזו טעות נפוצה בבדיקות US. תשובה רשמית מהמעבדה הפתולוגית עדיין אין לי.

השאלה שלי היא כיצד ייתכן שהיתה טעות בזיהוי במשך כל כך הרבה בדיקות US?? יש לי לפחות 8 בדיקות US ממכונים שונים ושבוצעו ופוענחו על ידי אנשים שונים במשך 10 שנים שבהן מצויין במפורש פוליפ בכיס המרה.
האם ייתכן שההמלצה לניתוח הגיעה מוקדם מדי ואפשר היה לעשות ברור מדוייק יותר בבדיקת הדמייה אחרת ואולי לחסוך את הניתוח (אני צעיר, בריא ומעולם לא היתה לי דלקת או כאבים כלשהם בכיס המרה או בעיה אחרת)? להבא, כאשר בן משפחה שלי יעמוד במצב דומה (נאמר לי בעבר שייתכן קשר גנטי להיווצרות אבנים/פוליפים בכיס המרה) האם יש לדרוש מרופא המשפחה בדיקות דימוי אחרות (CT/MRI??) לפני ההחלטה לנתח? האם הן בעלות יכולת אבחנה משמעותית יותר מבדיקת US?

תודה רבה.

ד"ר שמואל אביטל

אולטראסאונד היא בדיקה מצוינת לכיס המרה. כאשר מאבחנים מראש באולטראסאונד שיש פוליפ אנחנו יודעים מראש שייתכן ומדובר באבן שנראית באולטראסאונד כפוליפ ועד שלא מסירים את הכיס לא ניתן להגיד בוודאות.

לכן יש אינידיקציה חד משמעית להסיר את הכיס כאשר אנו סבורים שיש פוליפ מעל גודל של 1 ס"מ גם אם בסופו של גבר מתברר שהיה מדובר באבן אחרי הניתוח וזאת על מנת שלא לקחת סיכון מיותר. בדיקות נוספות לפני הניתוח (סיטי או MRI) לא יוכלו להגיד באופן חד משמעי שלא מדובר בפוליפ.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר