בוץ בכיס המרה

17/01/2013

בוץ בכיס המרה

שלום.
אני בת 32 ונמצאת בחודש הרביעי להריון. היום בבוקר החלו כאבים עזים בבטן עליונה מימין עם הקרנה לבטן תחתונה ובית חזה מימין. רופא המשפחה שלי שלח אותי למיון שם עברתי בדיקת US לכיס המרה, הבדיקה העלתה שקיים נוזל סמיך בכיס המרה שלי (בוץ) הכאבים מחמירים בלחץ מקומי באיזור כיס המרה אך גם בשכיבה על צד ימין.
הרופא במיון אמר לי שהכאבים יכולים להופיע לאחר אכילת מאכלים שומניים. חשוב לי לציין כי אני מקפידה על דיאטה דלת שומנים כבר מספר שנים ומקפידה לאכול אוכל בריא.
האם יש קשר בין הממצא להריון?
האם ישנה דרך לסילוק הבוץ? (תזונה/תרופות)
בכל מקרה הרופא במיון אמר שניתוח (אם צריך) יבוצע רק לאחר הלידה…
מה ניתן לעשות עם הכאבים?
בברכה
גליה

ד"ר רפאל אלון

לגליה,

בוץ או אבנים זעירות בכיס המרה יכולים לגרום להתקפי כאב בבטן ימנית כמו אבנים גדולות. אין דרך תרופתית לסילוק הבוץ והטיפול הוא כריתת כיס המרה. ידוע שהריון מהווה "גורם סיכון" מסוים להיווצרות אבני כיס מרה (לא אכנס כאן להסבר מפורט של המנגנון). עלייך לטפל במשככי כאב ותרופות אנטי-דלקתיות (NSAID) בהתייעצות עם הגניקולוג שלך. אם ההתקפים נמשכים, למרות דיאטה דלת שומן, כדאי לנצל את חלון הזמן של השליש השני להריון לביצוע הניתוח. הסיכון להריון בשלב זה הוא מזערי והרחם עדיין לא מוגדל מאד כך שניתן לעבור את ניתוח בקלות (כמובן תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות וניטור מצב העובר בזמן ואחרי הניתוח).


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.