סיפור כיס המרה של עינת

שמי עינת, בת 39 מנהריה, נשואה ואמא לשלושה ילדים מקסימים. רציתי לשתף אתכם בחוויה הלא כל כך נעימה שלי עם אבנים בכיס המרה. חשוב לי שאנשים ילמדו לקח חשוב מהמקרה שלי ואני מאחלת שאף אחד לא יעבור את אותה התקופה הנוראית שעברה עלי.

ניתוח להסרת כיס המרה בעקבות אבנים בכיס המרה הפך להיות נפוץ יותר ויותר בשנים האחרונות ונדמה כאילו הרופאים חושבים שכיס המרה הינו איבר מיותר בגוף האדם. הייתי רוצה להאמין שהגוף שלנו לא נוצר עם תוספות מיותרות. אז עשיתי מחקר קטן באינטרנט וגיליתי שלכיס המרה יש תפקיד חשוב מאוד אחרי הכל. הכבד הוא מפעל הייצור של נוזלי המרה המסייעים לגוף לפרק ולעכל את מה שאנחנו אוכלים. כיס המרה אוגר את נוזלי המרה בתוכו ומאפשר וויסות של הפרשת הנוזלים אל הקיבה. כמובן שאנו יכולים לחיות ללא כיס מרה ויש כאלה שגם יכולים שלא לשים לב לזה שכיס המרה בכלל לא נמצא אצלם בגוף, אך ישנם כאלו שחשים כאבים חדים שמפריעים לשגרת היום יום שלהם ואני אחת מהם.

איך הכל התחיל?

אני סובלת ממחלה נוירולוגית אשר נבעה מתאונת דרכים קשה שעברתי לפני 5 שנים, בה המפרקים שלי עברו טראומה. אבל זה לא הכל, המחלה הזו יכולה להביא לקריסת כל מערכות הגוף שלי. אולם, כיס המרה שלי החליט להקדים את המחלה הנוירולוגית ובתוך זמן קצר התחלתי לסבול מהתקפי כאבים איומים.
בינואר 2010 חוויתי התקף כאבים בצד ימין של הבטן העליונה במשך חצי שעה ולא יכולתי לפענח למה זה קורה לי. אף פעם לא חוויתי התקף כאבים בבטן העליונה דומה לזה או אפילו קרוב ולא היה לי שמץ של מושג מה הסיבה לכאבים. לאחר מכן הכאב עבר ואני המשכתי בחיי כרגיל. שלושה חודשים אחרי – הכאבים חזרו! ניסיתי להתעלם, אך ההתקפים הפכו ליותר ויותר חריפים והתדירות שלהם גדלה בצורה ניכרת.

בעלי, עבר איתי את כל הימים הנוראיים האלה וניסה שוב ושוב להכריח אותי לגשת לראות רופא. אני כמובן, עם אופי כזה עקשן, התנגדתי. רציתי להאמין שהכל בסדר. עמדתי היתה שלא צריך ללכת לרופא בשביל כל דבר קטן ובטח שלא להתלונן על כאבי בטן לא קבועים. אבל, הגיע שלב מסוים שבו כבר הרמתי ידיים לכאב והייתי בטוחה שההתקפים האלה יהרגו אותי. החלטתי לקבוע תור לרופא ולבדוק מה פשר העניין.

האבחנה

מועד התור אצל רופא המשפחה הגיע. הרופא ערך בי בדיקות כלליות שיצאו תקינות. הוא סבר שיכול להיות שיש לי אבנים בכיס המרה ונתן לי הוראה לקחת אקמול כל פעם שכואב לי ולשמור על תזונה דלת שומן. בנוסף, הרופא נתן לי הפניה לרופא גסטרו להמשך בירור. מסתבר שיש ביקוש עצום לרופאי גסטרו ותורי נקבע לחודש לאחר מכן. אמרתי לעצמי, עוד חודש?! זה המון זמן! איך אמשיך לעבוד ולטפל בתאומים בני השנתיים שלי כשאני בקושי מתפקדת מרוב כאב? נורא חששתי מהימים הקרבים אבל החלטתי לתת צ’אנס להוראות הרופא ולחכות לתור המיוחל.

לאחר שבוע, מצאתי את עצמי במיון. אמרתי לבעלי שאני מרגישה שמשהו לא בסדר איתי! מאז תאונת הדרכים שעברתי, נמנעתי מלהיות קרובה לבית החולים, הרופאים אמרו אז שאין לי סיכוי לחיות ולבסוף ניצלתי בנס. פחדתי שאם אדרוך שוב בפתח המיון, הנבואה של הרופאים תתגשם. אבל עם הכאבים שהרגשתי באותו היום, אף פחד לא יכל לעמוד בדרכי.

הכאב התחיל את עבודתו בשעה 4 לפנות בוקר. זכרתי שהרופא אמר שיכול להיות שאני סובלת מאבנים בכיס המרה, אז הקדשתי קצת מאמץ לחיפוש באינטרנט אחר מזור לכאב והבנתי שההמלצה להקלה מיידית בהתקף כאבים שנובע מאבני מרה היא שימוש בוולטרן, זה בדיוק מה שעשיתי. אולם, הכאב היה בעוצמה מאוד חזקה שאפילו הוולטרן לא עזר. אז, בשעה 8 בבוקר, לקחתי את תעודת הזהות שלי, תיק קטן עם מברשת שיניים ובגדים להחלפה ונסעתי לחדר המיון. בשעה 9 כבר ישבתי בכניסה וחיכיתי לתורי לאחות. הכאב עדיין לא עבר, את האמת, הוא החמיר בכל דקה ודקה שעברה ורמת העוצמה שלו פשוט שברה שיאים.

האחות קיבלה אותי ועשתה לי כמה בדיקות. ראיתי על הפרצוף שלה מבט מודאג. לא עברו כמה דקות וכבר הובלתי על כיסא גלגלים ישר לחדר פרטי. זיהיתי שזה לא מיטה במיון אבל לא הבנתי בכלל מה קורה ומרוב כאב אפילו לא העזתי לשאול. העלו אותי בזריזות על מיטה דקה וקרירה ובלי אף שאלה החלו לבדוק לי מדדים ואקו לב ושמו לי עירוי.

לפני שאפילו הספקתי להבין מה קורה, ראיתי את בעלי ואת בתי הבכורה, עומדים מחוץ לחדר בבהלה. פתאום נכנסה אחות עם בדיקות הדם שלי ואז הכריז הרופא הצעיר שזה לא התקף לב אלא זיהום חריף של כיס המרה (כולציסטיטיס) בעקבות אבנים בכיס המרה. מיד הורגשה הקלה באוויר, כאילו חתכו את המתח בסכין. אני, שכבר צרחתי מרוב כאב, קיבלתי מנת מורפיום ותרופה אנטי דלקתית בתוך העירוי שהיה מחובר לי לזרוע ובסוף לאחר כמה סיבובים טובים של מורפיום נוסף, לאט לאט הכאב היה מורגש פחות ופחות. אחרי 5 שעות הרגשתי הקלה עצומה וכבר הייתי מסוגלת לשבת במיטה ולדבר עם משפחתי בלי לצווח מכאב. אני בהחלט יכולה לומר שזה היה הכאב הכי נוראי שסבלתי בחיי, אפילו שלושת הלידות הקשות והארוכות שעברתי היו שטות לעומת מה שהרגשתי ביום הזה.

הניתוח

לאחר שהתאוששתי מעט, הגיע אמבולנס שלקח אותי לבית חולים אחר בשביל להסיר את כיס המרה. שאלתי, למה לנתח? אי אפשר לטפל בתרופות? ענה לי הרופא שמצאו אצלי כמה אבנים מאוד גדולות שחוסמות את דרכי המרה והם בעצם גרמו לזיהום רציני רב מערכתי, ולאור המחלה ממנה אני סובלת, אין ברירה אחרת חוץ מאשר לכרות את כיס המרה. לא התנגדתי, רק רציתי שהסבל הזה יגמר ופחדתי מהדקות שבהן תעבור ההשפעה של המורפיום ויחזרו הכאבים הנוראיים.

שעתיים לאחר מכן כבר הייתי בחדר ההתאוששות. הניתוח עבר בהצלחה נאמר לי, ולא היו סיבוכים נוספים. שמחתי מאוד להיות אחרי הניתוח ואמרתי לעצמי שהנה נמצא מזור לכאבים הארורים, אפשר עכשיו לנשום לרווחה ולחזור לחיות חיים נורמליים. אבל, למרות הכל, שבוע לאחר הניתוח התברר ששמחתי לשווא. הכאבים חזרו כפולים ומכופלים, ואיתם הדיכאון.

הסתבר, שבמהלך הניתוח, נקרע צינור המרה המשותף (כולדכוס).דרשתי לדעת כיצד זה ייתכן, הרי ניתוח להסרת כיס המרה הוא אחד הניתוחים הנפוצים, כך שאין הרבה מקום לטעויות. המנתח הצטער והבטיח לעשות ככל שביכולתו על מנת לתקן את הטעות שעשה. אני כמובן שאת הלקח כבר למדתי, אחרי בירור מעמיק ניגשתי לקבל חוות דעת מרופא פרטי שסקר והשווה בין כל בדיקותי הקודמות וערך כל בדיקה אפשרית כדי להגיע לאבחנה המדויקת. לבסוף , הוא הציע לי לעבור ניתוח נוסף בדחיפות על מנת לתקן את הקרע בצינור המרה המשותף.

כבר באותו היום הניתוח התבצע. בסיום הניתוח הונחיתי כיצד לאכול נכון ולשמור על אורח חיים בריא על מנת להשתקם מהניתוח ולהתאושש מהתקפי הכאבים שחוויתי באופן המהיר ביותר.

ההתאוששות

ובכן, לאחר חודש מהניתוח השני, לא סבלתי מכאבים, ולהפך הרגשתי השתפרה פלאים וזכיתי לחזור ולהשתלב בהדרגה בחיי השגרה שלי. בעלי הפסיק לאט לאט להיות מוטרד בגללי והחל להתקדם בעבודתו וילדיי הקטנים הפכו להיות מאושרים מהעבודה שאני יכולה כבר להרים אותם ולשחק איתם יותר.
כיום, שלוש שנים אחרי ועדיין לא חוויתי אפילו עוד התקף כאבים אחד. איכות החיים שלי השתפרה לאין שיעור ואני מאוד מאושרת מהמצב. אני ממליצה לכל הסובלים מכאבים בכיס המרה או כאבים חשודים באזור הבטן, להפיק לקחים מהסיפור שלי ולא להשאיר את הטיפול לרגע האחרון, אלא לגשת לרופא מיד עם פרוץ התסמינים, על מנת למנוע התפתחות של דלקות וזיהומים בכיס המרה. אבחון מקדים יכול לחסוך כל כך הרבה סבל וכאב.

רק בריאות,
עינת,
נהריה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

4 שאלות גולשים בהמשך העמוד

18/01/2017

אבנים בכיס מרה

נמצאו לי אבנים בכיס מרה ללא נוזל מרה כמעט, וכבד שומני. אין לי כאבים כלל רק קצת תחושת בחילה קלה, לפעמים לאחר האוכל. האם מומלץ לנתח או רק במידה ויהיו כאבים וכו? אין שום מחלות רקע רק בקע בטבור ובקע בסרעפת. האם בשל כך סובלת מהשמנה?

11/06/2014

כיס המרה

היי אני בת28 לפני שבוע התאשפזתי בשל דלקת בכיס המרה ומצאו לי באולטרסנד אבן אחרי שבוע של אנטיביוטיקה הרופא המטפל בי והוא המתנח בבית החולים וגם רופא משפחה החליטו שאני צריכה ניתוח בכל מקרה השאלה שלי כזאת האם ניתן למנוע תניתוח כיס המרה ?
או שרצוי וצריך להוריד תכיס המרה
אני השמח מאוד לעזרה לתשובות ואם אפשר להפנות אותי למומחה לחוות דעת שניה
0538226241 זה הניד שלי אשמח לעזרה

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אין מנוס מניתוח. אין דרך אחרת לטפל בבעיה והדלקת עלולה לחזור.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר

שאלות נוספות בנושא: סיפור כיס המרה של עינת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים