ניתוח כיס המרה וטיפולים נוספים

טיפול באבנים בכיס המרה

לאחר שאובחנו אבנים בכיס המרה, יש צורך בהחלטה על אופן הטיפול בהן. קיימות מספר אפשרויות לטיפול באבנים בכיס המרה: טיפול כירורגי, טיפול תרופתי וטיפול אנדוסקופי. יש לשים לב שההחלטה באיזה סוג של טיפול יש לעשות שימוש היא בעיקר בהתאם למאפייני הבעיה והחולה, ופחות בהתאם להעדפתו הפרטית של החולה.

חשוב לציין שאסור לדחות את הטיפול באבנים, גם אם התופעה גורמת רק לאי נוחות, וזאת משום שקיים סיכון להתפתחות כולדוכוליתיאזיס, Choledocholithiasis, מעבר של האבנים לתעלות המרה וחסימה של תעלות אלו, מצב שעלול לגרום לפגיעה בלבלב, בכבד ואף למוות. מצד שני, קיימת הסכמה שאם האבנים אינן גורמות לשום תופעות, אזי לא קיימת כל חובה לטפל בהן.

הקלת הכאבים בזמן התקף:

כפי שהוזכר, הטיפול באבנים בכיס המרה הוא חשוב מאוד, והוא מונע את הכאבים הנובעים מהימצאות האבנים, ואת הסיכוי לסיבוכים השונים שעלולים להיגרם.
עד ההחלטה על מועד ואופן הטיפול, קיימות מספר דרכים שעשויות לסייע בהקלת הכאבים האופייניים. ראשית כדאי מאוד להימנע מתזונה שעלולה להגדיל את הסיכוי להתקפים, לשם הכרת סוגי מזונות כאלו, כדאי לקרוא את העמוד העוסק בתזונה ואבנים בכיס המרה

אם למרות ההקפדה נוצר התקף, אזי ניתן להשתמש במהלכו בתרופות נגד כאבים. תרופות יעילות הן התרופות נוגדות דלקת ממשפחת הוולטרן. אם יש בחילה והקאות ניתן לקבל אותן גם בנר או בהזרקה.

הטיפול הכירורגי:

הטיפול הכירורגי באבנים בכיס המרה הוא הטיפול הנפוץ ביותר והוא כולל את הוצאתו של כיס המרה בשלמותו, כולל האבנים שבתוכו, ויצירת מצב שבו נוזל המרה שעבר לפני הניתוח דרך כיס המרה, עובר אחרי הניתוח ישירות אל התריסריון, החלק המחבר את הקיבה למעי הדק.

הטיפול הכירוגי פותר את הבעיה והסימפטומים מהם סובלים כ-85%-90% מהחולים, כאשר מרביתם של שאר החולים, אלו שלא נרפאו, הם כאלו שהאיבחון המקורי של המחלה ממנה סובלים לא היה מדוייק, כלומר במקרים רבים הסימפטומים שנגרמו לא נבעו רק מהאבנים בכיס המרה.

הניתוח להוצאת כיס המרה הוא אחד הניתוחים הותיקים בעולם הכירורגיה, והם מבוצעים החל משנת 1882. בשנים האחרונות חלה התפתחות בתחום ניתוחים אלו, והחל שימוש נרחב בטכנולוגיית הניתוחים הלפרוסקופים, עפ”י שיטה שפותחה בשנות התשעים בצרפת, ובימינו שיטת ניתוחים זו היא השיטה הנפוצה והמקובלת ביותר לטיפול באבנים בכיס המרה, בזכות יתרונותיה הרבים. לפיכך קיימים שני סוגי ניתוחים המבוצעים כיום בישראל – ניתוח פתוח לכריתת כיס המרה, וניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה:

ניתוח רגיל לכריתת כיס המרה וניתוח לפרוסקופי

החתך המבוצע בניתוח רגיל לכריתת כיס המרה ובניתוח לפרוסקופי

ניתוח כיס מרה בלפרוסקופיה

לשיטה הלפרוסקופית קיימים יתרונות רבים על פני השיטה המסורתית, ולכן היא השיטה המקובלת ביותר בימינו לטיפול באבנים בכיס המרה – ראשית, ההחלמה מהניתוח מהירה הרבה יותר, לא צפויים קשיים ניכרים בתנועה, משוחררים בדרך כלל באותו היום בו התבצע הניתוח וחוזרים לשגרה באופן מלא כעבור מספר ימים בודדים. שנית, הכאבים הכרוכים בניתוח הלפרוסקופי נמוכים משמעותית מאלו שבניתוח המסורתי. שלישית, בניגוד לניתוח המסורתי הכרוך ביצירת חתך ארוך לאורך הבטן העליונה, ולפיכך היווצרותה של צלקת, הניתוח הלפרוסקופי מותיר ארבע צלקות מזעריות ולא בולטות.

ההכנה לניתוח:

במהלך ההכנה לניתוח כיס המרה, תיפגשו עם מרדים ועם אחות המבצעים בדיקה של מדדי גופכם, כלומר חום, לחץ דם וכו’ יום או יומיים לפני הניתוח. חשוב לומר לבעלי תפקידים אלו על כל מצב רפואי חריג שאתם נמצאים בו – מחלות אחרות, תרופות שנלקחות באופן קבוע, כגון תרופות לדילול הדם, רגישויות לחומרי הרדמה וכו’. עליכם להיות בצום מוחלט כ-12 שעות לפני הניתוח כדי להבטיח שהקיבה והמעי הדק יהיו ריקים ממזון ושתייה. במהלך הניתוח האזור צריך להיות נקי משיער, ולכן רצוי לדאוג לנושא זה מבעוד מועד. בלילה שלפני הניתוח נסו להירדם ולהצליח לנוח מנוחה טובה, זאת למרות המתח הכרוך בניתוח.

יום הניתוח:

רצוי להגיע לבית החולים ביום הניתוח זמן מסויים לפני הזמן שאליו הוזמנתם, זאת כדי להימנע מלחצים שיתוספו ללחץ הטבעי שנובע מהניתוח עצמו. לאחר הקבלה במזכירות, תקבלו בגדים נקיים וצמיד שמי. תופנו לחדר אישפוז בו תקבלו מיטה ותחוברו לאינפוזיה. אם תרצו בכך, תוכלו לקבל גם תרופת הרגעה להקלת המתח הטבעי. משלב זה ועד לכניסה לחדר הניתוח עשוי לעבור זמן שנע בין מספר דקות למספר שעות. הכינו את עצמכם לזמן זה באמצעות הבאת עיתונים, ספרים ואמצעי בידור אחרים, אך בעיקר, נסו לנצל אותו למנוחה.

הניתוח:

עם הכניסה לחדר הניתוח תשוחחו עם המרדים, שיכניס אתכם למצב של הרדמה מלאה במהלכה לא תחושו דבר. אולם בניגוד לשיטה הפתוחה הכוללת ביצוע חתך לפתיחת הבטן, בשיטה זו הניתוח מבוצע ע”י יצירה של ארבעה חתכים קטנים באורך של כסנטימטר אחד בבטן, מה שמסייע מאוד בתהליך ההחלמה ובמזעור הצלקות. ניתוח כיס המרה מבוצע דרך חתכים אלו, ובהרדמה מלאה.

במהלך הניתוח יזריק הרופא לחלל הבטן שלכם, אחרי שהורדמתם, גז שיאפשר הפרדה בין דופן הבטן לאיברים הפנימיים. לאחר מכן יוכנס מכשיר לפרוסקופ לאחד החתכים. מכשיר זה בנוי ממעין מקל שבקצהו פנס ומצלמה שתצלם את האיזור המנותח ותשדר את הצילומים למסך גדול שמוצב בחדר הניתוח, לשימושו של המנתח. דרך החתכים האחרים יוכנסו שאר כלי הניתוח – מספריים, חוט מחט וכל ציוד אחר שנדרש לביצוע הניתוח. בגמר הניתוח יוצאו הכלים, וירוקן הגז מחלל הבטן, ותועברו לחדר ההתאוששות. אם הגעתם לניתוח עם מלווה, הוא יעודכן במהלך הניתוח על מצבכם בעודו בחדר ההמתנה, ולעיתים יתאפשר לו להיכנס לחדר ההתאוששות לכמה דקות, כדי לשפר את הרגשתכם והגשתו, ולסייע בהפגת הלחץ.

לאחר הניתוח:

בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ניתן לצפות למידה מסויימת של כאבים ובחילות, בהן ניתן לטפל באמצעות תרופות לשיכוך כאבים.
לעיתים תחושו בכאבים באיזור החזה העליון והכתפיים. כאבים אלו נובעים מהגז בו משתמשים לצורך ניפוח הבטן במהלך הניתוח.
יום לאחר ניתוח כיס מרה, תוכלו כבר להתקלח, כולל שטיפה של איזור הניתוח, עם או בלי חבישה מחודשת. השחרור מבית החולים מבוצע בד”כ יום למחרת הניתוח, אולם לעיתים קרובות אין מניעה לשחרור גם ביום הניתוח עצמו.

לעיתים בשבועות אחרי ניתוח כיס במרה, עלולות להתפתח מעט בחילות וכאבי בטן. חשוב לעדכן את הרופא בתופעות אלו ולהתייעץ איתו, אולם במרבית המקרים הן יחלפו מעצמן.
אחרי הניתוח מומלץ להימנע ממזונות שומניים למשך פרק זמן של מספר שבועות, ולחזור בהדרגה לתזונה רגילה, כאשר אכילה של ביצים ומזון שומני במיוחד תישמר לתקופה של כחודש ומעלה לאחר הניתוח בו נכרת כיס המרה.

החיים לאחר ההחלמה מניתוח לכריתת כיס המרה אינם שונים מאלו של אנשים שלא עברו את הניתוח – אין הגבלות על תזונה, וניתן להנות מכל סוגי המזונות. בכך יש למעשה הקלה על המצב שהיה לפני הטיפול באבנים, בו נאלצים הסובלים מהאבנים להימנע מסוגי מזונות שונים.

כמו בכל הליך כירורגי גם להליך זה קיימים סיבוכים שונים, המתרחשים בסבירות נמוכה. השיטה הלפרוסקופית, בהיותה שיטה שונה מזו הפתוחה, היא שיטה שמצריכה מיומנות וניסיון של הרופא, כאשר הסיכוי לסיבוכים יורד ככל שרמת המיומנות של הרופא בשיטה זו עולה.כתוצאה מכך חשוב מאוד לבחור מנתח מנוסה בהליך כריתת כיס מרה בלפרוסקופיה.

לקריאת סיפור אישי של אישה שעברה ניתוח לטיפול באבנים בכיס המרה בלפרוסקופיה.

החתך המבוצע בניתוח רגיל ובניתוח לפרוסקופי

החתך המבוצע בניתוח רגיל לכריתת כיס המרה ובניתוח לפרוסקופי

ד”ר רון גרינברג בסרטון בנושא מחלות כיס המרה ובניתוחי כיס המרה בבית החולים “אסותא”.

ניתוח כיס מרה פתוח

ניתוח כיס מרה פתוח מבוצע לעיתים רחוקות, הוא כולל פתיחה של הבטן, הוצאתו של כיס המרה, ביצוע תפרים פנימיים המחברים את הכבד לצינור המרה ומשם לקיבה, ותפרים חיצוניים.
היקפו של הניתוח גדול יחסית ולכן אחרי הניתוח צפויים כאבים מסוימים שעשויים להימשך מספר ימים, מומלץ להיעזר במשככי כאבים להקלה בכאבים אלה. כמו כן יחול קושי להתנועע לאור החיתוך של השרירים באזור המנותח, ולעיתים יש צורך להתייעץ בפיזיותרפיסט, שיסייע בתנועה.
הניתוח הפתוח מחייב אשפוז של מספר ימים לצורך השגחה, ומנוחה מעבודה למשך כשבוע – שבועיים, עד להוצאת התפרים.
בשלושת החודשים שלאחר הניתוח יש להימנע ממאמץ גופני ומהרמת משקלים כבדים ומומלץ להרבות בהליכה.
כמו בכל הליך כירורגי קיימים סיבוכים בניתוח כיס המרה. הסיבוכים הם נדירים, אך חשוב לשים לב לתסמיניהם בימים שאחרי הניתוח. חשוב לפנות למחלקה בה התבצע הניתוח אם מופיע חום, צהבת בעיניים או בעור, כאבי בטן שהולכים ומתחזקים או התפתחות של נפיחות, בחילות או הקאות, או הפרשה מתמשכת מהאזור המנתח. סממנים אלו עלולים להוות סממן להתפתחות זיהום שטיפול מוקדם בו הוא חשוב ביותר.

הטיפול התרופתי:

קיים טיפול תרופתי לאבני מרה העשויות ברובן מכולסטרול. טיפול זה מבוסס על חומר הנקרא UDCA, Ursodeoxycholic acid. חומר זה הוא חומר דומה לזה שמופק בגוף באופן טבעי ע”י הכבד, הוא מגביר את מסיסותם של האבנים ומקטין את הפרשת הכולסטרול ובכך היווצרות האבנים יורדת וגודלם קטן. הטיפול ב-UDCA אינו מתאים בכל המקרים, על האבנים להיות קטנות – עד כ-5 מ”מ, מסוג כולסטרול בלבד ועל כיס המרה לתפקד ולהיות מסוגל להתכווץ, על מנת לאפשר חדירה של החומר אל תוך הכיס, ויציאה של תוצר ההמסה אל המעיים. טיפול כזה יעיל ב-80% כנגד אבנים קטנות, אשר צפות בכיס, ועשויות מכולסטרול. הטיפול באמצעות UDCA הוא טיפול ארוך שנמשך בין שנה לשנתיים, ולאחריו קיים סיכוי של כ-50% לחזרה של האבנים, בתוך עשר שנים.

טיפול באמצעות הלם חוץ גופי:

השיטה ישנה שהייתה נהוגה בעבר ואינה מבוצעת עוד. היא מבוססת על אותו עיקרון כמו ריסוק אבני כליה, והוא מהווה טיפול חלקי בלבד, שתפקידו להקטין אבנים יחסית גדולות, כדי לאפשר המשך טיפול תרופתי, שכאמור יעיל אך ורק כלפי אבנים קטנות. שיטה זו אינה יעילה באבנים בגודל של מעל שני ס”מ. הסיבוכים בטיפול זה הם נדירים, ונגרמים כתוצאה מזיהומים שנובעים מפירורי האבנים שנוצרים אחרי השימוש בשיטה.

טיפול אנדוסקופי:

הטיפול האנדוסקופי הוא טיפול שבמהלכו מוצאות האבנים מכיס המרה עצמן ללא הכיס עצמו, אולם טיפול זה מיועד למקרים שבהם אבני המרה עוברות למעבר המרה, ולא נמצאות בכיס עצמו. תופעה זו נקראת Choledocholithiasis, והיא מסוכנת היות שהאבנים במקרה זה עלולות לגרום לא רק לכאב, אלא גם לחסימת מעבר נוזל המרה מהכבד לתריסריון, ולגרום לדלקות של כיס המרה, לדלקות של הכבד, לצהבת ובמקרים של חוסר טיפול עלולה לגרום גם למוות.
לטיפול האנדוסקופי סיכונים מסויימים – פגיעה בלבלב, דימום או דליפה של נוזל המרה לחלל הבטן.
לאחר טיפול זה בדרך כלל תתבצע גם כריתה רגילה של כיס המרה משום שאחוז החולים הסובל מסיבוכים אלו בשלוש השנים שלאחר הטיפול הוא גדול – כ-20%. כאשר מדובר בחולה מבוגר מאוד, או בעל סיכון ניתוחי גדול אחר, אז מסתפקים בטיפול האנדוסקופי לבדו.

בהחלטה על אופן הטיפול באבנים בכיס המרה קיימים גורמים מרובים, בניהם גיל החולה, מצבו הרפואי הכללי, הרכב האבנים בכיס מהן הוא סובל, מיקום האבנים – בכיס המרה או בדרכי המרה, מידת הסימפטומים מהם הוא סובל, האם קיים זיהום חיידקי ושיקולים נוספים. לפני ההחלטה על אופן הטיפול חשוב מאוד שרופא מומחה בתחום יביא בחשבון את כל הגורמים, ויקבל את ההחלטה המתאימה ביותר למצב.

סרטון המסביר כיצד מבוצע ניתוח בלפרוסקופיה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

106 שאלות גולשים בהמשך העמוד

29/03/2014

כמה זמן כדאי לחכות מהתקף ודלקת של כיס מרה וגילוי אבנים עד לניתוח

שלום,
בן 37, בטיול במזרח
לפני 10 ימים, בזמן התקף הכולל הקאות וכאבים חזקים זוהו באולטרזאונד אבנים בכיס מרה ובדיקות הדם הצביעו על דלקת. קיבלתי אניטביוטיקה לוריד במשך יומים – ואחרכך בכדורים זינט 500 מילגרם 3 ליום למשך חמישה ימים.
עדין סובל מכאבים בעוצמה בינונית.
כמה זמן כדאי לחכות עד לניתוח?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כדאי לחכות כ 6 שבועות. במידה ויש התקפים חוזרים כדאי לנתח קודם


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
26/03/2014

סיבוכים בניתוח כיס מרה

שלום רב הייתי מעוניין לדעת מה הסיכוי לקרע בעורק בעקבות ניתוח בכיס מרה להוצאת אבנים ואחרי ניתוח שני מתקן של קרע בעורק האם יש סיכויים לתופעות לוואי כגון התפתחות זיהומית וכדומה תודה רבה !

ד"ר שמואל אביטל

האם הכוונה לעורק כיס המרה ? או לעורק אחר ?

במידה ומדובר בניתוח שני בשל דימום מעורק כיס המרה שהופסק אין סיבה מיוחדת להתפתחות זיהום. עם זאת  לניתוח שני יש תמיד סיכוי גבוה יותר לפתח זיהומים.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/03/2014

האם אפשר לוותר על ניתוח כיס מרה לפני הריון

שלום רב, אני בחורה בריאה בת 36. באולטראסאונד גילו אצלי הרבה אבנים קטנות. בעבר היו לי 3 התקפות כאבים שחלפו תוך שעה לערך. מזה כ- 9 חודשים שלא חוויתי כאבים. חשוב לציין שאני שומרת על תזונה ללא שומנים וזה כנראה מה שעוזר למנוע כאבים. לא הייתי חושבת על ניתוח כריתת כיס מרה במצבי הנוכחי כיוון שמרגישה שאני שולטת כרגע במצב ולא סובלת. אך, אני רוצה להיכנס להריון ושמעתי סיפורי זוועה של נשים שנאלצו להתאשפז עם כאבים חזקים במהלך ההיריון.. מתלבטת האם “לקחת את הסיכון” בלהיכנס להריון עם אבנים או להסיר מראש את הכיס. מה המלצתך? ודרך אגב – כמה זמן החלמה צריך לאחר הניתוח עד שאוכל להיכנס להריון?

ד"ר שמואל אביטל

להערכתי כדאי להסיר את כיס המרה. מאחר והאבנים גרמו לך לכאבים.  יש בהחלט סיכוי שזה יקרה שוב וקשה לצפות מתי.....


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/02/2014

ניתוח כיס מרה

שלום רב,

שמי שולה, בת 59 . בריאה בדרך כלל, למעט כולסטרול שמאוזן בכדורים.
בנובמבר 2013 הגעתי לחדר מיון עם כאבים עזים באזור הבטן העליונה ונמצא כי יש לי דלקת חריפה בכיס המרה שהכילה גם אבנים. אושפזתי למשך 4 ימים בהם ניתנה לי אנטיביוטיקה דרך הוריד, ושוחררתי עם המלצה לניתוח להסרת כיס המרה.
ב 20.1.14 עברתי את הניתוח בלפרסקופיה. הניתוח עבר בשלום אך מצד שני, מאז, אני סובלת מכאבים במרכז הבטן, באזור בין הטבור ומתחת לחזה, עצירות קשה, גזים ש”ננעלים” ו”סותמים” את המעי וגורמים לי לכאבים וקשיים בנשימה. יש גם בחילות פה ושם, וחוסר תיאבון ( אולי בגלל העצירות ? ).
התחלתי לקחת כדורים ליציאה ( כדורים טבעיים המורכבים מצמחים שונים ) שעוזרים, אך התחושה הכללית לא טובה, מלווה בכאבים, נסבלים אך מעיקים, כאשר הצואה מופרשת בחתיכות ולא שלמה. מטריד אותי מאוד שאני נזקקת לעזרים חיצוניים כדי להפריש צואה ודואגת מאוד בשל כך. יש לציין שסבלתי מעצירות מרבית חיי, אך לא קשה כל כך כמו כיום.
אשמח לכל עצה הנחייה בנושא.
תודה

ד"ר שמואל אביטל

עצירות יכולה להופיע או להחמיר אחרי ניתוח לפרוסקופי.

זה אמור לחלוף ותחזרי למצב שהיית בו לפני הניתוח. בשלב זה מומלץ על טיפול תרופתי נגד עצירות. כלכלה עשירה בסיבים ושתייה מרובה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/02/2014

טיפול נתורופטי להימנע מהניתוח ואם בכל זאת ניתוח מה הסיכונים להמשך החיים

שלום,
שמי חיים ואני עובר מזה כמה חודשים טיפול טבעי ע”י תזונה נכונה וניקוי של אבני המרה,
עברתי שני ניקויים כאלו ואכן יצאו אבנים אך נותרה אבן אחת עיקשת שגורמת לי לכאבים,
על כן אני אכן משאיר את אפשרות הניתוח בתמונה וחייב לברר כמה דברים,

אני מודע לכך שהניתוח נפוץ והדעה הרווחת היא שאין סיכונים אך בכל זאת, לשאלתי,
איזה סיכונים יהיו לי בהמשך חיי ללא כיס המרה, מבנה הגוף הוא מופלא ואני מקווה שאין ספק שואיבר כמו כיס מרה אכן נחוץ ולא סתם הוא שם (בניגוד לאפנדציט למשל) – ובכל זאת – מה הנסיבות לאחר הניתוח, איזה סיבוכים יכולים להיווצר, נזק לכבד או ללבלב או כל סיכון ולו הכי קטן לאחר הסרת הכיס?

מודה מקרב לב,
חיים

ד"ר שמואל אביטל

ראשית הניתוח אכן בטוח יחסית והסיכוי לסיבוכים הוא קטן ביותר.

תפקיד כיס המרה הוא לרכז את המרה המגיעה מהכבד ולהפריש אותה למעי. תפקיד המרה במעי הוא לעזור בפירוק הראשוני של השומן שאנו אוכלים.

כאשר אין כיס מרה עדיין יש מרה אך היא פחות מרוכזת. בבדיקות מקיפות של אנשים אחרי כריתת כיס מרה (יש מיליונים כאילו...) מתברר שאין הבדל באיכות החיים שלהם,  המרה שעוברת למעי למרות שפחות מרוכזת מבצעת את העבודה ולכן אין לכך השפעה על הכבד , לבלב , מעי או איברים אחרים. לעיתים יש תופעה של שלשולים לאחר הניתוח שחולפת.

מבנה גוף האדם הוא אכן מופלא ואחד הדברים הכי מופלאים בו שהוא יודע להתאים את עצמו למצבים חדשים כמו הסרת כיס מרה.

 

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/01/2014

אבנים קטנות בכיס מרה

שלום רב. בן 55, מזה תקופה ארוכה אני סובל מכאבי בטו=ן בעיקר בחלק השמאלי מתחת לצלעות ומידי פעם כאב דקירתי עד עמום בחלקים שונים בבטן. בנוסף יש לי פעילות מעיים מוגברת עם שלשולים לעיתים והמון גזים ושיהוקים. לפני 3 שבועות עברתי קולונוסקפיה תקינה. ביום ה’ האחרון עברתי US בטן בה נצפו אבנים “קטנות” בכיס מרה. בדר”כ מצב הכולסטרול סביב 220-250 (לאחרונה 220) אבל מצב הטריגליצריטים אינו מעודד. מהי הרוטינה הנהוגה במקרה שלי. טיפול תרופתי?, ניתוחי?, למה עלי לצפות?

ד"ר שמואל אביטל

נראה לי שהכאבים שלך ושאר התופעות לא קשורות לאבנים ולכן אני לא סבור שצריך טיפול כלשהוא בממצא הזה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/01/2014

גרד לאחר ניתוח כריתת כיס מרה

אישתי ילדה לפני חודש ולאחר שבוע מהלידה עברה ניתוח לכריתת כיס מרהעקבמספר רב של אבנים ודלקת+כאבים עזים שהיו לה בהריון ללא הבחנה מוסברת. בזמן ההריון היא התלוננה על. גידורים בכל הגוף ועכשיו כשבוע אחרי הניתוח עדיין יש לה גירודים.
האם זה קשור לניתוח,והאם יש ממה לחשוש ?
תודה.

ד"ר שמואל אביטל

אני לא סבור שזה קשור לכיס המרה. יש לעיתים תופעה של גרדת במהלך הריון שחולפת באופן הדרגתי לאחר ההריון. במידה ולא יחלוף ממליץ להיוועץ ברופא עור.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/01/2014

נמצאו לי שתי אבנים בכיס המרה

האם יש דרך טבעית על ידי תזונה וספורט או משהו אחר, ללא תרופות הניתוחים, לסלק את האבנים ?

ד"ר שמואל אביטל

לא. אין דרך טבעית בה ניתן לפרק את האבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/01/2014

ניתוח לכריתת כיס המרה

אני בת 39, ב 4 שנים האחרונות חוויתי 6 התקפים של כאבים עזים באזור הבטן העליונה והגב שמקורם התברר לאחרונה מאבן בגודל 2.2 ס”מ בכיס המרה. ההתקף האחרון היה לפני כשנה. הומלץ לי באופן חד משמעי על ידי כירורג לעבור כריתת כיס מרה. אני חוששת מאוד מהניתוח בשל סיבוך לא צפוי שעברתי בניתוח אחר לגמרי (ניתוח קיסרי) והייתי שמחה לוותר על התענוג אם הדבר לא הכרחי. האם הניתוח הכרחי מכיוון שהישארות אבן שכזו מסוכנת עבורי או שהניתוח בא פשוט להקל על כאבי ההתקף?

ד"ר שמואל אביטל

הניתוח הוא הכרחי גם למנוע התקפים וגם למנוע סיבוכים נוספים שעשויים להיגרם מאבנים במרה.

כעיקרון זה ניתוח בטוח והסיכוי לסיבוכים קטן ביותר.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
31/12/2013

אחרי ניתוח כיס המרה

לפני שלוש שנים עישתי ניתוח להוצאת כיס המרה , מאז כל דבר שאני אוכלת יש לי גזים , גרפסים וצרבות נוראיות .
האם זה מהוצאת כיס המרה?
האם יש כדור חליפי שיעזור לי ?

ד"ר שמואל אביטל

זה כרנראה לא קשור.

ממליץ להיבדק על ידי גסטרואנטרולוג.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/12/2013

אבנים בכיס מרה

שלום רב!
אני אישה בריאה בת 32 אמא לשני ילדים.
במשך השנה האחרונה היו לי כמה מקרים של התקפי כאבים באיזור בטן עליונה-התיאור של ההתקפים:איזור בטן עליונה שורף-חזה שורף -גב עליון שורף ששיתק אותי לגמרי -קשה לנשום וגרם לבחילות והזעות קרות.
ההתקף הראשון היה בערך לפני שנה וחשבתי שזה התקף לב אך עבר מעצמו אחרי כמה שעות.
בחודשים האחרונים היו כ 2-3 התקפים דומים שעברו אחרי בערך שעה(התקף היה לפני 3 שבועות ועוד אחד שבועיים לפניו).

יש לציין שההתקפים באו במהלך היום ללא אוכל מיוחד שאכלתי(ולא שומני).

אני גם סובלת מהרבה בעיות שנראות כצרבת – לפעמים קלה ולפעמים חזקה-במקרים אלו כדור של אמפרדקס עוזר.

לפני שבועיים עשיתי בדיקות דם מקיפות כולל תפקודי כבד,כימיה וכו. תוצאה של אחת מתפקודי כבד הייתה גבוהה ובעקבות זאת עשיתי בדיקה חוזרת לאחר 10 ימים וכל הבדיקות יצאו תקינות-כולל בדיקות צהבת.
היום עשיתי אולטרסאונד בטן עליונה וכליות בהמלצת הרופא.
הנה התוצאות :

א.ס בטן עליונה (כולל כליות)
*סיבת ההפניה:

*ממצאים:

US בטן עליונה ותחתונה.
=================
הכבד בגודל ובמרקם תקינים.
בכיס המרה מספר אבנים בגודל עד 2,5 “ס מ ומשקע חלקיקי, דופן מעובה קלות.
דרכי מרה ברוחב תקין.

הלבלב במבנה וגודל תקינים.

אין עדות לקשריות לימפה רטרופריטונאליות מוגדלות.
אאורטה בטנית ברוחב תקין.

הטחול בגודל ובמרקם תקינים.

כליות בגודל דומה ותקין.
אין עדות בכליות לגושים סולידיים, אבנים או הידרונפרוזיס.

שלפוחית שתן במילוי חלקי.
הרחם בגודל תקין בהתאם לגיל, אין ממצא טפולתי.

המלצות:

מומלץ יעוץ כירורגי .

מהי ההמלצה שלך במקרה זה? האם אני צריכה לעבור כריתת כיס מרה?
מה זה אומר שדופן הכיס מעובה קלות–האבנים שורטות את הכיס?
החששות שלי הן:
1) יכול להיות שיש לי כמה בעיות – ההתקפים דווקא מתאימים לתיאור שלך אבל אולי לצרבות אין קשר לאבנים?
2) אם להשאיר את המצב כמו שהוא – כי סך הכל ההתקפים למרות היותם כואבים מאוד-אך לא שכיחים יחסית – האם יש סיכוי גדול שהמצב רק ילך ויתדרדר?

תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

1. נראה שהכאבים שלך קשורים לאבנים שבכיס המרה.

2. מומלץ לעבור כריתת כיס מרה.

3. דופן מעובה בד"כ מעיד על תהליך דלקתי

4. התקף כיס מרה יכול להיות מלווה בצרבות אך יש בהחלט אפשרות לשתי בעיות...

5. יש סיכוי שהמצב יתדרדר וההתקפים יהיו קשים ומסובכים יותר ולכן כדאי לעבור ניתוח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/12/2013

ניתוח להוצאת כיס המרה לאחר אירוע מוחי

אמי בת 67 וסובלת מאבן ודלקת בכיס המרה,
מתאריך 2/10 אושפזה כבר 3 פעמים,
בפעם הראשונה טופלה באנטביוטקה
ולאחר ששוחררה קיבלה אירוע מוחי
ואושפזה שוב (ברצוני לציין שבאישפוז הראשון
סבלה מסוכר בגובה של 500).
לאחר שיחרור שוב התקפה קשה של כיס המרה
וכעת הוחלט על ניקוז.
כעת אימי עדיין מאושפזת אם כאבים חום לסירוגין וסוכר גבוהה.
שאלתי: האם ניתן להוציא כיס מרה לאחר אירוע מוחי?
ואם לא כיצד ניתן לטפל? (הכאבים בלתי נסבלים) – תודה מראש זהבה

ד"ר שמואל אביטל

אפשר. כמובן שרמת הסיכון היא הניתוחי היא גבוהה יותר. מומלץ בשלב זה ניקוז טוב , אנטיביוטיקה. לחכות לירידה בדלקת ולאחר תקופה מסוימת לנתח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/10/2013

אבנים בכיס המרה ויעוד לעבור כריתת דרכי המרה

שלום סבא שלי בן 81 עם מחלות רקע בתחום הריאות מאוד קשות
הוחלט לנתח אותו בעוד יומיים
והיום ביטלו לו את הניתוח עקב סיכון רב לחיו.
ונימסר כי יצתרך לחיות עד סוף חיו עם האבנים הללו וכול תופעות הלוואי כתוצאה מהם ולקחת משכי כאבים כול חיו , ברצוני דעת שיטות טיפול בהם ניתן היה להקל עליו ואף לשמוע אפשריות לטיפול ללא ניתוחפתוח שמסכן אותו
הוא סובל מאוד ואף רופא לא מוכן לקחת סיכון

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אין שיטה חילופית לכריתת הכיס.

במקרים של דלקת מבצעים ניקוז של כיס המרה ומשאירים נקז קטן צמוד לגוף . עם הסיכון הניתוחי גבוה מאוד נשארים עם הנקז...

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/10/2013

אבנים בכיס המרה

שלום
אני בת 50 בריאה אבל מאוד שמנה (BMI=40). בגלל כאבים בבטן ימנית הנמשכים כבר שנה לסרוגין, נשלחתי לבדיקת US. התשובה: “כיס המרה בגודל תקין, מלא באבנים בגדלים שונים. דופן כיס המרה לא מעובה”. בדיקות הדם שלי ספירה וכימיה מצוינות. האם זה מצב שמצדיק ניתוח? האם משקל יתר מפריע לניתוח?
תודה רבה

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

כאבי בטן ימנית עליונה חוזרים בנוכחות אבנים בכיס מרה - זה מצב שמצדיק ניתוח.

לגבי המשקל - אין כל הפרעה לבצע את הניתוח בגישה לפרוסקופית.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
02/10/2013

ניתוח כיס מרה

ד”ר גרינברג,
בביקור אצל רופא נשים, ביצעתי בדיקה שנתית שכוללת אולטרה סאונד. באולטרה סאונד נמצא שיש לי שתי אבנים גדולות בכיס המרה. אני לא סובלת מכאבים ומעולם לא היה לי התקף כמו שכתוב באתרכם. אני מתלבטת האם כדאי לעשות איזושהי פעולה כדי למנוע סיבוכים בעתיד.
אני בת 55, וסובלת ממשקל יתר.

תודה

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

באבנים בכיס מרה מטפלים רק אם יש סימפטומים כגון כאבים, חום, אי נוחות, דלקת או צהבת.

לעיתים באנשים עם סיכון גבוה כמו כאלו עם סכרת או  הפרעה במנגנון החיסון - גם מטפלים.

באישה בריאה לגמרי, ללא כל סימפטומים  או גורמי סיכון - לא מומלץ להסיר את כיס המרה.

אבנים בכיס מרה בנשים זו תופעה מאוד נפוצה ולא מצריכה טיפול בהעדר סימפטומים או גורמי סיכון.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
01/10/2013

אבנים בכיס המרה

שלום רב,
אני בת 40 אמא לשני ילדים בני 15 ו-17.
לפני שנתיים התחלתחי לסבול ממה שבסופו של דבר התברר ככאבים שנובעים משלוש אבנים בכיס המרה, כך לפי בדיקת אולטרה סאונד שבוצעה אז.
מאז הכאבים תוקפים אותי אחת לכ-10 שבועות. אני סובלת מזה מאוד, אך גם פוחדת מהניתוח.
שאלתי היא האם ניתוח כיס מרה גורם לקשיים בעבודה פיזית. אני פעילה מאוד, והעבודה שלי בתור מורה, מצריכה ממני עמידה ממושכת בכל יום מול כיתה.
לאחר כמה זמן אוכל לחזור לעבודה מסוג זה, והאם הדבר יגרום לי לכאבים, גם כאשר יתאפשר.

תודה מראש,
מיכל

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

ניתוח לכריתת כיס מרה מבוצע בגישה לפרוסקופית על ידי מספר חורים זעירים בדופן הבטן.

ההחלמה מאוד מהירה, ולאחר תקופת ההחלמה אין כל מגבלה פיזיתף כולל עמידה

אני מניח כי בתור מורה תזדקקי לכשבוע עד שבועיים עד שתוכלי לעבוד שוב בעבודה סדירה - ללא כל מגבלות.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
22/09/2013

צלקות ניתוח כיס מרה

שלום,

אני בת 35 וסובלת מכמה אבנים בכיס המרה, לאחר לידות.
אני עוסקת בפעילות גופנית ומנסה לשמור על חזות אסטתית של הגוף שלי, אך עם זאת אני מרגישה שאני לא מסוגלת יותר להימנע מניתוח כיס המרה, כי הכאבים תוקפים אותי מדי פרק זמן לא משנה מה אני עושה.

האם בניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה הצלקות בלתי נראות? אם לא, האם ניתן להשתמש בכל מיני מדבקות וקרמים להעלמת צלקות?
תודה רבה.

ד"ר רון גרינברג

 שלום רב

הצלקות בניתוח כיס מרה הם מאוד קטנות

ישנה צלקת אחת בטבור - שכמעט ואינה ניראית ושתיים עוד שלוש צלקות של 5 ממ.

אם לאחר חתכים את מצטלקת טוב - בצלקות קטנות שאינן ניראות -אזי סביר כי גם בניתוח זה הצלקות יהיו בלתי מורגשות. בכל מקרה בוודאי שניתן להשתמש בתפרים נספגים בתוך העור, ובקרמים ומשחות על מנת לשפר את מראה הצלקות הקטנות עוד יותר.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
15/09/2013

ניתוח כיס מרה

ד”ר גרינברג שלום,

אני בן 60, סובל מאבנים בכיס המרה מזה 10 שנים. לפני כשבועיים אחי עבר ניתוח כיס מרה (הוא סובל מכך גם כן), והוא כבר מרגיש שהוא יכול כבר לחזור לפעילות גופנית.
האם החלמה כה מהירה מהניתוח היא אופיינית? אני מעוניין לדעת כי אני שוקל לעבור את הניתוח בעצמי, ופחדתי מההחלמה.
תודה רבה.

ד"ר רון גרינברג

שלום רב,

כן ההחלמה היא מאוד מהירה, הניתוח הוא בגישה לפרוסקופית, לאחר לילה של השגחה משתחררים הבייתה ולאחר כשבוע ניתן לחזור לפעילות סדירה.

ההחלמה לא צריכה להדאיג בניתוח זה כי הוא ניתוח יחסית מאוד קל.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
13/09/2013

0.5 סנטימטר

שלום , לפני כשבוע היה לי התקף חזק מאוד ומשתק של אבנים בכיס מרה , הרופא שלח אותי לאולסטרסאונד והתגלה אבן בגודל של כחצי סנטימטר .
יש לציין שאמא שלי עברה ניתוח להוצאת הכיס מרה כשהייתי גם בגילי .
האם אני צריכה לעבור ניתוח ?

admin

מריה

אם אבנים בכיס המרה גורמות להתקפי כאב הטיפול המומלץ הוא ניתוח להסרת כיס המרה


בברכה,
צוות האתר
28/08/2013

ביחד עם הוצאת כיס מרה

תהליך לניתוח בריאטרי ובטולטרסאונד גילו לי אבנים בכיס מרה… האם יש דרך לעשות ניתוח כירורגי אחד גם שרוול וגם הוצאת כיס מרה?שלום.. אני ב

ד"ר רפאל אלון

רחלי

זוהי הדרך המקובלת-לבצע באותו ניתוח גם כריתת כיס המרה (כאשר יש הדגמה של אבנים בבדיקות לפני הניתוח).

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
11/08/2013

גרגרים קטנים

סבלתי משני התקפים חריפים של כאבי בטן לאחר ארוחה כבדה. בבדיקת us נמצא גרגרים קטנים ומעט משקע בכיס מרה.מאז ההתקף האחרון לפני שבוע עדיין רגישות רבה בבטן וירידה משמעותית בתיאבון. האם זו אינדיקציה לניתוח? תודה

admin

ליוגב

הספור מחשיד שמדובר בהתקפי כאב בשל אבנים. אבל כדי להיות בטוחים יותר צריך לקבל יותר פרטים על אופי הכאב. אם הרופא יתרשם שבעייתך היא אבני כיס מרה ההמלצה היא להסיר את כיס המרה


בברכה,
צוות האתר
08/08/2013

אבן בכיס מרה 17 מ”מ ללא כאבים

שלום,
בביקור אצל רופא גניקולוג בבדיקה שגרתית, ולאחר סריקה אולטרה סאונד בטן התגלה במקרה אבן בכיס מרה 17 מ”מ ללא כאבים.
ברצוני לדעת האם אני צריכה לעבור ניתוח או לקבל טיפול אחר.
אני חברה בקופת חולים כללית ויש לי ביטוח מושלם.
בתודה מראש ברכה.

ד"ר רפאל אלון

אבן בכיס המרה שהתגלתה באקראי ואינה גורמת לשום הפרעה-אין צורך להסיר את כיס המרה..


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
07/08/2013

כאבים כיס המרה

היי, לפני חודשיים גילו לי אבנים בכיס המרה והרופא אמר אז שלא צריך להסיר אותם לבינתיים. השבוע היה לי כאבים חזקים בגרון ותחושת צריבה באמצע החזה. כמו התקפים כאלו של כאבים. עכשיו כבר לא כואב לי הגרון אבל עדיין כואב לי בחזה. אני לא יודע מה זה, זה מרגיש כמו התקף לב אבל אני משער שזה לא זה. בנוסף לזה, היום היו לי גם כאבים בבטן ימין למטה. האם זה יכול להיות בעיה יותר חמורה בכיס המרה?

ד"ר רפאל אלון

לעופרי

קשה לענות על שאלתך מבלי לשוחח איתך ובלי בדיקה גופנית. הכאב המתואר אינו קלאסי להתקף שמקורו באבני מרה. בודאי שהתיאור אינו מתאים למשהו חמור יותר במערכת המרה. אני מציע לפנות לבדיקה אצל כירורג


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
30/07/2013

דלקת בכיס המרה

אמא שלי סובלת מכאבים בכיס המרה, כרגע נמצאת במיון אסף הרופא ומחכה לטיפול.
אני מנסה לבדוק עבורה שהייה בבית חולים פרטי לקבלת טיפול בדלקת ושבסיומה תיכנס לניתוח הוצאת כיס המרה.
האם יש המלצות לבית חולים פרטי?
תודה,
טליה

ד"ר רפאל אלון

טליה

באתר זה איננו ממליצים על בי"ח או רופא כזה או אחר. 


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
25/07/2013

ניתוח כיס מרה מצאו לי ולאישתי אבנים? פוליפים? ב באולטרסואנד בהפרש של שבוע יכול להיות שזה מחלה מדבקת ?

שלום
אישתי יום אחד קיבלה התקף כאב הלכה לבדיקה ואמרו לה שיש לא אבנים? פוליפים? (ללא צל אקוסטי) קבעו לה ניתוח מידי
שבוע אחרי גם אני קיבלתי כאבי תופת ל 5 שעות ועבר הלכתי לבדיקה וגם לי יש אותה אבחנה
יכול להיות שזה מחלה מדבקת

admin

שלמה

אבנים ו/או פוליפים בכיס המרה אינם מדבקים... פוליפ/ים בכיס המרה דורש/ים מעקב בלבד ורק אם הם גדלים לגודל של 1ס"מ ישנה הוראה להסרת כיס המרה.


בברכה,
צוות האתר
10/07/2013

ניתוח כיס מרה למנותח בריאטרי

האם אדם שעבר ניתוח טבעת לקיצור קיבה יוכל לעבור ניתוח לפרסקופי להוצאת כיס מרה? מה הסכנות הכרוכות בכך?

ד"ר רפאל אלון

שיראל שלום

ניתוח בריאטרי מסוג טבעת אינו מפריע לניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
05/07/2013

לקראת ניתוח הוצאת כיס מרה בעיקבות פנקריאטיטיס

1
1. מה בכל זאת המגבלות או הבעיות הנוצרות מהעדר כיס מרה!
2. אני חולה בקרוהן. האם הוצאת כיס מרה עשויה להיות בעייתית יותר לי?
3. מה עמדתך לגבי פתרונות הומיאופטיים לחיסול האבנים? (תמצית מי ארטישוק)

admin

סמדר

הסרת כיס המרה אינה גורמת לשום מגבלה וניתן לחיות חיים רגילים.

מחלת הקרוהן שלך אינה מפריעה או מקשה על הניתוח

איני יכול להתייחס לטיפולים טבעיים/תחליפיים מכיוון שאינם מוכרים בספרות הרפואית (וגם לי באופן אישי)


בברכה,
צוות האתר
01/07/2013

ניתוח גידול בדרכי המרה

שלום, אמא שלי בת 64 עברה ניתוח כריתת גידול בצינור המרה משותף וחלק הימני של הכבד באיכילוב. בבדיקת ct שבוצעה כשבוע אחרי הניתוח רשום ״כיס המרה ללא ממצא פתולוגי״.
לאמי היו אבנים בכיס המרה מזה כ-30 שנה. שאלה – האם יש מצב שבניתוח לא הוציאו את כיס המרה אלא רק אבנים?
תודה מראש.

admin

לא קיים מצב שכזה. ייתכן והמפענח לא היה מודע לניתוח ולכן כתב מה שכתב


בברכה,
צוות האתר
01/07/2013

ניתוח כיס מרה

לפני 3 ימים היה לי ניתוח כיס מרה ואני עדיין מרגישה נפיחות רבה מאוד בבטן. אני אוכל רק נוזלים כי אוכל מוצק גורם לי להקיא. לא נתנו לי הסבר בבית החולים כיצד לנהוג ומה הולך לקרות. מתי התחושה הזו אמורה לעבור?

ד"ר רפאל אלון

בד"כ תלונות אלה חולפות תוך זמן קצר


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
27/06/2013

ניתוח כיס מרה

בעוד שבוע וקצת אני צריך לעבור ניתוח כיס מרה. אמרו לי שזה בדרך כלל ניתוח עם אשפוז יום אבל כאלה שנשארים לאשפוז גם בלילה. אם כן, מה יכולה להיות הסיבה שיגידו לי להשאר לאשפוז לאחר הניתוח?

ד"ר רפאל אלון

קובי

בד"כ אשפוז לאחר ניתוח כזה הוא של יום. לעיתים ניתן לשחרר המנותח/ת עוד באותו יום. וכמובן, אם יש בעיות או סיבוך-האשפוז יכול להתארך (כמו בכל ניתוח שמתעוררת בעיה)


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
26/06/2013

סרטן כיס המרה

יש לנו היסטוריה ארוכת שנים של מחלות כיס מרה במשפחה. סבתא שלי נפטרה לפני שנה מסרטן כיס המרה. היו לי כאבים באזור של כיס המרה לאחרונה ועשיתי אולטרסאונד וCT שיצאו תקינים. בשבוע הבא יש לי תור לרופא מומחה. האם יתכן שהוא יצא לי לעבור ניתוח להסרת כיס המרה למרות שהבדיקות יוצאות תקינות על מנת למנוע סרטן כיס המרה?

ד"ר רפאל אלון

לדרור

לא מקובל לבצע כריתה "מניעתית" של כיס המרה. סרטן של כיס המרה מופיע ברב המכריע של המקרים (מעל 90%) בנוכחות אבנים בכיס המרה. מכיון שאצלך גם אין אבנים איני רואה צורך בהסרת כיס המרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
14/06/2013

שאלה דחופה בנושא כיס מרה

שלום,
אמי בת 66 מאושפזת בבי”ח נהריה עקב אבנים בדרכי המרה שגרמו לכאבים, דלקת וכמובן אשפוז.
היא עברה בדיקת אי אר סי פי לנסות להוציא את האבנים אך ללא הצלחה.
למעשה הם הרחיבו את דרכי המרה שאולי בפעם הבאה זה יצליח.
היום הודיעו לה הרופאים כי חוששים לבצע שוב את הבדיקה שאולי לא תצליח בשנית.
הם אמרו שהם יצטרכו לבצע ניתוח פתוח ו”לעשות את כל העבודה” כשהבטן פתוחה ולגמור עם זה.
אנחנו בלחץ אטומי ואובדי עצות. לפני כמה ימים לחץ הדם שלה עלה ל 180 והיא כמעט 10 ימים ללא אוכל ורק עם אינפוזיות ואנטיביוטיקה.
אנא עזור לנו בחוות דעתך.
תודה רבה
אורית

admin

אורית,

כאשר ERCP נכשל בהוצאת האבנים והמומחים מעריכים כי לא יצליחו בנסיונות נוספים אין מנוס מטיפול ניתוחי. בניתוח מבצעים כריתת כיס מרה ומנקים את דרכי המרה מאבנים. לעיתים יש צורך לבצע חיבור בין צנור המרה הראשי למעיים. מדובר בניתוח בהוא קצת יותר מורכב מכריתת כיס מרה בשיטה פתוחה והוא מתבצע בחתך רגיל בבטן הימנית העליונה


בברכה,
צוות האתר
09/06/2013

ניתוח כיס מרה

שלום רב,
הייתי מעוניין לדעת האם ניתוח כיס מרה לפרוסקופי כרוך בחשיפה לקרינה מסוכנת. אני מבין השהניתוח אינו כולל פתחת בטן מלאה, ולכן חשבתי שאולי זה נעשה תוך חשיפה לקרינה מסוכנת.
בנוסף, האם המכשור בבית החולים אסותא הוא המתקדם ביותר בארץ בטכנולוגיה זו, או שקיים מקום אחר בו קיים מכשור טוב יותר?

תודה,

דן.

ד"ר רפאל אלון

לדן,

בניתוח כיס מרה אין שום קרינה. לצורך הניתוח מחדירים מצלמה (אופטית) לחלל הבטן ודרך 3 חתכים קטנים נוספים מתבצע הניתוח. הציוד לניתוחים אלה נמצא בכל בתי החולים מכיוון שהם הפכו לשגרה בכירורגיה ובמקצועות אחרים, ורמת הציוד אחידה פחות או יותר בכל בתי החולים.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
06/06/2013

טיפול באבנים בכיס המרה

יש לי 3 אבנים בכיס המרה. הרופא אמר שאני צריך לעבור ניתוח להסרת כיס המרה. אני מכיר כמה אנשים שעברו את הניתוח אבל עדיין סובלים מכאבים. האם יש דרך אחרת – לא ניתוחית – לסילוק האבנים מכיס המרה?

ד"ר רפאל אלון

לגבריאל,

שאלה כמו שלך חוזרת בכל פעם. הטיפול הוא הסרת כיס המרה בניתוח וזאת מכיוון שהאבנים נוצרות בכיס המרה. אין דרך אחרת. סיבות לכאבים לאחר ניתוח למרות סילוק כיס המרה הן רבות ולא כאן המקום לפרטן. בכל מקרה, אם הניתוח נעשה משיקולים נכונים וללא בעיות, ההחלמה היא מלאה, ובעידן הנוכחי של ניתוחים לפרוסקופים-גם מהירה מאד.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
04/06/2013

השארת קליפס לאחר ניתוח כיס מרה בלפרוסקופיה

השבוע נותחתי להסרת כיס מרה בשיטת לפרוסקופיה. צפיתי בסרטי ההסבר בהם מוסבר שבמהלך הניתוח ולפני ניתוק כיס המרה, חוסמים את נתיב כיס המרה אל הכבד בעזרת 3 קליפסים ומבצעים חיתוך, כאשר קליפס אחד נשאר בכבד ושניים אחרים “עוזבים” את הגוף יחד עם כיס המרה.
1. האם נשאר קליפס בגופי, או שהוא הוצא מבלי שזה מוצג בסירטונים?
2. אם נשאר, האם קיימת סכנה כל שהיא שיפול או יפתח ביום מן הימים?

תודה
משה

ד"ר רפאל אלון

למשה שלום,

הקליפסים, או במונח העברי-מהדקי מתכת, משמשים לסגירת מבנים צנוריים כמו כלי דם או דרכי מרה, במקום להשתמש בחוטים. וזאת מכיוון שפעולת קשירה בעומק הבטן בניתוח לפרוסקופי היא קשה ואילו שימשו במהדק מתכת הוא קל וקצר. כל צנור שחותכים, יש צורך לחסום את שני הקצוות וכאמור זה נעשה באמצעות מב=הדקי מתכת שחותכים ביניהם. הרקמה שיוצאת מהגוף, במקרה שלך-כיס המרה מכילה מהדק ובקצה שנשאר בגוף יש בדרך כלל 2 מהדקים (אחד נוסף ליתר בטחון, למקרה שמהדק אחד נופל). מכאן שבגופך נותרו מספר מהדקים, כמו אצל כל אחד העובר ניתוח כזה. המהדקים עשויים ממתכת שאינה גורמת לתגובה של הגוף ואינם אמורים לגרום להפרעה. הדבר היחיד הוא שהם יודגמו בצלומי רנטגן שיבוצעו בעתיד.

החלמה מהירה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
11/05/2013

הוצאת אבנים מכיס המרה ללא כריתת כיס המרה

שלום. בבדיקת US גילו לבעלי אבנים גדולות בכיס המרה (לא צויין גודל אלא רק שהן גדולות). אמנם מדי פעם יש לו מעט אי נוחות וכאבים קלים באיזור. הומלץ לו על ניתוח. שאלתי – האם ניתן להוציא את האבנים ללא כריתת כיס המרה עצמו, גם אם יש חשש שהם יחזרו בגלל זה?

ד"ר רפאל אלון

לחגית,

טכנית ניתן להוציא את האבנים אך במקרה כזה בעתיד תיווצרנה שוב אבנים מפני שכיס המרה הוא "בית החרושת" לייצור אבנים. לכן הטיפול הוא כריתת כיס המרה. לאחר הניתוח לא תיווצרנה אבנים מפני שהאבר בו הן נוצרות אינו קיים יותר בגוף.

כדאי לברר טוב עם הרופא המטפל אם באמת קיימת סיבה להסרת כיס המרה. (את מתארת תסמינים מאד קלים שייתכן ואינם קשורים לאבנים)


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
05/05/2013

אבנים בכיס מרה

עשיתי אולטראסאונד בטן והתגלו אבנים בכיס מרה. לאחרונה החלו אצלי כאבים בבטן ימנית עליונה המקרינים לגב וליד ימין, כאב לוחץ ומעיק. ביומיים האחרונים הכאב ממש החמיר ונמשך רוב שעות היום. לאיזה רופא עלי לפנות והאם זה מצריך טיפול מיידי?
תודה

ד"ר רפאל אלון

לדנה

ייתכן והכאבים שלך נגרמים בשל אבני כיס מרה. פני לבדיקת כירורג בהקדם


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
03/05/2013

ניתוח כיס מרה ווסת חודשית

עברתי ניתוח לפרוסקופי להסרת כיס המרה לפני שבוע. התאוששתי יפה מאוד ומחר כבר צריכים להוציא לי את התפרים. תמיד קיבלתי וסת בזמן אבל עכשיו יש לי איחור של קרוב לשבוע. עשיתי בדיקת הריון והיא יצאה שלילית. האם יכול להיות שהמחזור מתאחר לי בגלל הניתוח כיס מרה?

ד"ר רפאל אלון

לרוית שלום,

בהחלט ייתכן שהאיחור במחזור החודשי הוא על רקע הניתוח שעברת. כל מצב דחק (סטרס) יכול להשפיע על סדירות המחזור וניתוח (מכל סוג) יכול להיות סיבה לשינוי במחזוריות הווסת. זוהי תופעה חולפת והמחזור שלך יחזור לסדרו (אם לא תכנסי להריון בינתיים...).


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
03/05/2013

ניתוח כיס המרה

ד”ר אלון שלום,

אני סובל מאבנים בכיס המרה מזה שנים וחושב על ניתוח כיס המרה. הייתי שמח לדעת מה בעצם עושים במפגש כאשר קובעים תור ליעוץ אצלך.
תודה רבה.

ד"ר רפאל אלון

לרמי ,

כמו בכל בעייה רפואית, במפגש מקבל הרופא את סיפור המחלה, תיאור התלונות ותוצאות בדיקות שבוצעו קודם לכן. בהמשך מתבצעת בדיקה גופנית ולבסוף ניתנת אבחנה והמלצה איך להתקדם בטיפול.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
02/05/2013

אבני מרה בהריון

הייתי צריכה לעבור ניתוח כיס מרה בלפרוסקופיה לאחר שנתקעה לי אבן בצינור המרה בהיותי בחודש שישי להריון. מה הרופא אמור לעשות במהלך שאר ההריון אם לא עברתי את הניתוח? איך הוא מבצע מעקב גם על התינוק וגם על החסימה בצינור המרה?

admin

מורן שלום,

האבן כנראה תקועה בצינור המחבר את כיס המרה לצינור המרה הראשי. לו האבן הייתה תקועה בצינור המרה הראשי היית סובלת מצהבת והפרעה בתפקודי הכבד. כרגע, אם אין לך התקפים, ניתן לדחות את הניתוח עד לאחר הלידה. רופא הנשים שלך יטפל בהריון ולאחר הלידה תמשיכי את הטיפול בבעיית כיס המרה


בברכה,
צוות האתר
01/05/2013

אבנים בכיס המרה בהריון

חברה שלי חושבת שהיא בהריון ויש לה אבן בכיס המרה והיא אמורה לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה בקרוב. ההריון שלה לא היה מתוכנן, מה עושים במצב כזה? יכולים לעשות לה את הניתוח גם בזמן שהיא בהריון?

ד"ר רפאל אלון

לדודו

בעיקרון רצוי בזמן הריון להמנע עד כמה שאפשר מפעולות/ניתוחים שאינם"חיוניים". לא פרטת למה הומלץ על ניתוח. אם האבן גורמת לסבל, ניתן ורצוי אפילו, להסיר את כיס המרה, גם בהריון. במקרה כזה מתכננים את הניתוח לשליש השני של ההריון שבו ההריון כבר "יציב" והרחם עדיין קטן יחסית ואינו מפריע לניתוח. כמובן שהניתוח צריך להיות מלווה ע"י רופא נשים ועם ניטור של דופק עוברי וUS עוברי לפני ואחרי הניתוח.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
24/04/2013

ניתוח לכריתת כיס המרה

עוד חודש אני צריך לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה. רציתי לדעת מה קורה לאחר הניתוח. היכן מאוחסן נוזל המרה? או שהוא בעצם זורם בחופשיות בגוף? או שמחדירים מכשיר שעושה את פעולת כיס המרה?

admin

ליובל,

לאחר כריתת כיס המרה המרה המיוצרת ומופרשת על ידי הכבד זורמת בצורה חופשית אל המעי (התריסריון). ניתן לחיות ללא שום השפעה או הגבלה לאחר הניתוח.


בברכה,
צוות האתר
22/04/2013

ניתוח בגיל מבוגרת

אימי שעברה כבר את גיל 80 אובחנה בבעיה בכיס המרה . האם יש חלופות לניתוח ערב הגיל המבוגר . האם יש סיכונים נוספים עקב הגיל ?
תודה

admin

דן שלום,

גיל אינו מהווה הוראת נגד לניתוח, אם יש צורך בניתוח. כמובן שיש להתחשב בגיל ומחלות נילוות באם ישנן.


בברכה,
צוות האתר
18/04/2013

אבני מרה השלכות

האם אבנים בדרכי המרה יכולות לגרום לקוצר נשימה ולבלבול נפשי? האם זה יכול לקרות ללא כאבים בכיס המרה? אני סובלת מאבני מרה כבר כמה שנים ובשבועות האחרונים החלו התופעות הללו ואני מאוד מודאגת. תודה מראש!

admin

לכוכי,

התופעות שאת מתארת אינן אופייניות לביטוי של אבני כיס מרה. פני לרופא המשפחה לטפול בבעיות אלה


בברכה,
צוות האתר
18/04/2013

אבנים בכיס מרה

שלום,
אבא שלי בן 57 לאחר אולטראסאונד התגלו אבנים בכיס מרה, הומלץ על ניתוח
ברקע לחץ דם גבוה, עבר צינתור עם השתלת סטנטים 2010 ו dvt

הוא סובל מכאבים חזקים וכל שני וחמישי מאושפז וגם סובל מלחץ דם ממש גבוהה, 240 פלוס.
השאלה היא האם ניתן לבצע ניתוח לכריתת כיס מרה עם הרדמה כללית למרות העבר הבריאותי והלחץ דם?
תודה .

ד"ר רפאל אלון

לבר שלום,

מפנייתך נשמע שאביך צריך לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה. יש צורך בבדיקת מרדים לפני הניתוח והשלמת כל הבדיקות הדרושות לצורך היערכות מתאימה להרדמה בסיכון מוגבר. זה כולל גם איזון יתר לחץ הדם שהוא מסוכן לכשעצמו, גם בלי קשר לניתוח.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
15/04/2013

אבנים בכיס מרה אצל ילדים

בני אלון יהיה בן 9 בקיץ הקרוב. הוא סבל בשנה האחרונה מגסטריטיס חריפה עם חום הקאות ושלשולים. אחרי שהוא קיבל טיפול מלא של אנטיביוטיקה הומלץ לעשות לו אולטרסאונד בטן. באולטרסאונד גילו לו 5 אבנים בכיס המרה . הגדולה מביניהם היא בגודל 5.8 מ”מ. מה צריך להיות הטיפול עבור ילד בגילו? האם הבעיה הזו נפוצה אצל ילדים?

ד"ר רפאל אלון

שולי שלום,

אבנים בכיס המרה אינן שכיחות אצל ילדים, בודאי לא בגיל כ"כ צעיר. מפנייתך עולה כי האבנים התגלו באקראי בזמן ביצוע בדיקת US בטן. אם האבנים אינן גורמות להתקפים אין צורך להסיר את כיס המרה. אם בעתיד יהיו התקפי כאב המתאימים להתקפי "כיס מרה" יהיה צורך לנתח ולהסיר את כיס המרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
14/04/2013

ניתוח להוצאת כיס מרה – סיכונים

היי, אמא שלי בת 45 והיא עוברת ניתוח להוצאת כיס מרה. כשנפגשנו עם הרופא הוא אמר שיש סיכון בינוני עד גבוה לניתוח וזה גרם לנו להיות מאוד מודאגות. בנוסף, הרופא טען כי בגלל שיש לאמי כמה סיבוכים הם מבצעים ניתוח כיס מרה פתוח ולא ניתוח לפרוסקופיה ממש כמו שמתואר בעמוד טיפול באבנים בכיס המרה באתרכם. אמא שלי סובלת מאפילפסיה, קרישי דם והיסטוריה משפחתית של סיבוכים בניתוחים. אני אהיה יותר מאסירת תודה אם תוכל בבקשה להסביר לי מהם הסיבוכים בניתוח להוצאת כיס מרה. תודה רבה

admin

לרונה,

מפנייתך קשה לדעת למה הוחלט על ניתוח בשיטה פתוחה. יש מצבים בהם לא רוצים להעלות את הלחץ התוך בטני (בניתוח לפרוסקופי "מנפחים" את חלל הבטן עם גז, מה שמעלה את הלחץ). ייתכן ויש לה ניתוחים קודמים בבטן העליונה ואולי מחלות נילוות המגדילות את הסיכון הניתוחי. אני מציע שתקבעי פגישה מסודרת עם הרופא האחראי על אמך ותקבלי הסבר מפורט.


בברכה,
צוות האתר
11/04/2013

סרטן כיס המרה

אמא שלי לאחרונה עברה ניתוח לבסרת כיס מרה . הרופאים הסתכלו על אבני המרה ואמרו שיש משהו לא תקין, סרטן! ההשערה היא שיש עוד סרטן בפנים ושיכול להיות שהוא התפשט גם לכבד. האם זה אפשרי? היא גם עשתה MRI ולא קראו לנו בשביל התוצאות. עכשיו הרופאים רוצים לעשות ניתוח כדי להוציא את הסרטן למקרה והתפשט עוד. האם זו יכולה להיות הונאה כדי להוציא כסף מהביטוח? האם כדאי לה לקבל חוות דעת נוספת מרופא אחר לפני שהיא נכנסת לניתוח?

ד"ר רפאל אלון

לנופר,

כאשר מנתחים ומסירים את כיס המרה בשל אבנים, כיס המרה עצמו נשלח לבדיקה הסטולוגית (בדיקת הרקמה במיקרוסקופ). אני מניח שבבדיקת כיס המרה נמצא מוקד גידול סרטני ברקמה. במקרה כזה של ממצא אקראי של גידול בכיס המרה, לפי עומק הגידול ברקמה מחליטים אם יש צורך בהרחבת שולי הכריתה. מפנייתך אני מסיק שזו הסיבה שהרופאים המטפלים באמך ממליצים על ניתוח. צריך לדעת שסרטן של כיס המרה הינו מחלה קשה, הן בשל אופי הגידול שהוא יחסית אלים והן בשל המיקום של כיס המרה-צמוד לכבד ולכלי דם ולימפה  גדולים, מה שיכול לזרז את התפשטות הגידול. עלייך לדעת שבמקרה כזה, הסיכוי היחיד להחלים הוא ע"י ניתוח גדול שבו כורתים את האזור סביב המקום בו היה כיס המרה שכן אין שום טיפול אחר  היעיל כנגד גידולים כאלה. אני ממליץ שתקבעי פגישה לשיחה רצינית עם הצוות המטפל באימך, תשמעי מה מצבה ובאיזה ניתוח מדובר. איני סבור שיש כאן נסיון "הונאה כדי לקבל כסף מביטוח". אם עדיין יש לך ספק, תמיד אפשר לבקש התייעצות ע"י רופא אחר, מה שנקרא חוות דעת נוספת (Second opinion)


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
11/04/2013

אבנים בכיס המרה בהריון

שלום רב
אני בחודש תשיעי כעת להריון וצפויה ללדת בכל יום בערך. בחודש שישי להריון שלי גילו כי יש לי אבנים גדולות בכיס מרה ואושפזתי 3 ימים כי הבילירובין היה גבוה. לאחר יום ירד לי והכל התאזן לכן החליטו שרק אחרי לידה ינתחו אותי. השאלה שלי אם בזמן צירים ולידה כיס המרה יכול להשפיע על הלידה? בינתיים תודה לאל הכאבים חלפו ולא סבלתי מזה שוב. אני צפויה ללדת בליס ולא יודעים את ההיסטוריה שלי שם כי זה היה בתל השומר. אני אשמח להצעתך בנושא ולדעת האם ניתן להימנע מניתוח לאחר הלידה? בנוסף, בגיל 19 עברתי ניתוח אפנדיקס בשיטת הלקרוסקופיה האם ניתן לנתח אותי בבטן בכל זאת ? כיום אני בת 38
אודה לך
ליהי

ד"ר רפאל אלון

ליהי שלום,

צירים ולידה לא אמורים להשפיע על או לגרום להתקף "כיס מרה". בשל הסימפטומים שהיו לך אני ממליץ שלאחר שתתאוששי מהלידה תעברי ניתוח להסרת כיס המרה. ניתוח בעבר לכריתת התוספתן אינו מפריע לניתוח לפרוסקופי של כיס המרה.

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
09/04/2013

הריון לאחר ניתוח כיס מרה

שלום רב אשמח לדעת האם ניתן להיכנס להריון מיד לאחר ניתוח להוצאת כיס המרה או שיש תקופה שריך להמתין? מהי תקופת ההמתנה במידה וכן?

ד"ר רפאל אלון

לאריאל

אין בעייה להכנס להריון אחרי ניתוח כריתת כיס המרה. אין צורך ב"תקופת המתנה"..


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
08/04/2013

אבנים בכיס המרה טיפול טבעי

לפני כמה שנים עשיתי אולטרסאונד ומצאו שיש לי אבן בכיס המרה בגדול של מטבע.
הרופא אמר לי לא לעשות כלום קול עוד זה לא מפריע לי.
אם אני ישתה תרופה טבעית של שמן זית ומיץ תפוחים כדי להמיס את האבן בכיס המרה זה יהיה מסוכן?

ד"ר רפאל אלון

שוש שלום,

אבן בכיס המרה שאינה גורמת לסימפטומים והתגלתה באקראי-אין צורך לנתח. לא מוכר לי טפול כזה או אחר היכול להמיס את האבן הקיימת, אבל במה שכתבת-לא יכול להגרם נזק..

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
08/04/2013

כירורגיה לפרוסקופית

ד”ר אלון שלום,
מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים רופא לביצוע ניתוח לפרוסקופיה לאבנים בכיס המרה?
אילו שאלות כדאי לי לשאול אותו במהלך הפגישה?

admin

צילה,

ניתוח לכריתת כיס מרה הינו ניתוח שגרתי. כדאי לבחור רופא שיש לו נסיון בתחום ושתרגישי "כימיה טובה" איתו...

 


בברכה,
צוות האתר
07/04/2013

אולטרסאונד בטן

עשיתי אולטרסאונד בטן לפני 3 שבועות ויצא שאין לי אבני כיס מרה. יש לי כאבים חזקים עכשיו. הם דומים לסימפטומים לאבני מרה שתיארתם בעמוד – אבנים בכיס המרה">אבנים בכיס המרה. מה הסיכויים שהתפתחו אצלי אבנים מאז שעשיתי את האולטרסאונד?

admin

למירי,

התפתחות אבנים בכיס המרה הינו תהליך הלוקח זמן רב. הסיכוי שלאחר 3 שבועות תתפתחנה אבנים הינו קלוש ביותר. פני לרופא כירורג לבירור סיבת הכאבים


בברכה,
צוות האתר
07/04/2013

ניתוח כריתת כיס מרה

שלום רב
לפני שלושה וחצי שבועות עברתי ניתוח לכריתת כיס מרה. היום פתאום התחילו שוב כאבים דומים, אם כי מעט פחות חריפים.
האם מדובר בדליפה של נוזל מרה? כמה עלי להלחץ?
תודה

ד"ר רפאל אלון

מיכל

דליפת נוזל מרתי מתרחשת בד"כ בסמוך לניתוח ומתבטאית בצורה שונה. עלייך לפנות לבדיקת הרופא המנתח


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
05/04/2013

כדורי פחם לטיפול אבני כיס מרה

מה זה כדורי פחם? הבנתי שזה ממיס אבני מרה.
איפה אפשר להשיג אותם?

admin

תכשירי פחם ניתנים לספיחת גזים ממערכת העיכול (למי שסובל/ת מריבוי גזים) ואינם קשורים לטיפול בבעיית אבני מרה


בברכה,
צוות האתר
03/04/2013

ניתוח כריתת כיס מרה

חוויתי 4 התקפים של כאבים בכיס המרה רק ב5 חודשים האחרונים והרופא המליץ לי לעשות ניתוח להסרת כיס מרה.
קראתי באינטרנט שלא מבצעים את הניתוח אם החולה עבר כבר ניתוח קודם בבטן.
זה ממש מדאיג אותי כי עברתי לפני כמה שנים כריתת רחם ( פתוחה ומלאה ) ולפני כן היה לי ניתוח בטן פתוח להסרת שתי ציסטות בשחלות.
אני ממש סובלת, האם יש לי סיכוי לעבור ניתוח להסרת כיס המרה למרות שהיו לי 2 ניתוחים קודמים?

ד"ר רפאל אלון

לרחל שלום,

ניתוחים קודמים אינם מהווים הוראת נגד לכריתת כיס המרה. כנראה קראת שניתוחים קודמים בבטן יכולים למנוע כריתת כיס מרה בשיטה לפרוסקופית.

הניתוחים שלך בוצעו בבטן התחתונה ובאגן (רחם ושחלות) בעוד כיס המרה נמצא בבטן העליונה. יש סיכוי מצוין שניתן יהיה לנתח אותך בלפרוסקופיה למרות הניתוחים הקודמים שעברת.

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
29/03/2013

כאבים כפי הנראה בגלל אבנים בכיס מרה

שלום רב,
בת 62,סובלת מכאבים בעיקר בלילה מזה כ-4 ימים, באזור חלל הבטן העליונה ובגב, מתקשה לשכב תוך כדי שינה-ידוע על אבנים בכיס מרה מזה כמה שנים..
בגלל חג הפסח והעדר רופא משפחה שבחופשה,האם עלי לפנות לבית החולים מיידית? או לחכות לתשובתכם לפנייתי?
אציין כי הכאבים מזה כ- 4 לילות מופיעים באמצע הלילה וקשה לי למצוא תנוחה מתאימה לשינה.. בבוקר חולפים הכאבים, אך יש לי נפיחות בבטן והרגשה לא טובה.
כיצד אוכל לפנות ולמי בגלל ימי החג כאמור האם הדחייה אינה מסוכנת?
לתשובתכם המהירה אודה

ד"ר רפאל אלון

לסוזי שלום,

כדי לענות על שאלתך יש צורך בבדיקה ע"י רופא כירורג. אני מציע לפנות לבדיקה אצל רופא בהקדם, במידת הצורך ניתן גם לפנות למוקד חירום של קופת החולים. לא בטוח שהבעיה היא בעיית כיס מרה ויש צורך לשלול בעיה אחרת ולהגיע לאבחנה בהקדם.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
29/03/2013

אבן בדרכי מרה אחרי מעקף קיבה

הסבירו לי שבגלל מעקף קיבה לא ניתן להגיע לאבן בדרכי מרה שלא נמצאת בכיס המרה, בדרך מקובלת .השאלה היא מה הפיתרון. תודה מראש

admin

לנטליה,

לא פירטת באיזו שיטה בוצע מעקף הקיבה. האם בגישה פתוחה? האם בלפרוסקופיה? אם יש לך אבנים הגורמות לסימפטומים מומלץ ניתוח לכריתת כיס המרה. לרוב ניתן לבצעו בשיטה לפרוסקופית ולעיתים רחוקות יותר יש צורך בגישה "פתוחה".


בברכה,
צוות האתר
28/03/2013

כאבים וגזים ברום הבטן

שלום רב,
אני בן 75 , בבריאות תקינה ללא כל מחלות (בעבר ובהווה), מזה כחודשיים אני סובל מגזים וכאבים ברום הבטן. בבדיקת US התגלתה נפיחות/הגדלה של כיס המרה (לפני כ-5 שנים עשיתי צילום US ומצאו אבנים קטנות בכיס המרה ללא שינוי בהרגשה ולכן נאמר לי שבינתיים אין צורך לעשות דבר).
היום עשו לי CT (תוצאות בעוד כ-10 ימים). הכאבים הם בעיקר משעות אחר הצהריים, ובערב אני לוקח כדור אקמול שעוזר להשקטת הכאבים ולשינה.
מה אפשר לעשות בינתיים?
תודה,
גבי

admin

לגבי שלום

מסיפורך לא ברור אם הכאבים קשורים לאבנים בכיס המרה. יש צורך בהשלמת בירור מהירה של הסיבה לכאב ולטפל בהתאם לממצאים. אם הבעיה הינה אבני כיס מרה מומלץ ניתוח. בינתיים השתמש במשככי כאבים ופנה לרופאך לאיבחון מהיר.


בברכה,
צוות האתר
26/03/2013

אבן בכיס מרה

שלום רב וחג שמח! אני שנתיים אחרי נתוח מעקף קיבה. התחילו כאבים בצד ימין ויש אבן בכיס המרה.השילה שלי האם הניתוח להוציא כיס מרה אחרי מעקף יותר מסובך ומה הסיכונים. תודה מראש

ד"ר רפאל אלון

לנטליה

הניתוח לכריתת כיס המרה מבוצע בשיטה לפרוסקופית. יכולות להיות הדבקויות בחלל הבטן כתוצאה מניתוח קודם היכולות להפריע ולהקשות על הניתוח. אולם,בד"כ אחרי ניתוח להשמנת יתר, בעיקר אם בוצע בלפרוסקופיה, הגישה לכיס המרה אינה מסובכת מהרגיל. מה שקובע את הקושי היא מידת ההדבקויות בחלל הבטן, באזור הבטן הימנית העליונה. אם יש לך סבל מהאבנים בכיס המרה מומלץ לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה. אבנים בכיס המרה יכולות להיווצר עקב ירידה מהירה במשקל, כמו שקורה אחרי ניתוח להשמנת יתר.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
22/03/2013

השמנה לאחר כריתת כיס מרה

דוקטור שלום
לפני חמש שנים עברתי ניתוח להסרת כיס המרה.
אני כרגע בת 45.
במשך רוב חיי הייתי רזה ולא הייתה לי בעיה של השמנה, אולם לפני כשנתיים החלה אצלי עליה משמעותית במשקל.
האם יש קשר בין הניתוח לבין העלייה במשקל?
תודה,
גליה

ד"ר רפאל אלון

לגליה שלום

אין קשר בין הניתוח שעברת לפני 5 שנים להשמנה בשנתיים האחרונות


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
20/03/2013

ניתוח כריתת כיס מרה באופן פרטי

שלום,
אבי מתגורר בחו”ל, ואין לו אזרחות ישראלית.
יש לו הרבה אבני כיס מרה ופוליפ בכיס המרה.
המליצו לו לעבור ניתוח כריתת כיס מרה.
האם ניתן לעבור את הניתוח בישראל, באופן פרטי?
מהם סדרי הגודל של המחירים לניתוח פרטי כזה?

ד"ר רפאל אלון

לירון,

בהחלט ניתן לעבור את הניתוח בישראל, באופן פרטי. אתה מוזמן ליצור עמי קשר לקבלת פרטים נוספים


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
17/03/2013

אבנים בכיס המרה – האם לבצע ניתוח?

עקב כאבים בצד הימני העליון של הבטן הופנתי למיון בבית חולים,ושם עשו לי אולטרסאונד בטן והתוצאה : אבני כיס מרה זעירות בודדות,דפנות כיס המרה אינם מעובים, דרכי מרה +CBD לא מורחבים ללא סימני דלקת בכיס המרה.הרופא המליץ על ניתוח בכיס המרה.האם אכן צריך לבצע ניתוח זה או שיש לערוך בדיקות מקיפות יותר לאיתור סיבות הכאב
אם כן אנא הצע לי אילו בדיקות מקיפות עלי לעשות ולאילו רופאים מתמחים עלי לפנות..
תודה מראש

ד"ר רפאל אלון

יעל שלום,

אם הכאב היה אופייני להתקף של אבני כיס מרה הרי שאין צורך בביצוע בדיקות נוספות. בדיקת הבחירה היא בדיקת על-קול (US). הבדיקה שבוצעה לך הדגימה אבנים בכיס המרה (מספרן וגדלן אינו חשוב). במצב כזה ההמלצה היא ניתוח לכריתת כיס המרה.

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
10/03/2013

לאחר ניתוח שרוול – כאבים כיס המרה

שלום רב
אני שלושה חודשים לאחר ניתוח שרוול .
לפני הניתוח כיס המרה היה נקי מאבנים.
לפני כשבוע תקפו אותי כאבים עזים בבטן בצד ימין עם הקרנה לגב בין השכמות בנוסף הקאות ובחילות איומות.
במיון מצאו לי אבנים בכיס המרה ובעקבות כאבי תופת ודלקת . ואישפזו אותי לחמישה ימים עם טיפול אנטביוטי שהגיב טוב .
הומלץ לי לעבור את הניתוח בעוד כחודש לאחר שהאזור ירגע .
האם אני צריך לחשוש מהתקפים כאב נוספים עד הניתוח ?
האם חוץ מאוכל שומני ישנן עוד הגבלות ? למשל שתיית מיץ לימון או תפוז ?

ד"ר רפאל אלון

לאורון

התופעה של היווצרות אבנים בכיס המרה לאחר ניתוח להשמנת יתר וירידה מהירה במשקל, מוכרת וידועה. לא ניתן לדעת אם יהיו התקפים נוספים בזמן ההמתנה לניתוח. ניתן לנסות ולצמצם את הסיכוי להתקף ע"י המנעות מכלכלה עשירה בשומן או כל מזון אחר שגרם להתקף.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
09/03/2013

חשד לאבני כיס מרה

ד”ר אלון שלום,
בשבועיים האחרונים הופיעו לי כאבים באיזור הגב התחתון, שנעלמים בשכיבה. אני בת 38, בריאה בדרך כלל. האם זה יכול להיות סימן לאבנים בכיס המרה?
תודה מראש

ד"ר רפאל אלון

איילת שלום

התלונה שלך מאד לא מתאימה לבעיית אבני כיס מרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
05/03/2013

הסרת כיס המרה

שלום,
האם בניתוח להסרת כיס המרה יש גם חתך מעבר לחתכים הקטנים של הלפרוסקופיה?
מאיפה מוציאים את כיס המרה הכרות?
בניתוחי מעיים לפרוסקופים עדיין עושים חתך של 5 ס”מ להוצאת המעי

ד"ר רפאל אלון

את כיס המרה מוציאים דרך אחד החתכים הקטנים. בניתוחי מעיים גודל הרקמה שמוציאים מצריך חתך גדול יותר. כיס מרה הוא הרבה יותר קטן וניתן להוציאו דרך אחד הפתחים. אם יש בו אבנים גדולות לפעמים יש צורך בהרחבה קלה של החתך.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
04/03/2013

כיס מרה

שלום רב.לפני 11 שנים עברתי ניתוח להסרת כיס מרה עקב כאבים חזרים בגלל אבנים.
לפני כשנה חזרו לי כאבים .עשיתי אולטראסאונד ובו נראה כיס מרה עם אבנים.להפתעתי כמובן.
נשלחתי לבדיקת eus ושם נראה שייר כיס מרה עם אבנים.
אשמח לדעתך על הממצא המוזר.

ד"ר רפאל אלון

ליופי שלום

קרוב לודאי שכיס המרה שלך לא נכרת בשלמותו ונותר חלק ממנו עם אבנים.

מצב כזה יכול לקרות כאשר הניתוח קשה טכנית ונעשה בתנאים לא טובים (למשל דלקת באזור). במצב כזה המנתח לא ירצה להסתכן בפגיעה בצנורות המרה ו/או אברים סמוכים ולא יוציא את הכיס בשלמותו. אפשרות נוספת היא כי מדובר בחלק של צנור כיס המרה המכיל אבנים.

אם החלק הנותר של כיס המרה גורם לסבל יש הוראה לניתוח חוזר להשלמת כריתת כיס המרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
02/03/2013

טיפול באבנים בכיס המרה

שלום ד”ר אלון,

אני מתעניינת באינפורמציה לגבי סילוק אבנים בכיס המרה עבור קרובת משפחה, תושבת רוסיה בת 27, אשר מעוניינת לטוס לישראל לשם ביצוע הטיפול. אצל החולה התגלו אבנים הקטנות מ1 ס”מ בכיס המרה. החולה מתעניינת בשיטת טיפול באמצעות הלם חוץ גופי (אשר לא מתבצע ברוסיה). אשמח לקבל אינפורמציה בנושא הכוללת את עיקרי ההליכים עבור אותה חולה- כלומר, באילו תנאים הטיפול הספציפי הנ”ל מתאפשר, באילו תנאים ניתן למקסם את סיכויי ההצלחה, פרוצדורות שונות שעל החולה לעבור טרום/במהלך שהותה בארץ במידה והיא תבחר להיות מטופלת אצלך וכמובן מחירים.

תודה.

ד"ר רפאל אלון

ליוליה שלום

הטיפול שאת שואלת לגביו אינו מבוצע לאבנים במערכת המרה אלא לאבנים בכליות ודרכי השתן.

אין מקום לבצע את הטיפול לאבני מרה. 

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
11/02/2013

ניתוח הסרת כיס המרה הריון

שלום רב,
לאשתי יש אבן בכיס המרה כבר מספר חודשים היא סובלת מכאבים חרונים (בעיקר בלילה)
כמוכן היא גם נמצאת בחודשים הראשונים להריונה (חודש ראשון-שני)
נקבע ניתוח בתחילת חודש מרץ 2013 לכריתת כיס המרה רציתי לדעת אם כדי שתעשה את הניתוח
ואם זה מסכן אותה או את האובר,
ואם יש איזה שהיא המלצה לגבי אוכל מסויים או ספורט או כל דבר אחר שיכול למנוע את ההתקפים הנוראים והכאבים בלילות

אשמח לתשובה מהירה ככל הניתן
ותודה רבה על תשומת הלב
אלירן

ד"ר רפאל אלון

אלירן

ניתן לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה בזמן הריון. מקובל לבצעו החל מתום השליש הראשון של ההריון (שבוע 13-14) מכיוון שאז הסיכון להריון הוא נמוך. עד הניתוח כדאי להמנע ממזון שומני או כל מזון הגורם או מחמיר את ההתקפים.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
22/01/2013

אבנים בכיס המרה

שלום, שמי נטליה. מוסקבה, רוסיה: אני רוצה לדעת ממך על האפשרות בטיפול של אבא שלי במרפאה שלך. אבי, 62. לפני שנתיים, עבר אירוע מוחי. לפני שבועיים, אושפז לבית החולים עם אבחנה של דלקת לבלב. במהלך אולטרסאונד נמצאו אבני בכים מרה. אבנים אלו נוטים להגדיל. גודל האבנים הוא 12 מילימטרים. מנתחים המקומי לא רוצה לפעול, משום שהם חוששים כי אבא שלי לא תשרוד בהרדמה כללית. הם אומרים כי הסיכויים כי הוא אינו מתעורר לאחר הרדמה-50%. אתה יכול להציע דרכים אחרות כדי להסיר אבנים מכיס המרה בנוסף לדרך הפעלה ???

ד"ר רפאל אלון

לנטליה,

הסיכון הוא בהרדמה ולא בניתוח עצמו. אירוע מוחי לפני שנתיים אינו מהווה גורם סיכון כל כך גדול. הערכה מדויקת של הסיכון יכולה להיעשות רק בבדיקת החולה ע"י מרדים וכירורג מנוסים. דלקת לבלב שנגרמה בשל אבנים מהווה הוראה לניתוח לכריתת כיס המרה. אין דרך אחרת לטיפול בבעיה. במקרים של דלקת בכיס המרה ניתן להחדיר נקז דרך העור אל תוך כיס המרה אך זה אינו המקרה כפי שתארת. 


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
17/01/2013

כריתת כיס מרה

שלום לכם , אתמול (ה-16.1.13 )השתחררתי מבית החולים לאחר דלקת בלבלב והזמנה להורדת כיס המרה “לכשאחזור” (כדברי הרופאים בבית החולים).
תוכנן לי מראש נסיעה לארה”ב (לאזכרה של אחי) ביום ה- 23.1.13 .
מכוון שכל אחד מדבר איתי בקול שונה , (בית שמאי ובית הלל) הייתי מעוניינת לדעת האם ישנם מגבלות של טיסה , (אני מבוטחת לכל מקרה בביטוח מורחב) , האם ישנם מצבים שבהם לא אוכל לעמוד בטיסה.
למותר לציין , שביום שחרורי בדיקות המעבדה :
– ללא ליוקוציטוזיס , המוגלובין 13.4 , לקטט 16.
– כימיה – העמילאז עומד על 292 (כשנכנסתי לביה”ח היה 383), בילירובין 1.37, ישיר 0.74, GGT=264, ALP=148, LDH=740 , ALT=291, AST=672
אודה לכם על המענה הדחוף, אני קצת בלחץ

ד"ר רפאל אלון

אור-לי שלום,

מפנייתך הבנתי שסבלת מדלקת לבלב על רקע אבנים במערכת המרה. במקרה כזה מומלץ להסיר את כיס המרה כדי למנוע התקפים נוספים בעתיד, העלולים גם להיות מסכני חיים. לא צריכה להיות בעיה של טיסה במצבך ואם הנסיעה חיונית אין סיבה לדחות אותה. 

מהבדיקות שציינת נראה שיש עדיין הפרעה בינונית בתפקודי הכבד. אם את חשה בטוב אין חשש מהטיסה. אני מקווה שלא תסבלי מהתקף נוסף בחו"ל. לאחר החלמה מההתקף האחרון מומלץ להסיר את כיס המרה. לפי בדיקות מעבדה שתבוצענה לפני הניתוח צריך לשקול ביצוע צילום תוך ניתוחי של דרכי המרה (או בדיקת ERCP לפני הניתוח)

החלמה מהירה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
14/01/2013

אבנים בכיס המרה – ניתוח

ד”ר אלון שלום רב,

אני מעוניינת לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה בגלל אבנים שאובחנו אצלי לפני שנים. בזמן האחרון אני סובלת ממצבים רבים של כאבים בחזה התחתון שנובעים מכך- אני כבר מכירה את הכאב והמצב החמיר. אני עובדת במשרה לחוצה מאוד וחשוס לי מאוד להבין יותר על ההחלמה מניתוח בלפרוסקופיה. כמה זמן אהיה מאושפזת אחרי הניתוח? כמה זמן לא אוכל לעבוד? האם קשה לקבוע את מועד הניתוח והוא נקבע מעכשיו לעוד חודשים רבים או שהתור מיידי יחסית?אשמח להתייחסות לשאלה האחרונה באופן כללי וגם בפרט אצלך.
תודה רבה.
רחלי

ד"ר רפאל אלון

לרחלי שלום

ניתוח לפרוסקופי הוא ניתוח קצר וקל יחסית. הכאב לאחר ניתוח לכריתת כיס המרה נובע ברובו מהחתכים בדופן הבטן ולא מהפעולה של הסרת כיס המרה עצמו. לכן בשיטה לפרוסקופית בה יש 4 חתכים קטנים הכאב לאחר הניתוח הוא קל לעין ערוך בהשוואה לכאב מהחתך הגדול יחסית שבו מבוצע ניתוח "פתוח".  ההתאוששות היא מהירה וניתן לחזור לתפקוד רגיל תוך זמן קצר (בין יום למספר ימים, הכל לפי הרגישות האישית לכאב, מידת ה"פינוק" וכו'). קביעת מועד לניתוח תלויה באיזו מסגרת ובאיזה בי"ח מבוצע הניתוח. אוכל למסור פרטים בנושא אם תצרי קשר ישיר איתי דרך הקישור באתר.

בברכה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
12/01/2013

אבן בגודל 0.4 מ”מ בכיס המרה

שלום,
מצאו לביתי אבן בכיס המרה בגודל 0.4 מ”מ . מה ניתן לעשות בנושא ? אציין כי הינה מתלוננת לעיתים רחוקות על כאבי בטן ומבדיקת אולרסאונד נמצאה האבן בכיס המרה. עוד אציין כי ביתנו עברה ניתוח להסרת גידול מהראש ( מדלובלסטומה ) עברה הקרנות רבות וטיפולי כימוטרפיה אינטסיביים. אשמח לקבל חוות דעת בנושא. עוד אציין כי ישנו פרולוקטין וכולסטרול גבוה האם יש קשר ?
תודה ושבוע טוב המון בריאות.

ד"ר רפאל אלון

לאריק שלום

קשה לקשור בין העבר הרפואי של ביתך והעובדה שיש פרולקטין וכולסטרול גבוהים לעובדת היווצרות אבן בכיס המרה.  נוכחות האבן עצמה לא בהכרח מסבירה את הכאבים ממנה היא סובלת. יש צורך בשיחה עם המטופלת כדי להבין אם הכאבים שלה אופייניים למחלת אבנים. צריך גם לזכור כי לעיתים יש הסתמנות לא אופיינית. אם בסופו של התהליך תגיעו למסקנה (יחד עם הכירורג המטפל) כי הכאבים נגרמים בשל האבן ההמלצה היא לכרות את כיס המרה.

בברכה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
04/01/2013

אבן בכיס מרה לפני ניתוח שרוול

אני נמצאת לפני ניתוח שרוול עקב השמנת יתר. בעת בדיקות שגרתיות התגלתה אצלי אבן בכיס מרה. האם אתה ממליץ לבצע ניתוח משולב או להצמד לספר ולבצע רק ניתוח שרוול ולאחר מכן ניתוח להסרת אבני מרה? או להיפך? תודה רבה לך

ד"ר רפאל אלון

לסיגל

מקובל לבצע ניתוח משולב (זו הסיבה שבודקים את כיס המרה לפני ניתוח בשל השמנת יתר) כדי למנוע צורך בניתוח נוסף בעתיד. התוספת של כריתת כיס המרה לנתוח השרוול היא זניחה.

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
31/12/2012

אבנים בכיס המרה ובכליות

שלום רב
לאמי בת ה 85 שנמצאת בבית אבות סיעודי התגלו אתמול באולטרה סאונד אבן בכיס מרה בגודל 1.5 ס”מ ואבן בכליה הימנית בגודל 2.5 ס”מ.
מה הטיפול המומלץ לאבני מרה לאבנים בכליות בהתחשב בגילה ובמצבה הרפואי (מרותקת לכיסא גלגלים במשקל של כ 100 ק”ג)

ד"ר רפאל אלון

לשמואל שלום

לא פרטת מה הסיבה שבגללה בוצע הUS. אם האבן בכיס המרה אינה מפריעה אין צורך בשום טיפול. אשר לאבני הכליות-יש צורך בייעוץ אורולוג.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
26/12/2012

“אבנים בכיס המרה” אסותא

ד”ר אלון שלום,
אני סובלת מאוד מאבנים בכיס המרה מזה שנים. עד לפני כמה שנים לא הייתה קיימת השיטה נלפרוסקופית שאני מבינה שמאוד מקלה על ההחלמה.
רציתי לדעת האם אתה מבצע את הניתוחים האלה בבית חולים אסותא, כי אני יודעת שהאישפוז שם ברמה גבוהה.

האם ניתן להשתחרר בדרך כלל הביתה ביום האישפוז או יום אחריו?

ד"ר רפאל אלון

מירי שלום

הכאב לאחר הניתוח מקורו בעיקר מהחתך בדופן הבטן. בשיטה הלפרוסקופית מבצעים 4 חתכים קטנים עד זעירים מה שמפחית מאד את הכאב לאחר הניתוח (בהשוואה לחתך של 10-20ס"מ בשיטה הפתוחה). לרוב משתחררים מבית החולים למחרת הניתוח אם כי היו לי לא מעט מטופלים (בעיקר נשים צעירות) שבקשו להשתחרר עוד ביום הניתוח.

אני מבצע ניתוחים אלה בבית חולים אסותא , ברמת החיל, רח' הברזל 20, ת"א.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
23/12/2012

כמה זמן לוקח ניתוח הוצאת כיס מרה

היי,
רציתי לדעת כמה זמן לוקח ניתוח כריתת כיס מרה בלפרוסקופיה.
האם הניתוח נעשה בהרדמה מלאה?
האם ניתן לבצע ניתוח כיס מרה גם בהרדמה חלקית?
תודה,
מיקי

ד"ר רפאל אלון

למיקי שלום

ניתוח להסרת כיס המרה בלפרוסקופיה לוקח בד"כ בין חצי שעה לשעה.  ייתכנו גם זמני ניתוח קצרים יותר או ארוכים יותר. זמן הניתוח מושפע מניסיון המנתח,  המצב המקומי ואפשרות זיהוי האנטומיה של מערכת המרה, ניתוחים בעבר בבטן, דלקת באזור המנותח, צורך לבצע צילום תוך ניתוחי ועוד. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית  בלבד.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
22/12/2012

האם לעבור את הניתוח להסרת אבנים בכיס מרה?

בערך כבר חודשיים שאני סובלת מכאבי בטן , בבטן העליונה .
לפני שבועיים עשיתי אולטרה סאונד והתוצאה היא שהכיס מרה מכווץ ושיש רושם לאבנים בכיס מרה.
אני ממש משתדלת לאכול נכון עכשיו כדי שלא היה לי התקפים של כאבים.
הרופא כירורג המליץ לי לעשות את הניתוח ורופא המפשחה ראה שאני קצת לחוצה מהמצב ואמר לי לגשת לעוד התיעצות .
בינתיים אני ממש רוצה למנוע את הניתוח .
מה לעשות אני ממש חוששת מהתוצאה אחכ.
אני בת 32 אמא לשתי בנות ,עובדת עם ילדים קטנים תוך כמה זמן החזור לשגרה .
תודה
קרולינה

ד"ר רפאל אלון

קרולינה שלום

אם אבני כיס המרה גורמות לך להתקפים מומלץ להסיר את כיס המרה בניתוח. הניתוח מבוצע בשיטה לפרוסקופית וההתאוששות ממנו מאד מהירה וניתן לחזור לחיים רגילים תוך ימים ספורים. לאחר הניתוח אין כל מגבלות ואין כל סיבה לחשוש מלעבור ניתוח כזה.

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
18/12/2012

גאזים וכאבים לאחר שכיבה(שינה) של 3-6 שעות

שלום,
אני סובל כבר זמן רב מתופעה של גאזים וכאבים לא חזקים באזור הבטן המופיעים בערך אחרי 3-6 שעות בשכיבה(שינה)
לאחר שאני קם מהמיטה כל התופעות נעלמות וחוזרות רק בזמן השינה.
בנפיענוח הצילום שעשיתי ,רשום שיש אבנים קטנות מסותתות בכיס המרה.
האם התופועות שתארתי נובעות מהאבנים?
האם הטיפול היחיד הוא כריתת כיס המרה?

תודה

admin

לנתיב שלום,

התופעות שאתה מתאר אינן מתאימות לתופעות הנגרמות בשל אבני כיס מרה. לכן אני ממליץ לך לעבור בירור מקיף של מערכת העיכול ולא לעבור, בשלב זה, ניתוח לכריתת כיס המרה. צריך לדעת שלאנשים רבים יש אבניםבכיס המרה שאינן גורמות לכל סימפטום ומתגלות באקראי. בכל המקרים הללו אין הורייה לכריתת כיס המרה.


בברכה,
צוות האתר
16/12/2012

הוצאת נקז מכיס המרה

אבי בן 90 ולאחר שסבל מכאבים כתןצאה מאבנים קטנות בכיס המרה היכניסו לו נקז לכיס המרה הוא קיבל אנטיביוטיקה והדלקת והכאבים עברו. הוא נשלח הביתה עם הנקז ושקית .
הרופאים העדיפו לא להוציא את כיס המרה בגלל הסיכון של הניתוח לאדם מבוגר.
שאלתי: הבנתי שניתן לסתום את הנקז בפקק ואם הכל בסדר ניתן להוציא את הנקז.
שאלתי האם ניתן להוציא את הנקז בלי להוציא את כיס המרה, מה קורה לחור בכיס המרה דרכו הוחדר הנקז? האם הוא נסגר לבד או יש לסגור אותו ?
נראה לי שהוצאת הנקז תשפר את איכות החיים שלו ועדיף להוציא. האם אני יכול לשוחח עם מומחה בנושא או לפחות לקבל תשובה במייל?
אם יש צורך אני מוכן לשלם לטיפול באופן פרטי.
בכבוד רב ובתודה טובי

ד"ר רפאל אלון

טובי שלום,

הטיפול שבוצע לאביך הוא טיפול "חירום" המבוצע בשל דלקת בכיס המרה, כאשר נמנעים מניתוח מסיבות שונות כגון גיל מבוגר מאד, מצב החולה, מחלות נילוות ועוד. כאשר הדלקת חולפת ניתן להוציא את הנקז. צריך לזכור כי תמיד ישנה אפשרות להישנות של הדלקת בכיס המרה כל עוד הוא מכיל אבנים. את הנקז שולפים החוצה כעבור פרק זמן מסוים והפתח נסגר עצמונית.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
עמוד 1 מתוך 212

שאלות נוספות בנושא: ניתוח כיס המרה וטיפולים נוספים

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים