ניתוח כיס המרה וטיפולים נוספים

טיפול באבנים בכיס המרה

לאחר שאובחנו אבנים בכיס המרה, יש צורך בהחלטה על אופן הטיפול בהן. קיימות מספר אפשרויות לטיפול באבנים בכיס המרה: טיפול כירורגי, טיפול תרופתי וטיפול אנדוסקופי. יש לשים לב שההחלטה באיזה סוג של טיפול יש לעשות שימוש היא בעיקר בהתאם למאפייני הבעיה והחולה, ופחות בהתאם להעדפתו הפרטית של החולה.

חשוב לציין שאסור לדחות את הטיפול באבנים, גם אם התופעה גורמת רק לאי נוחות, וזאת משום שקיים סיכון להתפתחות כולדוכוליתיאזיס, Choledocholithiasis, מעבר של האבנים לתעלות המרה וחסימה של תעלות אלו, מצב שעלול לגרום לפגיעה בלבלב, בכבד ואף למוות. מצד שני, קיימת הסכמה שאם האבנים אינן גורמות לשום תופעות, אזי לא קיימת כל חובה לטפל בהן.

הקלת הכאבים בזמן התקף:

כפי שהוזכר, הטיפול באבנים בכיס המרה הוא חשוב מאוד, והוא מונע את הכאבים הנובעים מהימצאות האבנים, ואת הסיכוי לסיבוכים השונים שעלולים להיגרם.
עד ההחלטה על מועד ואופן הטיפול, קיימות מספר דרכים שעשויות לסייע בהקלת הכאבים האופייניים. ראשית כדאי מאוד להימנע מתזונה שעלולה להגדיל את הסיכוי להתקפים, לשם הכרת סוגי מזונות כאלו, כדאי לקרוא את העמוד העוסק בתזונה ואבנים בכיס המרה

אם למרות ההקפדה נוצר התקף, אזי ניתן להשתמש במהלכו בתרופות נגד כאבים. תרופות יעילות הן התרופות נוגדות דלקת ממשפחת הוולטרן. אם יש בחילה והקאות ניתן לקבל אותן גם בנר או בהזרקה.

הטיפול הכירורגי:

הטיפול הכירורגי באבנים בכיס המרה הוא הטיפול הנפוץ ביותר והוא כולל את הוצאתו של כיס המרה בשלמותו, כולל האבנים שבתוכו, ויצירת מצב שבו נוזל המרה שעבר לפני הניתוח דרך כיס המרה, עובר אחרי הניתוח ישירות אל התריסריון, החלק המחבר את הקיבה למעי הדק.

הטיפול הכירוגי פותר את הבעיה והסימפטומים מהם סובלים כ-85%-90% מהחולים, כאשר מרביתם של שאר החולים, אלו שלא נרפאו, הם כאלו שהאיבחון המקורי של המחלה ממנה סובלים לא היה מדוייק, כלומר במקרים רבים הסימפטומים שנגרמו לא נבעו רק מהאבנים בכיס המרה.

הניתוח להוצאת כיס המרה הוא אחד הניתוחים הותיקים בעולם הכירורגיה, והם מבוצעים החל משנת 1882. בשנים האחרונות חלה התפתחות בתחום ניתוחים אלו, והחל שימוש נרחב בטכנולוגיית הניתוחים הלפרוסקופים, עפ”י שיטה שפותחה בשנות התשעים בצרפת, ובימינו שיטת ניתוחים זו היא השיטה הנפוצה והמקובלת ביותר לטיפול באבנים בכיס המרה, בזכות יתרונותיה הרבים. לפיכך קיימים שני סוגי ניתוחים המבוצעים כיום בישראל – ניתוח פתוח לכריתת כיס המרה, וניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה:

ניתוח רגיל לכריתת כיס המרה וניתוח לפרוסקופי

החתך המבוצע בניתוח רגיל לכריתת כיס המרה ובניתוח לפרוסקופי

ניתוח כיס מרה בלפרוסקופיה

לשיטה הלפרוסקופית קיימים יתרונות רבים על פני השיטה המסורתית, ולכן היא השיטה המקובלת ביותר בימינו לטיפול באבנים בכיס המרה – ראשית, ההחלמה מהניתוח מהירה הרבה יותר, לא צפויים קשיים ניכרים בתנועה, משוחררים בדרך כלל באותו היום בו התבצע הניתוח וחוזרים לשגרה באופן מלא כעבור מספר ימים בודדים. שנית, הכאבים הכרוכים בניתוח הלפרוסקופי נמוכים משמעותית מאלו שבניתוח המסורתי. שלישית, בניגוד לניתוח המסורתי הכרוך ביצירת חתך ארוך לאורך הבטן העליונה, ולפיכך היווצרותה של צלקת, הניתוח הלפרוסקופי מותיר ארבע צלקות מזעריות ולא בולטות.

ההכנה לניתוח:

במהלך ההכנה לניתוח כיס המרה, תיפגשו עם מרדים ועם אחות המבצעים בדיקה של מדדי גופכם, כלומר חום, לחץ דם וכו’ יום או יומיים לפני הניתוח. חשוב לומר לבעלי תפקידים אלו על כל מצב רפואי חריג שאתם נמצאים בו – מחלות אחרות, תרופות שנלקחות באופן קבוע, כגון תרופות לדילול הדם, רגישויות לחומרי הרדמה וכו’. עליכם להיות בצום מוחלט כ-12 שעות לפני הניתוח כדי להבטיח שהקיבה והמעי הדק יהיו ריקים ממזון ושתייה. במהלך הניתוח האזור צריך להיות נקי משיער, ולכן רצוי לדאוג לנושא זה מבעוד מועד. בלילה שלפני הניתוח נסו להירדם ולהצליח לנוח מנוחה טובה, זאת למרות המתח הכרוך בניתוח.

יום הניתוח:

רצוי להגיע לבית החולים ביום הניתוח זמן מסויים לפני הזמן שאליו הוזמנתם, זאת כדי להימנע מלחצים שיתוספו ללחץ הטבעי שנובע מהניתוח עצמו. לאחר הקבלה במזכירות, תקבלו בגדים נקיים וצמיד שמי. תופנו לחדר אישפוז בו תקבלו מיטה ותחוברו לאינפוזיה. אם תרצו בכך, תוכלו לקבל גם תרופת הרגעה להקלת המתח הטבעי. משלב זה ועד לכניסה לחדר הניתוח עשוי לעבור זמן שנע בין מספר דקות למספר שעות. הכינו את עצמכם לזמן זה באמצעות הבאת עיתונים, ספרים ואמצעי בידור אחרים, אך בעיקר, נסו לנצל אותו למנוחה.

הניתוח:

עם הכניסה לחדר הניתוח תשוחחו עם המרדים, שיכניס אתכם למצב של הרדמה מלאה במהלכה לא תחושו דבר. אולם בניגוד לשיטה הפתוחה הכוללת ביצוע חתך לפתיחת הבטן, בשיטה זו הניתוח מבוצע ע”י יצירה של ארבעה חתכים קטנים באורך של כסנטימטר אחד בבטן, מה שמסייע מאוד בתהליך ההחלמה ובמזעור הצלקות. ניתוח כיס המרה מבוצע דרך חתכים אלו, ובהרדמה מלאה.

במהלך הניתוח יזריק הרופא לחלל הבטן שלכם, אחרי שהורדמתם, גז שיאפשר הפרדה בין דופן הבטן לאיברים הפנימיים. לאחר מכן יוכנס מכשיר לפרוסקופ לאחד החתכים. מכשיר זה בנוי ממעין מקל שבקצהו פנס ומצלמה שתצלם את האיזור המנותח ותשדר את הצילומים למסך גדול שמוצב בחדר הניתוח, לשימושו של המנתח. דרך החתכים האחרים יוכנסו שאר כלי הניתוח – מספריים, חוט מחט וכל ציוד אחר שנדרש לביצוע הניתוח. בגמר הניתוח יוצאו הכלים, וירוקן הגז מחלל הבטן, ותועברו לחדר ההתאוששות. אם הגעתם לניתוח עם מלווה, הוא יעודכן במהלך הניתוח על מצבכם בעודו בחדר ההמתנה, ולעיתים יתאפשר לו להיכנס לחדר ההתאוששות לכמה דקות, כדי לשפר את הרגשתכם והגשתו, ולסייע בהפגת הלחץ.

לאחר הניתוח:

בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ניתן לצפות למידה מסויימת של כאבים ובחילות, בהן ניתן לטפל באמצעות תרופות לשיכוך כאבים.
לעיתים תחושו בכאבים באיזור החזה העליון והכתפיים. כאבים אלו נובעים מהגז בו משתמשים לצורך ניפוח הבטן במהלך הניתוח.
יום לאחר ניתוח כיס מרה, תוכלו כבר להתקלח, כולל שטיפה של איזור הניתוח, עם או בלי חבישה מחודשת. השחרור מבית החולים מבוצע בד”כ יום למחרת הניתוח, אולם לעיתים קרובות אין מניעה לשחרור גם ביום הניתוח עצמו.

לעיתים בשבועות אחרי ניתוח כיס במרה, עלולות להתפתח מעט בחילות וכאבי בטן. חשוב לעדכן את הרופא בתופעות אלו ולהתייעץ איתו, אולם במרבית המקרים הן יחלפו מעצמן.
אחרי הניתוח מומלץ להימנע ממזונות שומניים למשך פרק זמן של מספר שבועות, ולחזור בהדרגה לתזונה רגילה, כאשר אכילה של ביצים ומזון שומני במיוחד תישמר לתקופה של כחודש ומעלה לאחר הניתוח בו נכרת כיס המרה.

החיים לאחר ההחלמה מניתוח לכריתת כיס המרה אינם שונים מאלו של אנשים שלא עברו את הניתוח – אין הגבלות על תזונה, וניתן להנות מכל סוגי המזונות. בכך יש למעשה הקלה על המצב שהיה לפני הטיפול באבנים, בו נאלצים הסובלים מהאבנים להימנע מסוגי מזונות שונים.

כמו בכל הליך כירורגי גם להליך זה קיימים סיבוכים שונים, המתרחשים בסבירות נמוכה. השיטה הלפרוסקופית, בהיותה שיטה שונה מזו הפתוחה, היא שיטה שמצריכה מיומנות וניסיון של הרופא, כאשר הסיכוי לסיבוכים יורד ככל שרמת המיומנות של הרופא בשיטה זו עולה.כתוצאה מכך חשוב מאוד לבחור מנתח מנוסה בהליך כריתת כיס מרה בלפרוסקופיה.

לקריאת סיפור אישי של אישה שעברה ניתוח לטיפול באבנים בכיס המרה בלפרוסקופיה.

החתך המבוצע בניתוח רגיל ובניתוח לפרוסקופי

החתך המבוצע בניתוח רגיל לכריתת כיס המרה ובניתוח לפרוסקופי

ד”ר רון גרינברג בסרטון בנושא מחלות כיס המרה ובניתוחי כיס המרה בבית החולים “אסותא”.

ניתוח כיס מרה פתוח

ניתוח כיס מרה פתוח מבוצע לעיתים רחוקות, הוא כולל פתיחה של הבטן, הוצאתו של כיס המרה, ביצוע תפרים פנימיים המחברים את הכבד לצינור המרה ומשם לקיבה, ותפרים חיצוניים.
היקפו של הניתוח גדול יחסית ולכן אחרי הניתוח צפויים כאבים מסוימים שעשויים להימשך מספר ימים, מומלץ להיעזר במשככי כאבים להקלה בכאבים אלה. כמו כן יחול קושי להתנועע לאור החיתוך של השרירים באזור המנותח, ולעיתים יש צורך להתייעץ בפיזיותרפיסט, שיסייע בתנועה.
הניתוח הפתוח מחייב אשפוז של מספר ימים לצורך השגחה, ומנוחה מעבודה למשך כשבוע – שבועיים, עד להוצאת התפרים.
בשלושת החודשים שלאחר הניתוח יש להימנע ממאמץ גופני ומהרמת משקלים כבדים ומומלץ להרבות בהליכה.
כמו בכל הליך כירורגי קיימים סיבוכים בניתוח כיס המרה. הסיבוכים הם נדירים, אך חשוב לשים לב לתסמיניהם בימים שאחרי הניתוח. חשוב לפנות למחלקה בה התבצע הניתוח אם מופיע חום, צהבת בעיניים או בעור, כאבי בטן שהולכים ומתחזקים או התפתחות של נפיחות, בחילות או הקאות, או הפרשה מתמשכת מהאזור המנתח. סממנים אלו עלולים להוות סממן להתפתחות זיהום שטיפול מוקדם בו הוא חשוב ביותר.

הטיפול התרופתי:

קיים טיפול תרופתי לאבני מרה העשויות ברובן מכולסטרול. טיפול זה מבוסס על חומר הנקרא UDCA, Ursodeoxycholic acid. חומר זה הוא חומר דומה לזה שמופק בגוף באופן טבעי ע”י הכבד, הוא מגביר את מסיסותם של האבנים ומקטין את הפרשת הכולסטרול ובכך היווצרות האבנים יורדת וגודלם קטן. הטיפול ב-UDCA אינו מתאים בכל המקרים, על האבנים להיות קטנות – עד כ-5 מ”מ, מסוג כולסטרול בלבד ועל כיס המרה לתפקד ולהיות מסוגל להתכווץ, על מנת לאפשר חדירה של החומר אל תוך הכיס, ויציאה של תוצר ההמסה אל המעיים. טיפול כזה יעיל ב-80% כנגד אבנים קטנות, אשר צפות בכיס, ועשויות מכולסטרול. הטיפול באמצעות UDCA הוא טיפול ארוך שנמשך בין שנה לשנתיים, ולאחריו קיים סיכוי של כ-50% לחזרה של האבנים, בתוך עשר שנים.

טיפול באמצעות הלם חוץ גופי:

השיטה ישנה שהייתה נהוגה בעבר ואינה מבוצעת עוד. היא מבוססת על אותו עיקרון כמו ריסוק אבני כליה, והוא מהווה טיפול חלקי בלבד, שתפקידו להקטין אבנים יחסית גדולות, כדי לאפשר המשך טיפול תרופתי, שכאמור יעיל אך ורק כלפי אבנים קטנות. שיטה זו אינה יעילה באבנים בגודל של מעל שני ס”מ. הסיבוכים בטיפול זה הם נדירים, ונגרמים כתוצאה מזיהומים שנובעים מפירורי האבנים שנוצרים אחרי השימוש בשיטה.

טיפול אנדוסקופי:

הטיפול האנדוסקופי הוא טיפול שבמהלכו מוצאות האבנים מכיס המרה עצמן ללא הכיס עצמו, אולם טיפול זה מיועד למקרים שבהם אבני המרה עוברות למעבר המרה, ולא נמצאות בכיס עצמו. תופעה זו נקראת Choledocholithiasis, והיא מסוכנת היות שהאבנים במקרה זה עלולות לגרום לא רק לכאב, אלא גם לחסימת מעבר נוזל המרה מהכבד לתריסריון, ולגרום לדלקות של כיס המרה, לדלקות של הכבד, לצהבת ובמקרים של חוסר טיפול עלולה לגרום גם למוות.
לטיפול האנדוסקופי סיכונים מסויימים – פגיעה בלבלב, דימום או דליפה של נוזל המרה לחלל הבטן.
לאחר טיפול זה בדרך כלל תתבצע גם כריתה רגילה של כיס המרה משום שאחוז החולים הסובל מסיבוכים אלו בשלוש השנים שלאחר הטיפול הוא גדול – כ-20%. כאשר מדובר בחולה מבוגר מאוד, או בעל סיכון ניתוחי גדול אחר, אז מסתפקים בטיפול האנדוסקופי לבדו.

בהחלטה על אופן הטיפול באבנים בכיס המרה קיימים גורמים מרובים, בניהם גיל החולה, מצבו הרפואי הכללי, הרכב האבנים בכיס מהן הוא סובל, מיקום האבנים – בכיס המרה או בדרכי המרה, מידת הסימפטומים מהם הוא סובל, האם קיים זיהום חיידקי ושיקולים נוספים. לפני ההחלטה על אופן הטיפול חשוב מאוד שרופא מומחה בתחום יביא בחשבון את כל הגורמים, ויקבל את ההחלטה המתאימה ביותר למצב.

סרטון המסביר כיצד מבוצע ניתוח בלפרוסקופיה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

156 שאלות גולשים בהמשך העמוד

18/09/2018

האם מחייב ניתוח

שלום רב- כיס מרה עם אבן בתוכו בגודל 11 מילימטר. דופן לא מעובה. התגלה בבדיקת אולטרסאונד בטן . אין כאבים לא בחילות ולא הקאות ושום סימפטום. הבדיקה נערכה בעקבות כאבים בצד שמאל במעי עקב דיברדיקולוזיס בעבר שהכאב מצד שמאל בבטן חלף. האם דורש ניתוח להסרה?

28/05/2018

לקיחת כדורים

א.נ
אני אמור לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה.
אני צורך כדורים באופן קבוע. והם : ווקטור פלוס. קרדיולוג. נורבסק. נוסידקס. ציפרלקס.אליקוויס וסטטור.
שאלתי האם לפני הניתוח אני אצטרך להפסיק לצרוך אותם???? לתשובתך אודה בכבוד רב בכר משה.

09/05/2018

בחילות קבועות לאחר ניתוח הוצאת כיס מרה

שלום
אני בת 38 כמעט חודש לאחר ניתוח הוצאת כיס מרה אצל מומחה בתחום , בצורה הפרלסקופית.
כל הזמן וכל היום אני עם בחילות . לא משנה מה אוכלת ומה לא אוכלת . בביקוריי אצל המנתח הוא לא נותן לי מענה לנושא הזה. למרות שהנושא מאוד מעיק עלי. מה הסיבה לכך ? ממה אני צריכה לדאוג? האם יכול להיות מצב שהניתוח לא הצליח? יש לי גם עדין כאבים לעיתים באזור הבטן העליונה או בצד ימין.
הבחילות מאוד מטרידות אותי . בבקשה עזרה דחוף .

23/04/2018

מתי נכון לנתח ?

בבדיקה אקראית הודגמו אבנים מסוידות בקוטר 11 ממ. אין כאבים או תופעות כלשהן. האם כדאי לנתח ? אני בן 66 וסוכרתי

24/02/2018

ניתוח

שלום וברכה עשיתי בדיקת הריון ביתית וזה יצא 2 קווים אך הקו בהיר מאד … סביר להניח שזה מעיד על הריון התחלתי מאד . ב 5.3.2018 יש לי ניתוח הוצאת כיס מרה האם זה עדיין תקין לעשות תניתוח ???

11/09/2017

ניתוח אבחנתי לבדיקת כיס המרה אצל תינוק

האם נהוג לעשות לתינוק בן חודש וחצי ניתוח אבחנתי ופתיחת בטן לשם בדיקת תקינות של כיס המרה או תקינות דרכי המרה .
הרופאים לא הצליחו להבחין בכיס המרה של התינוק . גם הביפסיה לא הראתה בוודאות שהתינוק סובל מאטרזיה בלרית . כית רוצים להכניס את התינוק לניתוח פתוח לשם אבחון הבעיה .
שמעתי שאפשר לראות ממצאים בהקשר באמצעות mri . לכן אני מתלבט אם כן להסכים לדבר כזה .
התינוק מתנהג יפה .אוכל ישן והצואה שלו עם צבע

26/08/2017

נקז בכיס חודשיים

לאחר נתקנת נקז.קיבלתי ספסיס.כמה זמן לוקח לתוצאות תרבית מה סוג החיידק.למה בבגיקת חומר ניגוגי לא הודכמו דרכי מרה ועכשיו צריך אם אר איי.האם יש מכשיר פתוח.הטם פלטינות בברך וגם שיתלי שיניים זה בסדר.האבן 2.4.ני צאת בדופן בחלק הצר דל האליפסה.יש מצבהיא חוסמת ולא רואים דרכי מרה.איך ממשיכים עם הנקז כבר חודשיים.הקיבוע מתחיל להישחק מהמקלחות.100 סיסי ביממה זה בסדר בשקית?כסנ גודל אבן לא כגאי ניתו פתוח על פני האחר שירסקו ואז ישלפו את הכיס.האם 4 שנים שגדלה אבן מ1.5 ל2.5 זה מעיד על גידול?

26/08/2017

נקז בכיס חודשיים

לאחר נתקנת נקז.קיבלתי ספסיס.כמה זמן לוקח לתוצאות תרבית מה סוג החיידק.למה בבגיקת חומר ניגוגי לא הודכמו דרכי מרה ועכשיו צריך אם אר איי.האם יש מכשיר פתוח.הטם פלטינות בברך וגם שיתלי שיניים זה בסדר.האבן 2.4.ני צאת בדופן בחלק הצר דל האליפסה.יש מצבהיא חוסמת ולא רואים דרכי מרה.איך ממשיכים עם הנקז כבר חודשיים.הקיבוע מתחיל להישחק מהמקלחות.100 סיסי ביממה זה בסדר בשקית?כסנ גודל אבן לא כגאי ניתו פתוח על פני האחר שירסקו ואז ישלפו את הכיס.האם 4 שנים שגדלה אבן מ1.5 ל2.5 זה מעיד על גידול?

20/06/2017

כיס מרהניתוי

שלום ב us נמצאו לי אבנים בגודל 2.5 סמ
ופוליפים
היו לי דקירות בצד ימין מעל הצלעות
לא מצב דלקתי
עברתי את הניתוח בשיטה לפרוסקוםית
קראתי באחד האתרים שצפויים הרבה קשיים ובעיות לאחר ניתוח זה הזכירו זרימה של מיצי מרה ללבלב שגורם לסכרת ועוד צרות אחרות
האם זה נכון או שחוזרים לתפקוד רגיל

07/02/2017

אבנים בכיס המרה

בבדיקת אולטרא סאונד נאמר לי שיש לי אבנים בכיס המרה מה עלי לעשות בעקבות המידע?

25/09/2016

אבנים בכיס המרה..

בבדיקת אולטרא סאונד בטן עליונה כהכנה לפני ניתוח שרוול נאמר לי ע”י הטכנאי שקימים אצלי אבנים בכיס המרה והוא ציין זאת בבדיקה..מה האפשרות שבניתוח השרוול זה יטופל? או שאין קשר לניתוח השרוול?

30/04/2016

נקז לאחר ניתו להסרת כיס מרה

חמי אדם בגיל 87 עבר ניתוח לפרוסקופיה להסרת כיס מרה. לאחר הניתוח נאמר שהיו הרבה הידבקויות וגם הרופא פגע בכבד. עבר כבר יותר מחודש מיום הניתוח וחמי עדיין מחובר לנקז. מצבו הנפשי מידרדר מיום ליום, השאלה היא מדוע יש צורך בנקז לכל כך הרבה זמן? ומהן הסיבות לכך? והאם ייתכן שישנה בעיה שלא מספרים לנו עליה ומה עלינו לעשות ולמי לפנות. אנחנו די חוששים שלא מספרים לנו את האמת. האם ניתן לקבל את צילום הניתוח וללכת למומחה אחר להתייעצות.
בברכה אריה

ד"ר שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה

עליכם לקבל את כל המידע וכן מה התוכנית הטיפולית לטווח הארוך מהכירורג שניתח

צריך להבין מה מהות הפגיעה ומה משמעות הנקז

במידה ורוצים דיעה שנייה צריך לבוא עם כל החומר הרפואי


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
13/03/2016

פוליפים בכיס המרה בגודל 7 מ”מ

אני בחורה בת 28 עברתי לפני 4 שנים תאונה ועברתי ניתוח שתפרו לי את הטחול עכשיו רוצים לעשות לי ניתוח ממש ואמרו לי שיש קצת סיכון בגלל זה מתלבטים בזה אים אפשר המלצה וחוות דעת מקצועית

ד"ר שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה שנבע מבעיות טכניות.

ולשאלתך, אין מניעה לבצע את בניתוח בגישה לפרוסקופית גם אחרי הניתוח שעברת.

עם זאת, לפי הכותרת מדובר בפוליפ בקוטר 7 מ"מ. ללא קשר לתאונה אין אינדיקציה לכרות כיס מרה עם פוליפ של 7 מ"מ. מומלץ מעקב בלבד בשלב זה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/03/2016

הפרשות באיזור הטבור לאחר ניתוח לפרוסקופיה להוצאת כיס מרה

שלום
אישתי כשבוע לאחר הניתוח ובימים האחרונים ישנה הפרשה לא קטנה שיוצאת מכיוון החתך מעל הטבור
זה לא נראה כמו דם אבל בהחלט אדמומי /צהוב
האם זה נורמאלי ?
כמו כן ישנם כאבים מתמשכים בצד שמאל מתחת לצלעות -שלא פוסקים (גם לא ע”י משככי כאבים)
אודה לחוו”ד

ד"ר שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה שנבע מבעיות טכניות.

ולשאלתך, הפרשה מהטבור היא אפשרית אך כדאי להיבדק על ידי הכירורג המנתח גם בהקשר לכאבים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/01/2016

כאב בגב צד ימין

שלום, לפני חודשיים עברתיבדיקת ERCP אחר כך ניתוח כריתת כיס מרה. לאחר הניתוח אני מרגישה כאב בגב ובבטן בצד ימין. הכאב הוא סביר ובמהלך היום כאשר אני עסוקה לא מרגישה אותו. האם צריך לתת עוד זמן לגוף להתרפא? או צריכה לטפל בנושא?
ראוי לציין לפני ERCP היה לי צהבת ומכתב בית חולים אמרו לי שיש לי כבד שומני ומוגדל.
עוד שאלה – שמעתי מישהיא שהרופא המליץ לה לקחת כדור קבוע לאחר כריתת כיס המרה והכדור הוא בא במקום כיב המרה.
האם זה חיוני?
מה עלי לעשות?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

אין שום צורך בכדורים. לגבי הכאבים זה אמור לחלוף. במידה ויהיו המשך כאבים בחודש הקרוב ממליץ לבצע בדיקות לת. כבד ואולטראסאונד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/01/2016

נפיחותת..עזרה דחופה!!

שלום רב! אני שבוע אחרי ניתוח כיס מרה בשיטה הלפרוסקופית ואני מרגישה נפוחה בבטן כל הזמן מאז הניתוח ואחרי אוכל זה מחמיר…האם זה עובר? זה מהניתוח?

ד"ר שמואל אביטל

צריך לחכות מספר שבועות. סביר שזה יחלוף.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/01/2016

כמה זמן אחרי כריתת כיס מרה ניתן להרים משקל?

שלום,
עברתי ניתוח לכריתת כיס מרה לפני כשבוע. יש לי תינוק בן חודשיים שוקל 5 קילו, מתי אוכל לחזור להרים אותו / לחזור להרים קניות וחיים רגילים?
תודה מראש, עדי:-)

ד"ר שמואל אביטל

בד"ע שבועיים אחרי הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית כולל הרמת משאות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/01/2016

כיס המרה

יש לי אבן בכיס המרה בגודל 2.8 האבן זזה לכיוון הצינור דופן מאובה ורגישה מעט . אבקש לדעת האם ניתן להמיס להוציא את האבן ?? **רק לא לנתח ולהוציא את כיס המרה**

ד"ר שמואל אביטל

אין טכניקת המסה יעילה. הדבר הנכון זה להסיר את כיס המרה עם האבן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/01/2016

ניתוח הוצאת כיס מרה בגלל אבן

שלום לכם
אני מבקשת לדעת לגבי תזונה לאחר הניתוח שאמור להתקיים ב- 19/1/2016 באסותא, על מנת שלא יצטבר לי שומן, איני יודעת איך נוצרת אבן בכס המרה, אבל אני מעוניינת לדעת מה מותר ומה אסור לאכול לאחר הניתוח ובכלל, איני מעוניינת להשמין אם ובמידה לכיס המרה קיימת חשיבות למניעת השמנה – או להשמנה בכלל

ד"ר שמואל אביטל

אין קשר בין הניתוח לבין השמנה . אחרי הניתוח אפשר לחזור לתזונה רגילה לחלוטין כולל שומן.  


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/12/2015

סיבוכים שלאחר lap. cholecystectomy

חולה שעברה ניתוח לפרוסקופי להסרת כיס מרה. כ-3 שבועות לאחר הניתוח חשה כאבים דומים לכאבים טרם בניתוח, באים והולכים.
בבדיקת דם עליית אנזימי כבד במאות (סביב 400) עליית עמילז 300 ובילירובין 0.7
איזה סיבוכים יכולים להיות לאחר הניתוח.
(בדיקות הדם טרם הניתוח ומייד לאחר הניתוח היו תקינות).

תודה!

ד"ר שמואל אביטל

יתכן ומדובר  ברסיסי אבנים בצינורות המרה, דלקת לבלב או זיהום כלשהוא באזור הניתוח. מומלץ לעשות אולטראסאונד ולהיבדק על ידי המנתח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
13/12/2015

ניתוח כיס מרה

לביתי בת ה-16 נמצאו אבנים בכיס המרה רציתי לדעת אם יש דרך אחרת לטפל באבנים בגיל כזה חוץ מניתוח כבר קיבלנו הפניה לניתוח ורציתי לדעת לפני שאנו עושים את הניתוח אם יש דרך אחרת
תודהה

ד"ר שמואל אביטל

אין דרך אחרת. במיוחד לא בגיל צעיר. ממליץ על ניתוח....


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/12/2015

צלקות לאחר ניתוח

עברתי לפני כחודש ניתוח בכיס המרה רציתי לדעת אם צריכות להשאר צלקות כלפי חוץ (שנראות לעין) או שזה ילך עם הזמן

ד"ר שמואל אביטל

עם הזמן הצלקות ישתפרו.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/12/2015

קצת דחוף..

לפני שבוע ושלושה ימים עברתי כריתת כיס מרה,
היום יש לי כאבים נוראיים בצד באיזור שהיה כיס המרה..
מה זה יכול להיות???
לא אכלתי שום דבר שומני,אני שומרת על תזונה נכונה וטובה..
מה יכול להיות פשר הכאבים????

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אחרי ניתוח אפשר לאכול כל דבר וזה לא אמור לגרום לכאבים. מידי פעם עשויים להיות כאבים הקשורים לניתוח עצמו. עם הכאבים ממשיכים יש להיבדק על ידי המנתח ולוודא שאין בעיה כלשהיא הקשורה לניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/10/2015

ניתוח כיס מרה

שלום,
אני סובלת אחת לכמה זמן מהתכווצויות בבטן העליונה.
לפני שש שנים אובחנו אצלי 5 אבנים גדולות בכיס מרה ומאז מייחסים את ההתכווצויות לאבנים.
המליצו לי לעשות ניתוח להוצאת הכיס מרה.
אני לא יודעת אם לעשות את הניתוח עכשיו מאחר וההתכווצויות מופיעות אחת להרבה זמן אבל ברגע שהן מופיעות זה יכול להתפרש על יום יומיים .
רציתי לדעת מה ההשלכות העתידיות של הוצאת כיס המרה?
האם כדאי לי לדחות את הניתוח בינתיים ולסבול אחת להרבה זמן?
האם לאבנים בכיס מרה יש השפעה על מערכת העיכול ועל היציאות?

תודה .

ד"ר שמואל אביטל

1. כעיקרון ניתן לחיות ללא כיס מרה ללא השלכות משמעותיות. כיס המרה אחראי על העברת המרה למעי . המרה אחראית באופן חלקי על פירוק השומן. כאשר אין כיס מרה, המרה המיוצרת בכבד עוברת ישירות למעי. היא דלילה יותר אך עדיין פעילה בפירוק השומן.

2. להערכתי לא כדאי לדחות מאחר וריבוי התקפים מגדיל את הקושי בניתוח עתידי

3. לאבנים כעיקרון אין השפעה על היציאות


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/10/2015

נשארו לי אבנים אחרי ניתוח הוצאת כיס מרה

עברתי לפני חודש ניתוח להוצאת כיס המרה
מאז האיזור דלקתי. היום הרופא המנתח הוציא לי עוד אבן ואמר שיכול להיות שבשבוע הבא הוא יצטרך להוציא לי עוד אבן. האם זה יכול לקרות?

ד"ר שמואל אביטל

לא ברור מאיפה הוציאו עוד אבן. יתכן והכוונה לאבנים שנשארו בצינורות המרה שהוצאו על ידי ERCP . אם זה המצב אז צריך להשלים את הוצאת האבנים מהצינורות כפי שהומלץ


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
09/10/2015

כיס מרה

עברתי ניתוח אבנים בכיס מרה(כריתת כיס מרה) לפניי כ12 ימים. מותר לי לעשות עגיל בטבור? או שצריך לחכות כמה חודשים?

ד"ר שמואל אביטל

כדאי לחכות להחלמה טובה של החתך הטבורי לפחות חודש וחצי


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/09/2015

כריתת כיס מרה וסרטן הכבד

שלום,
עברתי ניתוח לכריתת כיס מרה לפני כשלוש שנים, ואני בת 25. נתקלתי במאמר מ2011 שמציג מחקר שוודי לפיו קיים קשר בין כריתת כיס מרה לסרטן הכבד, בייחוד אצל נשים. כמו כן, נאמר שהסיכון מתחיל לאחר 10 שנים מהניתוח ועולה בהדרגה. המאמר התפרסם בבריטיש ג׳ורנל ונמצא באתר דוקטורט אונלי (אם מחפשים בגוגל: כריתת כיס מרה וסרטן). רציתי לשאול, האם ידוע לך משהו על זה? האם יש לכך בסיס? אני בת 25 כך ש10 שנים עדיין מציבות אותי בגיל צעיר מאוד להתחיל לצבור בו סיכון הולך וגובר לסרטן כבד. תודה!

ד"ר שמואל אביטל

שלום רב. לא מצאתי את המאמר ואשמח אם תשלחי לי קישור. ישנן המון עבודות שניסו למצוא קשר בין הסיכוי להתפתחות סרטן במערכת העיכול ( בעיקר סרטן המעי הגס ) וכריתת כיס מרה. חלקן הראו עליה בשכיחות סרטן המעי הגס לאחר כריתת כיס מרה. עם זאת מדובר בעליה אבסולוטית קטנה מחד וסרטן שכיח מאידך שמחייב בדיקות סקר בעל מקרה. 

לגבי הכבד אם תשלחי לי את הקישור אוכל להתייחס. אני מניח שמדובר במספרים אבסולוטים קטנים. 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
09/09/2015

גרד

אני לאחר התקף אבנים כיס מרה שחסמו לחסימה מלאה של כיס מרה בפעילות אנדוסקופיה הצליחו להוציאם ב”ה ושמו לי סטנד נגרמה לי צהבת שעכשיו בירידה ב”ה, הבעיה היא שאני עדיין מתגרדת למרות ש/לוקחת פרוטיאזין. מה לדעתכם יכול להקל על הגירוד?

ד"ר שמואל אביטל

הגירוד ירד באופן הדרגתי . אפשר לנסות אהיסטון.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/07/2015

דחוף…

שלום .. רציתי לשאול שאלה בשם סבתא שלי מצאו לה אבנים בכיס מרה ובנוסף לזה צהבת חסימתית מלא גירודים ותופעות לוואי נוראיות בשבוע הבא היא תיכנס לניתוח שיסירו לה קצת מהמעי וקצת מהכיס מרה האם הניתוח מסובך? יש ממה לחשוש? הצהבת תעבור? כמה זמן בערך ההחלמה של כל זה? תודה…

ד"ר שמואל אביטל

זה ניתוח בינוני. הסיכון וההחלמה מהניתוח תלויים הרבה במצב הכללי של סבתך ומחלות הרקע מימנה סובלת. וכן , במידה והכל ילך כשורה הצהבת תיעלם.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/07/2015

ניתוח כיס המרה

שלום אני בשנות ה40 עברתי לפני שנה וחצי ניתוח כיס המרה לפני חצי שנה שוב היו לי כאבים והייתי מאושפזת שבוע הייתה אבן שלא הוציאו בשבוע האחרון יש לי כאבים באותו מקום שהולכים ובאים התקפים קטנים אך כואבים אשמח אם תחזרו אליי תודה

ד"ר שמואל אביטל

אם הבנתי נכון. זיהו אבן שהייתה בצינורות המרה. לא ברור אם היא כן הוצאה או לא. בכל אופן ייתכן שדוב מדובר ברסיס אבן כלשהוא. כדאי להיבדק כולל אולטראסאונד ובדיקת דם לאנזימי כבד.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/07/2015

כבד שומני לאחר ניתוח לכריתת כיס מרה

שלום וברכה,
לפני כשנה ו-3 חודשים (חודשיים אחרי הלידה הראשונה שלי) עברתי ניתוח לכריתת כיס מרה (עקב 2 התקפים+דלקת בכיס מרה). בדו”ח הניתוח נרשם כי הכבד הומוגני.
תקופה קצרה לאחר מכן (כ-3 חודשים) נכנסתי להיריון שני, וכיום, 11.7.15 (4 חודשים לאחר הלידה) עקב בדיקות דם לא תקינות של הכבד, עליה באנזימי כבד וכו’, עשיתי US בטן עליונה וגילו לי כבד שומני. הכל תקין ורק הכבד שומני.
1. האם לאחר הניתוח לכריתת כיס המרה הייתי אמורה לבצע מעקב אחרי הכבד? (מיותר לציין שהרופא המנתח לא אמר לי כלום על מעקב לאחר הניתוח).
חברה אמרה לי שהיא עשתה מעקב אחרי הניתוח לכריתת כיס המרה, ואף ניתנו לה כדורים כדי שהכבד לא יהפוך לשומני. האם באמת כך נוהגים?
2. האם יתכן שעקב כריתת כיס המרה הכבד הפך מהומוגני לכבד שומני?
3. האם היתה דרך למנוע את הכבד השומני?
אציין, כי התזונה שלי רגילה אולם אני אוכלת המון עוגות ומאפים (הרבה מתוק..).
מאז שגילו שיש לי כבד שומני אני מצוברחת כי זה מזכיר לי את התקופה שלפני ניתוח כיס המרה שלא יכולתי לאכול כלום.
4. האם גם עכשיו חייבים משטר אבסולוטי של אוכל כמו שהיה עם הכיס מרה?
אציין כי עשיתי את הניתוח באופן פרטי אצל אחד המנתחים המומחים בתחום. האם זה שעשיתי את הניתוח באופן פרטי קשור לכך שהוא לא אמר לי לבצע מעקב ובדיקות אחרי הכבד?
אודה להתייחסותכם בהקדם.

תודה רבה!

ד"ר שמואל אביטל

התשובות לכל השאלות שלך הן לא...

אין צורך במעקב אחרי כריתת כיס מרה, אין צורך בכדורים כאילו או אחרים ואין קשר בין כריתת כיס מרה לכבד שומני.

ממליץ להתייעץ עם דיאטנית לגבי דיאטה מתאימה. זה לא בהכרח כמו הדיאטה כאשר יש התקפים דל אבני מרה.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/07/2015

עליה בתפקודי הכבד אחרי ניתוח כריתת כיס מרה

בת 35. חודש לאחר ניתוח כריתת כיס מרה.
לפני הניתוח בדיקות תפקודי כבד תקינות (GOT=16 GPT=14 GGT=20).
עקב כאבים בצד ימין – כאבי בטן וגב חודש לאחר הניתוח בוצעו בדיקות תפקודי כבד.
ישנה עליה באנזימי כבד (GOT=31 GPT=47 GGT=64)
כולל ירידה בתאבון וירידה במשקל.

מה הסיבה האפשרית, ומה עלי לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

עלייה מאוד קלה באנזימי כבד. בכל מקרה ממליץ אולטראסאונד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
16/05/2015

דחיפות ניתוח- כיס מרה

שלום.
עקב כאבים בבטן העליונה בחילות וחום .בקורלציה של בדיקה קלינית קלינית ומעבדתית מצאו סימנים חלקיים לכולציסטיטסי.
אני מטופלת באנטיביטיקה (בבית חולים ניתן לוריד בהמשך של טיפול אנטיביוטי בבית.)
בus גילו כיס מרה מעט תפוח דופן מעט מעובה סימן מורפי סונרי חיובי.
שאלותי
1. האם יש למהר לנתח?
2.האם אפשרי לצאת לטיול לח”ול כחודש לאחר גילוי הדלקת למשך שבועיים?
יש לציין שהטיפול האנטיביוטי עזר.
לתשובתך אודה.
מיכל

ד"ר שמואל אביטל

1. מומלץ לנתח מ 6 שבועות לאחר הדלקת והלאה.

2. אין מניעה לנסיעה לחו״ל אך יש בזה סיכון מסוים. יש סיכוי שקשה לכמת אותו באחוזים להתקף שני. במידה והחלטת לנסוע ממליץ להימנע ממאכלים שומניים וארוחות גדולות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/05/2015

אבנים קטנות בכיס המרה

שלום ד”ר,
באולטראסאונד של הבטן העליונה עקב כאבים לפעמים בקיבה, התגלו באקראי אבנים קטנות בכיס המרה.
רופא משפחה אומר לנתח ולהוציא. אני מבין שיש דעות שונות בעניין ואני מעוניין לשמוע את דעתך.

ד"ר שמואל אביטל

זה תלוי. במידה והכאבים לא קשורים לאבנים אין צורך בניתוח. מנגד אם יש חשש שהכאבים קשורים לאבנים כדאי לנתח. במידה ולא נמצאה סיבה לכאבים והממצא היחידי הוא אבנים יש לשקול ניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/05/2015

תפר שנשאר צמוד לגוף לאחר ניתוח

אבי, בן 81 עבר ניתוח כיב פפטי בתריסריון. זה היה בסוף שנת 2014. היום, כבר עברו 4 חודשים, נותר לו חוט מהתפרים בבטן שלא ירד. מה יכול לקרות ?

ד"ר שמואל אביטל

לא יקרה כלום אבל כדאי להוציא אצל הכירורג.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
14/04/2015

אבנים בכיס מרה דחיפות ניתוח

שלום רב
אני כשנה וחודשיים לאחר ניתוח שרוול התגלו אצלי אבנם בכיס המרה – המנתחת שלי המליצה לנתח אך אני קצת חוששת וכרגע לא בתקופה טובה נפשית לעבור ניתוח
השתתפתי במחחקר באסותא בטיפול תרופתי באבנים כי הן קטנות – המחקר לא הצליח
להלן ממצאי האולטרסאונד האחרון: שאלתי- האם זה נורא להמתין עד אוקטובר? לא יכולה כרגע לעבור ניתוח תודה רבה לתשובתך אודה- יש לציין שכבר חודשיים לא היה התקף והולכתלעשות בדיקת HPILORY השבוע כי אולי זה היה מקור הכאב בכלל
אולראסאונד כתוב:

כבד- הסננה שומנית מינימלית
דרכי מרה תוך כבדיות אינן מורחבות
כיס מרה עם אבנים רבות בתוכו
**לא ציינו בבדיקה את גודלן אך אמרו לי שקטנות
אאורטה בטנית -רוחב תקין
לבלב מרקם הומוגני תקין
טחול בגובה 10.1 לא מוגדל
רטרופריטונאום עליון חופשי מבלוטות לימפה מוגדלות

האם אפשר לחכות ואם כן האם כדאי לעשות בדיקות מעקב ואיזה עד לניתוח?
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אין מניעה לחכות, בהנחה שאין סבל מתמשך. יש מטופלים שמחכים חודשים ארוכים בגלל תורים ארוכים. מציע להשלים בדיקה להליקובקטר. אם כמובן יהיו התקפים נוספים צריך יהיה לשקול מחדש את מועד הניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
14/02/2015

כאבי גב חזקים בין השכמות אחרי ניתוח כיס מרה

בעלי עבר ניתוח כיס מרה לפרוסקופיה לפני יומיים עקב אבן גדולה מאד שגרמה להתקפים חוזרים בעיקר של כאבי גב איומים בין השכמות ולפעמים גם במרכז החזה-שהתגברו לאחר אכילה. האולטרסאונד הצביע על כיס מכווץ. מאז הניתוח הוא סובל מאותם כאבי גב אבל כל הזמן בישיבה ובעמידה,לא בשכיבה. האם זה מהניתוח? האם יכול להיות שהכאבים לא נבעו מהכיס מרה? ומה צריך לעשות עכשיו?
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

יכול להיות שזה עדיין מהניתוח. עם זאת יכול להיות שהכאבים מקורם לא היה בכיס. ממליץ לבצע בירור של הקיבה להליקובקטר. חיידק של הקיבה שעשוי לגרום לכאבים מסוג זה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/01/2015

אבנים בכיס מרה

אני בן 44, לפני כחודשיים היו לי שני התקפים של כאבים חדים בבית החזה. לאחר כ-15 דקות ולאחר ששכבתי על הצד השמאלי, חלפו הכאבים. לאחר בדיקות לב שונות שנמצאו כתקינות ו- US של בטן עליונה, הובחנה כמות רבה מאוד של אבנים קטנות ו”חול” בכיס מרה אשר נעות עם תזוזת הגוף. כיס מרה אינו דלקתי, דרכי מרה פנויות ושאר האיברים שנבדקו נמצאו כתקינים. בהתייעצות עם כירורג, הומצץ על כריתת כיס מרה בשיטה הלפרוסקופית.
שאלה: האם בכלל מקור הכאבים הוא באבני מרה? האם יש צורך בהוצאתן? האם אפשר להוציא את אבני מרה קטנות ללא כריתת כיס מרה אלא בשיטה כלשהי אחרת? . בתודה מראש.

ד"ר שמואל אביטל

סביר להניח שהאבנים הן מקור הכאב ולכן מומלץ לנתח. אבנים קטנות לעיתים יותר בעיתיות מאבנים גדולות.

לא  מוציאים רק את האבנים משני טעמים . האחד הכיס יצור אבנים חדשות והשני ניתן לחיות ללא מגבלות ללא כיס מרה..

ולכן מסירים את הכיס כולו עם האבנים


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/01/2015

גילוי אבנים בכיס המרה בגודל 0.5 ס”מ

אני בן 68 ובדיקת ה-US של הבטן שעברתי ממש לאחרונה גילתה בדרך מקרה את המצאות האבנים, חלקם צמודים לדופן כיס המרה. אף פעם לא התלוננתי על כאבי בטן, בטח לא כאלה שמאפיינים להמצאות האבנים. הסיבה לבדיקה הייתה מציאת “כבד שומני” ב-US אחר, של הכליות, שגם זה כעת לא קיים כהוא זה. במצבי האם יש טעם לשקול טיפול ניתוחי באותן אבנים בגודל 0.5 ס”מ בכיס המרה, או אם בכלל יש מקום לדאגה וכמובן לטיפול ?

ד"ר שמואל אביטל

אין סיבה לדאגה. אין צורך בניתוח. ויש סבירות גבוהה שלא תוטרד מהאבנים. במידה והאבנים יהפכו לסמפטומטיות אז כדאי יהיה לשקול ניתוח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/12/2014

כיס מרה

אני בת 60 ואתמול היו לי כאבים בבטן מימין למטה עם חום 39 וצהבת שרואים לי על העור . עשו לי US “כיס מרה תפוח, דופן מעובה, אבני כיס מרה ודרכי מרה לא מורחבות”. מה זה אומר?
האם אני צריכה להתארגן לקראת לעבור ניתוח כריתת כיס מרה? או רק אניביוטיקה יכולה לעזור לי?

ד"ר שמואל אביטל

כן.. יש לך דלקת בכיס המרה שצריך כעת לטפל בה אנטיביוטית ובהמשך לעבור ניתוח לכריתת הכיס. צריך לראות מה קורה עם הצהבת. אם זה יחמיר צריך לבדוק שאין אבנים בכיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/11/2014

כאבים בצד ימין בטן עליונה באזור הצלעות

דוקטור, שלום.

יש לי כאבים מתחת לצלעות בצד ימין. הכאבים האלה נמשכים כבר מספר שנים. מהסיבה הזאת נותחתי בשיטת הלפרוסקופית והוציאו לי את כיס המרה לפני כ 4 שנים. אבל הכאבים לא חלפו הכאב הזה בא וחולף ולפעמים הוא חזק מאד. הכאב אינו מפריע לי בזמן השינה אבל כשאני משנה תנוחה במיטה אני מרגיש אותו.
אני רוצה להוסיף שמצאו אצלי בקע בסרעפת. האם הוא המקור לכאבים?
לפעמים אני סובל מכאבי גב.האם הוא המקור לכאבים?
תודה
שלמה

ד"ר שמואל אביטל

הבקע לא נראה קשור. ייתכן וזה קשור לכאבים ממקור של שריר. וכן ייתכן שזה ממקור של גב.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
25/11/2014

עיוותים לאחר הוצאת אבן

יש לי אבנים בכיס המרה ואני אמור לעבור ניתוח להוצאת כיס המרה בנתיים עברתי ניתוח קטן והוציאו לי אבן בגודל 8 ממ שהייתה בדרכי המרה לאחר הוצאת האבן אני מקבל התקפי כאבים מן עיוותים בבטן העליונה מצד ימין הכאבים מס שניות ונעלמים ה השאלה האם זה שכיח או חייב בדיקת רופא

ד"ר שמואל אביטל

זה עשוי לקרות. ממליץ להתקדם לכיוון ניתוח כריתת כיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/11/2014

אבני כיס מרה אצל ילדה בת שלוש

ביתי בת השלוש אובחנה עם אבני כיס מרה (אחת בגודל 10 מ״מ והשניה 7 מ״מ). הומלץ לנו לעשות ניתוח כאשר הדלקת תעבור. בינתיים אנו מקפידים על מזונות דלי שומן. היא סובלת מכאבים בשעות הלילה בעיקר. שאלתי היא – מכיוון שהניתוח יהיה רק בעוד כמה שבועות (לפחות שישה) – עד כמה ניתן לתת נורופן או פרצטמול? היא 13 ק״ג סך הכל. אם הכאבים מתחזקים – האם כדאי ללכת שוב לבית החולים?

ד"ר שמואל אביטל

אפשר לתת בייעוץ והכוונה של רופא ילדים. אם יש החמרה בכאבים חייבים להיבדק על ידי רופא או לגשת לבית החולים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
22/10/2014

כאבים גם בצד שמאל

שלום רב,
אני בן 35, בריא בד”כ.
סובל מכאבים באזור הבטן העליונה מזה כמה זמן.. בתחילה הכאבים היו בעיקר בזמן ישיבה וחולפים, אולם בחודש האחרון התכיפות עלתה, הכאבים אינם מופיעים רק בישיבה והם אינם רק בצד ימין, אפילו לאחרונה הם יותר בצד שמאל (באזור הצלעות).
לאחר צילום חזה (תקין) ואולטראסאונד בטן עליונה נמצאו אבנים בכיס המרה (שאר הבדיקה תקינה).
האם ממצא זה מסביר את הכאבים? מה בנוגע לכאבים בצד שמאל?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

קשה להעריך. עם זאת יש אפשרות שהאבנים הם מקור הכאבים. כדאי לבצע בדיקת נשיפה לחיידק הליקובקטר על מנת לוודא שאין בעיה בקיבה ובדיקת דם לתפקודי כבד שמשתנים לעיתים בהתקפי כאבים ממקור אבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
03/09/2014

כמה זמן לאחר הניתוח ניתן לחזור לעבודה מאומצת

חברתי צריכה לעבור ניתוח כיס מרה
היא עובדת במשק בית(עבודה פיזית)לכן חשוב לה לדעת כמה זמן אחרי
הניתוח תוכל לחזור לעבוד, האם יהיו הגבלות מסויימות
האם תוכל אחר הניתוח לעסוק בפעילות גופנית כמו כפיפות בטן?
האם הניתוח יגביל באופן כלשהו את חייה?
תודה רבה רחלי.

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כשבועיים אחרי הניתוח ניתן יהיה לחזור לפעילות מלאה אך באופן הדרגתי


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/08/2014

האם יש צורך בניתוח כיס מרה והיכן כדי לבצעו באזור המרכז?

שלום רב , אני בת 25 יש לי אבן בכיס המרה בגודל של 1.4 ס״מ בשבוע האחרון סבלתי מהתקף כאבים באזור ימין מתחת לצלע ימין ובגב באותו אזור שהעיר אותי משינה אשר נמשך כ 8 שעות במהלכן הגעתי למיון שם ביצעו בדיקות דם ושתן ,שיצאו תקינות, והגיעו למסקנה שזה כיס המרה לאחר שאני הודעתי להם כי יש לי אבן בכיס המרה,בבית החולים קיבלתי המלצה לניתוח כיס מרה ,לאחר יומים שוב תקפו אותי כאבים יותר חדים באותו המקום שהגיעו לכיוון אזור השכמות כעת ישנה רגישות באזור ואני מאוד חוששת כי הכאב יחזור.
1. האם ייתכן כי כאב זה שהגיע לאזור השכמות מקורו אכן בכיס המרה?
2. במידה ומדובר בכיס המרה האם כדי להסירו , והיכן ? האם ישנו רופא מומלץ באזור המרכז/שפלה? ( קפלן , אסותא…?)
3. האם ניתן לעשות משהו כדי להימנע מהתקפים אלה או להקל בעוצמתם , פרט למשככי כאבים עד הניתוח ?
4. והאם יש צורך בהכנה מיוחדת לניתוח לאסמטים?
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

1. כן בהחלט. הכאב יכול להקרין לשם

2. כדאי להסיר את הכיס על מנת להימנע מהתקפים חוזרים ודלקות

3. כדאי להימנע מארוחות גדולות ואוכל שומני

4. במידה וזו אסטמה קלה אין צורך בהכנה מיוחדת


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
03/08/2014

שטיפת מעיים אחרי ניתוח הסרת כיס מרה

שלום!
לפני כשבועיים עברתי ניתוח לפרוסקופי להסרת כיס המרה.
מאז אני סובלת מעצירות ומעוניינת לעבור טיפול שטיפת מעיים – הידרוקולון, בהמלצת חברה.

כמה זמן עלי להמתין בין הניתוח לטיפול כזה

תודה מראש :)

ד"ר שמואל אביטל

אין צורך להמתין.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/07/2014

אבנים בכיס מרה

שלום רב , בבדיקת u.s לפני כחצי שנה התגלו אצלי אבנים בכיס המרה בגודל עד 1.3 ס”מ , יש לציין שנשלחתי לבדיקה בעקבות כאבים חזקים במשך מספר ימים באזור הימני של בית החזה
והגב ,באזור השכמה הימנית .ההמלצה היא לנתח.
לפני שבוע ביצעתי בדיקת u.s . תוצאות הבדיקה מצביעות על אבנים בגודל עד 7 מ”מ .
השאלה שלי היא :מה הסיבה לשינוי בגודל האבנים ? אני מתלבט בעניין הניתוח .אני בן 62

ד"ר שמואל אביטל

יתכן ומה שנראה קודם היו אבנים צמודות וכרגע הן נפרדות. כעיקרון אבנים לא מצטמצמות בגודלן ולא נעלמות.

במידה והיה לך התקף (כפי שתיארת ) כן מומלץ לנתח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/06/2014

ניתוח הרגיל – זמן החלמה

שלום,
אני צריך לעבור כריתת כיס המרה – לאחר ייעוץ עם כירוג
אך נאמר לי שעקב ההיסטוריה הרפואית שלי אני צריך לעבור את הניתוח הרגיל ולא לפרוסקופית.
רציתי לדעת מה זה אומר על הזמן אישפוז, זמן החלמה, צלקת וכו..
ואם נטילת תרופות מסויימות/מחלות מסויימות יכולות לעקב את ההחלמה?
(לופוס,ריינו, והיסטוריה של מיוקרדיטיס מפני כשנה- עם נטילת פרדניזון,פלקוויניל, אימורן, קרדיולוק, ליריקה, טראמדול)

ד"ר שמואל אביטל

אני לא משוכנע שאתה בהכרח צריך לעבור ניתוח בגישה פתוחה. אין כמעט הוריות נגד ללפרוסקופיה היום וכמובן אם יש צורך ניתן לעבור לגישה פתוחה במהלך הניתוח. כעיקרון יש יותר כאבים, אשפוז של מספר ימים ויותר סיכוי לסיבוכים בפצע ניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
18/06/2014

המצאות קצה חוט לאחר ניתוח הוצאת כיס מרה (לפרסקופיה)

שלום דוקטור
עברתי ניתוח הוצאת כיס מרה בשיטת הלפרסקופיה לפני כחודש
ושמתי לב שבאחד מנקודות החדירה נשאר מה שנראה כמו קצה
חוט באורך מלימטרים בודדים בתחילה חשבתי שזו שערה שגודלת
אולם לאחר בדיקה מעמיקה התברר לי שזה כנראה קצה חוט פלסטי
בצבע בהיר .
יש לציין שמבחינת החלמה חזרתי לתיפקוד מלא ומלבד צלקות קטנטנות
באזורי החדירה הכל תקין .

האם ממצא זה דורש התיחסות או פשוט להתעלם

ד"ר שמואל אביטל

רוב החוטים הם נספגים. ממליץ לחכות ומניח שזה יעלם.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
25/04/2014

כיס מרה וכבד שכמתי

שלום אני ב ן 43 עם רקע של שחמת כבד המסווג נאש המלווה בערכים נמוכים של בדיקות דם ללא דליות בוושת אבל לחץ דם פורטלי עם דליות סביב הכבד ואבנים בכיס מרה לארונה אני סובל קשות וחיי על משכחי כאבים בגלל האבנים האם יש אפשרות לנתח ואם לא מה הפתרון

ד"ר שמואל אביטל

יש אפשרות לנתח אבל צריך לזכור שהסיכון הניתוחי (דימומים והחמרה שחמתית סביב הניתוח) גבוה יותר מאנשים ללא שחמת. עם זאת במידה ויש אבנים ואתה סובל - גם התפתחות של דלקת כיס מרה בנוכחות שחמת אינה דבר טוב.

לדעתי כדאי לעבור הערכה אצל גסטרואנטרולוג המתמחה בשחמת על מנת להכין אותך באופן אופטימאלי לניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/03/2014

כמה זמן כדאי לחכות מהתקף ודלקת של כיס מרה וגילוי אבנים עד לניתוח

שלום,
בן 37, בטיול במזרח
לפני 10 ימים, בזמן התקף הכולל הקאות וכאבים חזקים זוהו באולטרזאונד אבנים בכיס מרה ובדיקות הדם הצביעו על דלקת. קיבלתי אניטביוטיקה לוריד במשך יומים – ואחרכך בכדורים זינט 500 מילגרם 3 ליום למשך חמישה ימים.
עדין סובל מכאבים בעוצמה בינונית.
כמה זמן כדאי לחכות עד לניתוח?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כדאי לחכות כ 6 שבועות. במידה ויש התקפים חוזרים כדאי לנתח קודם


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
26/03/2014

סיבוכים בניתוח כיס מרה

שלום רב הייתי מעוניין לדעת מה הסיכוי לקרע בעורק בעקבות ניתוח בכיס מרה להוצאת אבנים ואחרי ניתוח שני מתקן של קרע בעורק האם יש סיכויים לתופעות לוואי כגון התפתחות זיהומית וכדומה תודה רבה !

ד"ר שמואל אביטל

האם הכוונה לעורק כיס המרה ? או לעורק אחר ?

במידה ומדובר בניתוח שני בשל דימום מעורק כיס המרה שהופסק אין סיבה מיוחדת להתפתחות זיהום. עם זאת  לניתוח שני יש תמיד סיכוי גבוה יותר לפתח זיהומים.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/03/2014

האם אפשר לוותר על ניתוח כיס מרה לפני הריון

שלום רב, אני בחורה בריאה בת 36. באולטראסאונד גילו אצלי הרבה אבנים קטנות. בעבר היו לי 3 התקפות כאבים שחלפו תוך שעה לערך. מזה כ- 9 חודשים שלא חוויתי כאבים. חשוב לציין שאני שומרת על תזונה ללא שומנים וזה כנראה מה שעוזר למנוע כאבים. לא הייתי חושבת על ניתוח כריתת כיס מרה במצבי הנוכחי כיוון שמרגישה שאני שולטת כרגע במצב ולא סובלת. אך, אני רוצה להיכנס להריון ושמעתי סיפורי זוועה של נשים שנאלצו להתאשפז עם כאבים חזקים במהלך ההיריון.. מתלבטת האם “לקחת את הסיכון” בלהיכנס להריון עם אבנים או להסיר מראש את הכיס. מה המלצתך? ודרך אגב – כמה זמן החלמה צריך לאחר הניתוח עד שאוכל להיכנס להריון?

ד"ר שמואל אביטל

להערכתי כדאי להסיר את כיס המרה. מאחר והאבנים גרמו לך לכאבים.  יש בהחלט סיכוי שזה יקרה שוב וקשה לצפות מתי.....


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/02/2014

ניתוח כיס מרה

שלום רב,

שמי שולה, בת 59 . בריאה בדרך כלל, למעט כולסטרול שמאוזן בכדורים.
בנובמבר 2013 הגעתי לחדר מיון עם כאבים עזים באזור הבטן העליונה ונמצא כי יש לי דלקת חריפה בכיס המרה שהכילה גם אבנים. אושפזתי למשך 4 ימים בהם ניתנה לי אנטיביוטיקה דרך הוריד, ושוחררתי עם המלצה לניתוח להסרת כיס המרה.
ב 20.1.14 עברתי את הניתוח בלפרסקופיה. הניתוח עבר בשלום אך מצד שני, מאז, אני סובלת מכאבים במרכז הבטן, באזור בין הטבור ומתחת לחזה, עצירות קשה, גזים ש”ננעלים” ו”סותמים” את המעי וגורמים לי לכאבים וקשיים בנשימה. יש גם בחילות פה ושם, וחוסר תיאבון ( אולי בגלל העצירות ? ).
התחלתי לקחת כדורים ליציאה ( כדורים טבעיים המורכבים מצמחים שונים ) שעוזרים, אך התחושה הכללית לא טובה, מלווה בכאבים, נסבלים אך מעיקים, כאשר הצואה מופרשת בחתיכות ולא שלמה. מטריד אותי מאוד שאני נזקקת לעזרים חיצוניים כדי להפריש צואה ודואגת מאוד בשל כך. יש לציין שסבלתי מעצירות מרבית חיי, אך לא קשה כל כך כמו כיום.
אשמח לכל עצה הנחייה בנושא.
תודה

ד"ר שמואל אביטל

עצירות יכולה להופיע או להחמיר אחרי ניתוח לפרוסקופי.

זה אמור לחלוף ותחזרי למצב שהיית בו לפני הניתוח. בשלב זה מומלץ על טיפול תרופתי נגד עצירות. כלכלה עשירה בסיבים ושתייה מרובה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/02/2014

טיפול נתורופטי להימנע מהניתוח ואם בכל זאת ניתוח מה הסיכונים להמשך החיים

שלום,
שמי חיים ואני עובר מזה כמה חודשים טיפול טבעי ע”י תזונה נכונה וניקוי של אבני המרה,
עברתי שני ניקויים כאלו ואכן יצאו אבנים אך נותרה אבן אחת עיקשת שגורמת לי לכאבים,
על כן אני אכן משאיר את אפשרות הניתוח בתמונה וחייב לברר כמה דברים,

אני מודע לכך שהניתוח נפוץ והדעה הרווחת היא שאין סיכונים אך בכל זאת, לשאלתי,
איזה סיכונים יהיו לי בהמשך חיי ללא כיס המרה, מבנה הגוף הוא מופלא ואני מקווה שאין ספק שואיבר כמו כיס מרה אכן נחוץ ולא סתם הוא שם (בניגוד לאפנדציט למשל) – ובכל זאת – מה הנסיבות לאחר הניתוח, איזה סיבוכים יכולים להיווצר, נזק לכבד או ללבלב או כל סיכון ולו הכי קטן לאחר הסרת הכיס?

מודה מקרב לב,
חיים

ד"ר שמואל אביטל

ראשית הניתוח אכן בטוח יחסית והסיכוי לסיבוכים הוא קטן ביותר.

תפקיד כיס המרה הוא לרכז את המרה המגיעה מהכבד ולהפריש אותה למעי. תפקיד המרה במעי הוא לעזור בפירוק הראשוני של השומן שאנו אוכלים.

כאשר אין כיס מרה עדיין יש מרה אך היא פחות מרוכזת. בבדיקות מקיפות של אנשים אחרי כריתת כיס מרה (יש מיליונים כאילו...) מתברר שאין הבדל באיכות החיים שלהם,  המרה שעוברת למעי למרות שפחות מרוכזת מבצעת את העבודה ולכן אין לכך השפעה על הכבד , לבלב , מעי או איברים אחרים. לעיתים יש תופעה של שלשולים לאחר הניתוח שחולפת.

מבנה גוף האדם הוא אכן מופלא ואחד הדברים הכי מופלאים בו שהוא יודע להתאים את עצמו למצבים חדשים כמו הסרת כיס מרה.

 

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/01/2014

אבנים קטנות בכיס מרה

שלום רב. בן 55, מזה תקופה ארוכה אני סובל מכאבי בטו=ן בעיקר בחלק השמאלי מתחת לצלעות ומידי פעם כאב דקירתי עד עמום בחלקים שונים בבטן. בנוסף יש לי פעילות מעיים מוגברת עם שלשולים לעיתים והמון גזים ושיהוקים. לפני 3 שבועות עברתי קולונוסקפיה תקינה. ביום ה’ האחרון עברתי US בטן בה נצפו אבנים “קטנות” בכיס מרה. בדר”כ מצב הכולסטרול סביב 220-250 (לאחרונה 220) אבל מצב הטריגליצריטים אינו מעודד. מהי הרוטינה הנהוגה במקרה שלי. טיפול תרופתי?, ניתוחי?, למה עלי לצפות?

ד"ר שמואל אביטל

נראה לי שהכאבים שלך ושאר התופעות לא קשורות לאבנים ולכן אני לא סבור שצריך טיפול כלשהוא בממצא הזה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/01/2014

גרד לאחר ניתוח כריתת כיס מרה

אישתי ילדה לפני חודש ולאחר שבוע מהלידה עברה ניתוח לכריתת כיס מרהעקבמספר רב של אבנים ודלקת+כאבים עזים שהיו לה בהריון ללא הבחנה מוסברת. בזמן ההריון היא התלוננה על. גידורים בכל הגוף ועכשיו כשבוע אחרי הניתוח עדיין יש לה גירודים.
האם זה קשור לניתוח,והאם יש ממה לחשוש ?
תודה.

ד"ר שמואל אביטל

אני לא סבור שזה קשור לכיס המרה. יש לעיתים תופעה של גרדת במהלך הריון שחולפת באופן הדרגתי לאחר ההריון. במידה ולא יחלוף ממליץ להיוועץ ברופא עור.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/01/2014

נמצאו לי שתי אבנים בכיס המרה

האם יש דרך טבעית על ידי תזונה וספורט או משהו אחר, ללא תרופות הניתוחים, לסלק את האבנים ?

ד"ר שמואל אביטל

לא. אין דרך טבעית בה ניתן לפרק את האבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/01/2014

ניתוח לכריתת כיס המרה

אני בת 39, ב 4 שנים האחרונות חוויתי 6 התקפים של כאבים עזים באזור הבטן העליונה והגב שמקורם התברר לאחרונה מאבן בגודל 2.2 ס”מ בכיס המרה. ההתקף האחרון היה לפני כשנה. הומלץ לי באופן חד משמעי על ידי כירורג לעבור כריתת כיס מרה. אני חוששת מאוד מהניתוח בשל סיבוך לא צפוי שעברתי בניתוח אחר לגמרי (ניתוח קיסרי) והייתי שמחה לוותר על התענוג אם הדבר לא הכרחי. האם הניתוח הכרחי מכיוון שהישארות אבן שכזו מסוכנת עבורי או שהניתוח בא פשוט להקל על כאבי ההתקף?

ד"ר שמואל אביטל

הניתוח הוא הכרחי גם למנוע התקפים וגם למנוע סיבוכים נוספים שעשויים להיגרם מאבנים במרה.

כעיקרון זה ניתוח בטוח והסיכוי לסיבוכים קטן ביותר.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
31/12/2013

אחרי ניתוח כיס המרה

לפני שלוש שנים עישתי ניתוח להוצאת כיס המרה , מאז כל דבר שאני אוכלת יש לי גזים , גרפסים וצרבות נוראיות .
האם זה מהוצאת כיס המרה?
האם יש כדור חליפי שיעזור לי ?

ד"ר שמואל אביטל

זה כרנראה לא קשור.

ממליץ להיבדק על ידי גסטרואנטרולוג.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/12/2013

אבנים בכיס מרה

שלום רב!
אני אישה בריאה בת 32 אמא לשני ילדים.
במשך השנה האחרונה היו לי כמה מקרים של התקפי כאבים באיזור בטן עליונה-התיאור של ההתקפים:איזור בטן עליונה שורף-חזה שורף -גב עליון שורף ששיתק אותי לגמרי -קשה לנשום וגרם לבחילות והזעות קרות.
ההתקף הראשון היה בערך לפני שנה וחשבתי שזה התקף לב אך עבר מעצמו אחרי כמה שעות.
בחודשים האחרונים היו כ 2-3 התקפים דומים שעברו אחרי בערך שעה(התקף היה לפני 3 שבועות ועוד אחד שבועיים לפניו).

יש לציין שההתקפים באו במהלך היום ללא אוכל מיוחד שאכלתי(ולא שומני).

אני גם סובלת מהרבה בעיות שנראות כצרבת – לפעמים קלה ולפעמים חזקה-במקרים אלו כדור של אמפרדקס עוזר.

לפני שבועיים עשיתי בדיקות דם מקיפות כולל תפקודי כבד,כימיה וכו. תוצאה של אחת מתפקודי כבד הייתה גבוהה ובעקבות זאת עשיתי בדיקה חוזרת לאחר 10 ימים וכל הבדיקות יצאו תקינות-כולל בדיקות צהבת.
היום עשיתי אולטרסאונד בטן עליונה וכליות בהמלצת הרופא.
הנה התוצאות :

א.ס בטן עליונה (כולל כליות)
*סיבת ההפניה:

*ממצאים:

US בטן עליונה ותחתונה.
=================
הכבד בגודל ובמרקם תקינים.
בכיס המרה מספר אבנים בגודל עד 2,5 “ס מ ומשקע חלקיקי, דופן מעובה קלות.
דרכי מרה ברוחב תקין.

הלבלב במבנה וגודל תקינים.

אין עדות לקשריות לימפה רטרופריטונאליות מוגדלות.
אאורטה בטנית ברוחב תקין.

הטחול בגודל ובמרקם תקינים.

כליות בגודל דומה ותקין.
אין עדות בכליות לגושים סולידיים, אבנים או הידרונפרוזיס.

שלפוחית שתן במילוי חלקי.
הרחם בגודל תקין בהתאם לגיל, אין ממצא טפולתי.

המלצות:

מומלץ יעוץ כירורגי .

מהי ההמלצה שלך במקרה זה? האם אני צריכה לעבור כריתת כיס מרה?
מה זה אומר שדופן הכיס מעובה קלות–האבנים שורטות את הכיס?
החששות שלי הן:
1) יכול להיות שיש לי כמה בעיות – ההתקפים דווקא מתאימים לתיאור שלך אבל אולי לצרבות אין קשר לאבנים?
2) אם להשאיר את המצב כמו שהוא – כי סך הכל ההתקפים למרות היותם כואבים מאוד-אך לא שכיחים יחסית – האם יש סיכוי גדול שהמצב רק ילך ויתדרדר?

תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

1. נראה שהכאבים שלך קשורים לאבנים שבכיס המרה.

2. מומלץ לעבור כריתת כיס מרה.

3. דופן מעובה בד"כ מעיד על תהליך דלקתי

4. התקף כיס מרה יכול להיות מלווה בצרבות אך יש בהחלט אפשרות לשתי בעיות...

5. יש סיכוי שהמצב יתדרדר וההתקפים יהיו קשים ומסובכים יותר ולכן כדאי לעבור ניתוח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/12/2013

ניתוח להוצאת כיס המרה לאחר אירוע מוחי

אמי בת 67 וסובלת מאבן ודלקת בכיס המרה,
מתאריך 2/10 אושפזה כבר 3 פעמים,
בפעם הראשונה טופלה באנטביוטקה
ולאחר ששוחררה קיבלה אירוע מוחי
ואושפזה שוב (ברצוני לציין שבאישפוז הראשון
סבלה מסוכר בגובה של 500).
לאחר שיחרור שוב התקפה קשה של כיס המרה
וכעת הוחלט על ניקוז.
כעת אימי עדיין מאושפזת אם כאבים חום לסירוגין וסוכר גבוהה.
שאלתי: האם ניתן להוציא כיס מרה לאחר אירוע מוחי?
ואם לא כיצד ניתן לטפל? (הכאבים בלתי נסבלים) – תודה מראש זהבה

ד"ר שמואל אביטל

אפשר. כמובן שרמת הסיכון היא הניתוחי היא גבוהה יותר. מומלץ בשלב זה ניקוז טוב , אנטיביוטיקה. לחכות לירידה בדלקת ולאחר תקופה מסוימת לנתח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/10/2013

אבנים בכיס המרה ויעוד לעבור כריתת דרכי המרה

שלום סבא שלי בן 81 עם מחלות רקע בתחום הריאות מאוד קשות
הוחלט לנתח אותו בעוד יומיים
והיום ביטלו לו את הניתוח עקב סיכון רב לחיו.
ונימסר כי יצתרך לחיות עד סוף חיו עם האבנים הללו וכול תופעות הלוואי כתוצאה מהם ולקחת משכי כאבים כול חיו , ברצוני דעת שיטות טיפול בהם ניתן היה להקל עליו ואף לשמוע אפשריות לטיפול ללא ניתוחפתוח שמסכן אותו
הוא סובל מאוד ואף רופא לא מוכן לקחת סיכון

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אין שיטה חילופית לכריתת הכיס.

במקרים של דלקת מבצעים ניקוז של כיס המרה ומשאירים נקז קטן צמוד לגוף . עם הסיכון הניתוחי גבוה מאוד נשארים עם הנקז...

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/10/2013

אבנים בכיס המרה

שלום
אני בת 50 בריאה אבל מאוד שמנה (BMI=40). בגלל כאבים בבטן ימנית הנמשכים כבר שנה לסרוגין, נשלחתי לבדיקת US. התשובה: “כיס המרה בגודל תקין, מלא באבנים בגדלים שונים. דופן כיס המרה לא מעובה”. בדיקות הדם שלי ספירה וכימיה מצוינות. האם זה מצב שמצדיק ניתוח? האם משקל יתר מפריע לניתוח?
תודה רבה

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

כאבי בטן ימנית עליונה חוזרים בנוכחות אבנים בכיס מרה - זה מצב שמצדיק ניתוח.

לגבי המשקל - אין כל הפרעה לבצע את הניתוח בגישה לפרוסקופית.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
02/10/2013

ניתוח כיס מרה

ד”ר גרינברג,
בביקור אצל רופא נשים, ביצעתי בדיקה שנתית שכוללת אולטרה סאונד. באולטרה סאונד נמצא שיש לי שתי אבנים גדולות בכיס המרה. אני לא סובלת מכאבים ומעולם לא היה לי התקף כמו שכתוב באתרכם. אני מתלבטת האם כדאי לעשות איזושהי פעולה כדי למנוע סיבוכים בעתיד.
אני בת 55, וסובלת ממשקל יתר.

תודה

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

באבנים בכיס מרה מטפלים רק אם יש סימפטומים כגון כאבים, חום, אי נוחות, דלקת או צהבת.

לעיתים באנשים עם סיכון גבוה כמו כאלו עם סכרת או  הפרעה במנגנון החיסון - גם מטפלים.

באישה בריאה לגמרי, ללא כל סימפטומים  או גורמי סיכון - לא מומלץ להסיר את כיס המרה.

אבנים בכיס מרה בנשים זו תופעה מאוד נפוצה ולא מצריכה טיפול בהעדר סימפטומים או גורמי סיכון.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
01/10/2013

אבנים בכיס המרה

שלום רב,
אני בת 40 אמא לשני ילדים בני 15 ו-17.
לפני שנתיים התחלתחי לסבול ממה שבסופו של דבר התברר ככאבים שנובעים משלוש אבנים בכיס המרה, כך לפי בדיקת אולטרה סאונד שבוצעה אז.
מאז הכאבים תוקפים אותי אחת לכ-10 שבועות. אני סובלת מזה מאוד, אך גם פוחדת מהניתוח.
שאלתי היא האם ניתוח כיס מרה גורם לקשיים בעבודה פיזית. אני פעילה מאוד, והעבודה שלי בתור מורה, מצריכה ממני עמידה ממושכת בכל יום מול כיתה.
לאחר כמה זמן אוכל לחזור לעבודה מסוג זה, והאם הדבר יגרום לי לכאבים, גם כאשר יתאפשר.

תודה מראש,
מיכל

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

ניתוח לכריתת כיס מרה מבוצע בגישה לפרוסקופית על ידי מספר חורים זעירים בדופן הבטן.

ההחלמה מאוד מהירה, ולאחר תקופת ההחלמה אין כל מגבלה פיזיתף כולל עמידה

אני מניח כי בתור מורה תזדקקי לכשבוע עד שבועיים עד שתוכלי לעבוד שוב בעבודה סדירה - ללא כל מגבלות.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
22/09/2013

צלקות ניתוח כיס מרה

שלום,

אני בת 35 וסובלת מכמה אבנים בכיס המרה, לאחר לידות.
אני עוסקת בפעילות גופנית ומנסה לשמור על חזות אסטתית של הגוף שלי, אך עם זאת אני מרגישה שאני לא מסוגלת יותר להימנע מניתוח כיס המרה, כי הכאבים תוקפים אותי מדי פרק זמן לא משנה מה אני עושה.

האם בניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה הצלקות בלתי נראות? אם לא, האם ניתן להשתמש בכל מיני מדבקות וקרמים להעלמת צלקות?
תודה רבה.

ד"ר רון גרינברג

 שלום רב

הצלקות בניתוח כיס מרה הם מאוד קטנות

ישנה צלקת אחת בטבור - שכמעט ואינה ניראית ושתיים עוד שלוש צלקות של 5 ממ.

אם לאחר חתכים את מצטלקת טוב - בצלקות קטנות שאינן ניראות -אזי סביר כי גם בניתוח זה הצלקות יהיו בלתי מורגשות. בכל מקרה בוודאי שניתן להשתמש בתפרים נספגים בתוך העור, ובקרמים ומשחות על מנת לשפר את מראה הצלקות הקטנות עוד יותר.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
15/09/2013

ניתוח כיס מרה

ד”ר גרינברג שלום,

אני בן 60, סובל מאבנים בכיס המרה מזה 10 שנים. לפני כשבועיים אחי עבר ניתוח כיס מרה (הוא סובל מכך גם כן), והוא כבר מרגיש שהוא יכול כבר לחזור לפעילות גופנית.
האם החלמה כה מהירה מהניתוח היא אופיינית? אני מעוניין לדעת כי אני שוקל לעבור את הניתוח בעצמי, ופחדתי מההחלמה.
תודה רבה.

ד"ר רון גרינברג

שלום רב,

כן ההחלמה היא מאוד מהירה, הניתוח הוא בגישה לפרוסקופית, לאחר לילה של השגחה משתחררים הבייתה ולאחר כשבוע ניתן לחזור לפעילות סדירה.

ההחלמה לא צריכה להדאיג בניתוח זה כי הוא ניתוח יחסית מאוד קל.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
13/09/2013

0.5 סנטימטר

שלום , לפני כשבוע היה לי התקף חזק מאוד ומשתק של אבנים בכיס מרה , הרופא שלח אותי לאולסטרסאונד והתגלה אבן בגודל של כחצי סנטימטר .
יש לציין שאמא שלי עברה ניתוח להוצאת הכיס מרה כשהייתי גם בגילי .
האם אני צריכה לעבור ניתוח ?

admin

מריה

אם אבנים בכיס המרה גורמות להתקפי כאב הטיפול המומלץ הוא ניתוח להסרת כיס המרה


בברכה,
צוות האתר
28/08/2013

ביחד עם הוצאת כיס מרה

תהליך לניתוח בריאטרי ובטולטרסאונד גילו לי אבנים בכיס מרה… האם יש דרך לעשות ניתוח כירורגי אחד גם שרוול וגם הוצאת כיס מרה?שלום.. אני ב

ד"ר רפאל אלון

רחלי

זוהי הדרך המקובלת-לבצע באותו ניתוח גם כריתת כיס המרה (כאשר יש הדגמה של אבנים בבדיקות לפני הניתוח).

בהצלחה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
11/08/2013

גרגרים קטנים

סבלתי משני התקפים חריפים של כאבי בטן לאחר ארוחה כבדה. בבדיקת us נמצא גרגרים קטנים ומעט משקע בכיס מרה.מאז ההתקף האחרון לפני שבוע עדיין רגישות רבה בבטן וירידה משמעותית בתיאבון. האם זו אינדיקציה לניתוח? תודה

admin

ליוגב

הספור מחשיד שמדובר בהתקפי כאב בשל אבנים. אבל כדי להיות בטוחים יותר צריך לקבל יותר פרטים על אופי הכאב. אם הרופא יתרשם שבעייתך היא אבני כיס מרה ההמלצה היא להסיר את כיס המרה


בברכה,
צוות האתר
08/08/2013

אבן בכיס מרה 17 מ”מ ללא כאבים

שלום,
בביקור אצל רופא גניקולוג בבדיקה שגרתית, ולאחר סריקה אולטרה סאונד בטן התגלה במקרה אבן בכיס מרה 17 מ”מ ללא כאבים.
ברצוני לדעת האם אני צריכה לעבור ניתוח או לקבל טיפול אחר.
אני חברה בקופת חולים כללית ויש לי ביטוח מושלם.
בתודה מראש ברכה.

ד"ר רפאל אלון

אבן בכיס המרה שהתגלתה באקראי ואינה גורמת לשום הפרעה-אין צורך להסיר את כיס המרה..


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
07/08/2013

כאבים כיס המרה

היי, לפני חודשיים גילו לי אבנים בכיס המרה והרופא אמר אז שלא צריך להסיר אותם לבינתיים. השבוע היה לי כאבים חזקים בגרון ותחושת צריבה באמצע החזה. כמו התקפים כאלו של כאבים. עכשיו כבר לא כואב לי הגרון אבל עדיין כואב לי בחזה. אני לא יודע מה זה, זה מרגיש כמו התקף לב אבל אני משער שזה לא זה. בנוסף לזה, היום היו לי גם כאבים בבטן ימין למטה. האם זה יכול להיות בעיה יותר חמורה בכיס המרה?

ד"ר רפאל אלון

לעופרי

קשה לענות על שאלתך מבלי לשוחח איתך ובלי בדיקה גופנית. הכאב המתואר אינו קלאסי להתקף שמקורו באבני מרה. בודאי שהתיאור אינו מתאים למשהו חמור יותר במערכת המרה. אני מציע לפנות לבדיקה אצל כירורג


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
30/07/2013

דלקת בכיס המרה

אמא שלי סובלת מכאבים בכיס המרה, כרגע נמצאת במיון אסף הרופא ומחכה לטיפול.
אני מנסה לבדוק עבורה שהייה בבית חולים פרטי לקבלת טיפול בדלקת ושבסיומה תיכנס לניתוח הוצאת כיס המרה.
האם יש המלצות לבית חולים פרטי?
תודה,
טליה

ד"ר רפאל אלון

טליה

באתר זה איננו ממליצים על בי"ח או רופא כזה או אחר. 


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
25/07/2013

ניתוח כיס מרה מצאו לי ולאישתי אבנים? פוליפים? ב באולטרסואנד בהפרש של שבוע יכול להיות שזה מחלה מדבקת ?

שלום
אישתי יום אחד קיבלה התקף כאב הלכה לבדיקה ואמרו לה שיש לא אבנים? פוליפים? (ללא צל אקוסטי) קבעו לה ניתוח מידי
שבוע אחרי גם אני קיבלתי כאבי תופת ל 5 שעות ועבר הלכתי לבדיקה וגם לי יש אותה אבחנה
יכול להיות שזה מחלה מדבקת

admin

שלמה

אבנים ו/או פוליפים בכיס המרה אינם מדבקים... פוליפ/ים בכיס המרה דורש/ים מעקב בלבד ורק אם הם גדלים לגודל של 1ס"מ ישנה הוראה להסרת כיס המרה.


בברכה,
צוות האתר
10/07/2013

ניתוח כיס מרה למנותח בריאטרי

האם אדם שעבר ניתוח טבעת לקיצור קיבה יוכל לעבור ניתוח לפרסקופי להוצאת כיס מרה? מה הסכנות הכרוכות בכך?

ד"ר רפאל אלון

שיראל שלום

ניתוח בריאטרי מסוג טבעת אינו מפריע לניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
05/07/2013

לקראת ניתוח הוצאת כיס מרה בעיקבות פנקריאטיטיס

1
1. מה בכל זאת המגבלות או הבעיות הנוצרות מהעדר כיס מרה!
2. אני חולה בקרוהן. האם הוצאת כיס מרה עשויה להיות בעייתית יותר לי?
3. מה עמדתך לגבי פתרונות הומיאופטיים לחיסול האבנים? (תמצית מי ארטישוק)

admin

סמדר

הסרת כיס המרה אינה גורמת לשום מגבלה וניתן לחיות חיים רגילים.

מחלת הקרוהן שלך אינה מפריעה או מקשה על הניתוח

איני יכול להתייחס לטיפולים טבעיים/תחליפיים מכיוון שאינם מוכרים בספרות הרפואית (וגם לי באופן אישי)


בברכה,
צוות האתר
01/07/2013

ניתוח גידול בדרכי המרה

שלום, אמא שלי בת 64 עברה ניתוח כריתת גידול בצינור המרה משותף וחלק הימני של הכבד באיכילוב. בבדיקת ct שבוצעה כשבוע אחרי הניתוח רשום ״כיס המרה ללא ממצא פתולוגי״.
לאמי היו אבנים בכיס המרה מזה כ-30 שנה. שאלה – האם יש מצב שבניתוח לא הוציאו את כיס המרה אלא רק אבנים?
תודה מראש.

admin

לא קיים מצב שכזה. ייתכן והמפענח לא היה מודע לניתוח ולכן כתב מה שכתב


בברכה,
צוות האתר
01/07/2013

ניתוח כיס מרה

לפני 3 ימים היה לי ניתוח כיס מרה ואני עדיין מרגישה נפיחות רבה מאוד בבטן. אני אוכל רק נוזלים כי אוכל מוצק גורם לי להקיא. לא נתנו לי הסבר בבית החולים כיצד לנהוג ומה הולך לקרות. מתי התחושה הזו אמורה לעבור?

ד"ר רפאל אלון

בד"כ תלונות אלה חולפות תוך זמן קצר


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
עמוד 1 מתוך 212

שאלות נוספות בנושא: ניתוח כיס המרה וטיפולים נוספים

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים