אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה מהוות את המחלה הנפוצה ביותר של כיס המרה, תופעה זו תוקפת כרבע מהאוכלוסיה בעולם המערבי בשלב כלשהו בחייהם. הטיפול המקובל בימינו הוא ביצוע ניתוח כיס מרה, ניתוח שהפך בשנים האחרות לפשוט הרבה יותר מבעבר, כתוצאה משימוש בשיטת הניתוח הלפרוסקופית – שיטה מתקדמת המאפשרת הסרה של כיס המרה בשלמותו, ללא הצורך בפתיחת הבטן.

ד”ר שמואל אביטל מתראיין בנושא אבנים בכיס המרה בתוכניתו של פרופ’ רפי קרסו

מהן אבנים בכיס המרה וכיצד הן נוצרות?

המחלה הנפוצה ביותר שמאפיינת את כיס המרה היא היווצרות “אבנים” בתוכו, מחלה זו נקראת כולליתיאזיס. לעיתים נוצרת אבן גדולה אחת ולעיתים נוצרות מספר אבנים קטנות. גודל האבנים יכול לנוע בין מילימטר בודד למספר סנטימטרים.

כשלושה רבעים מהאבנים שנוצרות בכיס המרה מורכבות בעיקר מכולסטרול. נוזל המרה הוא נוזל שמופרש מהכבד, והוא מכיל תערובת של מספר חומרים, בהם כולסטרול, אשר מאפשרים התמוססות של שומן. לעיתים, אותם ריכוז החומרים משתנה באופן כזה שהכולסטרול, שמתמוסס באופן נורמלי בנוזל המרה, אינו מתמוסס בו לחלוטין, ומתגבש לאבנים. קצב היווצרות האבנים תלוי בכמות הכולסטרול המופרשת מהכבד, וכמות החומרים הממסים.

הרבע הנוסף של אבני המרה הם אבנים העשויות בעיקר מסידן, או משילוב של סידן וכולסטרול. אבנים מסוג זה נוצרות כתוצאה משילוב של חומר המכונה בילירובין המופרש מהכבד, חומצות שומן וסידן.

לסוגי אבנים אלו צבעים שונים, וניתן להבחין בניהם בעין כאשר האבנים מוצאות מן הגוף. תהליך היצירה של אבני מרה העשויות סידן מואץ לעיתים גם ע”י חיידקים שגורמים לזיהום בכיס המרה. זיהום זה עשוי לגרום לשחרור יותר בילירובין מהכבד, שמאיץ את יצירת האבנים, או לשינוי הרכב נוזל המרה באופן שגורם לשקיעה רבה יותר של כולסטרול.

סרטון בנושא היווצרות אבנים בכיס מרה

בקרב מי מופיעות אבנים בכיס המרה?

כרבע מהאוכלוסייה בעולם המערבי יפתח בשלב מסוים בחייו אבנים בכיס המרה, אך רובה של אוכלוסייה זו לא תפתח תסמינים בעייתיים כלל, ותוכל להמשיך לחיות עם אבנים אלה לאורך כל חייהם.

היווצרות אבנים בכיס המרה היא תופעה נדירה מאוד אצל ילדים, ולכן אם תופעה זו אכן קרתה אצל ילד, כדאי לבדוק האם קיים גורם ספציפי שהביא להיווצרות האבנים – כמו זיהום. אבנים בכיס המרה תוקפות נשים, בהיקף משמעותי יותר מגברים, בעיקר בגילאי הפוריות, כאשר נשים בהריון סובלות מיותר תסמינים כתוצאה משינויים הורמונליים שמשפיעים על כיס המרה ואופן תנועתו. בנוסף, הלחץ שנוצר על חלל הבטן כתוצאה מהתפתחות העובר משפיעה אף היא על הסימפטומים, ועשוי לגרום להחרפה בכאבים.

אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה

מהם הסימפטומים של אבנים בכיס המרה?

מרבית האנשים הסובלים מאבנים בכיס המרה אינם סובלים מתסמינים כלל, לעיתים עד לסוף חייהם. תופעה זו מכונה “אבני מרה שקטות”. עם זאת, מיעוט מהאנשים מפתחים כאבים בצד ימין של הבטן העליונה או החזה התחתון לעיתים עם הקרנה לאיזור הגב, תופעה זו מתפתחת בדרך כלל כאשר האבנים מגיעות לגודל גדול משמונה מ”מ. לעיתים כאבים אלו מלווים בתחושת בחילה והקאות, תופעות שבדרך כלל נמשכות בין חצי שעה לכמה שעות. לעיתים יחושו החולים תחושת כאב גם בין השכמות, באופן שדומה לכאב הנובע מתופעת האבנים בכליות. תחושת הכאב בחזה מופיעה בדרך כלל אחרי אכילת מזונות שומנים במיוחד, ומופיעה כמעט תמיד בלילה. באופן פיזיולוגי, לאחר ארוחה, כיס המרה מקבל “הוראה” להתכווץ ולהזרים את תוכנו, נוזל המרה שנאגר בו אל המעיים, כאמור המרה מסייעת לספיגת חומרים מסיסי שומן. כאשר קיימות אבנים בכיס המרה, הן עלולות לנוע עם זרם המרה ולהיתקע בפתח כיס המרה. במקרה זה כיס המרה מתכווץ כנגד התנגדות, ואז נוצר הכאב האופייני בבטן העליונה, בד”כ בצד ימין.
לאחר פרק זמן מסוים שריר דופן כיס המרה נחלש, ההתכווצות פוסקת ובהרפיית הלחץ האבן משתחררת וה”פקק” נפתח, מה שמביא להקלה בכאב. במצב זה מומלץ לטפל בכיס המרה בהקדם כדי למנוע התקפים כואבים וכדי למנוע אפשרות של התפתחות דלקת המהווה בעיה חמורה יותר.

ניתן לשים לב שבניגוד לסוגים אחרים של כאבים במערכת העיכול, לא מרגישים הקלה לאחר הקאה, שימוש בשירותים, או תרופות נגד צרבות. מלבד הצורך הברור בהתייעצות עם רופא וקבלת טיפול מתאים, מומלץ כתוצאה מסימפטומים אלו להימנע ממזונות שומניים, כדי למנוע התפתחות סימפטומים אלו. המלצות תזונתיות ניתן לקרוא במאמר העוסק בתזונה ואבנים בכיס המרה.

סימפטומים נוספים לאבנים בכיס המרה הם נפיחות בבטן, גזים, גיהוקים, ובעיות בעיכול. במקרים חמורים עלולה להתפתח צהבת, הנובעת מחסימה של כיס המרה, ויכולים להופיע סימפטומים של צואה בהירה, שתן כהה, רגישות באיזור הכבד וחום.

מהם הסיבוכים של אבנים בכיס המרה?

בהימצאות אבנים בכיס המרה קיימים סיכונים בנוסף לאותם כאבים בבטן העליונה או בחזה התחתון. לעיתים האבנים חוסמות מעבר של נוזל המרה, ועלולות להביא בכך לדלקת לדלקת בכיס המרה עצמו, בכבד, או בלבלב. דלקות אלו עלולות להיות מלוות ביצירת מוגלה, או ליצירת נמק בכיס המרה שעלול לגרום לקרע בכיס, ולפיזור תוכנו הדלקתי בחלל הבטן. כל אחד ממקרים אלו הוא מקרה המצריך טיפול חירום בתחילה באמצעות טיפול אנטיביוטי ולאחר מכן באמצעות טיפול ניתוחי. אי טיפול עלול להוביל לפגיעה בתפקוד הלבלב והכבד ואף למוות. דלקת זו מכונה כולדוכוליתיאזיס, והיא עיקר הסיבה לכך שהטיפול באבנים הוא חשוב, ואין להזניחו, מלבד הכאבים ואי הנוחות שנגרמת לחולים.

סיבוך נוסף שנובע מאבנים בכיס המרה הוא מעבר של אבן דרך דרכי המרה אל המעי וחסימה של המעי. זהו מצב שנקרא “אילאוס“, ופתרונו נעשה לעיתים אך ורק ע”י ניתוח.

אבנים בכיס מרה - עשויות שילוב של כולסטרול, סידן ובילירובין

אבנים בכיס מרה – עשויות שילוב של כולסטרול, סידן ובילירובין

כיצד מאבחנים אבנים בכיס המרה?

בזמן התקף של כאב בחזה התחתון או בחזה העליון הנובע מאבנים בכיס המרה נוצרת בדרך כלל נפיחות ורגישות באיזור הכיס, נפיחות זו יכולה להיות מורגשת במגע ע”י הרופא, לכן, אם אתם חשים את אותם כאבים שתוארו, פנו מיד אל הרופא לאיבחון.

אם התפתחה דלקת בכיס המרה או בכבד, ניתן לחוש במאפיינים של דלקת – חום ולחץ דם נמוך. במקרה של דלקת בכבד ניתן לשים לב להתפתחות צהבת.

האבחון הסופי של אבנים בכיס המרה נעשה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד פשוטה, במהלכה ניתן לבדוק קיום אבנים ואת מידת חומרת המצב.

הרופא יפנה אתכם לבדיקה זו אם יחשוד שמדובר באבנים בכיס המרה, אל תהססו לשתף אותו במחשבותיכם ותחושותיכם. כל אלו יסייעו באיבחון נכון של המצב ובהתאמת הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

כיצד מטפלים באבנים בכיס המרה?

קיימות מספר אפשרויות מקובלות לטיפול באבנים בכיס המרה, כאשר האפשרות המקובלת ביותר היא ביצוע כריתה של כיס המרה. ד”ר שמואל אביטל, כירורג בכיר המומחה בניתוחים מסוג זה, ממליץ במיוחד על השיטה הלפרוסקופית, שמאפשרת החלמה מהירה יותר ופשוטה יותר. כל האפשרויות הללו מפורטות בעמוד ניתוח כיס מרה, חשוב מאוד להכיר את האפשרויות, ולוודא שהרופא יקבל את ההחלטה על סוג הטיפול המתאים בהתאם למצבכם הרפואי, רגישויותיכם, גילכם ופרמטרים אחרים שיבדקו על ידו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

445 שאלות גולשים בהמשך העמוד

06/07/2018

ערכי בדיקת דם- אבנים בכיס מרה

שלום ותודה על הפלטפורמה לשאלות.
להלן תוצאות בדיקות דם שהתקבלו לאישה בשנות ה30 לאחר 2 לידות (בטיפולי IVF-ICSI), ללא תסמיני כאב כלשהו. אשמח לדעת האם לדעתכם יש חשד לאבנים בכיס מרה או דיאגנוזה אחרת? (כמובן שזה לא סותר ייעוץ עם רופא, אבל מעניין אותי כרגע)
Alkaline phosphatase (גבול עליון 120) – 141
ALT (גבול עליון 31) – 72
AST (גבול עליון 31) -37
יש לציין שרמות הבילירובין total הן כלל לא גבוהות (גבול תחתון 0.3, עליון 1.2) – 0.5, כך שמניחה שאין מה להפנות לבדיקת בילירובין ישיר, שכן אין חשש שיהיה גבוה, נכון?
בנוסף, אין חשש לכבד שומני בעקבות שתיית אלכוהול (האישה לא שותה אלכוהול).

האם השלב הבא הנכון הוא בדיקת אולטרסאונד?
אשמח להסבר ואופציות אבחנה.

המון תודה

27/05/2018

אבן בכיס המרה

האם מסוכן לעבור ניתוח להוצאת כיס המרה בזמן שהכבד שומני?

13/04/2018

האם זה אבנים בכיס המרה

יש ךי כבר 3 שנים כאבים באום הבטן שום סותר חומצה לא עוזר יש לי רפלוקס דיספפסיה הסבל רב העור למטה נפגע גם הציפורניים מלאה גזים בחילות חולשה צרבות
יתכן שסובלת מאבנים בכבד בכיס המרה

16/03/2018

האם מדובר באבנים בדרכי מרה?

פעם בכמה חודשים סובלת מהתקף כאבים קשה בלילה .מורגש גוש שניתן למימוש גם על ידי אחרים בצד ימין מתחת לצלעות,כאבי גב קשים וכאבי בטן.נשלחתי לעשות אולטראסאונד פעמיים אחרי כמה ימים ולא נמצא דבר.האם אתה יכול לעזור לי? רופא משפחה לא יודע מה זה

16/03/2018

האם מדובר באבנים בדרכי מרה?

פעם בכמה חודשים סובלת מהתקף כאבים קשה בלילה .מורגש גוש שניתן למימוש גם על ידי אחרים בצד ימין מתחת לצלעות,כאבי גב קשים וכאבי בטן.נשלחתי לעשות אולטראסאונד פעמיים אחרי כמה ימים ולא נמצא דבר.האם אתה יכול לעזור לי? רופא משפחה לא יודע מה זה

11/03/2018

הקאת אבנים מכיס המרה

אושפזתי עם כאבים בבטן והתברר שקיימות אבנים בכיס מרה ואבן אחת תקועה בדרכי המרה אשר גורמת לדלקת בלבלב. שוחררתי הביתה לשישי-שבת מבית החולים וביום הראשון בבית חשתי בחילות עזות והקאתי נוזלים רבים בצבעים שונים. האם ייתכן כי הצלחתי להקיא את האבן מדרכי המרה? אני אמורה לעבור הליך בו יוציאו את האבן ורק לאחר מכן ניתוח להסרת כל הכיס.

09/02/2018

כריתת כיס מרה?

באופן אקראי בבדיקת קולונסקופיה וירטואלית ולאחריה באולטראסאונד בטן עליונה נמצאו לי אבנים מרובות בכיס מרה.
לא היו לי התקפים וגם לא כואב לי כלום באיזור.
למעשה, לא הייתי יודעת על קיומן אלמלא הבדיקות.
האם צריכה לנתח? או להמתין להתקף ראשון ורק אז?

09/02/2018

כאבים בבטן ימנית

האם כאבים מכיס מרה מקרינים לכתף ימין?

09/02/2018

כאבים בבטן ימנית

האם כאבים מכיס מרה מקרינים לכתף ימין?

29/01/2018

כאב בכתף ובגב צד ימין וכיס המרה

שלום ד”ר
בus בטן נצפה אצלי כיווץ חלקי וחשד לפוליפ קטן בכיס המרה. יש לציין שיש לי סימפטומים קשים כגון: חום שעולה לעיתים קרובות, טעם מר בפה, אנמיה , התקפים של כאב בטן בעיקר בצד ימין (בעיקר בערב) לאחר האוכל, כמו”כ כאב בכתף בצד ימין ובמותן/גב ימני שמתגבר בזמן ההתקף.
האם לדעתך יש קשר בין הכאבים הנ”ל לכיס המרה? (שללו בעיות אורטופדיות), וכן האם יכול להיות שמדובר באבן ולא בפוליפ בגלל הסימפטומים?
אודה לתשובתך,
שיר

09/01/2018

מי מטפל באבנים בכיס המרה

לבת שלי בת ה-24 יש אבנים בכיס המרה, היא עשתה פעמיים אולטרה סאונד ואין שינוי, רופאת המשפחה אמרה לה שכדאי לה להתייעץ עם רופא לתחום זה אך לא אמרה איזה סוג רופא.
השאלה לאיזה תחום צריך להזמין לה תור?

15/12/2017

שישה ימים לאחר ניתוח לכריתת כיס מרה

שלום
ביום ראשון 10.12 עברתי ניתוח לכריתת כיס המרה
יש לי במהלך היום כאבים מתחת לחזה הצד ימין שמקרין לגב?
האם זה כאב תקין שצפוי לחלוף עם הזמן או יש צורך בבירור??

22/11/2017

ניתוח הסרת כיס מרה ובקע טבורי

שלום לפני שבעה חודשים עברתי ניתוח להסרת כיס המרה ובמהלכו עברתי גם ניתוח לתיקון בקע טבורי.לפני כחודשײַם החלתי לסבול מבטן נפוחה תחושה כאילו מלאה בגזים. אין לי תיאבון.יכולה לאכול ארוחה אחת אפילו ביום. סובלת מכאבי בטן מבטן תחתונה עד למעלה מתחת לבית החזה.ממש מציק.האם עלולה להיות סיבה שקשורה לניתוחים? אודה על מענה בנושא.

22/11/2017

ניתוח הסרת כיס מרה ובקע טבורי

שלום לפני שבעה חודשים עברתי ניתוח להסרת כיס המרה ובמהלכו עברתי גם ניתוח לתיקון בקע טבורי.לפני כחודשײַם החלתי לסבול מבטן נפוחה תחושה כאילו מלאה בגזים. אין לי תיאבון.יכולה לאכול ארוחה אחת אפילו ביום. סובלת מכאבי בטן מבטן תחתונה עד למעלה מתחת לבית החזה.ממש מציק.האם עלולה להיות סיבה שקשורה לניתוחים? אודה על מענה בנושא.

23/10/2017

אודם בקיבה

לאחר בדיקת קולונוסקופיה שיצאה תקינה נרשם שיש אודם בקיבה.
מה זה אומר אודם בקיבה?
ממה זה נגרם ומהן ההשלכות הבריאותיות?

11/10/2017

אבנים בכיס המרה

אימי בת 80 יש לה אבנים בכיס המרה שמו לה נקז יש לה לחץ דם סערת אפלפסיה האם ניתן לנתח .אמרו לנו לעשות שטיפות כל יום האם השאיפות חיבות להתבצע ע”י רופא או אחות בלבד או גם המשפחה יכולה לעשות

10/10/2017

מה לגבי שתן

האם כתוצאה אבן בכיס המרה יש לי שתן בדחיפות?

05/10/2017

כיס מרה

אני אמור לעבור ניתוח להסרת כיס המרה וברצוני לדעת שאני סובל גם מבקע טבורי האם ניתן לשלב את 2 הנתוחים ביחד
ואם כן מהי מידת המסוכנות אם בכלל
תודה מראש

20/08/2017

כאבים בצד שמאל וימין של הקיבה

לעתים יש לי כאבים ברום הבטן או בצד שמאל וימין בקיבנ.ממה זה
ויש טעם מר בפה יתכן בעיות בכיס המרה או אבנים לא מצליחה לעלות במשקל בכלל
איזה בדיקות יש ךבצע
אלו בעיות במעי הדק?

13/08/2017

כמה עולה הניתוח

אני מגיעה מהולנד במיוחד קדי לטפל בכיס המרה כמה יעלה הטיפול ניתוח,מגיעה ביום שלישי לשבועיים האם אפשרי לעשות פגישה בזמן קצוב זה,כמה זמן צריך לחקות אם אתרך

27/07/2017

אבן בכיס מרה אצל פעוט

שלום רב, בני בן שנה וחמש אושפז עקב מחלת הנשיקה ותוך כדי בדיקות גילו אבן בכיס המרה. נאמר לי שהמקרה נפוץ וזה נגרם עם קשר למחלה הנ”ל שפוגעת בכבד.. ויש תינוקות שנולדים עם אבנים בכיס מרה ולא עושים עם זה כלום. האם זה לא מצריך איזשהו טיפול? אני חוששת לו.
תודה רבה

22/07/2017

אחרי ניתוח של כיס מרה

האם אחרי ניתוח של כיס מרה משמינים למרות שאני שומרת אבל אחרי הניתוח שמתי ולא מצליחה לרדת במשקל אודה לתשובתך

13/07/2017

אבן בכיס המרה

אני בת 19.5 ויש לי אבן בכיס המרה בגודל של 1.5 ס”מ זה מאוד כואב לי כל דבר שאני עושה כואב לי זה כמו שמישהו נותן לך מכות קשות אני לא מצליחה לתפקד אם הכאבים האלה אני לוקחת אופטלגין 3 פעמים ביום וזה לא עוזר לי בכלל .
מה אפשר לעשות ?

21/05/2017

דלקת בכיס מרה

בן 66 בריא בד״״כ אושפז עם כאבים חזקים ברום הבטן . בCT אובחן ״חול “בכיס מרה.
אושפז וקיבל טיפול שמרני למשך שבוע. ביום השלישי לאשפוז אנזימי כבד עלו מאוד וירדו כעבור יומיים.
לאחר כחודש בוצע MRCP .בממצא מערכת דרכי מרה והלבלב תקינה.
האם יתכן ש״זרק״ אבן מכיס המרה לצינור, עשתה חסימה והתפרקה ??

25/04/2017

ניתוח הסרת כיס המרה

שלום
עברתי שלשום בערב ניתוח להסרת כיס המרה ובנוסף תיקון בקע טבורי קטן קטן
בגישה הלסקופית…(,שכחתי את השם המדויק-ששולפים..)
אני בבית מאתמול וסובלת מאוד מכאבים בייחוד כשקמה משכיבה לישיבה או נשכבת חזרה.כל דבר שמפעיל את שרירי הבטן.יש לי תינוקת בבית ששוקלת 9 קילו..מתי אוכל להרים אותה? והאם יתכן שהכאבים בבית חזקים יותר משהיו בבית חולים.בבית חולים נתנו לי משככי כאבים ובבית לוקחת אופטלגין בטיפות..ולפני השחרור גם הוציאו לי את הנקז ומאז כואב לי יותר.
כמו כן שאלה נוספת :רוב המנותחים שנתקלתי סיפרו לי שנתנו להם את האבנים לאחר הניתוח וכששאלתי על שלי אמרו שהיו אבנים קטנות כמו משחה ולא היה מה לתת?! בנוסף לאור כל מה שחתמתי בטרום הניתוח ונבהלתי מהסיכונים…לא ציינו האם קיבלתי עירוי דם.אחרי הניתוח הייתי מחוברת לאינפוזיות של משככי כאבים ונוזלים
…מכאן עליי להסיק שלא קיבלתי גם במהלך הניתוח?
אודה על מענה והכוונתך.

02/04/2017

אולטרה סאונד בטן הודגם נגע הדי בכיס מרה בקוטר 2 מ”מ צמוד לדופן

אני בת 24 הופניתי לבדיקת אולטרה סאונד בטן עליונה ותחתונה בעקבות בלוטת לימפה מוגדלת במפשעה .
בבדיקת אולטרה סאונד ראשונה לאחר צום של 6 שעות כיס המרה נראה מכווץ,
לאחר 5 ימים ביצעתי אולטרה סאונד חוזר בצום של כל הלילה כלומר 12 שעות צום
בתוצאת האולטרה סאונד נרשם:

בכיס המרה הודגם נגע הדי בקוטר 2 מ”מ צמוד לדופן.
דרכי המרה אינן מורחבות.
הכבד בעל מירקם אחיד אינו מוגדל
טחול אינו מוגדל בעל מרקם אחיד
הלבלב תקין
שתי הכליות בעלות פרנכימה שמורה.
המערכת המאספת אינה מורחבת.
לא הודגמו אבנים.
אגן חוץ כלייתי מימין אינו מורחב.
כיס השתן בעל גבולות סדירים.
לסיכום – אבן כולסטרול? פוליפ? בכיס המרה – למעקב

מה משמעות בכיס המרה הודגם נגע הדי בקוטר 2 מ”מ צמוד לדופן.
מה עלי לעשות עם הממצא?
תודה

13/03/2017

אבנים בכיס מרה

שלום דר אני בת 58 בעקבות התקפה של כאבים בבטן העליונה הופניתי למיון בus שללו אבנים בכיס מרה בהמשך בטיפול בקופח ראו בus אבנים זעירות פחות מ0.5 סמ ותפקודי כבד גבוהים מאוד שחלפו אחרי מספר ימים הופניתי לסיטי בטן הכל היה תקין ובלי אבנים בכיס מרה. זה הגיוני?הבדיקה נעשתה אחרי צום של 4 שעות בערך תודה על התשובה עלי לציין שהכאבים עברו

12/03/2017

כריתת כיס מרה

האם לאחר כריתת כיס מרה יש צורך לקחת כדורים באופן קבוע?ואיזה כדורים?

11/03/2017

אבנים בכיס מרה למי שעבר ניתוח וריקוצלה בגיל 19

אני בן 50 יש לי אבנים בכיס מרה
בגיל 19 עברתי ניתוח וריקוצלה
האם זה יכול להשפיע על סוג הניתוח להוצאת כיס המרה?

06/03/2017

מר לי בפה כל הזמן

חשבתי שהמרירות נובעת מהכדור הביולוגי שאני חייבת לקחת,אבל לאחר הפסקה של חודש שעשיתי עדיין המרירות (פחותה במעט) קיימת.בct נתגלו אבנים קטנות בכבד. מה לעשות?

06/03/2017

מר לי בפה כל הזמן

חשבתי שהמרירות נובעת מהכדור הביולוגי שאני חייבת לקחת,אבל לאחר הפסקה של חודש שעשיתי עדיין המרירות (פחותה במעט) קיימת.בct נתגלו אבנים קטנות בכבד. מה לעשות?

27/12/2016

כאבים אחריי ניתוח כיס מרה

אני בת 63 ביצעתי ניתוח להסרת כיס מרה בעקבות כאבים ואבנים, כעת אני 6 שבועות אחריי ןבימים האחרונים אני מרגישה כאבים כפי שהיו לפני הניתוח ( לאחר אכילת מאכלים שומניים) מה זה? מדוע זה קורה?

27/12/2016

כיס מרה

שלום…
לאבא שלי יש אבנים בכיס המרה שהסתבך עים דלקת טיפלו בזה והדלקת עברה…איך יש מיקרה אחר שאחד האבנים ירדה לצינור המרכזי שמתחבר לכיס המרה הכבד והלבלב.רופא גסטרו ניסה לעשות לו שאיבה ולא הצליחו עקב זה שהצינור צר מאוד והאבן תקועה בדפנות…הם הכניסו לו סטנד קטן לצינור המוביל לכיס המרה כדי להרחיב את המקום אחרי יומיים יבדקו את זה …השאלה מה אפשר לעשות במקרה שלא מתרחב הצינור והאבן תקועה עוד שם….ןאים הצינור מתרחב האים אפשרי לעשות שאיבה באותו רגע או צריך להמתין כמה ימים…והאים זה דבר מסוכן…תודה….יש לו בעיה גם בקע במפשעה שזה הכי מציק ויותר מחצי שנה

03/12/2016

אבנים בדופן כיס המרה

בבדיקת אולטראסאונד בטן עליונה נתגלו אבנים בדופן הכיס בגודל 1 סמ. לשני שנה עברתי ניתוח שרוול+בקע סרעפתי בביקורת לפני חצי שנה לא נתגלה דבר. בתוך זמן קצר 6 חודשים אבן בגודל 1 סמ, פריטין בדם 215. האם יש קשר?ומה הפתרון.

15/11/2016

אבנים בכיס מרה

הרבה שנים אני סובל מאבנים בכיס מרה.
בעבר היו לי כאבים חזקים מאוד. מאז למדתי לחיות עם זה ולעבור למזון דל שומן ובכך אני מצליח למנוע התקפי כאבים לתקופה ממושכת מאוד. למדתי לחיות עם זה.
שאלתי האם בכל זאת כדאי לנתח ולהוציא את כיס המרה??

22/10/2016

בוץ/ סלאדג האם יכול לצאת ?

שלום בבדיקה חשד לסלאג בכיס המרה. תחושת כאב בטן סביב הטבור ומעין כאבי מחזור (ללא מחזור) מידי פעם דקירה בצד החיצוני הקו החזה הימני . מהבוקר תחושה של דקירות קטנות באמצע הגב הימני ( בחילות )תחושה של פעילות ומעין בועות בבטן העליונה מטבעי טיפוס היפוכונדר ולחוץ מאוד . ברקע כשלושה שבועות נוטלת אומפרה עקב צרבות כרגע יש הקלה בתחום זה .
שאלתי האם סלאדג יכול לצאת באופן טבעי? האם פעילות גוםנית עלולה לסייע? תזונה? האם החשד יש סיכוי שהחשד יתפוגג ולא יימצא כלום באולטרסאונד הנוסף?? האם סלאדג מחייב ניתוח ??

25/07/2016

תפקודי כבד לא תקינים

בעקבות תפקודי כבד לא תקינים (145) וכאבים קלים באזור הבטן העליונה, נשלחתי לאולטראסאונד של הבטן העליונה ונרשם שכיס המרה מכיל אבנים בקוטר עד כ- 1.6 ס”מ, דפנותיו אינם מעובים וללא נוזל סביבו. כמו כן, נרשם שהכבד בגודל תקין עם הסננה שומנית בינונית.
מה זה אומר? תודה.

12/07/2016

כאבים שמקרינים מהגב התחתון לרגל שמאל

שלום יש לי כאבים חזקים מאוד שמקרינים לרגל שמאל כבר שבוע אהל היום השתפרו ולכן חשבנו שזה מהגב מהחוליות
אבל התעוררתי מתוך שינה עם רצון ללכת לשירותים זה בגלל שלא ישנתי השבוע כמעט והלכתי לשירותים באמצע הלילה
אבל מה שהדליק לי נורה אדומה שהיתעוררתי עם הכאבים שוב
הם לזרו בעקבות פעולת המעיים … מה זה אומר?

05/07/2016

אבנים בכיס המרה

יש לי אבנים מרובות בכיס המרה עד גודל 12 מ”מ. האם חובה לעבור ניתוח או שניתן לטפל דרך נטורפתית שתעזור להוציא את זה דרך דרכי המרה. או שזה יהווה סיכונים??

04/07/2016

דם בצואה

אימי עברה עכשין צילום סי.טי עקב בדיקת דם בצואה שיצאה חיובית.בתשובה של הסי.טי נקבע שהיא צריכה לעבור בירור נוסף בכיס המרה.שאלתי היא האם יכול להיות קשר בין דם בצואה לבין בעיות בכיס המרה?

03/07/2016

אבנים בכיס מרה

שלום, היה לי אירוע של התעלפות והקאות בלתי פוסקות, כאבי בטן עליונה חזקים מאד.
אחרי בירור הסתבר שמדובר באבנים בכיס מרה(מפוצץ)
רציתי לדעת האם זו הסיבה להרגשת קשיי נשימה,בחילות,סחרורות, דופק מהיר ועליית לחצי גם לסירוגין?

03/05/2016

כמה זמן צריך לחכות אחרי התקף כיס מרה לצורך ניתוח?

כמה זמן צריך לחכות אחרי התקף כיס מרה לצורך ניתוח?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון סביב  6 שבועות ויותר

אך אפשר גם לפני לפי שיקול קליני


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/05/2016

אבנים שנמצאו באולטרא סאונד בכיס המרה בזמן אולטרא סאונד בטן עליונה ותחתונה. האם יהיה עלי לעבור ניתוח?

עקב לחץ דם גבוה 135 על 90 הופניתי על ידי נפרולוגית לבדיקת א.ס. בטן תחתונה ועליונה ואלו הן התוצאות:
תוצאות בדיקת U.S )על קולית( של איברי הבטן:
כבד מעט מוגדל עם מרקם שומני. –
טחול בגודל ומרקם תקינים. –
כיס מרה בגודל תקין עם אבנים רבות, דופן לא מעובה. –
דרכי המרה אינן מורחבות. –
לבלב ב.מ.פ. –
כליה ימנית בגודל ומבנה תקינים. –
פרנכימה בעובי תקין.
לא הודגמו אבנים, או גושים.
ללא עדות להידרוניפרוזיס.
כליה שמאלית בגודל ומבנה תקינים. –
פרנכימה בעובי תקין.
לא הודגמו אבנים, או גושים.
ללא עדות להידרוניפרוזיס.
אאורטה הבטנית ברוחב תקין. –
רטרופריטונאום ללא גושים. –
שלפוחית שתן בקיבולת טובה, דפנות חלקים. -
ערמונית 59 סמ”ק, אינה מוגדלת. -
לא נצפתה מיימת.

ד"ר שמואל אביטל

בדיקה תקינה

אבנים בכיס מרה כממצא אקראי אינן מחיבות טיפול


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/03/2016

כאב וחום מאז ניתוח כיס מרה

מאז הניתוח יש כאב וחום ולפי דעתך זה לא מהסיכה שנפלה באגן הקטן בסי טי אחרי הניתוח היא אפסס וקבלתי אנתיביטקה דרך אינפוזיה למשך שבוע השאלה ממה יכול להיות מקור הכאב והחום אם לא מהסיכה זה אותו כאב שדומה לכאב מלפני הניתוח למרות שעברתי כל הבירורים והכל תקין ??

ד"ר שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה.

הסיבה לחום וכאבים אינה ברורה . כעיקרון הסיכה לא אמורה לגרום לכך. אם יש המשך של כאבים וחום ממליץ על סיטי בטן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
14/03/2016

ניתוח כיס מרה

שלום..
לפני כחודשיים עברתי ניתוח כיס מרה
הצואה שלי הינה שחורה לעיתים קרובות ולפי הבנתי מהרופאים זו תופעה שהייתה צריכה לחלוף…
מה עושים?
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה שנבע מבעיות טכניות.

ולשאלתך, את צריכה להיבדק. צריך לוודא האם מדובר בדם סמוי שמתייצג בצואה שחורה או סיבות אחרות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
07/03/2016

הסרת כיס מרה ובדיקות דם

שלום רב!
לפני כ-17 שנים עברתי ניתוח להסרת אבנים בכיס מרה בעקבות אבנים. התנהלותי היומיומית מאז היא נורמטיבית לחלוטין.
לפניי כשבוע עברתי בדיקות דם ורציתי לדעת לגביי תוצאות מסוימות- האם ייתכן שהם התקבלו בגלל שאין לי כיס מרה:
1. Bilrubin indirect- 0.32 m”g. הנורמה היא 0.0-0.2. האם ייתכן כי בגלל הניתוח התוצאה יצאה מעל הנורמה?
2. Alk.phosphatase- 156. הטווח התקין הוא בין 30-120. אשמח גם להבין קצת יותר לגביי זה.
תודה רבה ושיהיה אחלה יום

ד"ר שמואל אביטל

מתנצל על העיכוב בתשובה שנבע מבעיות טכניות.

 

ולשאלתך, אין קשר בין כריתת כיס המרה לתוצאות הבדיקות. הבילירובין הוא תקין (גם אם מעט נמוך מהנורמה). האנזים ALK. PHOSPHATASE מעט גבוה. זה אנזים שיכול לעלות מכל מיני סיבות. אחת מהן היא בעיה בדרכי המרה. ממליץ לחזור על הבדיקה . במידה ועדיין גבוה כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי סיבות אפשריות (מחלות רקע, תרופות) ולברר האם כדאי לעשות אולטראסאונד מכוון לדרכי מרה.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/02/2016

כאבי גב

האם כאבי גב נגרמים עקב אבנים בכיס המרה ואיך אפשר לשלול שהכאבים אינם נובעים מאבנים בכיס המרה

ד"ר שמואל אביטל

מאוד לא אופיני. לעיתים כאב מקרין למותן וגב עליון ימני


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/02/2016

כבד מוגדל 18.3 ופוליפ בכוס המרה

שלום ד״ר, בת 31 ברקע בריאה בד״כ ביצעתי us ביקורת בגלל אבן בכיס המרה ופוליפ בגודל 4 מ״מ , דבר לא השתנה לגבי הפוליפ אך יש ממצא חדש של כבד מוגדל 18.3 ס״מ , הרופא לא הסביר יותר מידי אלא שלח אותי לכירורג להמשך בירור , רציתי לדעת אם יש קשר בין שני הדברים , אני נורא חוששת כי יש במשפחתי סיפור של מחלות כבד , כגון שחמת , והפטיטיס.

ד"ר שמואל אביטל

אין קשר בין הדברים ואני לא סבור שיש לך סיבה לדאגה. תשלימי בכל מקרה את הבירור שהופנית אליו.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/02/2016

כיס מרה מכווץ

בהמשך לשאלה בקודמת,
אני סובלת מכאבי בטן עליונה מזה כחודש השבוע עשיתי בדיקת אולטרסאונד בתוצאת הבדיקה רשמו כיס מרה מכווצת לא נצפו אבנים
מה יכול להיות הסיבה לכך?
ומה עלי לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

אין משמעות לכי מרה מכווץ.כדאי לנסות שוב את הבדיקה אחרי צום ממושך. אז הכיס אמור להיות תפוח וניתן לראות טוב יותר אם יש אבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
ד"ר שמואל אביטל

תשלחי את התשובה בשלמותה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
31/01/2016

דלקת בכיס מרה

שלום רב,
בעלי אובחן עם דלקת בכיס המרה. מטופל כבר שבוע באוגמנטין אך ללא שיפור. האם ישנם טיפולים מקובלים אחרים?

ד"ר שמואל אביטל

במידה ואין שיפור צריך לשקול ניתוח. בחולים מבוגרים ניתן להכניס נקז לכיס המרה ואז לשקול ניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/01/2016

Us כליות ודרכי השתן

שלום
באולטראסאונד כליות ודרכי שתן שעשיתי נרשם:
כליה שמאלית:
בגודל ומבנה תקין וללא אבנים וללא הידרונפרוזיס.
באזור גביעים מקבוצה עליונה הודגם מוקד מעט אקוגני בקוטר 0.6 סמ.
ללא צל אקוסטי: milk of calcium
מה זה אומר?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

לא יודע... ממליץ להתייעץ עם אורולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/01/2016

אבנים בכיס מרה

שלום דר’ בהמשך להתכתבות שלנו יש לי כרגע דלקת בכיס מרה ואבנים קטנות . האם כדאי לנתח עם דלקת או להמתין עד שהדלקת תעבור? יש לי כאבים חזקים לפעמים . אודה לתשובתך . יהושוע פיינה.

ד"ר שמואל אביטל

לדעתי כדאי להמתין עד לרזולוציה של הדלקת. עם זאת אם יש המשך של הסמפטומים ללא שיפור לעיתי מנתחים גם במהלך תהליך דלקתי.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/01/2016

אבנים בכיס מרה אצל תינוקת

שלום שמי ויקטוריה , לבתי הקטנה התלו אבנים בדרכי מרה בגיל שנה וחצי, לאחר ברורים שהיא עברה וניתוח להוצאת כיס מרה עדיין לא יודעים מה הסיבה האמתית שממנה נוצרות אבנים. השאלה שלי האם אני בתור אמא שארצה להביא עוד ילדים צריכה לעבור איזשהם בדיקות? האם התופעה יכולה לקרות גם אצל הילדים הבאים?

ד"ר שמואל אביטל

למיטב ידיעתי לא אבל כדאי להתייעץ עם רופא ילדים


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
16/01/2016

בקע סרעפתי

לפני כשבוע וחצי בעלי עבר ניתוח כריתת כיס מרה בהצלחה אבל כל הסמן הוא מאבק. האם ישנה אפשרות שזהו בקע סרעפתי?

ד"ר שמואל אביטל

מניח שהתכוונת למגהק. לא בטוח שקשור לבקע סרעפתי. ממליץ להיבדק על ידי הכירורג שניתח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/01/2016

כאבים בצלעות

שלום דר
לפני כן חודשים החלו לי כאבים בצלעות ממש מתחת לשדיים לאחר תקופה שהכאב השתלט עלי פניתי לחדר מיון שם. ערכו לי סי טי בטן שלמעט אבן קטנה בכיס מרה לא מצאו כלום. נשלחתי לגסטרו שם נמצאה דלקת בקיבה וחיידק הליקובקטר. בד בבד נכנסתי להריון לפי התחלת הטיפול בחיידק. נכון להיום אני סובלת מכאבים איומים בצלעות עד לסרעפת עם הקרנה לגב.
האם כאב כל כך חזק יכול להיגרם מה חיידק הזה
והאם כדאי לבקש מרופא המשפחה אולטראסאונד בטן?
כי זה ממש בצלעות על גבול בית החזה.
תודה

ד"ר שמואל אביטל

קשה להעריך מה סיבת הכאבים. צריך לברר עם רופא הנשים אם אין בעיה לקחת תרופות סותרי חומצה במהלך ההריון (לדעתי אין בעיה). כדאי גם להשלים אולטראסאונד לראות שאין סימני דלקת בכיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/01/2016

ניתוח משולב (הוצאת כיס מרה וקיצור קיבה)

תודה ד”ר על תשובתך. בהמלצתך ציינת כי כדאי לעשות את שניהם יחד בניתוח אחד…העניין שהפוליפ אצלי כבר שנתיים ולחכות לניתוח קיצור קיבה זה ייקח לפחות כשנה. כמו כן , לא יודעת אם אני בקריטריונים
(גובהי 1.65) ולא כל אחד מנתח את שניהם יחד בארץ (קיצור קיבה לא נחשב דחוף גם אם יש פוליפ)
מתלבטת…

ד"ר שמואל אביטל

יתכן ואת בקריטריונים . הקריטריונים נקבעים לפי היחס בין משקל הגוף לגובה (BMI). מציע בכל זאת לבדוק את האופציה של ניתוח משולב

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
09/01/2016

כאב באזור הצלעות לאחר האוכל

היי דר שלום לך , אני בת 23 בהריון שבוע 18 תכף מסיימת חודש 4 נכנסת ל5 , בזמן האחרון לא נראה לי שזה קשור להריון אבל בשבוע האחרון משום מה כל פעם לאחר האוכל יש לי כאב באזור הגב איפה שהצלעות אני לא יודעת להסביר מיקום מדויק בצד ימין ומתחת לצלעות ימין בבטן כאבים תחושה של יד לוחצת ממש אחרי האוכל אני מרגישה את זה בד״כ ממה זה נובע נראה לך? תודה על העזרה .:)

ד"ר שמואל אביטל

ייתכן שזה קשור לאבנים בכיס מרה. ממליץ על ביצוע אולטראסאונד מכוון לכבד וכיס מרה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/01/2016

בוץ בכיס המרה

שלום,
לפני כמה ימים שוחרתתי מבית החולים לאחר שאיבחנו אצלי בוץ בכיס המרה, אושפזתי בעקבות כאבים חזקים שבאים לסירוגין, הרופאים לא רצו לנתח וביקשו שאעבור בירור גסטרו על מנת לשלול דלקת בכיבה מכיוון שלא הפסקתי להקיא ורק לאחר הבירור יוחלט על זמן לניתוח, יש לציין שגם היום אני עם בחילות וכאבים שבאים והולכים.
האם זה נכון להמתין או שיש דרך אחרת לטיפול?
תודה מראש,
אורטל (גיל 34)

ד"ר שמואל אביטל

אני לא בטוח שאת סובלת מבעית כיס מרה. ייתכן באמת שמדובר בבעיית קיבה. מומלץ להשלים את הבירור אצל רופא הגסטרו


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/01/2016

בחילות

כרתו לי את כיס המרה לפני כחודש.בשבועיים האחרונים יש לי בחילות מידי יום.האם יתכן שזה בגלל הכריתה.עלי לציין שנוצר חור קטן בדרכי המרה,ועד לפני שבוע היה לי נקז,שהוסר

ד"ר שמואל אביטל

אני לא משוכנע שיש קשר לבחילות. בכל אופן אם זה ממשיך או מתווספים תסמינים נוספים צריך להיבדק על ידי הכירורג המנתח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/12/2015

אוטרסאונד

מה המשמעות של תוצאות בדיקת אולטרסאונד כליות:
ערמונית בגבול העליון של הנורמה.
מדובר על גבר בריא בן 55
תודה רבה מראש

ד"ר שמואל אביטל

בדיוק כפי שנכתב. שהערמונית (פרוסטטה) מעט מוגדלת. אין לכך משמעות . ללא קשר ממליץ להיבדק על ידי אורולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/12/2015

לאחר כריתת כיס מרה הכאבים ממשיכים

לפני כ 8 חודשים עברתי שרוול..
לפני שבוע עברתי ניתוח כריתת כיס המרה
לפני יומיים(בערב שישי כרגיל).. חזרו הכאבים
אושפזתי ולא מצאו בבדיקות דם ובאולטרסאונד כלום
מה שמתסכל, המנתח אמר לי שיתכן והאבן יצאה למעיים…ואינו ממליץ לעבור בדיקה כלשהי נוספת
מה אני אמורה לעשות, לחכות להתקף הבא..?
איך אני יכולה להימנע מכך…
עשיתי 2 ניתוחים בכדי לקבל איכות חיים…
חשוב לציין שעדיין אני חווה סימפטומים… גזים, קיבה רכה בצבע חום בהיר ולעיתים עצירות.. הרבה גרפסים, לעיתים שתן כהה ורוב הזמן צהוב חזק.
הכאבים שחוויתי ביום שישי האחרון, היו כאבים בשכמות, לחץ איום בלי יכולת לנשום עד כדי כך שהגרון התייבש…כאבים בבטן עליונה וגם ליד הטבור (אולי עקב הניתוח הטרי)..מה שאומר לי בוודאות שיש לי אבן, אולי בדרכי המרה ואולי אחר…
הכאבים האלה אינם יומיומיים.. ותמיד יש לי קיבה או עצירות ובחילות בתחילת הכאב.

ד"ר שמואל אביטל

מסכים עם המנתח. זה מוקדם מידי לעשות בדיקות נוספות. בהחלט יתכן שאבן עברה למעי. יתכן מאוד ולא יהיה התקף נוסף. במידה בכל אופן יהיו כאבים ממליץ להיבדק בזמן כאבים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
26/12/2015

כיס מרה

לפני כשנתיים עברתי דלקת לבלב חריפה לאחריה נשארה ציסטה שהלכה והצטמקה. לאחר בדיקות שונות גילו שיש אבנים בכיס מרה וזו הסיבה לדלקת הלבלב.(ב-MRI לא ראו אבנים)כל הרופאים שהתייעצתי איתם אמרו לי לעשות ניתוח של כיס מרה. לפני כשבועיים וחצי עברתי את הניתוח ללא ממצא אבנים. ביומיים האחרונים יש לי בחילות והקאות וכאבים בבטן ובצד בנוסף כשאני אוכלת במיוחד משהו מתוק מר לי בפה.,האם אני צריכה להיות מוטרדת מה עלי לעשות? האם יתכן שהסיבה לדלקת הלבלב הייתה אחרת?
ברצוני לציין שלפני הניתוח הייתי אצל רופאת גסטרו ועשיתי טיפול לחיידק ההליקובטר והבדיקות לאחר הטיפול הראו שאין לי את החיידק.

ד"ר שמואל אביטל

בהחלט יתכן שהיו פירורי אבנים בכיס והם שגרמו לדלקת.

התסמינים שתיארת קרוב לוודאי שיעברו בקרוב.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/12/2015

המשך כאב בטן

הרבה תודה ד”ר
השאלה שלי מתמקדת בנוזל עצמו ופחות במעי..מה משמעות נסרק נוזל חופשי זה מדאיג אותי
אני סובל מריפלוקס שנים מטופל בנקסיום
בנוסף איבר פנימי אשר פגוע או חלילה משהו יכול לעשות קליקים בגב כאשר מתכופפים קדימה אני מדבר על גב תחתון מותן ממש קליקים כאילו משהו נקרא או נפוח
אני סובל מקיונדלימה שהבנתי שזה וירוס מין עם נגעבפין רופא עור ראה את זה אך הטיפול בצריבה איננו עזר עם יש קשר בין הוירוס לנוזל או לכאבי גב לסירוגין ברקע מחלת שריר עם ck מוגבר מאוד וידוע
תודה

ד"ר שמואל אביטל

לא נראה לי שניתן לקשור הכל ביחד. נוזל חופשי יכול להופיע מאינסוף סיבות ולקונדילומה לכשעצמה שזה זיהום ויראלי אין קשר.

 

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/12/2015

כאבי בטן ימנית תחתונה

אני בת 24 לאחר גרידה ויש לי כאבי בטן בצד ימין למטה כל הזמן (לא בא והולך) בעבר לא חוויתי כאבים אלו

ד"ר שמואל אביטל

מציע קודם להיבדק אצל רופא נשים ואח"כ במידה ויש המשך כאבים  ממליץ לפנות לכירורג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/12/2015

כאבי דקירות חזקים בצד ימין

שלום רב.
מאתמול יש לי לסרוגין כאבים חזקים ותחושה של דקירות בצד ימין מתחת לשכמה בקו מקביל לחזה.
הכאבים ברמה של ממש התכווצות מכאבים. מה יכולה להיות הסיבה? אשמח לתשובה.

ד"ר שמואל אביטל

יש הרבה אפשרויות.. אם זה ימשך כדאי להיבדק. זה יכול להיות גם אבני מרה..


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
18/12/2015

המשך כאב בטן

תודה על התשובה דר הבנתי שגודש זה נפיחות וזה מה שמדאיג
אני קצת ידייק בתשובות
רגישות ב rlq ללא סימני גירוי צפקי
CT
אין עדות לאבנים כליות אין עדות להפרעה אורוכמנית
נוזל חופשיבאגן בכמות קטנה
ספונדילוליזיס דו צדדית-בגובה L5
אולטרסאנוד
בטן ימין תחתונה הודגםמבנה טובולרי עם תבנית של מעי מוצאו מהצקום ועם קצה עיוור מתאים לתוספתן רוחבו מקסימלי נמדד עד כ 0.4 סמ
נסרק נוזל חופשי בכמות קטנה בבטן ימין תחתונה
יש לציין שלא היה תוספתן
זה התשובות המדוייקות עדיין לא הבנתי מה מעי עם קצה עיוור אשמח לתמונה תשובה ד”ר
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

לפי התשובה אין משהוא משמעותי

הק"קצה העיוור" מתיחס לתוספתן והוא תקין


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/12/2015

המשך כאב בטן

שלום דר תודה על התשובה בהשך לשאלתי ממה נובע גודש זאת אומרת מה הפירוש של גודש עם לא נמצאו אבנים תוכל להגיד לי איזה סיפטומים נובע מגודש יש לציין שיש לי כאבי גב תחתון לסירוגין עם רעשי מפרקים זאת אומרת שאני מתכופך קדימה יש רעש של קליקים קטנים כאילו משהו נמתח האם זה יכול להיות חלילה סימן למחלה הקשה?עם בבית חולים לא ראו משהו חריג זאת אומרת שזה מתפתח יכול להחות גידול יש לציין שאין בעיה של שתן ועשו ליגם כול בדיקות כולל שתן האם יש קשר למפרקים
תודה

ד"ר שמואל אביטל

אני לא יודע כיצד קושרים זאת למפרקים. הגודש לכשעצמו אינו בעיה . אני לא סבור שמדובר בבעיה משמעותית. ממליץ המשך בירור בניהולו של רופא המשפחה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/12/2015

אבנים בצינורות המרה

אני עברתי כריתת כיס מרה לפני 8 שנים.
הכל היה בסדר עד לפני 4 חודשים:בהם לי התקפות של כאבים בבטן העליונה, בלילה וגם ביום.
בדיקות דם GGT ו ALT גבוה בחריגה.נשללה צהבת.
MRI ממצא לא ודאי:”בשליש הדסטלי פגם מילוי צר וארוך היכול להתאים לתוכן בוץ או גרגיר זעיר , הממצא לא ודאי”
US תקין , רנטגן תקין, גסטרוקופיה תקין.
אם אתה יכול להסביר לי בבקשה :הכבד שלי מייצר אבנים? הרי אין לי כיס מרה .איך אפשר למנוע את היווצרותן של האבנים?
וכיצד הן מצליחות להתגבש בדרני המרה?
האם ERCP של הרחבת צינורות המרה יעזור?

ד"ר שמואל אביטל

ישנם מקרים בהם צינורות המרה עשויים ליצר חול או אבנים. ERCP הוא מחויב המציאות. הבדיקה היא גם אבחנתית (לוודא שזה אכן אבנים), גם טיפולית (הוצאת הבוץ והאבנים) וגם מניעתית (בבדיקה מרחיבים את הפתח של צינור המרה למעי כך שאבנים קטנות ובוץ יוכלו לעבור בחופשיות).


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
09/12/2015

תשובת אולטראסאונד

שלום דוקטור.
כבר תקופה שיש לי דם בשתן ואת זה רואים בסטיק. בעקבות זה, עשיתי אולטראסאונד שבתשובה רשום: “כליה שמאלית בגדר הנורמה, בגול ללא עדות לגושים או היידרונפרויזס, הודגמו מוקדים הייפראוקאים זעירים המתאימים לחול”. זה תקין?

ד"ר שמואל אביטל

כדאי להיוועץ באורולוג.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
07/12/2015

כאב בטן המשך

שלום דר מודה לך התשובה בהשך לשאלה
עשו לי אולטרסאנוד הטכנאי התמקד בטן ימין עליונה ואמר טיפה גסטריסט אני נוטל קבוע נקסיום האם יש קשר? בנוסף מעט נוזל בטן ימין תחתונה
אחרי זה סיטי בטן הראה שוב מעט נוזל בטן ימין ומעט נוזל באגן שהבנתי שזה אותו נוזל ווגודש קל באגנון כליה ימנית לפי מה שהבנתי מהרופא הכול בסדר ושיחררו אותי בהשגחה של יום בדיקות כלליות שתן תקין
הגודש והנוזל מאוד מלחיץ אותי אני לא כול כך מרגיש טוב קיבלתי גם אוגמנטין שסיימתי איתו מזמן אשמחלדעת תכיון אני מאוד לחוץ וחושש במיוחד מהגודש בכליה
תודה

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון הגודש שתיארת לא מעיד על בעיה משמעותית. במידה ויהיו המשך סמפטומים ניתן לעקוב באולטראסאונד כליות חוזר.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/12/2015

תודה רבה ושאלה נוספת

תודה רבה על תשובתך המהירה .
US ,MRI ו CT לא חד משמעי

האם זה הגיוני כל האמצעים לא מצליחים לראות את המאפיינים ?!
מה הסיכויים שזה שפיר ?
אנו נורא מודאגים

תודה רבה
אלונה

ד"ר שמואל אביטל

לעיתים אמצעי ההדמיה אינם מדויקים וקשה לתת אבחנה . המשך הבירור תלוי בשאר הבדיקות (סמנים) ובמידת חוסר הוודאות של אמצעי ההדמיה. אם יש חשד גבוה אפשר להוסיף בדיקת PET ובמצבים מסוימים אפילו ביופסיה .


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/12/2015

לבקשתך תשובת MRI

שלום דוקטור ,

אימי בת 64 ברקע ממאירות שד מ2013 עברה כימותרפיה והקרנות ומאז רק מעקב . אושפזה עקב כאבי בטן וב US “בוץ” בכיס מרה שדורש ניתוח אבל מעבר לזה ראו ממצא וביקשו לבצע המשך בירור ע”י MRI
ולהלן ממצאים :
כבד מוגדל משרעתו 20 ס”מ הסננה שומנית דופוזית שלו .
שני נגעים אחד בקוטר 1.4 ס”מ בסגמנט 8 ושני בקוטר 0.7 ס”מ בסגמנט 3 .
שני הנגעים מראים אות גבוה בשקלול T2 ונמוך בשקלול T1 ומקבלים האדרה בתבנית לא ספציפית , בעיקר מוקדמת ובצורה קלושה יותר בשלבים המאוחרים . מאפיינים הנגעים לא ספציפיים , לא ניתן לשלול פיזור משני בכבד .
כיס מרה ,טחול ,לבלב וכליות הכל בגודל תקין וללא עדות לממצא פתולוגי .
ובסיכום : המשך בירור .
יש לציין שרופא שהפנה אותנו לMRI בדק את הדיסק של CT ואמר שלא רואה שום ממצא פתולוגי חשוד ! שכבד נראה תקין !והיה מאוד אופטימי בכל זאת שלח לבדיקת MRI רק ליתר בטחון .
בדיקות דם למרקרים ,מחלות כבד ותפקודי כבד תקינות לגמרי .
שאלתי :
מה ניתן להבין תוך הפענוח בשפה פשוטה ? האם יש מקום לדאגה ?
אם היה מדובר בציסטה האם CT ו MRI לא יודעים לזהות את זה ?

קבעתי תור לרופא אבל תור פנוי עוד הרבה זמן ואנו משתגעים מדאגה .
אודה לתשובתך
אלונה.

ד"ר שמואל אביטל

1. יש שני ממצאים בכבד שקשה לאפיין אותם באופן ודאי לפי פיענוח ה MRI. עם זאת צריך להשוות לבדיקות קודמות (סיטי ואולטראסאונד). יתכן בהחלט שמדובר בממצאים שפירים . במידה וגם הסיטי והאולטראסאונד לא חד משמעיים צריך לראות את כלל הבדיקות ולהתיעץ עם הרופא המטפל


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
03/12/2015

כאב בטן

שלום
המון זמן עם כאב בטן ימין עליונה ממש מתחת לצלעות
בחילות מדי פעם שעוברות חוסר תאבון קל עברתי בירור בבית חולים באלטרסאונד אמר לי שיש גסטריסט קל..מעט נוזל בטן ימין תחתונה אחרי סיטי גם גודש קל באגנון כליה ומעט נוזל באגן נאמר לי שהכול תקין וקיבלתי אוגמנטין לטיפול בבית אחרי אוכל יש לי לרוב כאב מתחת לצלעות ימין ואחרי שיחרור גזים יש קצת הקלה הגסטרו אמר אחרי הבית חולים שיש אבן הוא בכליות או בכיס האם יכול להיות שלא ראו אבנים בסיטי באולטרסאנוד ועכשיו זה אבןשמצטברת ?לפעמים יש הקרנה לרגל ימין וגם כאבים באגן
תודה

ד"ר שמואל אביטל

מאוד לא סביר. אם היו אבנים היו רואים אותן. 

לא נראה שמדובר בבעית אבנים. יתכן והיתה דלקת לא קשורה לכיס מרה. יתכן שבנוסף מדובר במעי רגיז.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/11/2015

כאבים במותן ימנית של הבטן מחת לצלעות

מזה מספר ימים החלו לי כאבים במותן הימנית בסמוך לצלע התחתונה של הריאות. לעיתים רחוקות הרגשת בחילה. לאחר צינטור שעברתי לפני כחודשיים לתיקון מום מולד fda עם מטרייה. לוקח קסטרלו 20 מג פעם ביום. האם יש חשד לאבנים בכיס המרה או תגובה של הכדור.
לפני הצינטור הכל היה בסדר.

ד"ר שמואל אביטל

לא נשמע כמו אבני מרה . בכל אופן ממליץ על אולטראסאונד בטן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/11/2015

בהמשך לתשובתך

ראשית תודה רבה על תשובתך !
מה שתיארתי זה אכן תשובה של MRI
אז מה בעצם ניתן להבין מתוך זה ?

ד"ר שמואל אביטל

אנא שלח לי שוב את תשובת ה MRI


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/11/2015

בבקשה תשובתך – לחוצים מאוד

שלום דוקטור ,

אימי בת 64 ברקע ממאירות שד מ2013 עברה כימוטרפיה והקרנות ומאז רק מעקב . אושפזה עקב כאבי בטן וב US נמצא “בוץ” בכיס מרה שדורש ניתוח אבל מעבר לזה ראו ממצא וביקשו לבצע המשך בירור ע”י MRI כבד ולהלן ממצאים :

כבד מוגדל משרעתו 20 ס”מ הסננה שומנית דופוזית שלו .
שני נגעים אחד בקוטר 1.4 ס”מ בסגמנט 8 ושני בקוטר 0.7 ס”מ בסגמנט 3 .
שני הנגעים מראים אות גבוה בשקלול T2 ונמוך בשקלול T1 ומקבלים האדרה בתבנית לא ספציפית , בעיקר מוקדמת ובצורה קלושה יותר בשלבים המאוחרים . מאפיינים הנגעים לא ספציפיים , לא ניתן לשלול פיזור משני בכבד .
כיס מרה ,טחול ,לבלב וכליות הכל בגודל תקין וללא עדות לממצא פתולוגי .
ובסיכום : המשך בירור .

יש לציין שרופא שהפנה אותנו לMRI בדק את הדיסק של CT ואמר שלא רואה שום ממצא פתולוגי חשוד ! שכבד נראה תקין !והיה מאוד אופטימי בכל זאת שלח לבדיקת MRI רק ליתר בטחון .

בדיקות דם למרקרים ,מחלות כבד ותפקודי כבד תקינות לגמרי .

שאלתי :
מה ניתן להבין תוך הפענוח בשפה פשוטה ? האם יש מקום לדאגה ?
קבעתי תור לרופא אבל תור פנוי עוד הרבה זמן ואנו משתגעים מדאגה .

אודה לתשובתך
אלונה.

ד"ר שמואל אביטל

קשה להגיד בצורה חד משמעית. יש נגעים בכבד שיתכן והם שפירים לחלוטין. עם זאת חייבים לבצע MRI שנותן תמונה אבחנתית טובה יותר של הממצאים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/11/2015

כריתת כיס מרה

לפני 3 שבועות עברתי ניתוח דחוף לכריתת מרה בעקבות דלקת חריפה
הניתוח נערך על אף שהיה לי חום, בתום הניתוח שוחררתי כעבור יומיים במצב,
לאחר השחרור סבלתי מכאבים באזור הטבור , והאזור היה כחול,
בבקורת אצל רופא, מטעם בית החולים הוא טען שהמצב תקין ושפיר
הכאבים לא פסקו בתרבית שנלקחה הסתבר שיש לי פוסדאומנוס
לקחתי 10 ימים ציפרודקס .
כעת 4 ימים לאחר שסיימתי לקחת את האנטיביוטיקה שוב החלה לכאוב לי הבטן
יש לי כעין כדורית נוקשה מעל הטבור שרופא המשפחה מאבחן כמוגלה
התחלתי שוב לקחת ציפרודקס
שאלתי האם הציפור דרס אמור לפתור את הבעיה
או שאצטרך פעולה לניקוז המוגלה
והאם הסיבוך הזה יסתיים אי פעם?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

צריך לבדוק אותך. לפי הבדיקה צריך להחליט האם יש צורך בניקוז.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/11/2015

אבן בכיס מרה

יש לי אבן בגודל 27 ממ בכיס מרה ופופיפ בגודל 5 ממ
אין כאבים או סימפטומים אחרים
יש צורך לטפל?

ד"ר שמואל אביטל

מאוד גבולי

כעיקרון ניתן לעקוב.  יש נטייה להסיר אבנים מעל גודל של 3 ס"מ גם אם אין סמפטומים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/11/2015

דרכי מרה תוך כבדיות

שלום רב!
עשיתי אולטרסאונד בטן ורשום דרכי מרה תוך כבדיות ללא אבנים האים זה תקין?תודה

ד"ר שמואל אביטל

תקין לחלוטין מבחינת דרכי מרה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
עמוד 1 מתוך 612345...לסוף »

שאלות נוספות בנושא: אבנים בכיס המרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים