אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה מהוות את המחלה הנפוצה ביותר של כיס המרה, תופעה זו תוקפת כרבע מהאוכלוסיה בעולם המערבי בשלב כלשהו בחייהם. הטיפול המקובל בימינו הוא ביצוע ניתוח כיס מרה, ניתוח שהפך בשנים האחרות לפשוט הרבה יותר מבעבר, כתוצאה משימוש בשיטת הניתוח הלפרוסקופית – שיטה מתקדמת המאפשרת הסרה של כיס המרה בשלמותו, ללא הצורך בפתיחת הבטן.

ד”ר שמואל אביטל מתראיין בנושא אבנים בכיס המרה בתוכניתו של פרופ’ רפי קרסו

מהן אבנים בכיס המרה וכיצד הן נוצרות?

המחלה הנפוצה ביותר שמאפיינת את כיס המרה היא היווצרות “אבנים” בתוכו, מחלה זו נקראת כולליתיאזיס. לעיתים נוצרת אבן גדולה אחת ולעיתים נוצרות מספר אבנים קטנות. גודל האבנים יכול לנוע בין מילימטר בודד למספר סנטימטרים.

כשלושה רבעים מהאבנים שנוצרות בכיס המרה מורכבות בעיקר מכולסטרול. נוזל המרה הוא נוזל שמופרש מהכבד, והוא מכיל תערובת של מספר חומרים, בהם כולסטרול, אשר מאפשרים התמוססות של שומן. לעיתים, אותם ריכוז החומרים משתנה באופן כזה שהכולסטרול, שמתמוסס באופן נורמלי בנוזל המרה, אינו מתמוסס בו לחלוטין, ומתגבש לאבנים. קצב היווצרות האבנים תלוי בכמות הכולסטרול המופרשת מהכבד, וכמות החומרים הממסים.

הרבע הנוסף של אבני המרה הם אבנים העשויות בעיקר מסידן, או משילוב של סידן וכולסטרול. אבנים מסוג זה נוצרות כתוצאה משילוב של חומר המכונה בילירובין המופרש מהכבד, חומצות שומן וסידן.

לסוגי אבנים אלו צבעים שונים, וניתן להבחין בניהם בעין כאשר האבנים מוצאות מן הגוף. תהליך היצירה של אבני מרה העשויות סידן מואץ לעיתים גם ע”י חיידקים שגורמים לזיהום בכיס המרה. זיהום זה עשוי לגרום לשחרור יותר בילירובין מהכבד, שמאיץ את יצירת האבנים, או לשינוי הרכב נוזל המרה באופן שגורם לשקיעה רבה יותר של כולסטרול.

סרטון בנושא היווצרות אבנים בכיס מרה

בקרב מי מופיעות אבנים בכיס המרה?

כרבע מהאוכלוסייה בעולם המערבי יפתח בשלב מסוים בחייו אבנים בכיס המרה, אך רובה של אוכלוסייה זו לא תפתח תסמינים בעייתיים כלל, ותוכל להמשיך לחיות עם אבנים אלה לאורך כל חייהם.

היווצרות אבנים בכיס המרה היא תופעה נדירה מאוד אצל ילדים, ולכן אם תופעה זו אכן קרתה אצל ילד, כדאי לבדוק האם קיים גורם ספציפי שהביא להיווצרות האבנים – כמו זיהום. אבנים בכיס המרה תוקפות נשים, בהיקף משמעותי יותר מגברים, בעיקר בגילאי הפוריות, כאשר נשים בהריון סובלות מיותר תסמינים כתוצאה משינויים הורמונליים שמשפיעים על כיס המרה ואופן תנועתו. בנוסף, הלחץ שנוצר על חלל הבטן כתוצאה מהתפתחות העובר משפיעה אף היא על הסימפטומים, ועשוי לגרום להחרפה בכאבים.

אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה

מהם הסימפטומים של אבנים בכיס המרה?

מרבית האנשים הסובלים מאבנים בכיס המרה אינם סובלים מתסמינים כלל, לעיתים עד לסוף חייהם. תופעה זו מכונה “אבני מרה שקטות”. עם זאת, מיעוט מהאנשים מפתחים כאבים בצד ימין של הבטן העליונה או החזה התחתון לעיתים עם הקרנה לאיזור הגב, תופעה זו מתפתחת בדרך כלל כאשר האבנים מגיעות לגודל גדול משמונה מ”מ. לעיתים כאבים אלו מלווים בתחושת בחילה והקאות, תופעות שבדרך כלל נמשכות בין חצי שעה לכמה שעות. לעיתים יחושו החולים תחושת כאב גם בין השכמות, באופן שדומה לכאב הנובע מתופעת האבנים בכליות. תחושת הכאב בחזה מופיעה בדרך כלל אחרי אכילת מזונות שומנים במיוחד, ומופיעה כמעט תמיד בלילה. באופן פיזיולוגי, לאחר ארוחה, כיס המרה מקבל “הוראה” להתכווץ ולהזרים את תוכנו, נוזל המרה שנאגר בו אל המעיים, כאמור המרה מסייעת לספיגת חומרים מסיסי שומן. כאשר קיימות אבנים בכיס המרה, הן עלולות לנוע עם זרם המרה ולהיתקע בפתח כיס המרה. במקרה זה כיס המרה מתכווץ כנגד התנגדות, ואז נוצר הכאב האופייני בבטן העליונה, בד”כ בצד ימין.
לאחר פרק זמן מסוים שריר דופן כיס המרה נחלש, ההתכווצות פוסקת ובהרפיית הלחץ האבן משתחררת וה”פקק” נפתח, מה שמביא להקלה בכאב. במצב זה מומלץ לטפל בכיס המרה בהקדם כדי למנוע התקפים כואבים וכדי למנוע אפשרות של התפתחות דלקת המהווה בעיה חמורה יותר.

ניתן לשים לב שבניגוד לסוגים אחרים של כאבים במערכת העיכול, לא מרגישים הקלה לאחר הקאה, שימוש בשירותים, או תרופות נגד צרבות. מלבד הצורך הברור בהתייעצות עם רופא וקבלת טיפול מתאים, מומלץ כתוצאה מסימפטומים אלו להימנע ממזונות שומניים, כדי למנוע התפתחות סימפטומים אלו. המלצות תזונתיות ניתן לקרוא במאמר העוסק בתזונה ואבנים בכיס המרה.

סימפטומים נוספים לאבנים בכיס המרה הם נפיחות בבטן, גזים, גיהוקים, ובעיות בעיכול. במקרים חמורים עלולה להתפתח צהבת, הנובעת מחסימה של כיס המרה, ויכולים להופיע סימפטומים של צואה בהירה, שתן כהה, רגישות באיזור הכבד וחום.

מהם הסיבוכים של אבנים בכיס המרה?

בהימצאות אבנים בכיס המרה קיימים סיכונים בנוסף לאותם כאבים בבטן העליונה או בחזה התחתון. לעיתים האבנים חוסמות מעבר של נוזל המרה, ועלולות להביא בכך לדלקת לדלקת בכיס המרה עצמו, בכבד, או בלבלב. דלקות אלו עלולות להיות מלוות ביצירת מוגלה, או ליצירת נמק בכיס המרה שעלול לגרום לקרע בכיס, ולפיזור תוכנו הדלקתי בחלל הבטן. כל אחד ממקרים אלו הוא מקרה המצריך טיפול חירום בתחילה באמצעות טיפול אנטיביוטי ולאחר מכן באמצעות טיפול ניתוחי. אי טיפול עלול להוביל לפגיעה בתפקוד הלבלב והכבד ואף למוות. דלקת זו מכונה כולדוכוליתיאזיס, והיא עיקר הסיבה לכך שהטיפול באבנים הוא חשוב, ואין להזניחו, מלבד הכאבים ואי הנוחות שנגרמת לחולים.

סיבוך נוסף שנובע מאבנים בכיס המרה הוא מעבר של אבן דרך דרכי המרה אל המעי וחסימה של המעי. זהו מצב שנקרא “אילאוס“, ופתרונו נעשה לעיתים אך ורק ע”י ניתוח.

אבנים בכיס מרה - עשויות שילוב של כולסטרול, סידן ובילירובין

אבנים בכיס מרה – עשויות שילוב של כולסטרול, סידן ובילירובין

כיצד מאבחנים אבנים בכיס המרה?

בזמן התקף של כאב בחזה התחתון או בחזה העליון הנובע מאבנים בכיס המרה נוצרת בדרך כלל נפיחות ורגישות באיזור הכיס, נפיחות זו יכולה להיות מורגשת במגע ע”י הרופא, לכן, אם אתם חשים את אותם כאבים שתוארו, פנו מיד אל הרופא לאיבחון.

אם התפתחה דלקת בכיס המרה או בכבד, ניתן לחוש במאפיינים של דלקת – חום ולחץ דם נמוך. במקרה של דלקת בכבד ניתן לשים לב להתפתחות צהבת.

האבחון הסופי של אבנים בכיס המרה נעשה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד פשוטה, במהלכה ניתן לבדוק קיום אבנים ואת מידת חומרת המצב.

הרופא יפנה אתכם לבדיקה זו אם יחשוד שמדובר באבנים בכיס המרה, אל תהססו לשתף אותו במחשבותיכם ותחושותיכם. כל אלו יסייעו באיבחון נכון של המצב ובהתאמת הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

כיצד מטפלים באבנים בכיס המרה?

קיימות מספר אפשרויות מקובלות לטיפול באבנים בכיס המרה, כאשר האפשרות המקובלת ביותר היא ביצוע כריתה של כיס המרה. ד”ר שמואל אביטל, כירורג בכיר המומחה בניתוחים מסוג זה, ממליץ במיוחד על השיטה הלפרוסקופית, שמאפשרת החלמה מהירה יותר ופשוטה יותר. כל האפשרויות הללו מפורטות בעמוד ניתוח כיס מרה, חשוב מאוד להכיר את האפשרויות, ולוודא שהרופא יקבל את ההחלטה על סוג הטיפול המתאים בהתאם למצבכם הרפואי, רגישויותיכם, גילכם ופרמטרים אחרים שיבדקו על ידו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

302 שאלות גולשים בהמשך העמוד

27/02/2015

אפשרויות טיפול לבת 83

שלום, אימי בת 83 עם הסטוריה של ניתוח לב ולאחרונה גם אירוע מוחי. סובלת מאוד מכאבים וסימפטומים נוספים של אבנים בכיס המרה (קיימים כבר שנים).
האם ניתוח רלוונטי בגילה או אולי יש טיפול אחר שיעזור לה לפחות עם הסימפטומים (בחילות, חוסר תאבון, כאבים ועוד..)?
תודה מראש ושבת שלום.

ד"ר שמואל אביטל

אני לא בטוח שכל הסימפטומים שתיארת קשורים לכיס מרה. בחילות וחוסר תיאבון אינם סימנים אופייניים לאבני מרה ולכן כדאי לברר אותם. לגבי טיפול באבני מרה אין טיפול ספציפי פרט לניתוח. ניתן לאחר הערכת מרדימים לנתח גם בגיל הזה. מומלץ להימנע מארוחות גדולות ואוכל שומני היכולים לגרום לכאבין של אבני מרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
26/02/2015

כאבים בטן עליונה המשפיעים על הגב

מזה שלושה שבועות מרגיש כאבי בטן עליונה כמו מן גזים פנימיים המקרינים על הגב הבאים בצורת התקפים. מה יכול להיות? ומה עליי לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

יכול להיות שמדובר באבני מרה. ממליץ על אולטראסאונד בטן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
31/01/2015

חול בכיס המרה ודלקת כרונית התחלתית בלבלב

ד״ר אביטל שלום בבדיקת EUS נתגלו חול בכיס המרה ודלקת כרונית התחלתית בלבלב הומלצה כריתת כיס המרה השאלה שלי האם לאחר הכריתה הדלקת תחלוף או תתמתן אני מאוד מודאג ויודע שהדלקת מחלה קשה !!! בתודה שלמה

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון סביר להניח שהכל יעבור. בוץ ואבנים קטנות עשויות לגרום לדלקות חוזרות של הלבלב . ברגע שהכיס  מוסר אין יותר גירוי ללבלב.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
31/01/2015

חול בכיס המרה ודלקת כרונית התחלתית בלבלב

ד״ר אביטל שלום בבדיקת EUS נתגלו חול בכיס המרה ודלקת כרונית התחלתית בלבלב הומלצה כריתת כיס המרה השאלה שלי האם לאחר הכריתה הדלקת תחלוף או תתמתן אני מאוד מודאג ויודע שהדלקת מחלה קשה !!! בתודה שלמה

ד"ר שמואל אביטל

נראה לי שכבר השבתי על השאלה. בכל אופן כן מומלץ לכרות את הכיס . סביר להניח שלא תסבול מהלבלב במידה וסימני הדלקת שנצפו קשורים לחול בכיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/01/2015

איך מגלים אבנים בכיס המרה?

שלום רב, אני בת 46 ובשלוש שנים האחרונות אני סובלת מהתקפי כאבים במפשעה וקצת מעל הבטן בצד הימני ומיד לאחר 2 דקות זה גם מקרין לגב ומרגיש כמו צירים.
שאלתי היא האם בדיקת אולטרסאונד פשוטה יכולה לגלות או שזקוקים ל-CT?

תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

אין צורך ב סיטי. אולטראסאונד היא בדיקה אמינה יותר לאבנים בכיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/01/2015

אבנים בכיס המרה

שלום
אני בת 18 ולפני שנה לאחר תקופה של כאבים חזקים בבטן עליונה גילו אצלי אבנים גדולות בכיס המרה בעקבות גורמים תורשתיים המליצו לי לבצע ניתוח להסרת כיס המרה איך מה אז ניתנת המלצה זו עברו מספר חודשים ולא היה לי אף לא התקף. השאלה שלי האם עדיין כדי לבצע את הניתוח הזה או שכדי לבתר עליו?
תודה.

ד"ר שמואל אביטל

בהנחה שהכאבים שהיו לך קשורים לאבנים אז כדאי לבצע את הניתוח על מנת

לחסוך כאבים ודלקות בעתיד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/01/2015

מה לעשות?

אני מזה שנתיים בערך כואבת לי הבטן ומרגישה התכווצויות בשרירים מצד ימין רק וכשזה קורה אני לא יכולה לזוז סנטי , כמה ימים אני מרגישה שזה מקרין אפילו לגב כמצעי תחתון ? מה אני צריכה לעשות ? אני מתה מכאבים

ד"ר שמואל אביטל

את צריכה להיבדק על ידי כירורג. יתכן וכדאי לעשות אולטראסאונד להעריך האם יש אבנים בכיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/01/2015

נתוח להסרת כיס מרה לחולה עם פרפור פרוזדורים

בעלי היה מאושפז לפני כחודש עקב התקף הקשור לאבני מרה. הומלץ לו לנתח. הבעיה שהוא סובל מפרפור פרוזדורים ולוקח פרדקסה על בסיס קבוע. הוא מפחד להפסיק את הפרדקסה לזמן הניתוח ולהיות חשוף לסכנת ארוע מוחי. כמו כן בזמן האשפוז הדופק שלו הגיע ל150 במקרה הכי גבוה.
האם לאור האמור לעיל לא עדיף לוותר על הניתוח ולשמור על דיאטה דלת שומן או לטפל באמצעים אלטרנטיביים?
בעלי הוא בן 69.10 ומשקלו 93 ק״ג.
תודה

ד"ר שמואל אביטל

מומלץ כן לנתח. דלקת חוזרת יכולה לסכן אותו יותר . ניתן להפסיק את הפרדקסה מספר ימים לפני הניתוח ולעבור לזריקות קלקסאן עד יום לפני הניתוח ולחדש נוגדי קרישה ג יומיים אחרי ניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/01/2015

תרופת Ursodeoxycholic acid

שלום רב,

אני מעוניין בחוות דעתך ד”ר על תרופת Ursodeoxycholic acid .

יתרונות וחסרונות , תופעות לוואי , והאם התרופה בטוחה לשימוש.

יעילות התרופה לאנשים עם אבן בכיס המרה.

תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

התרופה בשימוש בעיקר למטופלים עם בעיות בצינורות המרה על מנת לאפשר זרימה טובה יותר של מיצי מרה. אינה בשימוש ואינה יעילה לאבנים בכיס מרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
31/12/2014

המשך משאלה קודמת לגבי כיס מרה

שלום רב,
תודה רבה על הפנייה. התשובה אכן מספקת.
בוצעה גסטרוסקופיה שנמצאה תקינה וביקשו ממני לבצע מיפוי כיס מרה.
הייתי מעדיפה להמנע מבדיקות נוספות.
האם על סמך ההיסטוריה הרפואית, ממצאי הבדיקה הפיזיקלית ותשובת בדיקת ה ct ניתן לקבוע מועד קרוב לניתוח?
השאלה המקורית-

שלום רב,
מזה 6 שנים סובלת מהתקפים חזקים של כאבים בבטן ימנית עליונה המתאימים לדלקת חריפה של כיס המרה. בחלק מההתקפים עליית אנזימים כבדיים ללא חום. טופל שמרנית בכל המקרים בשל ממצאים תקינים בus. לא נמצאו אבנים או סימני דלקת.
השבוע התקף נוסף, אנזימים תקינים. אולטרסאונד תקין אך בct נמצא כיס מרה תפוח עם דופן מעובה מעט המתאים לדלקת.
הצוות עדיין לא שוכנע לנתח ושוחררתי מהמחלקה…
מה לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון לדעתי אפשר להתקדם לכיוון ניתוח. ההתקפים והממצאים מתאימים לבעיית כיס מרה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/12/2014

האם ניתן לבצע ניתוח אחד המשלב בתוכו ניתוח בריאטרי וניתוח להסרת כיס מרה ?

האם ניתן לבצע ניתוח אחד המשלב בתוכו ניתוח בריאטרי וניתוח להסרת כיס מרה ?

ד"ר שמואל אביטל

בהחלט כן. זה שילוב מקובל.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/12/2014

האם ניתן לבצע ניתוח אחד המשלב בתוכו ניתוח בריאטרי וניתוח להסרת כיס מרה ?

האם ניתן לבצע ניתוח אחד המשלב בתוכו ניתוח בריאטרי וניתוח להסרת כיס מרה ?

ד"ר שמואל אביטל

בהחלט אפשר


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/12/2014

בוץ בכיס מרה

היי
אני נמצאת בהריון תאומים שבוע 27. בת 30סס שבוע שעבר אושפזתי עם שלשולים קשים אבחנו קלקול קיבה. אחרי יומיים וחצי שוחררתי. לא אכלתי הרבה דברים בשבוע הזה מלבד צנימים ואורז.. לאחר 3 ימים בבית בהם התאוששתי והמשכתי לאכול רק תזונה דלת שארית התחילו לי התקפי כאבי בטן עליונה ואמצע גב קשים מאוד שלקחו כמה שעות עד שנרגע. בלילה השני כשהתחילו הכאבים בגב שוב הופניתי למיון שם לאחר בדיקות וייעוץ כירוגי הפנו ל us כיס מרה לבדיקת אבנים. באולטראסאונד היא אמרה שאינה רואה אבנים בכלל ולא תסמינים לדלקת.. רק קצת בוץ.. לא בטוחה שמזה יהיה כאבים כאלו. בנוסף בדיקות הדם שלי תקינות לחלוטין ולכן הרופא המטפל במחלקת נשים שלל את האופציה של אבנים בכיס מרה. לטענתו זה גדילה של הרחם שלוחצת על האברים הפנימיים. מקריאה מרובה באתר שלכם ושיחות עם חברות התסמינים של הכאבים זהים. בשני לילות האחרונים אני מממשיכה להתעורר באמצע הלילה עם כאבים נוראיים בהם אני לא יכולה לשבת לשכב או לעמוד.. סובלת מאוד.. רק אחרי 3 אקמול ובערך 3 שעות של התפתלויות זה נרגע. יש לציין שכאבים והתפתלויות מסוג זה היו לי בעבר הרחוק רק בכאבי מחזור קשים מאוד. בבדיקות בבית החולים מצאו שב.ה ההריון בסדר ורק בזמן כאבים יש מעט צירונים. לא מדאיגים. אינפוזיה בלילה שהייתי שם הרגיעה את הכאבים. אני ממשיכה לנסות לאכול אוכל שאינו שומני כפי שכתוב אך השאלה היא האם נראה שהכאבים הם בכל זאת מכיס המרה או שהיינו רואים משהו בבדיקות הדם.. אני לא הולכת למיו שוב בלילות בתחושה שאין להם הרבה מה לעשות איתי.. אשמח לתשובתכם בהקדם…

ד"ר שמואל אביטל

קשה להשיב באופן חד משמעי. עם זאת לא היו שום סימנים נוספים כמו חריגה בבדיקות הדם או סימנים משניים באולטראסאונד כמו תפיחות כיס מרה או עיבוי דופן שלו. 

להערכתי סיכוי לא גבוה שזה כיס מרה. ממליץ כן להיבדק בזמן התקף על ידי כירורג. בדיקה בזמן התקף יכולה לכוון מבחינה אבחנתית


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
25/12/2014

דלקת כיס מרה או לא?

שלום רב,
מזה 6 שנים סובלת מהתקפים חזקים של כאבים בבטן ימנית עליונה המתאימים לדלקת חריפה של כיס המרה. בחלק מההתקפים עליית אנזימים כבדיים ללא חום. טופל שמרנית בכל המקרים בשל ממצאים תקינים בus. לא נמצאו אבנים או סימני דלקת.
השבוע התקף נוסף, אנזימים תקינים. אולטרסאונד תקין אך בct נמצא כיס מרה תפוח עם דופן מעובה מעט המתאים לדלקת.
הצוות עדיין לא שוכנע לנתח ושוחררתי מהמחלקה…
מה לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

ממליץ לבצע אולטראסאונד אנדוסקופי. זה אולטראסאונד שנעשה באמצעות גסטרוסקופיה ויכול לגלות אבנים קטנות שמפוספסות באולטראסאונד או סיטי.

להערכתי בסבירות גבוהה ולו גם לפי התיאור שלך יש סיכוי שכיס המרה הוא בעייתי וצריך לצאת החוצה...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/12/2014

הוצאת כיס מרה

האם 2 התקפים של כאבי בטן בעקבות אבנים, בהפרש של 14 שנה ביניהם זו אינדיקציה לביצוע ניתוח להסרת כיס מרה?

ד"ר שמואל אביטל

לפי הספרות כן. כבר אחרי התקף ראשון מומלץ על ניתוח. קשה לצפות מתי יגיע התקף שני , מה תהיה עוצמתו והאם יגרום לסיבוכים...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/12/2014

פוליפ בכיס מרה

שלום יש לי פוליפ בגודל של 7 מ״מ והלכתי לרופא צבאי והוא ראה את התוצאות של האולטרסאונד וקבע ישר שאני צריכה ניתוח כי יש לי כאבים מאוד חזקים התקפים של כאב שהתקף יכול להיות חצי שעה ולפעמיים גם שעות והוא קבע שזה כי הפוליפ חוסם לי את הכיס מרה והכיס מרה שלי אוגר נוזלים והוא מתנפח וזה הגורם לכאב והוא התבסס רק על הבדיקה הראשונה שעשיתי האם זה נכון מה שהוא אמר ? ואם זה צריך ישר ניתוח או לבדוק לפני נסיבות אחרות לכאב? וגם אמר שהדרך הילידה שיעבור לי הכאב זה רק ניתוח ועד שאני לא יעשה את הניתוח הכאבים ימשכו

ד"ר שמואל אביטל

זה יכול להיות . יתכן אפילו שמה שנראה כפוליפ הוא בעצם אבן. צריך להיבדק על ידי  כירורג , להבין בדיוק מה אופי הכאבים והאם יש קשר לממצא בכיס מרה. במידה וכן יהיה צורך אכן בניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
18/12/2014

כיס מרה ואבנים בכבד

אני כשבועיים לאחר ניתוח הוצאת כיס מרה ואבנים בכבד. אני עדין נרגישה כשאני אוכלת צרבות . למרות אני נמנעת ממאכלים מטוגנים. רציתי לדעת איזה תזונה תטיב עימי לאחר ניתוח כזה. (אני גם בעודף של 10 קילו מהמשקל שלי). בנוסף עדין תפוקדי הכבד שלי די גבוהים.

ד"ר שמואל אביטל

הצרבות לא קשורות בהכרח לניתוח. כדאי לקחת טיפול סותר חומצה כגון כדורי אומפרדוקס ולהיוועץ ברופא.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/12/2014

פוליפ בכיס מרה

כבר שאלתי אותך שאלה ואמרתי לי להישאר במעקב אבל יש לי כאבים מאוד חזקים בבטן זה יכול להיות מהפוליפ ?

ד"ר שמואל אביטל

הפולים אני גורם לכאבים . צריך לבדוק אותך ולהעריך מה סיבת הכאבים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
16/12/2014

פוליפ בכיס מרה

עשיתי אולטרסאונד ויצא שיש לי פוליפ בדופן אחורי באספקט פרוקסימלי עד כ-7 מ”מ. מה זה אומר ומה עושים ? אני בת 19

ד"ר שמואל אביטל

לא עושים כלום.  מעקב אולטראסאונד כל 6-12 חודשים. ייתכן שמדובר בגבישי כולסטרול הנראים כפוליפ. בכל מקרה יש צורך במעקב. אם זה גדל באופן משמעותי יש צורך להסיר את כיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
14/12/2014

נקז בכיס המרה

הצינור הפנימי של הנקז המוחדר לגופי נישלף החוצה מה עלי לעשות

ד"ר שמואל אביטל

להיבדק על ידי רופא. אם הכל תקין בד"כ אין צורך לעשות כלום.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
07/12/2014

הוצאת כיס מרה ובקע טבורי

שלום,
בעקבות דלקת חריפה בכיס המרה בהריון הוחלט שעלי לבצע ניתוח לפרוסקופי להוצאת כיס המרה לאחר משכב הלידה ועד אז לשמור על דיאטה דלת שומן. בנוסף, יש לי בקע טבורי עוד מלפני ההריון, שלא טיפלתי בו. השאלה היא, האם בניתוח להוצאת כיס מרה אפשר לבצע גם סגירה של הבקע, או שזה דורש ניתוח נפרד? תודה.

ד"ר שמואל אביטל

אפשר בהחלט. הניתוח המשולב הוא מקובל.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/11/2014

זה מסוכן לעשות ניתוח

היי שמי מורן ויש לי לעשות ניתוח ב7/12, של אבנים בכיס מרה ואני מאד מפחדת אין דרך אחרת להוציא את זה ?

ד"ר שמואל אביטל

אין דרך אחרת והכל יעבור בשלום...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/11/2014

כיס מרה

שלום,
לפני כשבועיים חשתי כאב נוראי בבטן עליונה עם בחילות והכאות שנמשכו כמס’ שעות. למחרת התעוררתי עם מעט בחילות ומאז ועד היום אני מרגישה טוב. בדיקת אולטרסאונד גילתה אבן גדולה ומס’ אבנים קטנות. בדיקת דם גילתה רמה גבוהה באינזמי כבד.
השאלה היא האם אני צריכה לעבור ניתוח לכריתת כיס מרה? האם יש בדיקות נוספות שניתן לעשות לפני כריתה?
תודה. אורלי.

ד"ר שמואל אביטל

זה נשמע כמו מקרה קלאסי של אבני מרה. כעיקרון אין צורך בבדיקות נוספות. צריך לחזור על בדיקת אנזימי כבד ולהיערך לניתוח...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/11/2014

אבנים בכליות

שלום,
אני סובל מכאבים עקב אבנים שיש לי, כרגע אני עם סטנד כבר חודשיים כמעט .שלחו אותי לרופא אצל האנדוקרינולוגיה מכוון שיש לי בלוטה שמפרישה יתר סידן בגוף, שולחים אותי למלא בדיקות דם, איסוף שתן של 24 שעות ,מיפוי שיצא שלילי,סונר צוואר. הבדיקה האחרונה שעשיתי היא גסטרין שיצאה ממש גבוהה מעל הנורמה 606 שהנורמה הוא עד 115, לאחר מכן חזרתי שוב על הבדיקה הרופאה חשבה שזה כשל במעבדה והתוצאה יצאה שוב מעל הנורמה אבל הפעם ממש פי שתיים ממה שהיה פעם קודמת. השאלה שלי האם זה הגיוני שהבדיקת גסטרין יוצאת ככה גבוהה?והאם אני יכול לעשות את mri עם סטנד (חלק מהבדיקות ששלחו אותי)?ועד כמה זמן הסטנד יכול להישאר בגוף?

ד"ר שמואל אביטל

ממליץ להשלים את הבירור עם הסטנט.  הסטנט הוא מפלסטיק כעיקרון ולכן אני לא סבור שיש בעיה עם ה MRI. הוא יכול להישאר מספר חודשים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/11/2014

בדיקת MRI בטן/אגן ובדיקת MRCP

שלום דר’
מחר יש לי בדיקת MRI בטן/אגן לפי ההפניה של רופא המשפחה אך לפי המלצת הגסטרולוג הוא המליץ על MRCP עקב דלקת בלבלב ללא ממצא חריג וללא אבנים בכיס המרה (לפי צילום אולטראסאונד+רנטגן).
שאלתי היא האם בדיקת MRI בטן/אגן תספיק והיא יכולה להחליף את בדיקת MRCP ? אגב מכיוון שמחר הבדיקה ולוקח זמן לאשר את ההפניה דרך הקופה אז האם אפשר לבצע את הסידקה כתחליף לMRCP?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

MRCP  זה  MRI  של דרכי המרה ודרכי הלבלב. צריך לברר ב  MRI עצמו. האם ה MRI שהוזמן מכסה את שני הדברים.   


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/11/2014

כאבים חזקים ביותר בבטן

שלום רב,
ב-2008 ביצעו לי ERCP שהסתבך עקב אבן זעירה בכיס המרה, כיס המרה הוצא הייתה לי פרפורציה עברתי כ-10 ניתוחים בבטן עם ספייס לאמר מכן הוכנסתי דחוף לטיפול נמרץ מונשמת מורדמת במצב קריטי עם סכנת חיים ממשית, לפני כשנתיים עברתי ניתוח נוסף גדול של בקע בצלקת ניתוח מאז ועד היום יש לי כאבי בטן חזקים ביותר שהולכים ומחריפים ביצעתי את כל הבדיקות האפשריות MRI, סי.טי, קולונסקופיה, בדיקת נשים ולא נמצא דבר פרט לשקיעת דם גבוה ו-C-reactive protein שהוא 1.84
אני חסרת אונים וחוששת שייגרם לי נזק בלתי הפיך, אני מתפתלת מכאבים, ולא יודעת מה לעשות.
מבקשת דחוף עזרה
תודה

ד"ר שמואל אביטל

קשה מאוד לדעת מה סיבת הכרבים כי אני מבין שכל אמצעי ההדמיה לא הראו בעיה.

כדאי להיבדק על ידי כירורג עם כל החומר הרלבנטי ולנסות להבין ביחד מה הבעיה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/11/2014

אבני כיס מרה – ממצאים סותרים בשתי בדיקות US

שלום,
בבדיקת US גילו אצלי אבנים דינמיות קטנות בכיס המרה והומלץ על ניתוח.
כמו כן נשלחתי לבדיקות מקיפות: קולונסקופיה וגסטרוסקופיה – שתיהן תקינות.
בנוסף נשלחתי לבדיקת CT בטן שיצא תקין (אך נמצא בקע טבורי 3 מ”מ) ולא נצפו בו האבנים ומכאן עלה החשש וביצעתי בדיקת US חוזרת.
להפתעתי לא נמצאו אבנים בכיס המרה, יש לציין כי הטכנאי ניסה לבדוק אותי בכל מיני תנוחות שוב ושוב מאחר ואמרתי לו כי בבדיקה קודמת התגלו אבנים, אך התוצאה של הUS האחרונה היא ללא כל ממצא של אבנים.
קבעתי כבר תור לניתוח וכעת אני מבולבל ולא מבין מה עליי לעשות?!
האם ייתכן ונעלמו האבנים ?
מבחינת תסמינים קליניים אני סובל מידיי פעם מכאבים ברמות שונות אך לא חריפות בבטן העליונה בצד ימין, כמו כן, תופעות של גרפסים גדולים במיוחד לאחר ארוחה ממש כמו שיחרור של בועות אוויר גדולות.
לא בטוח אם יש קשר אבל פצעי אקנה מוגלתיים על הקרקפת.
שאלתי היא: עפ”י כל המתואר כאן ובמיוחד לאור שתי בדיקות ה-US מה עליי לעשות ? האם לגשת לניתוח כאשר אין ממצאים של אבנים כשבבדיקה ראשונה היו ממצאים של אבנים דינמיות קטנות ?
אודה על העזרה !
אלי

ד"ר שמואל אביטל

ניתן לפתור את הבעיה באולטראסאונד אנדוסקופי הנעשה דרך הפה. הוא מדויק יותר מאולטראסאונד רגיל


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/11/2014

האם יש לי סיבה לדאגה בכבד או בכיס המרב או חס וחלילה משהו יותר מסוכן?

שלום, מזה כמה חודשים אני סובלת מכאבים בצד ימין של הבטן, הכאב היה ממוקד בבטן הימנית התחתונה והיה כאב חד כמו דקירה פתאומית בערך פעם בכמה ימים , לאחר חודש וחצי הכאבים מעט התחזקו והתפשטו לכיוון מותן ימין (סוף הצלע הימנית), הרופא הפנה אותי לבדיקות דם כלליות , בדיקות שתן , ואולטרסאונד וגינלי , והכל נמצא תקין ברוך השם! כיום אני סובלת מכאב במותן ימין וכן בכל צלע ימין (הרגשה של משהו שנמצא בתוך הצלע כואב), גב תחתון כואב. הכאב מתחזק בעת נשימה עמוקה , התעטשות או בעת חצי סיבוב לצד ימין ,אני נורא מודאגת, ממה יכול לנבוע הכאב? האם עליי לדאוג בעניין? תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

קשה לדעת את הסיבה. אבל אני ממליץ לבצע צילום חזה לוודא שהריאות בצד זה בסדר בנוסף ממליץ על אולטראסאונד מכוון לכיס המרה לשלול אבנים. אם הכל תקין יתכן ומדובר בכאבים ממקור שריר או עצם  ואז כדאי להיבדק על ידי אורטופד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/11/2014

הוצאת אבן מכיס המרה

אמא שלי מאושפזת עם דלקת ואבנים בכיס המרה לאחר כאבים עזים בלילות בבטן האמצעית העליונה וחום. היא כבר 13 יום עם אנטיביוטיקה. אציין שאובחן לה כבד שומני ומוגדל בנוסף. היום דרך MRCP נאמר לה שהוציאו לה את האבן / אבנים שחסמו את דרכי המרה ושישתחררו דרך הצואה. עתה היא עדיין בצום והיא סובלת מכאבים עזים של התכווצויות בבטן.
האם הכאבים נורמאלים וכמה זמן היא אמורה לסבול מזה? תוך כמה זמן אפשר שוב לאכול?
אני מבינה שמומלץ להסיר את כיס המרה. תוך כמה זמן מומלץ לבצע את זה מהטיפול הנוכחי?

ד"ר שמואל אביטל

בד"כ מומלץ לחכות מספר שבועות. אם הדלקת בכיס ממשיכה ולא חולפת לעיתים מנתחים באופן דחוף במהלך האשפוז.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
07/11/2014

תרופה לאחר הסרת כיס מרה

האם קיימת תרופה ה’מחליפה’
את מיצי המרה , לשימוש בעת
ארוחה הכוללת מזון שומני?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אין צורך. הכבד ממשיך להפריש מיצי מרה שעושים את העבודה..


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/11/2014

כיס מרה

היי אני בת 31 עם השמנת יתר ושנה אחרי לידה היום חשתי מין עיוותים בבטן ימין עליונה קצת מתחת לחזה בצד לפעמיים זה נעלם ולםעמיים חוזר ממש חלש לא התקף או כאבים חזקים האם יש קשר לכבד שומני שיצא לי בבדיקות דם ggt 44?? או אבנים בכיס מרה ? אין לי עוד סיפטןמים
אשמח לתשובה תודה

ד"ר שמואל אביטל

כבד שומני לא גורם לכאבים. אבנים כן.. במידה ויש אבנים בכיס המרה חתכן וזו סיבת הכאבים. ממליץ להיבדק עלי ידי גסטרואנטרולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
01/11/2014

כאבי בטן כרוניים

היי ד”ר שמואל אביטל

בדיקה להליקובקטר עשיתי והיא יצאה תקינה
אומפרדקס לקחתי למשך שבועיים וזה לא עזר או שינה את המצב

אני אוסיף שכאבי הבטן מעירים אותי מתוך שינה
בד”כ אני לא ישן יותר מ 7-8 שעות רצוף בלי כאבים
והדבר היחיד שפותר לי את הבעיה לאותו הרגע
זה ביס ממשהו, לא משנה מה אני אוכל

בטן “מקרקרת” מרעב זו תופעה שכמעט ולא חוויתי בשנתיים האחרונות,
לפני הקרקור, הבטן העליונה מתקשה וקצת מתנפחת לי
והכאב הולך ומחריף מרגע לרגע עד שאני אוכל משהו

די מתסכל שאין תשובה ברורה לעניין
אבל לפחות אני תמיד מצויד באוכל לכל מקרה

רן

ד"ר שמואל אביטל

לצערי קשה לי להעריך מה הבעיה. ממליץ על המשך בירור עם גסטרואנטרולוג...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/10/2014

לאחר ניתוח

שלום רב!
עברתי ניתוח להסרת כיס מרה לפני ארבעה ימים. בזמן הניתוח התברר שיש לי דלקת באזור וניקו לי את המקום כמו כן הוצאו 11 אבנים גדולות. שאלותיי הן:1. עדיין מאוד כואב לי ויש תנועות שגורמות לי לכאב עז באזור הבטן- האם זה שכיח לאחר ארבעה ימים?
2. בערב בלבד אני מפתחת חום של 38 מעלות אשר נעלם בבוקר- אני לוקחת בערב אופטלגין. האם יתכן ויש לי עדיין דלקת?- אני לא מקבלת אנטיביוטיקה.
3. נאמר לי כי אסור לי להרים דברים או להתכופף- כמה ימים אסור לי לעשות זאת?
תודה מראש על תשובותיכם

ד"ר שמואל אביטל

1. כאבים בהחלט יכולים להמשיך מספר ימים ויותר אחרי הניתוח

2. חום לא צריך להיות ולכן כדאי להיבדק

3. לאחר שבוע / שבועיים ניתן לחזור לפעילות רגילה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/10/2014

כאבים באיזור הגב מצד ימין

הייתי אצל כמה רופאים שטוענים שאילו הם אבנים בכליות עשיתי אולטרהסאונד ועדיין אין תשובה ואף רופא לא שולח אותי לבית חולים ואני לא יכולה לסבול את הכאבים כיום אני מקבלת כדורים ספמלגין שלוש פעמים ביום מה עלי לעדות

ד"ר שמואל אביטל

קשה להעריך מה הבעיה רוי לחכות לתשובת האולטראסאונד ולהיוועץ ברופא המשפחה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
22/10/2014

צילום US לכיס מרה לד״ר שמואל אביטל

כאב בטן עליונה ימין עד הצלעות התחתונות אחרי אוכל במיוחד בשכיבה US תשובה כיס מרה גודל תקין ללא עדות לגושים ללא אבנים בולטות רושם של מעט מאוד sludge בינויי תנוחה דופן כיס המרה לא מעובה מודגמת בליטה פוליפואידית קוטר 5מ״מ נצפו 2 מוקדים ארגונים נוספים צמודים לדופן לא מובילים יתכנו מוקדי כולסטרול לא זוהו דרכי מרה חוץ או תוך כבדיות מורחבות לבלב ורטרופפריטונאום גסטרופיה תקינה ד״ר מה עלי לעשות ?

ד"ר שמואל אביטל

עדיין יתכן שכיס המרה הוא הבעיה. גם בוץ (SLUDGE) בכיס המרה יכול לגרום לכאבים.

ייתכן ויש צורך בניתוח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/10/2014

האם לנתח?

עברתי התקף לפני שלושה שבועות של כאבי בטן טבעתיים בחלק העליון לאחר בדיקת אולטראסאונד התגלה אבן סמוך לצואר כיס המרה לא ציין גודל האבן הכבד שומני מה מומלץ לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

ישנה סבירות גבוהה מאוד שמקור ההתקף זה האבן. מומלץ מאוד לנתח. למנוע התקפים נוספים וסיבוכי אבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/10/2014

כאב בטן צד ימין מתחת לצלע

שלום
יש לי כאב בטן מתחת לצלע ימין קרוב לשנה
הכאב הוא לא נובע מלחיצה במקום אלה קיים כמעט כל הזמן . שמתי לב שכאשר אני נישכבת ומיישרת את הצד הכאב פוחת
עשיתי צילום רנטגן -יצא תקין
ממתינה לאולטרסאונד.
אמא שלי עוברת עכשיו טיפול בסרטן הלבלב וכמובן שהכאב מדאיג אותי נורא.
איזה סיבות יכולות להיות לכאב תמידי שכזה?
אני בת 35 בריאה ושוקלת55 ק’ג

ד"ר שמואל אביטל

קשה לדעת. זה לא נשמע ממקור של אבני מרה או לבלב. ייתכן ודלקת מקומית של שריר או גיד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/10/2014

דימום

שלום רב. אובחנו אצלי מספר אבנים גדולות בכיס מרה. לאחרונה היו לי מספר התקפים שנמשכו מספר שעות. בנוסף היה לי דימום. האם דימום זה יכול להיות קשור לאבנים בכיס המרה (יש לציין שהמחזור שלי סדיר)?

ד"ר שמואל אביטל

הדימום לא קשור לאבני מרה. הכאבים ייתכן שכן . כדאי להיוועץ בכירורג ולשקול ניתוח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/10/2014

ממצאי us כיס מרה

שלום
ביצעתי us חוזר תוך מיקוד בכיס מרה
להלן הממצאים
כיס מרה מעיל תוכן אקוגני בלתי מוגדר
קרוב לוודאי sludge+debris ללא אבנים עם מספר מחיצות דופנותיו אינם מעובים.
אשמח לקבל הסבר לממצאים
ומה מומלץ לעשות…
דרך אגב בבדיקות דם crp=5.5
בברכה
יואב

ד"ר שמואל אביטל

ההחלטה קשורה למהלך הקליני. אם יש לך כאבים אופיניים לכיס מרה או שעברת התקף מומלץ ניתוח. הממצאים מתאימים ל"רסק" אבנים קטנות היכולות לגרום לכאבים ודלקות.

עם זאת במידה ואינך סובלת מסמפטומים אופיניים אין צורך בהתערבות כלשהיא.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/09/2014

גזים ואבנים בכיס המרה

שלום
אני סובלת מכמה תופעות במקביל צסטות בשחלות כבד שומני ואבנים בכיס המרה התזונה שלי נוטה לצמחונית פחות מהחי כמה שיותר ושתיית קפה מרובה יחסית הבטן התחתונה עם כאבים ומתנפחת לכדור הרופא הגדיר את הבעיה בטן חריפה נטרופט אבחן טפיל למה עליי להתיחס לאיזה מהאבחנות ומה הטיפול

ד"ר שמואל אביטל

לגבי הציסטות בשחלות כדאי להיוועץ ברופא נשים. כבד שומני לא גורם לכאבים אך מחייב ייעוץ עם דיאטנית. אבנים בכיס מרה במידה ולא גורמות לכאבים אין צורך לטפל בהן.

הסמפטומים של הבטן שלך מתאימים לתסמונת מעי רגיז. כדאי להיוועץ בגסטרואנטרולוג. הטיפול במעי רגיז הוא איזון דיאטה ולעיתים טיפול בכדורים שעוזר חלקית. לגבי טפיל - צריך הוכחה. אפשר לשלוח תרביות צואה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
22/09/2014

ממצא רקמתי בכיס מרה

שלום!
בסיכום ניתוח תיקון בקע שניתן לי , נכתב על קיום ממצא רקמתי קטן בגודל 1 ס”מ,(נראה המשכי לסרוזה) בפונדוס כיס מרה , ושעלי לעשות אולטרסאונד ע”מ לשקול טיפול או מעקב.
רציתי לשאול : מה זה פונדוס? מה זה סרוזה?
מה פרוש ממצא רקמתי ?
עד כמה דחוף להתייחס אליו?

ד"ר שמואל אביטל

ראשית כדאי להתייחס.

הפונדוס הוא חלק של כיס המרה. הכוונה בממצא רקמתי זה משהוא שצמוד לדופן הכיס. הסרוזה זה החלק החיצוני של הדופן. 

כדאי מאוד לעשות אולטראסאונד ובמידה ויש חשד שמדובר בפוליפ או ממצא אחר כדאי להסיר את כיס המרה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/09/2014

מה רצוי לעשות במקרה של אבן גדולה מאוד בכיס המרה ?

בבדיקת אולטראסאונד בעקבות סבל של שנים מכאבים התגלתה אצל אשתי אבן בכיס המרה בגודל 4 (ארבעה ) ס”מ . ככל שידוע לי קשה לבצע ניתוח לפרוסקופי להוצאת הכיס בגודל הזה של אבן ומאידך אנו מעדיפים לנסות להימנע מניתוח מלא. האם יש אפשרות להקטין את האבן באמצעות גלי הלם (ריסוק ?) או בדרך תזונתית כלשהי – חומרים ממיסי כולסטרול , או שתיה רבה של מים או מים בחומציות נתונה כלשהיא להמסת מלחי הכולסטרול-סידן ? אשמח גם על הפניה לאתרים מתאימים בארץ או בחו”ל (קורא אנגלית ברמה טובה מאד), תודה !

ד"ר שמואל אביטל

ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי גם באבן בקוטר של 4 ס"מ. זה מקשה על הפרדת הכיס מהכבד אך במידה ולא הייתה דלקת משמעותית דרגת הקושי לא צריכה להיות גבוהה. מעבר לכך לאחר הסרת הכיס ניתן לרסק את האבן בתוך שקית המוכנסת לבטן. אין אמצעי יעיל לריסוק אבן לפני ניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/09/2014

בהמשך לשאלתי הקודמת

בהמשך לשאלתי הקודמת
(“ההתקפים כוללים כאבי תופת בבטן עליונה ימנית עם הקרנה לגב ( הכאב מתחיל בגב ואחרי שעה או יותר עובר גם לבטן עליונה צד ימין)
הכאבים הם למשך מספר שעות , בעיקר בלילה.
באולטרהסאונד לא נצפו אבנים
ובגסטרוסקופיה נצפו 2 פוליפים בתריסריון
2 הבדיקות הללו התרחשו בתקופות ללא התקפים”)

לפני כשנתיים עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה שתוצאותיה :
ושט תקין
קיבה – בקע סרעפתי 2 ס״מ אירוזיות באנטרום
תריסריון: פוליפים זעירים בבצל, תריסריון בצקתית ובלתי סדירה

בביופסיה האבחנה היתה :” 1.slightly inflamed duodenal mucosa
2. unremarkable antral mucosa”
לא קיבלתי טיפול ממשיך
האם יש לחזור על הבדיקה ?
מה המשמעויות ?

ד"ר שמואל אביטל

כדאי לחזור על הבדיקה לברר מה מצב הדלקת. ללא קשר ממליץ על אולטראסאונד אנדוסקופי לבירור בהקשר של אבני מרה קטנות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/08/2014

השלכות

מהן ההשלכות לחיסרון כיס המרה לאחר הסרתו?
יש לו תפקיד בגופנו,”… כאמור המרה מסייעת לספיגת חומרים מסיסי שומן…”
מה קורה לגוף בלעדיו?

ד"ר שמואל אביטל

המרה מיוצרת בכבד , עוברת לכיס המרה  ומשם למעי לעזור בפירוק ראשוני של השומנים. כאשר אין כיס מרה, המרה ממשיכה להיווצר בכבד ועוברת ישירות למעי. היא אומנם פחות מרוכזת (כיס המרה אחראי לריכוז כיס המרה), אבל ב 99.9% של המקרים מספיקה לפירוק השומן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/08/2014

תרופות

שלום.
לפני כשנה עברתי ניתוח להוצאת כיס המרה אך נשארו לי כאבים מוזרים גם לאחר הניתוח.
הרופא נתן לי לקחת ספסמלגין.
לפעמים שלקחתי את הספסמלגין היה לי כאב בטן מטורף כמו עם האבנים, אך לרוב לא גרם לשום דבר,כתוב בהוראות של התרופה שזה עלול לגרום לעלייה בתפקודי הכבד וזה מה שקרה לי אך פעם אחת מתוך כל החבילה.האם זה קשור לתרופה? או שזה עדיין קשור לבעיות שהיו לי בכיס המרה?
האם מותר לי לקחת אומפרדקס בזמן שאני לוקחת ספסמלגין?

ד"ר שמואל אביטל

מותר לקחת אומפרדקס עם ספסמוליגין.

הכאבים אינם קשורים לכיס שאיננו...

ממלית לחזור על אולטראסאונד ותפקודי כבד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/08/2014

התקפים של כאבי תופת בבטן עליונה ימנית עם הקרנה לגב

אני סובל מהתקפים פעם בכמה חודשים עד שנה של מספר ימים ברצף

ההתקפים כוללים כאבי תופת בבטן עליונה ימנית עם הקרנה לגב ( הכאב מתחיל בגב ואחרי שעה או יותר עובר גם לבטן עליונה צד ימין)
הכאבים הם למשך מספר שעות , בעיקר בלילה.
באולטרהסאונד לא נצפו אבנים
ובגסטרוסקופיה נצפו 2 פוליפים בתריסריון
2 הבדיקות הללו התרחשו בתקופות ללא התקפים

מה זה יכול להיות ?

ד"ר שמואל אביטל

הסיפור נשמע מאוד כמו אבני מרה. ממליץ לבצע אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS) ייתכן ויש אבנים קטנות שהוחמצו באולטראסאונד הרגיל


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
26/08/2014

החלמה לאחר ניתוח לפרוסקופי של כריתת כיס מרה

אני אמורה לעבור ניתוח לכריתת כיס מרה לפרוסקופי, וכדי לקבוע את התאריך אני צריכה לדעת מתי אוכל לחזור לעבודה (אני עובדת חלק מימות השבוע)
אני מרצה, ובכדי לעבוד אני צריכה לעבוד עם השכל, לעמוד, ולכתוב על הלוח.

כמה זמן החלמה יש מניתוח זה? תוך כמה זמן אוכל לחזור לעבוד?

ד"ר שמואל אביטל

סביר שתוכלי לחזור להרצות בנינוחות לאחר כ 10 ימים


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/08/2014

כאבים עקב אבנים בכיס מרה

שלום ד”ר
הייתי מאושפז לבקשתי בבית חולים עקב כאבים בבטן עליונה שהתגלה לי בצילום אולטרה סאונד כי יש לי אבנים רבים בכיס מרה. התוצאה היא שאני צריך לעשות כריתת כי מרה.
אך כרגע דוחים את הניתוח כי חוששים שיש לי גם דלקת בלבלב + חסימה של החומר המופרש מהלבלב בדרכי המרה והוא חוסם את הצינורות ( משהו כזה ) על כל פנים לאחר 5 ימים של אשפוז שחררו אותי הביתה לאחר מספר חמים של תזונה מאוזנת למצב כללי טוב ואמרו לי כי אני צריך לעבור MRCP { בעקבות ניתוח של Gastric Bybas ) מכוון שזוהי בדיקה יקרה ואני אמור לבצע זאת דרך קופ”ח. כרגע אני סובל שוב מהתקפים חזקים.
שאלתי : האם זה אחראי לשחרר אותי בלי לבצע את ה MRI בבית החולים ולמה צריך לתת לי לסבול כאבי תופת ( יש לציין כי אמרו שאם יעלה לי חום או התקף חזק שלא מרפה אני יוכל לחזור למיון )
שאלתי השנייה למה בית החולים צריך “להתעסק” עם כסף שיש לו חולה שהוא יודע שבוודאות הוא צריך לעבור ניתוח הרי לא לחינם אנחנו החולים משלמים מס בריאות

ד"ר שמואל אביטל

בדיקת ה MRCP היא חשובה מאחר והיא בודקת האם יש אבנים או שברי אבנים בצינורות המרה. במידה ויש זה עשוי לשנות את סוג הניתוח.

בד"כ אין דחיפות בבדיקה לאחר שההתקף חלף. במידה ויש לך התקף כאבים או חשש לדלקת את צריכה לחזור לטיפול באשפוז. ללא קשר מומלץ כמובן להימנע מאוכל שומני וארוחות גדולות עד הניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/08/2014

כיס המרה

לפני שלושה שבועות עברתי ניתוח כריתת כיס המרה האם מותר לאכול עגבניות ?????
חברה שלי עברה את אותו הניתוח ו אכלה עגבניות ו כל הזמן הקיאה ו לקחו אותה לבית החולים

ד"ר שמואל אביטל

מותר. אנני יודע מה קרה לחברתך אבל כעיקרון אין שום בעיה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/08/2014

אבנים בכיס המרה

מאיזה סיבה יש פתאום לבחורה צעירה בגיל 19 וחצי אבנים בכיס המרה כשמתווסף לזה כאבים בצד ?

ד"ר שמואל אביטל

הסיבות לא ברורות אבל אנחנו יודעים ששכיחות אבני מרה גבוהה יותר בנשים. במקרים של מחלות דם מסוימות אבנים בדרכי מרה עשויות להופיע אצל ילדים. כאשר יש אבני מרה וכאבים מומלץ לנתח...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
18/08/2014

ניתוח כריתת כיס המרה

אחרי הניתוח מה יכולות להיות השפעת ההסרה על הגוף?
האים איבר זה חיוני לגוף ?
והאים יש השפעות שליליות על אותו חולה שהסיר את כיס המרה?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אין שינוי באיכות החיים אחרי כריתת כיס מרה. במיעוט המקרים יש נטייה מסוימת לשלשולים שבד"כ חולפת


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
14/08/2014

קפאין והשפעתו על כיס המרה

שלום,
לאחרונה אובחנה אצלי דלקת בכיס המרה וכעת אני נמצא תחת טיפול אנטיביוטי.
בבית החולים נאמר לי להקפיד בשבועות הקרובים על תפריט דל שומן עד לביצוע ניתוח להסרת כיס המרה.
להבנתי, נוזלי כיס המרה מסייעים גם לפירוק קפאין – האם עליי להמנע גם משתיית קפה בתקופה זו?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

 אין בעיה עם קפה. יש להימנע מארוחות גדולות ומזון שומני


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/08/2014

כיס מרה

לפני שבועיים עברתי ניתוח כריתת כיס מרה ואני רוצה לדעת אם הנרגילה מזיקה לניתוח ו גורמת לי להרגיש רע בגלל הניתוח ??

ד"ר שמואל אביטל

אין קשר אתה יכול להמשיך...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/08/2014

כיס מרה

שלום, איך אפשר להיפטר מאבנים קטנות בכיס המרה באופן טבעי
ושאלה נוספת- האם יש תרופה או כדור להקלה במצב של התקף לחץ וקוצר נשימה שנגרם כתוצאה מדלקת בקיבה או בגלל
אבנים בכיס מרה , מצב בו כל הגב, הצלעות והחזה פשוט כאילו נסחטים ומתכווצים

ד"ר שמואל אביטל

אין דרך להסיר אבנים ללא ניתוח.

אני לא בטוח שמה שתיארת קשור לסמפטומים של אבנים ולכן קשה להמליץ על טיפול ספציפי לסמפטומים שתיארת.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
09/08/2014

קשר בין בעיה בכיס מרה לכאבי גב

האם יש קשר בין בעיה בכיס נמרה וכין כאבי גב תחתון בצד ימין?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון לא.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
07/08/2014

כיס המרה

שלום ..
לפני שבוע עברתי ניתוח כריתת כיס מרה ו אני מרגישה בחילות לפעמים האם זה נורמאלי ? ואם כן מתי יעבור

ד"ר שמואל אביטל

נורמאלי ויעבור...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/08/2014

אבן בגודל 3 ס”מ בכיס המרה

בת 52, בבדיקת אולטרסאונד גילו אבן בגודל של 3 ס”מ בכיס המרה, יש לי כאבים קלים בצד ימין, האם במצב זה חובה לעבור ניתוח להסרת כיס המרה, האם ניתן להשאיר אתת האבן, האם השארת האבן היא מצב מסוכן, מה הסיכונים, האם ניתן להסיר את האבן בלייזר?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כשמדובר באבנים גדולות מומלץ על פי רוב להסיר את הכיס. אבנים גדולות עשויות ליצור סיבוכים לאורך זמן (כגון פיסטולה למעי).

ניתן להסיר את כיס המרה בגישה לפרוסקופית (מה שאת מכנה "לייזר").


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/08/2014

תרמתי כלית צד שמאל לפני חצי שנה (היה ידוע על אבנים רבות בכיס המרה לפי ה-CT) כעת יש לי כאבים

לפני חצי שנה תרמתי כליה שמאל. ב-CT לקראת התרומה ראו שיש אבנים בכיס המרה.
כעת יש לי כאב עמום באזור כיס המרה, ובאולטרסאונד רואים אבנים (כולל בגדול סנטימטר) והכיס מכווץ וכשאני אוהבת הרבה יש לי לפעמים כאבים קלים עם הקרנה לגב.
הכליה הנותרת כנראה גדלה במקצת.
מכיון שכיס המרה קרוב לכליה היחידה שנותרה לי, וחלפה רק חצי שנה מאז התרומה, אני מעדיפה לא לנתח שוב בשנה הקרובה. מצד שני כמובן לא רצויה דלקת כיס מרה כה קרוב לכליה היחידה שלי….מה עושים? בילירובין תקין ואין לי חום. לחץ דם שלי אכן נמוך מאוד.

ד"ר שמואל אביטל

יתכן והכאבים אכן קשורים לאבנים. עם זאת אם הסמפטומים קלים מאוד ואינן מעונינת בניתוח בקרוב אפשר לחכות . אם הכאבים יתגברו כדאי יהיה לבצע את הניתוח. כמובן אי אפשר להגיד בוודאות שלא תתפתח דלקת אך זה סביר לחכות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/08/2014

כיס המרה

לפני 5 ימים עברתי ניתוח כריתת כיס המרה האם זה אפשרי לאכול לחם לבן עם לבנה ?

ד"ר שמואל אביטל

כן בהחלט


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
03/08/2014

מיצי מרה בקיבה ופוליפ

אני סובלת מהתקפים של כאבי בטן בצד ימין המקרינים לגב. הכאבים הם כמו לחץ חזק מלווים בבחילות נוראיות.בזמן התקפה כדורים כמו ספסמלגין אינם עוזרים. ידוע זה שנים על פוליפ קטן בכיס מרה 4 מ’מ.הרופאים טוענים שאין צורך בניתוח. בבדיקת גסטרוסקופיה שעשיתי בשבוע נראו מיצי מרה בקיבה.יש לי גם קשיי עיכול גזים וחוסר תאבון. האם לדעתך יש בעיה בכיס מרה המצריכה ניתוח? אני בת 52

ד"ר שמואל אביטל

התשובה אינה חד משמעית. מה שנראה כפוליפ בכיס המרה יכול להיות גם אבן ואבנים עושות כאבים.

ממליץ להיבדק בזמן התקף - זה יכול לתת אינדיקציה האם הכאבים קשורים לכיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
01/08/2014

כירטת כיס מרה

מאז הניתוח סובלת מנפיחות של בטן, האם זה נורמלה? אם כן מתי זה עובר?

ד"ר שמואל אביטל

זו תופעה שכיחה שבד"כ חולפת אחרי מספר ימים


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/07/2014

כאבים בבטן

יש לי כבר 3 ימים כאבים בבטן ממש חזקים כמו צירים.ואני לא בהריון. ושמתי לב ביממה האחרונה שזה בעיקר לאחר האוכל. הרופאה נתנה לי כדורים להרגעת כאבי בטן וזה לא עוזר לי. האם זה יכול להיות אבנים בכיס המרה?

ד"ר שמואל אביטל

בהחלט אפשרי. ממליץ על ביצוע אולטראסאונד.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/07/2014

פוליפ בכיס מרה

שוב תודה דוקטור על תשובתך
אנו נעקוב כל חצי שנה כמובן ,
1.האם הפוליפ בדרך כלל גודל?
2. אם כן ז”א שצריך להיות מוכנים לעבור כריתת כיס מרה מתי שהוא כי יש סכנה
שיהפוך למשהו לא בריא ?
3. האם ניתן לצמצמו בדרך כלשהי

ד"ר שמואל אביטל

1. הוא לא תמיד גדל

2. כעיקרון אם עובר גודל של 1 ס"מ מומלץ לנתח

3. אין דרכים לצמצום הגודל שלו.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/07/2014

זמן החלמה לאחר ERCP

שלום,
לפני שבוע עברתי ERCP עקב צהבת חסימתית, הוציאו אבן ובוץ. הצהבת וגרד עז עדיין ממשיכים. כמו כן השתן צהוב, וביומיים באחרונים אני מרגישה סחרחורת, חוסר תאבון, ולעיתים בחילות. ( הבטן לא כואבת).
תוך כמה זמן אמורים לחלוף סימפטומים אלה?

ד"ר שמואל אביטל

בד"כ מספר ימים עד שבועות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/07/2014

שלום

לפני שבוע בערך התחילו לי כאבי בטן, כל פעם שאכלתי הייתי חייב לשירותים, ממש כאבה לי הבטן! אבל כשהייתי בשירותים היה לי קשה מאוד להוציא את הצואה, ויצאו לי רק גושים קטנים רכים עם גושים לבנים עליהם. בהמשך התחיל לשרוף לי מסביב לפי הטבעת ולגרד ממש!
אחרי שבוע יש לי פחות כאבי בטן, העניין של הצואה התעדן אבל עדיין מאוד מגרד לי.
בנוסף, אחרי שבוע וחצי מאז שהתחיל הכל- היום- התחיל לשרוף לי מאוד השתן! ובמהלך היום בלי שאני שם לב יוצא לי נוזל צהוב עכור דליל כזה.. רק שאני הולך לשירותים/מקלחת אני שם לב לזה שיצא נוזל על התחתון, ושאני לוחץ על הפין אז יוצא עוד נוזל כזה. מה יש ליייי? :(

ד"ר שמואל אביטל

קשה לדעת לפי התיאור ממה אתה סובל. נשמע כמו משהוא זיהומי. ממליץ לגשת לרופא המשפחה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
13/07/2014

כיס המרה

זמן ניתוח ליזר

ד"ר שמואל אביטל

אני מניח שהשאלה היא מה זמן הניתוח להוצאת כיס מרה בגישה לפרוסקופית. כעיקרון זה סדר גודל של שעה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/07/2014

כיס המרה

אני מרים ששלחתי אליך קודם על פוליפים בכיס המרה אתה אמרת שאם הפוליפ יותר מ 1ס״מ צריך כריתת כיס המרה אבל בבדיקה התשובה היתה פוליפים בכיס המרה לא אמרו את הגודל של הפוליפים מה זה אומר שיש סכנה על אימא שלי? ותודה לך

ד"ר שמואל אביטל

אני לא סבור שיש סכנה. אם לא ציינו את גודל הפוליפים סביר שהם קטנים. כדאי בכל מקרה לברר מול מי שעשה את הבדיקה מה גודל הפוליפים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/07/2014

כיס המרה

מספר פוליפים בכיס המרה זאת בדיקת לאימא שלי רוצה לדעת אם זה מסוכן ויכול להיות שזה סרטן בגלל שיש מספר פוליפים

ד"ר שמואל אביטל

אם גודל הפוליפ אינו עולה על 1 ס״מ יש צורך במעקב בלבד. הסיכוי שזה סרטן הוא אפסי. במידה וגודל פוליפ בכיס מרה הוא יותר מ 1 ס״מ אז מומלץ להסיר את כיס המרה כי זה עלול בעתיד להתפתח לגידול.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/07/2014

ercp

היי..בו זוגי עבר אתמול הוצאת אבן מצינור כיס המרה דרך(ercp ) לאחר הבדיקה היה יום שלם בצום ללא כאבים או תופעות אחרות..
הוסבר שהאבן תצא בצואה, תוך כמה זמן זה קורה?
האם יש כרגע סכנה כלשהי? או שזה בסדר?
אודה לתשובתך

ד"ר שמואל אביטל

האבן תצא בצואה והוא לא יחוש בזה. כעיקרון יוצא ביציאות הראשונות. אין סכנה כרגע בהנחה שהפעולה עברה ללא בעיות. עם זאת יצטרך בן זוגך לעבור ניתוח להוצאת כיס המרה (במידה ולא נותח כבר)


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
08/07/2014

אבנים בכיס המרה

שלום, יש לי שתי אבנים בכיס במרה בגודל 13 מ”מ.
עברתי ניתוח להוצאת התוספתן ואז התגלו גם האבנים.
האם מומלץ לעבור ניתוח להוצאת האבנים?

ד"ר שמואל אביטל

במידה והאבנים זה ממצא מקרי ואינך סובל מכאבים או דלקות אין סיבה להסיר את כיס המרה


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
01/07/2014

כאב

כואב לי מתחת לחזה בצד ימין כעב פנימי ..מה זה ?

ד"ר שמואל אביטל

קשה לדעת..

תלוי אם זה כאב התקפי או קבוע ואילו סמפטומים מתלווים אליוו. ממליץ להיבדק אצל רופא המשפחה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/06/2014

ניתוח כריתת כיס מרה לבן-83 עם עבר קרדיולוי [מעקפים וצינתורים] וניורולגי [אישפוז בלבד]

לאחר התקפה ואישופז ואיבחון אבן גדולה ומצב “טרום ניתוח” הכרוך בבדיקות [רבות מאוד ואישורים מכל הרופאים הרלוונטים ועדיין ללא סיום כל הבדיקות, ובינתיים מצב בלתי נסבל של התקפ ל”ד גבוה [190/80] וסבל קוגנטיבי מחפיר ו-3 אישפוזים ליום-יומיים שלושה בשל תלונות כנ”ל, השאלה: האם יש סכנה בהקדמת הניתוח לפני ייצוב מצבי הרפואי ל’נורמלי’ וכמה זמן השהות [הרפואית] לניתוח אם בכלל. האם בהתייעצות רפואית אוכל לגבש דעה אמיתית על מצבי, כי כיום אני במצב “אין לי מושג קלוש מה מצבי”. אלי מייזליש

ד"ר שמואל אביטל

ראשית לא כדאי להקדים את הניתוח עד להערכה מלאה של המצב הרפואי. שניתן , במצב של דלקת פעילה ניתן להכניס נקז לכיס המרה עד לניתוח (בד״כ בדלקת פעילה). כעיקרון ניתן יהיה לגבש הערכה ברורה לגבי המצב הרפואי ולבנות תוכנית ברורה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/06/2014

אבנים בכיס המרה

האם esr 66
ו ggt 99
יכול להראות שמתפתחת דלקת בכיס המרה או בכבד
כאשר כבר מספר שנים ב us
רואים הרבה מאוד אבנים קטנות
והאם ב us
אפשר לראות אם יש דלקת או שאבן נתקעה בצינור ?
והאם יש אפשרות לטפל באבנים בכיס המרה
ללא ניתוח ?
אני מודה לך מאוד
שיר

ד"ר שמואל אביטל

בדיקת אולטראסאונד היא חשובה. היא יכולה להעיד על סימני דלקת וכן לרמוז על אבן בצינורות. ממליץ לבצע. במידה ויש צורך בפיתרון אז ניתוח זו הדרך היחידה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/06/2014

אבנים בכיס המרה

שלום רב
אני בת 57,יש לי אבנים בכיס המרה מספר שנים . באולטרה סאונד הרבה אבנים קטנות,
היום קמתי עם בטן ממש נפוחה ,שלשול ממי , בחילות ,עילפון
הרופא משפחה אמר שזה קלקול קיבה, אני מקשרת את זה עם כיס המרה
בבדיקות דם השבוע שקיעת דם 66, gGT 99,כולסטרול 290 לא מטופל בתרופות שנים.
האם יתכן שיש סתימה בכיס המרה וזו הסיבה לשלשול ולנפילות ?
סובלת גם מקנדידה שגורמת לנפיחות נוראית בבטן
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל
  • כל מה שתיארת הם סימפטומים שלא קשורים לאבני כיס מרה. נראה לי שרופא המשפחה צודק...

ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
26/06/2014

פוליפ בכיס מרה

ד”ר תודה על תשובתך המהירה ואכן נעקב אחרי הפוליפ האם יתכן שהוא ישר באותו גודל או שבדר”כ זה גודל?,אני אף שמחה שאין קשר להשמנה
בקשר לשאלתי השניה שבעלי נפטר מסרטן מע י גס האם יש קשר ליצירת פוליפים בגופ,
או לעשות איזשהו מעקב גנטי אשמח אם תתקשר 050-6222238
בברכה
אורלי רביב

ד"ר שמואל אביטל

אורלי שלום

כדאי לעקוב באולטראסאונד אחת ל 6-12 חודשים.

אין קשר בין פוליפים בכיס המרה לפוליפים במעי או סרטן המעי הגס.

אני לא סבור שיש צורך בבירור גנטי כלשהוא.

 


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/06/2014

בבדיקות בטן עליונה ותחתונה – אבנים קטנים בכיס המרה וכבד שומני

שלום רב. בעקבות כאב עז בבטן צד שמאל מתחת לחזה , כאב שבא בהתקפים ונמשך מספר שעות, ובהמשך מקרין לגבעברתי בדיקות אולטרה סאונד בטן עליונה ובטן תחתונה. נמצא אבנים קטנים בכיס המרה וכבד שומני. רק שהכאב בצד שמאל ולא ימין. האם יכול להיות שיש קשר בין הממצאים לכאב? אני עברתי ניתוח קיצור קיבה לפני 4 שנים האם זה יכול להיות קשור? בדיקת הטחול והלבלב והכליות תקינות

ד"ר שמואל אביטל

כאב בצד שמאל אינו אופיני לאבני מרה. עם זאת ממליץ על בדיקת תפקודי כבד .במידה והיו התקפי כאבים נוספים. כמו כן ממליץ להתייעץ עם גסטרואנטרולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
22/06/2014

אבנים בכיס מרה

שלום שמי מרינה ואני כבר כעשר שנים חולה במחלת ה”קרוהן” ליפני כחצי שנה גילו לי אבנים בכיס מרה בגודל של כ8מ”מ. השאלה שלי זה האם אני צריכה ניתוח או אפשר להימנע? ה

ד"ר שמואל אביטל

במידה והאבנים אינן גורמות לסימפטומים אין שום סיבה לעבור ניתוח . האבנים יכולות להישאר בכיס המרה ולא לגרום לכאבים. אם בעתיד האבנים יגרמו לכאבים או דלקות אז מומלץ יהיה לעבור ניתוח


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/06/2014

סיבות נוספות להרחבה?

מעבר לאבנים בדרכי המרה איזה עוד סיבות יש להרחבה?

ד"ר שמואל אביטל

יש סיבות נוספות הקשורות לחסימה של הצינורות באזורים מסוימים. כדאי לעשות בדיקה לתפקודי כבד ולהחליט אחר כך אם צריך בירור נוסף.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/06/2014

לא שלחו אותי לגסטרו

אתה ממליץ לבקש לראות גאסטרו?? כי הרופא לא שלחה אותי

ד"ר שמואל אביטל

כן. מומלץ.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
18/06/2014

נימצא לי 23.65 בנשיפה

לאחר נטילה האנטיביוטיקה משלושת הסוגים עדין לא חל שיפור הבטן במצב נפוחה כאבים לא חזקים אבל מציקים מה זה עוד יכול להיות תודה

ד"ר שמואל אביטל

זה גם יכול להיות מעי רגיז. ממליץ לחזור לרופא גסטרו המטפל.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
עמוד 1 מתוך 41234

שאלות נוספות בנושא: אבנים בכיס המרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים