אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה מהוות את המחלה הנפוצה ביותר של כיס המרה, תופעה זו תוקפת כרבע מהאוכלוסיה בעולם המערבי בשלב כלשהו בחייהם. הטיפול המקובל בימינו הוא ביצוע ניתוח כיס מרה, ניתוח שהפך בשנים האחרות לפשוט הרבה יותר מבעבר, כתוצאה משימוש בשיטת הניתוח הלפרוסקופית – שיטה מתקדמת המאפשרת הסרה של כיס המרה בשלמותו, ללא הצורך בפתיחת הבטן.

ד”ר שמואל אביטל מתראיין בנושא אבנים בכיס המרה בתוכניתו של פרופ’ רפי קרסו

מהן אבנים בכיס המרה וכיצד הן נוצרות?

המחלה הנפוצה ביותר שמאפיינת את כיס המרה היא היווצרות “אבנים” בתוכו, מחלה זו נקראת כולליתיאזיס. לעיתים נוצרת אבן גדולה אחת ולעיתים נוצרות מספר אבנים קטנות. גודל האבנים יכול לנוע בין מילימטר בודד למספר סנטימטרים.

כשלושה רבעים מהאבנים שנוצרות בכיס המרה מורכבות בעיקר מכולסטרול. נוזל המרה הוא נוזל שמופרש מהכבד, והוא מכיל תערובת של מספר חומרים, בהם כולסטרול, אשר מאפשרים התמוססות של שומן. לעיתים, אותם ריכוז החומרים משתנה באופן כזה שהכולסטרול, שמתמוסס באופן נורמלי בנוזל המרה, אינו מתמוסס בו לחלוטין, ומתגבש לאבנים. קצב היווצרות האבנים תלוי בכמות הכולסטרול המופרשת מהכבד, וכמות החומרים הממסים.

הרבע הנוסף של אבני המרה הם אבנים העשויות בעיקר מסידן, או משילוב של סידן וכולסטרול. אבנים מסוג זה נוצרות כתוצאה משילוב של חומר המכונה בילירובין המופרש מהכבד, חומצות שומן וסידן.

לסוגי אבנים אלו צבעים שונים, וניתן להבחין בניהם בעין כאשר האבנים מוצאות מן הגוף. תהליך היצירה של אבני מרה העשויות סידן מואץ לעיתים גם ע”י חיידקים שגורמים לזיהום בכיס המרה. זיהום זה עשוי לגרום לשחרור יותר בילירובין מהכבד, שמאיץ את יצירת האבנים, או לשינוי הרכב נוזל המרה באופן שגורם לשקיעה רבה יותר של כולסטרול.

סרטון בנושא היווצרות אבנים בכיס מרה

בקרב מי מופיעות אבנים בכיס המרה?

כרבע מהאוכלוסייה בעולם המערבי יפתח בשלב מסוים בחייו אבנים בכיס המרה, אך רובה של אוכלוסייה זו לא תפתח תסמינים בעייתיים כלל, ותוכל להמשיך לחיות עם אבנים אלה לאורך כל חייהם.

היווצרות אבנים בכיס המרה היא תופעה נדירה מאוד אצל ילדים, ולכן אם תופעה זו אכן קרתה אצל ילד, כדאי לבדוק האם קיים גורם ספציפי שהביא להיווצרות האבנים – כמו זיהום. אבנים בכיס המרה תוקפות נשים, בהיקף משמעותי יותר מגברים, בעיקר בגילאי הפוריות, כאשר נשים בהריון סובלות מיותר תסמינים כתוצאה משינויים הורמונליים שמשפיעים על כיס המרה ואופן תנועתו. בנוסף, הלחץ שנוצר על חלל הבטן כתוצאה מהתפתחות העובר משפיעה אף היא על הסימפטומים, ועשוי לגרום להחרפה בכאבים.

אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה

מהם הסימפטומים של אבנים בכיס המרה?

מרבית האנשים הסובלים מאבנים בכיס המרה אינם סובלים מתסמינים כלל, לעיתים עד לסוף חייהם. תופעה זו מכונה “אבני מרה שקטות”. עם זאת, מיעוט מהאנשים מפתחים כאבים בצד ימין של הבטן העליונה או החזה התחתון לעיתים עם הקרנה לאיזור הגב, תופעה זו מתפתחת בדרך כלל כאשר האבנים מגיעות לגודל גדול משמונה מ”מ. לעיתים כאבים אלו מלווים בתחושת בחילה והקאות, תופעות שבדרך כלל נמשכות בין חצי שעה לכמה שעות. לעיתים יחושו החולים תחושת כאב גם בין השכמות, באופן שדומה לכאב הנובע מתופעת האבנים בכליות. תחושת הכאב בחזה מופיעה בדרך כלל אחרי אכילת מזונות שומנים במיוחד, ומופיעה כמעט תמיד בלילה. באופן פיזיולוגי, לאחר ארוחה, כיס המרה מקבל “הוראה” להתכווץ ולהזרים את תוכנו, נוזל המרה שנאגר בו אל המעיים, כאמור המרה מסייעת לספיגת חומרים מסיסי שומן. כאשר קיימות אבנים בכיס המרה, הן עלולות לנוע עם זרם המרה ולהיתקע בפתח כיס המרה. במקרה זה כיס המרה מתכווץ כנגד התנגדות, ואז נוצר הכאב האופייני בבטן העליונה, בד”כ בצד ימין.
לאחר פרק זמן מסוים שריר דופן כיס המרה נחלש, ההתכווצות פוסקת ובהרפיית הלחץ האבן משתחררת וה”פקק” נפתח, מה שמביא להקלה בכאב. במצב זה מומלץ לטפל בכיס המרה בהקדם כדי למנוע התקפים כואבים וכדי למנוע אפשרות של התפתחות דלקת המהווה בעיה חמורה יותר.

ניתן לשים לב שבניגוד לסוגים אחרים של כאבים במערכת העיכול, לא מרגישים הקלה לאחר הקאה, שימוש בשירותים, או תרופות נגד צרבות. מלבד הצורך הברור בהתייעצות עם רופא וקבלת טיפול מתאים, מומלץ כתוצאה מסימפטומים אלו להימנע ממזונות שומניים, כדי למנוע התפתחות סימפטומים אלו. המלצות תזונתיות ניתן לקרוא במאמר העוסק בתזונה ואבנים בכיס המרה.

סימפטומים נוספים לאבנים בכיס המרה הם נפיחות בבטן, גזים, גיהוקים, ובעיות בעיכול. במקרים חמורים עלולה להתפתח צהבת, הנובעת מחסימה של כיס המרה, ויכולים להופיע סימפטומים של צואה בהירה, שתן כהה, רגישות באיזור הכבד וחום.

מהם הסיבוכים של אבנים בכיס המרה?

בהימצאות אבנים בכיס המרה קיימים סיכונים בנוסף לאותם כאבים בבטן העליונה או בחזה התחתון. לעיתים האבנים חוסמות מעבר של נוזל המרה, ועלולות להביא בכך לדלקת לדלקת בכיס המרה עצמו, בכבד, או בלבלב. דלקות אלו עלולות להיות מלוות ביצירת מוגלה, או ליצירת נמק בכיס המרה שעלול לגרום לקרע בכיס, ולפיזור תוכנו הדלקתי בחלל הבטן. כל אחד ממקרים אלו הוא מקרה המצריך טיפול חירום בתחילה באמצעות טיפול אנטיביוטי ולאחר מכן באמצעות טיפול ניתוחי. אי טיפול עלול להוביל לפגיעה בתפקוד הלבלב והכבד ואף למוות. דלקת זו מכונה כולדוכוליתיאזיס, והיא עיקר הסיבה לכך שהטיפול באבנים הוא חשוב, ואין להזניחו, מלבד הכאבים ואי הנוחות שנגרמת לחולים.

סיבוך נוסף שנובע מאבנים בכיס המרה הוא מעבר של אבן דרך דרכי המרה אל המעי וחסימה של המעי. זהו מצב שנקרא “אילאוס“, ופתרונו נעשה לעיתים אך ורק ע”י ניתוח.

אבנים בכיס מרה - עשויות שילוב של כולסטרול, סידן ובילירובין

אבנים בכיס מרה – עשויות שילוב של כולסטרול, סידן ובילירובין

כיצד מאבחנים אבנים בכיס המרה?

בזמן התקף של כאב בחזה התחתון או בחזה העליון הנובע מאבנים בכיס המרה נוצרת בדרך כלל נפיחות ורגישות באיזור הכיס, נפיחות זו יכולה להיות מורגשת במגע ע”י הרופא, לכן, אם אתם חשים את אותם כאבים שתוארו, פנו מיד אל הרופא לאיבחון.

אם התפתחה דלקת בכיס המרה או בכבד, ניתן לחוש במאפיינים של דלקת – חום ולחץ דם נמוך. במקרה של דלקת בכבד ניתן לשים לב להתפתחות צהבת.

האבחון הסופי של אבנים בכיס המרה נעשה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד פשוטה, במהלכה ניתן לבדוק קיום אבנים ואת מידת חומרת המצב.

הרופא יפנה אתכם לבדיקה זו אם יחשוד שמדובר באבנים בכיס המרה, אל תהססו לשתף אותו במחשבותיכם ותחושותיכם. כל אלו יסייעו באיבחון נכון של המצב ובהתאמת הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

כיצד מטפלים באבנים בכיס המרה?

קיימות מספר אפשרויות מקובלות לטיפול באבנים בכיס המרה, כאשר האפשרות המקובלת ביותר היא ביצוע כריתה של כיס המרה. ד”ר שמואל אביטל, כירורג בכיר המומחה בניתוחים מסוג זה, ממליץ במיוחד על השיטה הלפרוסקופית, שמאפשרת החלמה מהירה יותר ופשוטה יותר. כל האפשרויות הללו מפורטות בעמוד ניתוח כיס מרה, חשוב מאוד להכיר את האפשרויות, ולוודא שהרופא יקבל את ההחלטה על סוג הטיפול המתאים בהתאם למצבכם הרפואי, רגישויותיכם, גילכם ופרמטרים אחרים שיבדקו על ידו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

212 שאלות גולשים בהמשך העמוד

04/04/2014

בהמשך לשאלה הקודמת

בהמשך לשאלתי אמרת שסביר להניח שיש אבנים קטנות. אך אם הדלקת חלפה והכל תקין האם עדיין אני צריכה לבצע ניתוח

ד"ר שמואל אביטל

כן בהחלט. במידה והייתה דלקת יש סיכוי טוב שתחזור ובנוסף עלולים להיות סימפטומים נוספים שקשורים לאבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/04/2014

דלקת בכיס מרה שנרפאה

שלום דוקטור. לפני שבועיים גילו לי דלקת חריפה בכיס מרה. לאחר 10 ימים של טיפול אנטיביוטי עשיתי אולטרסאונד והכל היה תקין. התשובה של האולטרסאונד: כיס מרה- גודל רגיל דופן לא מעובה ולא הודגמו אבנים. דרכי מרה- אינן מורחבות. השאלה שלי איך נוצרה דלקת אם לא היו אבנים והאם עדיין אני צריכה לבצע ניתוח?

ד"ר שמואל אביטל

סביר  להניח שיש אבנים רק שהן קטנות מידי ולא ראו אותן באולטראסאונד.

ממליץ על ביצוע אולטראסאונד אנדוסקופי הבודק את כיס המרה ויכול לאתר אבנים קטנות.

ניתן להפנות אותך במסגרת הרפואית בה אנו עובדים


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/04/2014

כאב בבטן העליונה בצד ימין אבל רק בלחיצה

לאשתי יש כאב בצד ימין בבטן העליונה אבל הכאב הוא רק אם לוחצים עם היד על המקום ללא הנגיעה אין כאב כלל האם זה יכול להיות אבנים בכיס המרה או שאולי גרוע מכך גידול

ד"ר שמואל אביטל

זה לא נשמע כמו סימפטומים של אבני מרה וגם לא של גידול..

צריך לברר בדיוק כמה זמן זה נמשך , האם יש תופעות נלוות ולדעתי מומלץ להיבדק בשלב ראשון אצל רופא המשפחה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/04/2014

צבע אבן שנמצאה בכיס מרה

שלום, אני בת 29, עברתי ניתוח להוצאת אבן בכיס מרה ואת הכיס מרה בעצמה, לאחר בדיקה פתולוגית נמצא כי האבן שנמצאה בתוכי הייתה בצבע ירוק, במכתב בדיקה פתולוגית נמצא כיס מרה במימדים 2.53X9.5 ס”מ. נסיובית גדושה, דופן בעובי עד 0.4 ס”מ, רירית חומה עם איזורים דמוי תות שדה, בחלל אבן ירוקה גדלה.
1X
מספר קסטות: 1
מה זה אומר אם הייתה לי אבן בצבע ירוק גדולה בכיס מרה?

ד"ר שמואל אביטל

זה אומר שהייתה אבן ועכשיו גם האבן וגם כיס המרה בחוץ והבראת...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/04/2014

אבנים בכיס מרה- עדכון

היי סליחה יש לי עדכון לגביי השאלה הקודמת,
קבלתי עכשיו את התוצאות ואני מצטטת:
הכבד ללא ממצא פוקלי, הסננה שומנית דיפוזית קלה .
כיס המרה מכיל אבן 0.8 ס”מ, ללא סימני דלקת .
דרכי המרה החוץ ותוך כבדיות אינן מורחבות .
הלבלב ללא ממצא גס .
הטחול אינו מוגדל .
שתי הכליות ללא עדות לגוש , אבן או הדרונפרוזיס .
רטרופריטנאום עליון חופשי .
אין נוזל חופשי בבטן

חוות דעתך.
תודה רבה!

ד"ר שמואל אביטל

התשובה נשארת בעינה... אבן שגורמת לכאבים וכדאי לנתח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/04/2014

אבנים בכיס מרה

שלום
אני בת 28, סובלת מזה כשבועיים מכאבי בטן- לסרוגין, בעיקר בצד ימין.
הרופא היפנה אותי לבדיקת US איברים וגילו לי אבן בכיס מרה בגודל של 8 ס”מ.

כיצד עליי לנהוג עכשיו?
אציין שהכאבים שאני סובלת כרגע- הם ניסבלים, זה תוקף אותי פעמיים ביום למשך חצי שעה.
האם כדאי להמשיך ככה?

תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

לא כדאי להמשיך כך.

סביר להניח שהכאבים קשורים לאבן.

מומלץ לעבור ניתוח של כיס המרה. האבן בכיס עשויה לגרום לסיבוכים גם מעבר לכאבים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
01/04/2014

דלקת בכיס מרה

שלום ד״ר. אני בת 26 חודש וחצי לאחר לידה ולאחר כאבים במותן שמאל ומתחת לחזה והקרנות של הכאבים לגב גילו אצלי דלקת הכיס מרה. עוד מעט אני מסיימת אל הטיפול האנטיביוטי. השאלה שלי מתי אוכל לבצע את הניתוח לכריתת כיס מרה הכי מוקדם לאחר הטיפול. והאם זה מסוכן כי אני מאוד מפחדת

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון מספר שבועות. בד"כ 6 שבועות אך אפשר קודם לכן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
30/03/2014

אבנים בכיס המרה

שלום:
אני בת 28 בפרואר עשיתי צילום ct גילו אבנים בכיס המרה . האמת אני לא סובלת מהתקפים הם התגלו באקראי. עקב כאב עמום בצד ימין. הרופא חשבה בגלל האבן שהיתה בכליה ימין.
התיעצתי עם כמה רופאים. חלק המליץ על ניתוח וחלק אמר שזה לא דחוף ונתנו לי רווהול.
מה דעתך . אני מפחדת מנתוחים . על מה אתה ממליץ האם יש אנשים בגילי שגלו אצלם אבנים בכיס המרה. אני מודאגת מאוד
תודה

ד"ר שמואל אביטל

במידה ולא סבלת מהתקפי כאבים או דלקות אין סיבה להתנתח. יש כ 70% סיכוי שלא תזדקקי לניתוח בעתיד.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/03/2014

בהמשך

שלום
אימי סובלת מכאבי בטן
אחי מספר שרואה אותה במספר אירועי עילפון והקאות
אני יודעת שיש לה אבנים בכיס מרה שעד כה לא גרמו לכאב כזה חד ולסימפטומים כאלו אך כנראה שיהיה צורך להסירן
היא מטופלת בקומדין
האם סימפטומים אלו יכולים להיות קשורים לבנים בכיס מרה
ממה מתחילים ולמי פונים
האם לגסטרו או לכירורג

***זו תשובתך לשאלתי -

יכול להיות.

כדאי לקחת בדיקות דם לאנזימי כבד, ואולטראסאונד. עם זאת צריך להיבדק על ידי רופא משפחה ולהבין בדיוק את הארועים שתיארת לוודא שאין בעיה אחרת.

רציתי לשאול – -

אימי ביצע אולטראסאונד לפני חודש בו היה רשום שיש אבנים קטנות כאשר אתמול ביצעה במיון ונאמר לה שיש לה אבן גדולה שיש להסיר
לשאלתי כיצד יכולה להיות כזו שונות נאמר לי שזה תלוי במי שבודק

אם כך האם יש בדיקה מהימנה ויותר חד משמעית
האם סיטי יכול לעזור ??
תודה על התייחסותך.

ד"ר שמואל אביטל

זה באמת תלוי בבודק ובזמן הבדיקה (לפני או אחרי אוכל).

אין צורך ב סי טי לאבחנה של אבנים.

במידה וחושבים שיתכן ויש בעיה אחרת שמקורה לא באבנים אז כדאי לעשות סי טי.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/03/2014

כאבי אבנים ללא אבנים.

שלום.
לפני כחמישה חודשים עברתי ניתוח להוצאת כיס מרה.
היו כאבים לאחריו אך לא כמו של האבנים ולפני כחודש חזרו הכאבים של האבנים!
באחד ההתקפים פניתי לבית חולים ושם עשו לי בדיקת דם ותפקודי הכבד היו גבוהים אך חוץ מזה הכול היה תקין וגם באולטרסאונד לא ראו משהו לא תקין.
שוחררתי עם הפנייה לבדיקת תפקודי כבד חוזרים אך הם עדיין היו גבוהים.
עלי לציין שלפני הניתוח תפקודי הכבד שלי עלו ל900 וליותר.
מה עלי לעשות?
תודה

ד"ר שמואל אביטל

יתכן ומדובר ברסיס אבן בצינורות המרה. במידה והסמפטומים ממשיכים כדאי לבצע בדיקת הדמייה של צינורות המרה (אולטראסאונד אנדוסקופי או MRCP - שזה בדיקת MRI של צינורות המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
21/03/2014

כאבים בצד ימין

יש לי כאבי בצד ימין של הצלם ממש בפינה עשיתי אלטרסאונד וגם irmוגם סקר ומצאו שיש לי מיומה בכבד הרופא טוען שזה לא מה שעושה לי את הכאב אני כל חצי שנה עושה בדיקות כדי להראות אם זה לא גדל וברוך השם לא אבל יש לי כאב בצד השמיני למעלה וגם מדי פעם דקירות מאוד חזקות שבאות מי הגרון עד לאזור הזה של הכאב הייתי מאו רוצה לדעת מה זה ולמי ליהנות תודה

ד"ר שמואל אביטל

המנגיומה בכבד היא חסרת משמעות ואינה גורמת לכאבים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/03/2014

כואב לי בצד ימין ואני משלשלת

אני משלשלת כבר יומיים מרגישה שכול הבטן עובדת רעשים וכואב לי בצד ימין אינני יכולה להגדיר את הכאב עם הקרנה למותן האם זה דלקת כיס מרה
או כבד או?

ד"ר שמואל אביטל

זה לא נשמע כמו אבני מרה ולא כמו בעיית כבד.

כדאי להיוועץ ברופא המשפחה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/03/2014

כאבים כמו של כיב קיבה ואבנים בכיס המרה

שלום רב. יש לי אבנים בכיס המרה שמפריעות לי אך אין כאבים משמעותיים מצד שני אני סובלת מכאבים ברום הבטן מסוג כיב קיבה/אולקוס. האם הכאבים ברום הבטן נובעים מאבנים בכיס המרה או שזה לא קשור לאבנים. אודה על תשובתך.

ד"ר שמואל אביטל

הכאבים עשויים לנבוע מהאבנים. עם זאת כדאי גם לבצע בדיקות של הקיבה (לדלקת) כי זו גם אבחנה אפשרית. הבדיקה המומלצת היא בדיקה לחיידק ההליקובקטר או גסטרוסקופיה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/03/2014

כיס מרה

שלום רב,
בעקבות כאבים חזקים בצד ימין של החזה ובשכמה הימנית , נשלחתי על ידי רופא המשפחה לביצוע לאולטרא סאונד בטן עליונה. ממצאי הבדיקה : כבד-בעל מרקם תקין , טחול-לא מוגדל הומוגני , כיס מרה-מכיל אבנים מרובות דפנותיו אינם מעובים , דרכי מרה-תוך וחוץ כבדיות אינן מורחבות , לבלב- בגודל ומרקם תקין . סיכום :Cholelithiasis
רופא המשפחה ממליץ לי על ניתוח לכריתת כיס המרה .
האם במצב כזה זו האופציה הטובה שקיימת ? יש לציין שאני בן 62 , אף פעם לא נותחתי ולא עברתי הרדמה כללית . אני מהסס מאוד ומתקשה בקבלת החלטה . תודה

ד"ר שמואל אביטל

ההמלצה היא כריתת כיס מרה. אין טיפול חילופי. הסיכוי להתקפים חוזרים ולסיבוכים הוא גבוה... כעיקרון זה לא ניתוח מורכב וניתן לעשות אותו בגישה לפרוסקופית.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/02/2014

אי נוחות עם כאבים קלים מעל חצי שנה באיזור בטן עליונה צד ימין מתחת לצלע

שלום רב
כמעט שנה אני סובל מאי נוחות עם כאבים קלים באיזור בטן עליונה צד ימין מתחת לצלע, זה מחמיר יותר שאני נתון למצב של לחץ או עצבים, זה הפך להיות דבר שבשגרה וזה ללא ספק הורס לי את איכות החיים SOS !!!
חשוב לציין שעברתי בדיקת קולונוסקופיה MRI בטן ולאחרונה גסטרוסקופיה שמבדיקה זו לקחו לי ביופסיה שעד ליום זה אין תשובה. אני בחור בן 30 רחוק מלסבול מעודף משקל (רזה) , לא מרבה לעשות פעילות גופני. יש לי היסטוריה במשפחה של סרטן הלבלב. דוקטור אני משווע לדעת האם אתה יכול לעזור לי לפתור או לפחות למקד את הבעיה ממנה אני סובל. תודה בני

ד"ר שמואל אביטל

קשה להגיד מה הסיבה למה שתיארת. וחשוב לדעת אם ממצאי ה MRI היו תקינים . האם בוצע אולטראסאונד לוודא שאין אבנים בכיס המרה ?

חשוב לראות מה הייתה תשובת הביופסיה מהקיבה . במידה והייתה ביופסיה חיובית לחיידק הליקובקטר יש לזה טיפול טוב.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/02/2014

בת 49 האם לנתח ולהוציא כיס מרה?

גילו לי לפני כ12 שנה אבן אחת בגודל כמעט 2 ס״מ בכיס המרה. לא היו לי כאבים ובבדיקות us דרכי המרה והכבד אינן מוגדלות. לפני כשלוש שנים חוויתי אחרי אכילה כאבים בצד ימין ובבדיקת us התגלתה אבן נוספת קטנה. מאז לא חוויתי כאבים. בימים האחרונים חוויתי במשך מספר ימים בטן נפוחה הרבה גזים בחילה וצואה רכה צהובה חוסר תאבון ללא כאבים מידי פעם כאב מעומעם בצד ימין שאלתי האם צריך לנתח?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון הגישה היא לנתח כאשר יש אבני מרה סמפטומטיות. להערכתי יתכן ויש קשר בין הסמפטומים לבין האבנים כך שכדאי לשקול התערבות כירורגית.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
22/02/2014

טיפולים אלקנטיביים לבעיית אבנים בכיס המרה, כמו דיאטה והתנהגות

האם ניתן לטפל באמצעות חליטת צמחים או מזון מסוים להמסת אבנים בכיס המרה?

ד"ר שמואל אביטל

ממש לא. אין דרך ידועה להמיס אבני מרה. במידה והאבנים סמפטומטיות יש צורך בכריתת כיס המרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/02/2014

כאבי בטן מתחת לחזה ועצירות נוראית!

בתאריך 20.1.14 עברתי ניתוח להסרת כיס מרה בלפרסקופייה.
כמעט למן הימים הראשונים שלאחר הניתוח סובלת מכאב בטן’בחלק האמצעי מתחת לחזה,
המלווים בעצירות קשה, גזים, וחוסר יכולת ליציאה טבעית. לכן נעזרת בכדורים מצמחים.
גם לאחר שמצליחה לתת צואה עם הכדורים, כאב הבטן לא פוסק וסובלת גם מחוסר תיאבון.

ד"ר שמואל אביטל

לפעמים יש תופעה חולפת של עצירות אחרי ניתוח לפרוסקופי. ממליץ להשתמש בתכשירים נוגדי עצירות ולאכול כלכלה עשירה בסיבים עם שתייה מרובה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/02/2014

נתוח כריתת כיס המרה

שלום ד”ר,האם אתה מנתח גם באסותא ת”א או ראשל”צ דרך קופ”ח מכבי?

ד"ר שמואל אביטל

כן. דרך מכבי זהב.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
11/02/2014

עהרתי ניתוח כיס מרה לפני 4 חודשים

שלום, אני בת 17 ולפני 4 חודשים אני עברתי ניתוח כריתת כיס מרה. בשבועיים האחרונים אני סובלת מכאבים עזים במקום שבו הנה כיס המרה)כמו שהרגשתי בהתקפים שהיו לי). בנוסף כל דבר שאנע אוכלת גורמים לי לבחילות והקאות. האם זה נורמאלי? ואם לא מה אפשר לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

זו לא תופעה אופינית ואת צריכה להיבדק. ממליץ על בדעקת כירורג, אולטראסאונד בטן ובדיקת דם לתפקודי כבד.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
07/02/2014

כאב ועצירות

שלום עברתי לפני כעשר שנים ניתוח להוצאת כיס המרה עקב אבנים, אולם עדיין יש לי כאבים מידי פעם בצד ימין ועצירות האם יש קשר או לבדוק מחלות אחרות” תודה עליזה

ד"ר שמואל אביטל

לא סביר שיש קשר בוודאי לא לעצירות. ממליץ לבדוק כיוונים אחרים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/02/2014

שלושה פוליפים בגודל של חצי ס”מ בכיס מרה

ד”ר שמואל אביטל,
תודה על תשובתך.

האם יש אפשרות שהבחילות נובעות ממצב סוכר לא מאוזן?היא מטופלת בכדורים לסוכר ובדיקת ההליקובקטור יצאה שלילית.
האם מומלץ לחזור על הבדיקה?

ד"ר שמואל אביטל

בהקשר זה ממליץ להיוועץ עם רופא המשפחה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/02/2014

אבנים בכיס המרה

בהמשך לתשובתך אני מבינה שבכל המקרים יהיו כאבים בבטן ובנוסף יכול להתפתח או חום או צהבת. אודה לך אם תוכל לאשר לי שהבנתי. תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

הבנת נכון.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
02/02/2014

ממצא אקוגני

שלום רב ,
אני בת 31 סובלת מזה שבועיים מכאבים חזקים בצד ימין זה התחיל מכאבים מהטבור שלאחר מכן התמקמו בצד ימין של הבטן והגב בדיקות שתן העלו עקבות דם התרבית שלילית וכ 500 ליקוציטים בבדיקת רנטגן ראו גזים ובבדיקת אולטרסאונד גילו ממצא אקוגני דבוק לדופן הפנימי של כיס המרה בגודל 0.6
אני מטופלת על ידי משככי כאבים ואנטיביוטיקה בנוסף קיבלתי 2 זריקות להקלה בכאב ועירוי נוזלים
הרופא המטפל חושב שלמרות הממצאים זה יושב בכיליה וקיבלתי הפניות לאורולוג וכירורג
אשמח לקבל עוד חוות דעת והאם במקרה כזה שהכאבים לא מרפים יש צורך בניתוח

תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

סביר להניח שזה קשור לכליות ולא לכיס המרה.

ממליץ המשך החלטות אצל אורולוג. אין צורך בכיס מרה ">ניתוח כיס מרה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/01/2014

אבנים בכיס מרה וניתוח שרוול

אני עומדת לעבור בעוד כחודש וחצי ניתוח שרוול. במסגרת הבדיקות התגלו בus בטן 2 אבנים גדולות בכיס המרה (2.4 ס”מ ו1.8 ס”מ) ובנוסף עוד מס’ אבנים קטנות. רופאת המשפחה המליצה לשלב בניתוח השרוול גם ניתוח להוצאת כיס מרה שכן האבנים גדולות מאוד ועלולות לגרום לסבל גדול במידה ויתקעו. כמו כן, ציינה שלעיתים בשל ירידה גדולה במשקל האבנים עלולות לגרום לכאב (נכון לכרגע אינני סובלת מכאבים בשל האבנים). התייעצתי עם הכירורג שאמור לנתח אותי את ניתוח השרוול והוא אמר להפתעתי שלא יוציא גם את כיס המרה מכיון שאינני סובלת מהאבנים ולכן אין סיבה לגעת בכיס המרה. האם זוהי החלטה נכונה? האם לא עדיף למנוע כרגע ניתוח עתידי שישנו סיכוי סביר שאזדקק לו בעיקר בשל הירידה במשקל והקשר שלה לכאבים בשל אבנים בכיס המרה? מה לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון שתי האופציות אפשריות. היום בד"כ מנתחים שרוול ללא כריתת כיס המרה גם אם יש בו אבנים. בתנאי שאין סמפטומים.

במקרים מסוימים כמו שלך כאשר ישנן אבנים רבות טגדולות ניתן לשקול הסרת הכיס בזמן הניתוח שרוול .


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
27/01/2014

פוליפים בכיס מרה

שלום דוקטור! אני בהריון 14 שבעות. יש לי פוליפים בגודל של 9 ממ בכיס המרה.רציתי לדעת עם כידאי לנתח בזמן הריון יש פחד שה פוליפים לא יגדלו.

ד"ר שמואל אביטל

אם את בהריון כדאי לחכות עד תום ההריון.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/01/2014

תודה על התשובה אבל עדיין לא ברור לי

אנסה לשאול זאת אחרת… במאמר למעלה כתוב ואני מצטט “תחושת הכאב בחזה מופיעה בדרך כלל אחרי אכילת מזונות שומנים במיוחד, ומופיעה כמעט תמיד בלילה. “
כתוב מופיעה כמעט תמיד בלילה – זה נכון ואפילו מופיעה עוד לפני ששוכבים לישון, זה מאוד מעניין אותי לדעת מה הסיבה שזה דווקא בלילה מכיוון שאני אוכל אוכל שומני ביום ולא קורה לי כלום, אבל אם אני אוכל את אותו האוכל בערב רוב הסיכויים שזה יוביל להתקף. אשמח לקבל תשובה או הפנייה למקור שבו אמצא תשובות

ד"ר שמואל אביטל

אני לא משוכנע מה הסיבה. אנסה לברר...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
23/01/2014

מדוע התקפי הכאבים קורים תמיד בשעות הערב והלילה

יש לי אבנים בכיס המרה, היו לי מספר התקפים בשנתיים האחרונות, בהפרש של חודשים בינהם, היו כאבים ללא בחילות או הקאות, שחלפו לאחר מספר שעות, זה קרה תמיד לאחר אכילת אוכל שומני בשעות הערב.
השאלה שלי מדוע כאשר אוכלים אוכל אפילו יותר שומני בשעות היום ללא שום בעיה, אבל בשעות הערב הסכנה גדולה הרבה יותר, מדוע, מה קורה בערב שלא קורה במשך היום?

שאלה שנייה, שמתי לב שאם אני ישן על צד שמאל, זה עוזר לי במניעת ההתקפים, האם ידוע לכם אם זה נכון גם מדעית?

ד"ר שמואל אביטל

לגבי שעות היום אני לא מכיר קשר כזה. יתכן ובערב אכלת יותר ?

אין קשר בין צד השינה והתחלת התקף


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
18/01/2014

אבנים בכיס מרה לאשה בהריון

שבוע טוב! ב”ה אישתי בהריון, חודש שביעי, יש לה אבנים בכיס המרה והרופאים אמרו כי רק אחרי ההריון יהיה אפשר לנתח. ביניתיים היא מקפידה על תפריט דל שומן שהדיאטנית נתנה לה. הבעייה היא שיש לה כאבים חזקים.. היא לוקחת ספסמלגין ו/או פאפאברין אך זה לא תמיד עוזר והיא כבר הייתה מס’ פעמים בבי”ח. שאלתי היא מה ניתן לעשות בכדי לשפר את המצב? תודה מראש…

ד"ר שמואל אביטל

בשלב כזה של ההריון כדאי אם אפשר (כאשר מדובר בכאבים ולא בדלקת) לנסות ולדחות את הניתוח לאחר ההריון. בנתיים להשתמש במה שיש כנגד כאבים...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/01/2014

צרבת חזקמ עם הקרנה לגב

שלום דר
כבר חודש יש לי צרבת חזקה . קיבלתי ניקסיום פעמיים ביום וזה לא עוזר. עשיתי בדיקת גאסטרו הכל תקין . בדיקת נשיפה הכל תקין. ידוע לי על פוליפ בכיס מרה שגודלו היה 0,6 . וגדל ל 0,9 . הפולים באיזור הפונדוס . יש לי גם חול בכיס מרה . האם הצרבת קשורה לזה????

ד"ר שמואל אביטל

הצרבת אינה קשורה לכיס המרה. מומלץ להיוועץ שוב עם הגסטרואנטרולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
24/12/2013

כריתת כיס מרה

שלום,
לפני כמה שנים כרתו את כיס המרה בעקבות אבנים.
הניתוח היה הכרחי, לאחר שנמנעתי מזה, מאחר והמצב היה דלקתי וחמור.
שאלתי היא: האם לגוף ללא כיס מרה יש נטית יתר להשמנה?
אני בת 41, עם עודף של 20 ק”ג.

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כריתת כיס המרה לא גורמת להשמנה. אנשים שסבלו קודם לניתוח מכאבים אחרי אוכל מתחילים יותר לאכול אחרי הניתוח בגלל שאין כאבים... ואז עשויים לעלות במשקל


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/12/2013

אבנים בכיס המרה

הינני בת 64 וזה שנים אני יודעת על אבנים מרובות בכיס המרה אך לא היו לי התקפים של כאבים חזקים. לאחרונה יש לי כאב ולחץ מתון וכמעט תמידי בבטן העליונה בצד ימין, באולטאסאונד חוזר לא מציג דרכי מרה מורחבות או מודלקות , אך כל פעם שאני מתלוננת על המיחושים כל רופא אומר להסיר את כיס המרה , איך אדע בודאות שהכאבים אמנם מכיס המרה ולא מסיבה אחרת שהרי אין לי התקפי כאבים חזקים. אך סובלת מאוד מנפיחות וגאזים.

ד"ר שמואל אביטל

יתכן והכאבים קשורים לכיס המרה ולעיתים קשה לוודא. במקרים כאילו כאשר לא מוצאים סיבה אחרת מומלץ להסיר את כיס המרה ולקוות שזו הייתה הסיבה....


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/12/2013

כאבים מתחת לצלעות שמקרין לגב צואה בהירה

יש לי כאבים חזקים מתחת לצלעות בצד ימין שמקרין לגב צואה בהירה ושתן צהוב מה אני צריכה לעשות?

ד"ר שמואל אביטל

רצוי להיבדק על ידי רופא לבצע בדיקות דם (תפקודי כבד) ואולטראסאונד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
05/12/2013

המון אבנים קטנות בכיס המרה

שלום. בעקבות שלשולים מתמשכים כבר 5 חודשים גילו לי המון אבנים קטנות בכיס המרה. לאחר בדיקה של קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אמרו שהכל תקין. בנוסף הנטורפט אומר שניתן להוציא את האבנים לאחר תזונה נקינה משומן. הוא יתן לי כדור מסיים שבו יש שומנים ואז הוט מוציא את האבנים בצואה. האם זה באמת אפשרי?

ד"ר שמואל אביטל

דיאטה לא תעזור להיעלמות האבנים. כעיקרון ברגע שמופיעות אבנים הן לא נעלמות.

עם זאת, אני לא חושב שלשילשולים יש קשר לאבנים בכיס המרה ולכן אין צורך גם לא בטיפול קונבציונלי לאבנים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
16/11/2013

מלא אבנים קטנות בכיס המרה

שלום.אני בת 27 וחודש לאחר לידה התחלתי לשלשל והיום אני משלשלת 4 חודשים. עשו לי אולטרסאונד וגילו שיש לי הרבה אבנים קטנות בכיס המרה. רציתי לדעת איך מטפלים בזה? והאם זה קשור לשלשולים (לא כואב לי בצד ימין) והאם הטיפול חייב להיות בניתוח. בנוסף האם יש דברים שאני חייבת להפסיק לאכול?(בנוסף עושים לי קולונוסופיה).

ד"ר שמואל אביטל

אין קשר בין האבנים לבין השלשולים .

אין צורך בטיפול באבנים שאינן גורמות לכאבים.

ממליץ כמובן לעבור בירור בעניין השלשולים .

אפשר להתחיל אצל רופא המשפחה ובהמשך אם צריך אז אצל גסטרואנטרולוג


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
13/11/2013

אבנים בכיס מרה בבן 79 וחצי

אבי בן 79 + 4 חודשים. עבר ניתוח מעקפים לפני 17 שנה. הגיע לרופאת משפחה עם תלונות על כאבי בטן חזקים.
נשלח לצילום אולטרא סאונד של אברי הבטן.
התשובות:”כיס מרה- בגודל תקין, דופן מעובה. הודגמו מס’ אבנים קטנות באורך עד 2.2 ס”מ. דרכי המרה- אינן מורחבות.”
“כליה שמאלית- בגודל ומבנה תקינים, פרנכימה מעט דלה. ללא עדות לאבנים או להדרונפרוזיס, אין לראות גושים. הודגמה ציסטה פשוטה באורך 1.3 ס”מ.”
שאלותי:
1-האם אפשר להמנע מניתוח? בגילו?
2-האם הניתוח הכרחי?
3-האם לא מוציאים את האבנים אלא מוציאים את כל כיס המרה?
4-בין שאר התרופות שלוקח ללב, ללחץ דם ולסכרת אבי נוטל גם קרטיה=אספירין . אני מבינה שהאספירין מדלל את הדםץ אם כך מה ההשלכות של ניתוח כזה על אדם שלוקח אספירין?
5-האם יתכן שהכאבים הם ממקור אחר כגון הכליה? ראה תוצאות האולטרא סאונד של הכיליה הר”מ.
6- כמה דחוף הניתוח? האם יש סכנה בהמתנה?
מאז הכאב החריף אבי המשיך לסבול מכאבים ואז הוא לוקח לנטון ואומר שזה עוזר לו. מה דעתך, ד”ר?
תודה על תשובותיך וסליחה על השאלות הרבות הנובעות מדאגה לאב יקר…

ד"ר שמואל אביטל

1. זה נראה כמו דלקת בכיס המרה על רקע אבנים ולמרות גילו מומלץ ניתוח

2. כעיקרון ניתוח הכרחי במידה ואינו סובל ממחלות קשות המונעות הרדמה שלו

3. מוציאים את כל כיס המרה

4. כעיקרון מומלץ להפסיק אספירין סביב הניתוח. עם זאת בחולי לב ניתן להמשיך אספירין גם סביב הניתוח ללא סיכון משמעותי לדימום

5. לא סביר שהכאבים ממקור אחר

6. הניתוח לא דחוף אבל כדאי בהקדם

7.שימשיך עם לנטון


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
10/11/2013

אבנים בכיס המרה בשנית

אני עמרם, בן 65. עברתי לפני 5 שנים ניתוח לכריתת כיס המרה בעקבות אבנים בכיס המרה גדולות מהנורמל. לפני חודש חזרו לי הכאבים שהיו מופיעים לי לפני הניתוח ואני ממש מודאג שיש לי שוב אבנים בכיס המרה. מה זה אומר? האם יכול להיות שכיס מרה ">ניתוח כיס מרה ">ניתוח כיס המרה לא הצליח? או שחלילה היתה רשלנות רפואית? אשמח לעזרה

ד"ר שמואל אביטל

ברגע שכיס המרה הוסר הוא לא חוזר.

עם זאת יתכנו לעיתים אבנים בצינורות המרה או בעיות אחרות.

ממליץ ביצוע אולטראסאונד מכוון לכבד ודרכי מרה ובדיקה לתפקודי כבד


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/11/2013

אבני כיס מרה – איבחון

בבדיקות אולטרה סאונד שעשיתי , לא “רואים” את כיס המרה. הרופא אמר שהוא מוסתר ע”י איבר אחר שיש בו אוויר. לכן המליצו לי CT או MRI . ל CT יש אפשרות לקבל טופס 17 , אבל היא בדיקה עם מידה של נזק בלתי הפיך בגלל הקרינה הרבה . הMRI יקר והקופה ספק אם תאשר לי.
האם קיימת דרך אחרת לוודא שהכאבים שלי בבטן עליונה ימנית ,באים מכיס המרה ? ואם אין דרך אחרת , איזו בדיקה ברורה יותר בין הCT ל MRI ? בכבוד רב ובתודה מראש , מאיר שטרן.

ד"ר שמואל אביטל

ניתן פשוט לחזור על אולטראסאונד...

במידה ואכן בעייתי ממליץ על סי טי . סי טי חד פעמי אינו בעייה כל כך גדולה מבחינת קרינה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/11/2013

אבן בכיס מרה

שלום,
בת 30. בריאה בד”כ. בבדיקת US שגרתית נתגלתה אבן בגודל 0.7 ס”מ בכיס מרה. אינני סובלת מכאבים.
אני מנסה להכנס להריון. האם יש צורך בפעולה כירורגית או טיפול כל שהוא גם אם אינני סובלת מכאבים מחשש שאקבל התקף במהלך ההריון ואזדקק לניתוח?
תודה רבה

ד"ר שמואל אביטל

אין שום צורך בפעולה כירורגית.

במקרים רבים אבנים נשארות לא סמפטומטיות במשך כל החיים.

הריון עתידי לא מהווה הורייה לכריתת כיס מרה בשל אבנים לא תסמיניות.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
04/11/2013

הוצאת הנקז מכיס המרה

חזרתי מאשפוז באיכילוב בגין דלקת חריפה של כיס המרה. הנקז עדיין מחובר אלי. הוא סגור. עלי לבוא להוצאת הנקז ואני מאד חוששת מכאבים חדים שייגרמו לי עקב הוצאתו. הכנסת הנקז היתה מלווה בכאבי תופת ונשארה בי טראומה רצינית. איך שולפים את
הנקז? בשליפה אחת מהירה או לאט לאט?

ד"ר שמואל אביטל

בד"כ בשליפה אחת וזה לא מאוד כואב.

במקרים רבים מןוציאים את הנקז בזמן הניתוח של כריתת כיס המרה ואז גם לא מרגישים....


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
01/11/2013

האם אפשר לערוך ניתוח להוצאת כיס המרה במצב בו הדלקת היא בתווך הנורמה?

שלום רב,
אמי בת 54 השתחררה לאחרונה מאשפוז של מספר ימים בעקבות מה שהגדירו הרופאים כחול בכיס המרה, שהתפתח לדלקת חמורה.
לאחר טיפול אנטיביוטי דרך הוריד של מספר ימים היא שוחררה להמשך טיפול אנטיביוטי דרך כדורים.
כרגע הדלקת היא בתווך הנורמאלי אך הכאבים עדיין בלתי נסבלים.
האם ניתן לטפל/לנתח אותה בהקדם האפשרי?
תודה מראש,

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון כדאי לחכות מספר שבועות ולתת לדלקת להרגע לחלוטין ואז לנתח.

עם זאת במידה והכאבים והסבל אינו בסימן של שיפור ניתן לשקול ניתוח מ קדם יותר.

בשלב זה ממליץ להמשיך עם האנטיביוטיקה ולראות אם יש שיפור.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/10/2013

אבנים בכיס מרה לאחר ניתוח מעקף קיבה

עברתי ניתוח בריאטרי של מעקף קיבה וכחודשיים לאחריו גילו לי באולטראסאונד שאני לוקה באבנים בכיס מרה.
אני אמורה לתרום כליה לבעלי לכן עברתי את הניתוח לירידה במשקל
האם יש טיפול לאבנים בכיס מרה, כריתה, ניתוח או טיפול תרופתי
והאם העדר טיפול עלול להפריע או להקשות על תרומת כלייתי לבעלי
תודה על משוב

ד"ר שמואל אביטל

במידה והאבנים גורמות לכאבים או סמפטומים אחרים כדאי לטפל. (הטיפול הוא כריתת כיס מרה בגישה לפרוסקופית). במידה וזה ממצא מקרי ואין לך תלונות הקשורות לכיס המרה אין צורך לטפל באבנים . ולא תהיה מניעה לבצע את ניתוח תרומת הכליה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
29/10/2013

תחלואה ומוות אחרי ניתוח כיס מרה

הבנתי שלא תמיד עושים ניתוח להוצאת כיס מרה כי אחרי הניתוח התחלואה והמוות גבוהים
תודה מראש

ד"ר שמואל אביטל

שלום רב

אני לא יודע מהיכן הבנת את המידע הזה - אבל הוא בפירוש לא נכון.

התחלואה והתמותה לאחר ניתוח כיס מרה הינם מזעריים


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
25/10/2013

חשש

שלום לאמא שלי היה חש לגידול הלבלב עם ממצאים בכבד אמא עברה ביופסית הכבד ובתשובת ביופסיה יצא כבד שומני עם בביופסיה לא מראה על סרטן יכול להיות ששוב יעשו ביופסיה אני מאוד מודאגת ופוחדת אמא שלי מרגישה חום פנימי בצד שמאל וזה ממש מפריע לה החום בא והולך מה זה יכול להיות

25/10/2013

נמק בכיס המרה

אני בת 35 לפני לפני כשבועיים וחצי עברתי ניתוח לכריתת כיס המרה עקב אבנים, והבדיקה הפתלוגית הראה שזה היה מאד דלקתי עם נמק, (מעניין שלא חשתי בכאבים יוצאי דופן לפני הניתוח מלבד התקפה אחת קשה חצי שנה לפני הניתוח, שטופל באנטיביוטיקה דרך הווריד באשפוז בית החולים) הכאבים שהיו לי לפני הניתוח היו עמומים ושקטים כולל כאבי גב.
לאחר הניתוח עברתי מספר התקפות קשות של כאבים איומים והרופא אמר שיתכן שזה בגלל אבנים שחדרו למקומות אחרים וצריך לראות (עפ”י בדיקות הדם) אם זה משתפר כי יתכן שזה ייצא לבד. בינתיים הכאבים החזקים כבר עברו, אבל התופעות שהיו לי בתחילת שבוע הם כך: כאבים עמומים, עייפות כל הזמן, שתן כתום כהה, דומה לאדום, גרדת איומה בכל הגוף, הדבר היחיד שהשתפר מכל התופעות האלו זה השתן – הבדיקות דם שעשיתי לפני כמה ימים הראו שהתפקודי הכבד שלי ממש לא תקינים. ובבדיקות שעשיתי היום יש שיפור ניכר אבל זה עדיין לא תקין,
הרופא המנתח אמר שאם זה ימשיך במגמת שיפור זה אז התופעות יחלפו ולא יידרש טיפול נוסף, וזה יסתדר לבד. ואם לא יסתדר עד חודש אז יעשו איזשהו טיפול בגסטרו (צינתור פנימי עם שטיפה שנעשה תוך כדי בדיקה תחת טשטוש – שאינני זוכרת את השם המדוייק).
אני כותבת לך הכל כי אני קצת מודאגת ואני רוצה לדעת מה חוות דעתך על זה, האם יש משהו שעלי לעשות או שאני באמת יכולה להשאיר המצב כך ולהמתין?

ד"ר שמואל אביטל

להערכתי הרופא המטפל שלך צודק ובשלב זה כדאי לחכות אם יש שיפור קליני ושיפור בתפקודי הכבד. עם זאת ניתן בהחלט לשקול גם בדיקה של צינורות המרה עם MRI . זה נקרא MRCP . או בדיקת צינורות אצל גסטרואנטרולוג הנקראת EUS - אולטראסאונד של הצינורות דרך מכשיר המוכנס דרך הפה.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
20/10/2013

אבנים בכיס מרה

אני בת 62 ויש לי לפחות פעם עד
פעמים כאבים בצד ימין מכוון הצלעות בגב לכיוון הבטן העליונה כב חזק שקשה לי אפילו לנשום ולא אחת הייתי במיון ומעולם לא חשבו לעשות בדיקה הקשורה בכיס מרה

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

זה מאוד מפתיע - אחת הבדיקות הזמינות והקלות ביותר זה אולטרא סאונד של הבטן.

לכן - בהחלט יש מקום לבצע את הבדיקה הזו במצב שאת מתארת.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
16/10/2013

אבנים בכיס מרה

שלום, אמא שלי נכה ב- 100% נכות, ויש לה אבנים הכיס מרה. האם כדי לעשות את הניתוח?

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

השאלה היא מהי הנכות שלה ומה האבנים מפריעות לה.

אם היא סובלת מכאבים מהאבנים או דלקת או צהבת - יתכן כי אין ברירה

יש לשקול את העינין לגופו לאחר שנדע ממה אמך סובלת, מהי רמת הסיכון בניתוח, ומהן הסכנות שגורמות האבנים


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
12/10/2013

כיס המרה

יש לי נפיחות בטנת לאחר כל ארוחה המעיקה עלי וכן גזים רבים מה אני אמורה לאכול על מנת למנוע את המצב ? חלפו חמש שנים מאז הניתוח להסרת כיס המרה.

ד"ר שמואל אביטל

אני לא סבור שיש קשר בין הניתוח לסמפםטומים שתיארת

ייתכן שמדובר בתסמונת "מעי עצבני". בכל מקרה ממליץ להיוועץ בשלב ראשון בגסטרואנטרולוג ובהמשך בדיאטנית.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
09/10/2013

סימפטומים של אבנים בכיס מרה

הי,
אובחנו אצלי אבנים בכיס מרה, מקריאת המאמר, אני לא מבינה אם יש לי דלקת או לא. יש לי נדידה של אבן לפתח כיס המרה, כאבים בגב בין השכמות, בחילות, צואה בהירה,שתן כהה וערך בילירובין 5, ויש לי גם כאבים עזים באיזור הקיבה שלא עוברים ללא משכך כאבים, אבל אין לי חום ולחץ הדם שלי דווקא גבוה עכשיו כשהכאבים בשיאם. האם זו דלקת?

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

לפי התאור שלך  - בהחלט יש מצב המצריך אשפוז וטיפול, ישנה כנראה חסימה של צינורות המרה על ידי אבן.

זה מצב שגורם לעלייה בלחץ בדרכי המרה - ומתייחסים אליו כמו דלקת.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
09/10/2013

האם הוצאת כיס המרה גורם להשמנה ?

והאם צריך לקחת תרופה באופן קבוע אחרי הוצאת כי המרה ?

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

לא, אין צורך לקחת תרופות באופן קבוע לאחר הוצאת כיס המרה.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
08/10/2013

פגיעה בצינור כיס המרה

אבי בן 81 עבר ניתוח להסרת כיס המרה הניתוח הסתבך והמנתח פגע בצינור הראשי.לפי ניסיונכם מה ההשלכות של פגיעה כזו והאם הוא יחלים ? תודה מראש
אילן שלום

ד"ר שמואל אביטל

זו פגיעה לא סמפטית. עם זאת תלוי מה היקף הפגיעה וכיצד טופל. במידה וזו פגיעה קטנה שטופלה בהכנסת סטנט בלבד סביר שהמהלך יהיה תקין. במידה ומדובר בחיתוך מלא שהצריך חיבור ללולאת מעי לצינור המרה הראשי ההתאוששות איטית יותר אך אין סיבה שלא יחזור לפעילות וחיים רגילים. עם זאת הוא עשוי לסבול מדלקות חוזרות בצינורות המרה בעתיד אך לא בהכרח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
06/10/2013

ניתוח להסרת כיס מרה כשיש דלקת

שלום רב בעלי עבר ניתוח להוצאת כיס מרה עם אבן ודלקת, בהתחלה רצו לתת אנטיוביטק ולעשות מאוחר יותר את הניתוח, אך בגלל הכאבים ניתחו עם הדלקת. רציתי לדעת מה הסיכונים לניתוח כזה? ומה משמעות ״ נעשו הרבה שטיפות בטן״ בדוח שחרור מהביח״ ,
בנוסף צויין שכיס המרה היה כבר בשלבי נמק ,
האם יכולים להיות סיבוכים לאברים הנוספים או בכלל בגלל הדלקת או מצב כיס המרה?
תודה על התשובה

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

באופן עקרוני אם הניתוח עבר חלק - אז לא צפויה כל בעיה לאחר הניתוח.

לעיתים הדלקת יכולה לגרום לפיזור של חיידקים במקום ולכן ניתנה אנטיביוטיקה.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
05/10/2013

אחרי כריתת כיס מרה

שלום
השאלה שלי היא
עברתי לפני4 ימים את הניתוח וקשה לי לאכול וזה מלווה בבחילות האם זו תופעה נורמלית? ועד מתי זה אמור לעבור?
בתודה איריס

ד"ר שמואל אביטל

זה בהחלט עשוי להיות מהלך נורמאלי. בד"כ חשים בטוב תוך שבוע-שבועיים.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
03/10/2013

כאבים ברום הבטן יחד עם אבנים בכיס המרה

שלום דוקטור, מזה מס’ שנים אני סובלת מעוויתות בבטן בתדירויות משתנות, כשמוקד הכאב הוא במרכז הבטן העליונה, התקפי העוויתות יכולים להמשך בין שעה ל-8 שע’ ובעקבותיהם הבטן תופחת מאוד ויש לי ריבוי גזים, התקף כזה מסתיים לרב ב’יציאה מיימית’. עברתי בדיקות לאיתור הסיבה, כגון בדיקת נשיפה, סיטי בטן, אולטראסאונד בטן, קולונוסקופיה ולפרוסקופיה ללא ממצאים.
למעט ב u.s שבו נמצא כי בכיס במרה יש נוזל סמיך ובוצי וייתכנו אבנים קטנות. האם ממצא זה יכול להוות הסבר לכאבים ?
בתודה !

ד"ר רון גרינברג

שלום רב

אני מניח שעברת גסטרו סקופיה ולא לפרוסקופיה כפי שכתבת.

אבנים קטנות בכיס מרה יכולות לעשות סימפטומים כאלו, אם כי הם לא סימפטומים קלאסיים. אם נשללו כל הגורמים האחרים בבדיקות שעשית - אז בהחלט ישנה אפשרות כי הסימפטומים הם ממקור של כיס המרה.


ד"ר רון גרינברג
רופא בכיר במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי,
30/09/2013

אבנים בכיס המרה

נמצאו אצלי אתמול בבדיקת אולטרסאונד אבנים מרובות בכיס המרה עד 2 ס”מ, דופן תקינה.
האם זה מצריך טיפול? סובלת מכבאי בטן מדיי פעם.

ד"ר שמואל אביטל

כעיקרון אם יש כאבי בטן זה יכול להיות קשור לאבנים. בנוסף מדובר באבן די גדולה (2 ס"מ). להערכתי יש אפשרות לצורך בניתוח.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
28/09/2013

מה לאכול כאשר יש אבנים בכיס המרה

מה לאכול כאשר יש אבנים בכיס המרה לאחר דלקת חריפה ? יש לי כבר מועד לניתוח
אך בינתיים יש לי כאבים בעוצמת 4 מתוך 10.
לא מספקת אותי הידיעה שעלי לאכול מזון ללא שומנים. אם יש אפשרות לציין ממש באיזה חומרים
כדאי להשתמש כגון ירקות מבושלים או טריים, לחם קל או לחם מחיטה מלאה, ביצים, קטניות, דגן
וכיו”ב. תודה מראש ושבוע טוב.

ד"ר שמואל אביטל

מעבר למאכלים ללא שומן לא מומלץ ארוחות גדולות. ירקות טריים או מבושלים זה טוב, כל סוג לחם זה טוב.ביצים לא מומלץ. אין בעיה עם קטניות ודגן.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
25/09/2013

חיידק הליקובקטר וכיס המרה

תודה על תשובתך המהירה, אולם עקב לחץ חברתי על בני בנושא החיידק אבקש אם תוכל בטובך להסביר האם ניתן להדבק מנשיקות או שתיה מבקבוק משותף או כל דרך אחרת.
שנה טובה וחג שמח.

ד"ר שמואל אביטל

הליקובקטר איננו כמו זיהום רגיל ולא מתיחסים אליו בצורה הזו. החיידק נמצא אצל כ 50% מהאוכלוסיה...

נוכחות של החיידק אינה לכשעצמה מהווה "מחלה" ורק במקרים שישנן תופעות קשורות - כאבים ודלקות קיבה יש צורך בטיפול (שהוא אנטיביוטי).

החיידק יכול לעבור בצורות שונות כולל מאדם לאדם אך בהחלט לא צריך להתייחס אליו כמחלה ואין להימנע משום דבר. כפי שציינתי הוא כבר קיים במחצית מהאוכלוסיה...


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
19/09/2013

הנקה ואבנים בכיס המרה

שלום
בת 30 שבוע וחצי אחרי לידה.
אבחנו לי אבנים בכיס מרה לפני כחצי שנה ולא עברתי ניתוח.
במהלך ההריון קבלתי המלצה לתרופה spasmalgin להקלה בזמן התקף.
אך כעת אני מניקה והתרופה אסורה בזמן הנקה,
על איזו תרופה אתה יכול להמליץ לי?

ד"ר שמואל אביטל

ראשית במידה ויש התקפי כאבים כדאי להיוועץ בהקדם בכירורג בשאלה של ניתוח על מנת למנוע התקפים חוזרים ודלקות.

כעיקרון כאבי אבנים מגיבים יפה לאדוויל או נוירופן אך חייבים להיוועץ קודם עם רופא נשים לגבי השימוש בתרופות אילו


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
17/09/2013

ניתוח כיס מרה בלפרוסקופיה

ד”ר אביטל,

האם אתה מבצע ניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה בבית החולים אסותא? תוך כמה זמן ניתן לקבוע תור?
תודה,
ליאור.

ד"ר שמואל אביטל

כן בהחלט.

ניתן לקבוע תור בזמן סביר.


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
15/09/2013

ניתוח כיס מרה

דוקטור שלום רב,

אני סובל משלוש אבנים בגודל 3 ס”מ בכיס המרה עם התקפות של כאבים נוראיים מדי חודש-חודשיים.
בנוסף אני סובל מהשמנת יתר, ורציתי לדעת האם ניתן לבצע כריתה של כיס המרה וניתוח בריאטרי להתקנת שרוול בניתוח לפרוסקופי אחד.

תודה רבה.

ד"ר שמואל אביטל

בהחלט כן. אנו מבצעים לעיתים קרובות את הניתוח בצורה משולבת. (ניתוח שרוול וניתוח אבני מרה)


ד"ר שמואל אביטל
מנהל מחלקה כירורגית ב' – המרכז הרפואי מאיר
12/09/2013

שלום! בעקבות תלונות בצד ימין של הבטן וגם הגב.ודימום בשתן

בעקבות תלונות של כאבים בצד ימין של הבטן והגב.ודימום בשתן הופנתי לסיטי בטן ואגן.נעשה לי ציטוסקופיה לשלפוחית השתן הכל תקין. תשובת הסיטי בטן: הכל תקין מלבד אבן קטנה מסוידת בכיס המרה! מה היא אבן קטנה? ומה היא מסוידת? חשוב לציין שאני רק בת 28! אודה מאוד לתשובה.

admin

לאיילה,

הבדיקות שעשית בשל בעייה במערכת השתן גילו, באקראי, גם אבן קטנה בכיס המרה. זהו ממצא אקראי שאינו קשור לתלונותייך. אבנים בכיס המרה הן שכיחות ומתגלות גם בגילאים צעירים. רוב אבני המרה מכילות גם סידן ולכן נקראות "מסויידות". אין לך כרגע שום צורך לדאוג בגין האבן הזו או לטפל בה..


בברכה,
צוות האתר
08/09/2013

דלקת כיס מרה

שלום רב, אמי נתקפה בכאבים באזור כיס המרה ולאחר בדיקת אולטרה סאונד נמצא כי ישנן אבנים קטנות ובוץ בכיס המרה. היא אושפזה וטופלה באנטיביוטיקה (היה גם עלייה בבילירבין) דרך הוריד אולם לאחר 4 ימים לא חל שיפור במצב הכאבים והוחלט לנקז לה את הדלקת בעזרת נקז שהקל על הכאבים באופן משמעותי גם הבדיקות דם התאזנו בעקבות הניקוז. שאלתי היא לאחר 3 שבועות היא מרגישה טוב בביקורות בביה״ח הכל בסדר אולם עדיין היא עם הנקז, אמנם הוא במצב סגור. מתי צריכים להוציא אותו? הוא יכול להיסתם? להזדהם? הניתוח נקבע לעוד חודש וחצי משמע חודשיים וחצי מרגע קבלתה במיון האם זה תקין? מה הסיכוי שהדלקת תחזור עד הניתוח? וכיצד היא חוזרת?
תודה רבה ויישר כח

ד"ר רפאל אלון

לאחר דלקת בכיס המרה מומלץ להמתין 2-3 חדשים עד לניתוח. היא כעת ללא כאב ועם נקז סגור. הנקז יכול להשאר עד לניתוח מכיוון שהוא מהווה "שסתום בטחון" אותו ניתן שוב לפתוח אם תתעורר שוב דלקת


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
08/09/2013

צום

אני לפני ניתוח להוצאת כיס המרה סובלת מצרבות+ הקאות, שאלתי היא אם אפשר לצום ביום כיפור??

admin

סיגל

בעיקרון אפשר לצום. צרבות אינן חלק מביטוי של מחלת אבני כיס מרה. אולי יש לך כיב או הפרשת חומצה מוגברת וזאת סיבת הכאבים? התייעצי עם הרופא שלך. במחלת כיב לא מומלץ לצום


בברכה,
צוות האתר
07/09/2013

ניתוח אבן גדולה בכיס מרה

האם אימי חייבת לעבור ניתוח אם יש לה אבן בכיס המרה? כבר אין לה דלקת
תודה.

ד"ר רפאל אלון

כאשר יש אבן/ים הגורמות לבעיה ממלץ להסיר את כיס המרה. דלקת בהחלט מהווה סיבה לניתוח מכיוון שאם היתה פעם אחת דלקת זה נוטה לחזור


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
07/09/2013

עיר ובה ריכוז של גדול של חולים עם אבנים בכיס המרה

שלום , אני ישראלי המתגורר בקזחסטאן שמקנט , נתקלתי כאן בתופעה מוזרה כמות גדולה מאוד של אנשים בעיקר נשים ממוצא רוסי בגילאים 40-60 סובלים מהמחלה . אומרים כאן אנשים העונים להגדרה שכמעט אין אדם שהם מכירים שלא סובל מהמחלה???
אם יש איזה עניין למחקר – אשמח לעזור
תודה

ד"ר רפאל אלון

תודה על ההצעה


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
02/09/2013

חשד לאבנים בכיס המרה

שלום, שמי ענת, בת 41.5.
אני סובלת מכאבי גב ומצרבת.
לפני כחודשיים, עקב כאבי גב, עברתי צילום רנטגן בגב.
בניתוח תוצ’ הצילום נרשם כי יש חשד לאבנים במרה.
מזה כשבוע אני חווה סימפטומים של תחושת “ערבול” בבטן, תכיפות בהליכה לשירותים, בחילה.
האם לדעתך תופעות אלו נובעות מאבנים בכיס המרה?
מה מידת הדחיפות לטיפול?
עברתי השבוע להתגורר באנגליה ועדיין לא נרשמתי לקבלת שירותים רפואיים – לכן אני מודאגת ממידת הדחיפות.
תודה,
ענת

ד"ר רפאל אלון

לענת

התלונות שאת מתארת אינן אופייניות לבעיית אבני כיס מרה. הממצא של אבנים (או חשד לאבנים) הינו ממצא מקרי ואין צורך לטפל באבנים אלה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
02/09/2013

דלקת ואבנים בכיס המרה, האם לנתח דחוף?

שלום,
אבא של אושפז ביום ראשון לפני כשבוע עקב כאבים באזור הגב, ואח”כ בבטן בצד ימין.
ביום רביעי ערכו סי. טי וגילו שיש לו דלקת ואבנים בכיס המרה. בהתחלה הרופאים אמרו שנותנים אנטיביוטיקה מהוריד למספר ימים עד שהדלקת תעבור וינתחו לאחר כחודש. ביום שבת הפסיקו את האנטיביוטיקה מהוריד וממשיכים בכדורים , היום 2.9.13 שחררו אותו מבית החולים והודיעו לנו שרוצים לנתח ביום ראשון הקרוב 8.9.13. האם זה לא מוקדם מדי ביחס לדלקת שהייתה? והוא עדיין לוקח אנטיביוטיקה.

ד"ר רפאל אלון

סנאית

אם אכן היתה דלקת של ממש בכיס המרה ממלץ להמתין מספר שבועות עד הניתוח. אם היתה דלקת קלה אין מניעה לנתח בזמן הקרוב. התייעצי עם הצוות המטפל בו


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
02/09/2013

כאבים בעצם החזה וקושי בנשימה.

שלום,
שמי קרן…
אני בת 37,לפני 3 חודשים ילדתי.
בזמן ההריון גילו שיש לי אבנים בכיס המרה.
לאחרונה,הרגשתי פעמים,בלילה,
כאבים בין החזה,שהיה מלווה בכאב בבטן ושידר לי לגב..כמו כן,היה לי קושי בנשימה.
האם לאחר שהרגשתי את הכאבים הללו כבר פעמיים באותו החודש,עליי ללכת להיבדק?

admin

לקרן

ייתכן וסבלת מהתקפי כאב בשל אבנים. עלייך להבדק אצל כירורג


בברכה,
צוות האתר
25/08/2013

Re:חשד לפוליפ זעיר

תודה על תשובתך,
רק שאלה אחת- מה זה כיס מרה מכווץ?
באותו רגע השרירים היו מכווצים.?
אז בעצם יכול להיות שהפוליפ שלי בכלל לא זעיר והם פשוט לא ראו את זה מספיק טוב כי היה מכווץ?
תודה רבה שוב

admin

כיס מרה מכווץ משמעו שהכיס צולם כאשר הוא מכווץ..בכל מקרה זה אינו משנה את גודל הפוליפ שהודגם בו.


בברכה,
צוות האתר
22/08/2013

תודה רבה על התשובה. יש לי שאלת המשך

הרי יש טיפול ללא ניתוח לאבנים בכליות, אז מה ההבדל כאן?
בתשובתך אתה כותב שאין טיפול תרופתי יעיל לאבנים בכיס המרה. למה בכל זאת הזכרת באתר שלך את האפשרות לטיפול תרופתי? האם יש אנשים שעברו אותו?
אם בכל זאת יש אפשרות כזו גם לא תמיד יעילה, למה לא מנסים אותה קודם?
בתודה וסליחה על ריבוי השאלות,
טניה

admin

ישנה תרופה אחת המתאימה להמסת אבנים המורכבות רק מכולסטרול. אבנים כאלה נמצאות רק באחוז מאד קטן של חולים. לרוב המכריע של החולים יש אבנים המורכבות ממספר מרכיבים ובהם התרופה אינה יעילה. חסרון נוסף הוא הצורך ליטול את התרופה (בקבוצה הקטנה מאד של אבני כולסטרול טהור) במשך כל החיים מכיוון שעם הפסקת נטילתה האבנים נוצרות מחדש. לכן בעיקרון אין תרופה יעילה לפתרון בעיית האבנים. 

אבני כליה הרכבן אחר ושם יש מגוון טיפולים להמסתן או סילוקן. חוץ מזה-להסרת כיס המרה אין השפעה על איכות ותוחלת החיים. 


בברכה,
צוות האתר
21/08/2013

אבנים

גילית לפני כחצי שנה במהלך ההריון ה3 שיש לי אבנים בכיס המרה
הבעיה היא שאני סובלת מאודדד מצריבות בשתן
השאלה היא אם יש קשר בשני הדברים?ואם כן מה עושים?

admin

שמרית

אין קשר בין שני הדברים


בברכה,
צוות האתר
15/08/2013

הקאות נוזליות

בעלי הינו חולה דיאליזה ומידי פעם סובל מעצירויות או שישולים לסירוגין ובזמן זה גם מקיא נוזל צהוב דיי בהיר לכיון ירוק בהיר, וזאת למרות שהוא אינו אוכל וכמעט לא שותה בתקופה זו בגלל חוסר תיאבון ובגלל תגובת ההקאות והבחילות (חומציות).
הכאבים מתרכזים מימין לטבור ומבחינת הרופאים מדובר בעצירות בלבד ולא ראו לנכון לבדוק את כיוון צבע ההקאות .

admin

מה השאלה?


בברכה,
צוות האתר
15/08/2013

טיפול אבנים בכיס מרה

שלום
1. היו לי כמה התקפים של כאב מתחת לחזה ימין בתןך חודש ובאולטראסאונד הודגמו אבנים עד 13 מ”מ בקרקעית ,כיס מרה לא מוגדל ודרכי מרה לא מוגדלותץכבר שבועיים אין שום התקף.האם לפי התוצאות הנזכרות ייתכן שהמצב יחזור ל”אבנים שקטות” והתקפים יחלפו או שחובה לנתח בהקדם?
2. שמעתי טענה שהסרת כיס מרה תגרום לכך שיווצרו כעת האבנים בכבד שהרי הבעיה היא בהרכב המרה.האם נכון או שכיס המרה גורם להיווצרותן? האם בכלל יש אבנים בכבד?

תודה

ד"ר רפאל אלון

כיס המרה הוא "בית החרושת לאבנים". לאחר הסרתו לא נוצרות אבנים בכבד. מועד ודחיפות הניתוח תקבע בפגישה בינך לרופא כירורג


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
15/08/2013

טיפול אבני כיס מרה

שלום ד”ר,
בחודש האחרון חוויתי 4 התקפים קצרים של כאב מתחת לצלעות צד ימין שנמשכו כ 30 דקות ונוסף חזק לשעתיים וחצי. בבדיקת אולטרסאונד : כיס מרה-בגודל רגיל עם אבנים בגודל עד 10 מ”מ בקרקעיתו. דרכי מרה-אינו מורחבות, כבד- אינו מוגדל,המרקם שומני.
1. מה חוות דעתך המלצתך? אם ניתוח – כמה דחוף? מה בינתיים מבחינת תזונה ומשככי כאב להתקף (נורופן לא השפיע כלל) והאם קפיצות יעזרו להוזיז את האבן שחוסמת בהתקף?
2. מה המשמעות שהאבנים בקרקעית? האם הכאבים יכולי לחלוף?
3. ראיתי באינטרנט רופאים טבעונים עם פרוטוקולים או תרופות טבעיות ותזונה המבטיחות לפרק את האבנים כך שייפלטו עצמאית,ואף אבנים גדולות. טוענים שבאוטראסאונד שלאחר מכן, לא הודגמו אבנים. מה נסיונך/דעתך על כך והאם כדאי לנסות לפני ניתוח או שזה לא ממשי?
4. ראיתי בנוסף טענה שחסרון כיס המרה יכול לגרום להפרעות תמידיות בבטן ובעיכול וכן סיכוי מוגבר לגידולים במערכת העיכול.האם יש בכך מן האמת?
5. האם/איך הגוף מפצה על תפקידי כיס מרה באגירה וריכוז המרה? מצטער על האריכות. תודה רבה

ד"ר רפאל אלון

יהודה

לא מוכרים לי טיפולים יעילים להמסת אבנים בכיס המרה. אני גם לא ממליץ על קפיצות כדי להזיז את האבנים.. אם האבנים הן מקור ההתקפים ממלץ ניתוח להסרת כיס המרה. לניתוח אין תופעות לוואי של הפרעה כזו או אחרת בעיכול. לאחר הניתוח המרה מתנקזת בצורה חופשית אל התריסריון ומשם למעי הדק ללא צורך במנגנון פיצוי


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
08/08/2013

דלקת בלבלב

זאת היתה אבן גדולה בכיס המרה ועם דלקת בלבלב חריפה, היו לה ערכים גבוהים מאד של למעלה מ600 אך היא לא זוכרת מה זה היה.. השאלה אם היא לא צריכה אנטיביוטיקה וניתוח דחופים?
תודה

admin

בדלקת לבלב אין צורך באנטיביוטיקה וגן לא בניתוח דחוף. לעומת זאת, אם יש אבנים בכיס המרה ולדעת הצוות המטפל סיבת הדלקת בלבלב היא האבנים-ממלץ לנתח להסרת כיס המרה לאחר תקופת התאוששות קצרה מהדלקת


בברכה,
צוות האתר
06/08/2013

אבן בכיס מרה

אני כבר מזה חודש סובלת מכאב חזק באזור אמצע החזה והקרנה לגב באותו הקו.
חשבתי שיש לי הליקובקטר פילורי ,כמובן שעשיתי אקג והוא תקין, ביקשתי מהרופאה ללא איבחון לקבל טיפול לחיידק. קיבלתי את האנטיביוטיקה המקובלת ובזמן הלקיחה לא היו לי כאבים , לאחר הפסקת הטיפול חזרו הכאבים, בעיקר לאחר אוכל ובערב או הלילה. עשיתי גסטרוסקופיה הייתה תקינה, אתמול עשיתי אולטרסאונד בטן ונמצא שיש לי אבן בכיס מרה בגודל של 1.5 ס”מ. הלכתי לכירורג והוא המליץ על כריתת כיס מרה לדבריו אלו הסימנים.
אני מועמדת לניתוח שרוול והוא המליץ לי לבקש תוך כידי שיעשו לי גם את הכריתה.
האם זה נראה הגיוני או האם לחכות לתוצאה של מבחן נשיפה שאני אמורה לבצע לאיבחון של הליקובטר?
תודה

ד"ר רפאל אלון

אידה

קשה לענות על שאלתך מבלי לבדוק אותך ומבלי לנהל איתך שיחה בה יבוררו כל הפרטים. בכל מקרה, אם את מועמדת לניתוח שרוול כדאי באותו ניתוח להסיר את כיס המרה מכיוון שידוע לנו שירידה מהירה במשקל (כמו אחרי ניתוח להשמנת יתר) גורמת להיווצרות אבנים בכיס המרה ולהחמרת מצב כיס המרה.


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
03/08/2013

אבנים בכיס המרה.

אני בן 76 לפני 20 שנה עברתי ניתוח בקע מפשעתי בצד שמאל. לפני 12 שנה עברתי ניתוח מעקפים, ואחרי אקו לב במאמץ לפני חודש , התשובה היתה טובה ללא עדות לאיסכמיה. בבדיקת אולטרסאונד בטן לפני חודשיים גילו אבנים מרובות בכיס המרה, כיס המרה לא מעובה. הסימפטומים היחידים לאחרונה הם בחילות. אני נוטל תרופות מרשם בקשר ללחץ דם, דופק, פלווקס, וליפיטור. מה דעת הרופא, אשמח לקבל תשובה, אודה לך מראש.

ד"ר רפאל אלון

לאברהם,

בחילה יכולה להיות קשורה לאבני כיס מרה אך לרוב ישנם גם כאבים בבטן העליונה,הכאב לרוב מקרין לגב ולעיתים גם לחזה. נוכחות אבנים כשלעצמה אינה מחייבת ניתוח. מכיוון שהתלונה שלך אינה תלונה אופיינית לאבנים אני מציע שסיבת הבחילה תבורר היטב לפני החלטה על ניתוח


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
28/07/2013

כמה זמן ניתן לחכות

שלום ד״ר
בת 28 סובלת מכאבים עשיתי אולטרסאנד מצאו לי אבנים בכיס המרה
לפי התכנאית רטגן …כמה וגדולים
עדיין לא היתי אצל כירוג כי אין תורים רק לעוד חודש
השבוע היו לי כבר כאבים בכל יום ואני לוקחת כדורים חזקים לכאבים
שאלתי האם אני יכולה עוד לחכות לתור לכירוג בקופה ועד שיקבעו לי תור
לניתוח יש סכנה בהמתנה הזו? חוץ מהכאבים ?
כמה זמן בכלל ניתן לחכות במצב כזה שכבר כל יום אני סובלת מכאבים
תודה רבה מראש

admin

נטלי

התקפי כאב ממקור אבני כיס מרה הינם סיבה מספקת להתקבל באופן דחוף וללא תור אצל כירורג...


בברכה,
צוות האתר
25/07/2013

אבנים בכיס מרה בצואה

בזמן עשיית הצרכים יצאו לי בצואה מן אבנים קטנות וכהות. הן היו ממש קטנות פחות מסנטימטר. האם יכול להיות שאלו היו אבנים בכיס המרה?

ד"ר רפאל אלון

לרפי

הסיכוי שאלה אבני מרה שואף לאפס. כנראה שמדובר באבני צואה קטנות


ד"ר רפאל אלון,
כירורג בכיר ומומחה בניתוחי כיס מרה בלפרוסקופיה.
21/07/2013

איך להקל על הכאבים עד הניתוח

לפני כארבע שנים, אובחנו אצלי אבנים מרובות בכיס המרה.
באותו זמן הייתי צריך לעבור ניתוח אחר, דחוף יותר, להסרת גידול מן הכליה,
הניתוח היה גדול ולקח לי קצת זמן להתאושש,
ולכן, הסתפקתי אז בתרופה אלטרנטיבית בנושא כיס המרה.
לאחרונה חזרו ההתקפים,
ולמעשה, אני עכשיו בעיצומו של התקף שנמשך כבר כמה ימים,
עם שתן כהה,
כשביקשתי להתחיל תהליך של לקראת ניתוח,
הבנתי מרופאת המשפחה שזה לא כל כך מהר…
צריך תור לכירורג של הקופה
צריך להזמין תור לאולטרסאונד.
ובינתיים הכאב הוא איום.
קיבלתי בינתיים תרופה: Rowachol
התחלתי לקחת ADEX, אבל זה בקושי משפיע…
וגם ההשפעה חולפת לפני שמותר לקחת את הכדור הבא…
הכאבים פשוט איומים…
איך אפשר להקל על הכאבים בינתיים?

בברכה

admin

לדרור

אתה מתאר התקפי כאב קשים. זוהי בהחלט הוראה לניתוח בהקדם (אם אכן סיבת הכאב היא אבני כיס המרה) פנה שוב לרופאת המשפחה ונסה להגיע לכירורג בהקדם. בזמן התקף קשה ניתן לפנות גם לחדר מיון/מוקד


בברכה,
צוות האתר
עמוד 1 מתוך 3123

שאלות נוספות בנושא: אבנים בכיס המרה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים